Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Управління організації роботи з готівкою

ЛИСТ
N 25058/315 від 21.06.95
м.Київ

Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву
управлінням Національного
банку України
Укрсоцбанк
Промінвестбанк
банк "Україна" АК
Ощадбанк
Ексімбанк
Асоціація комерційних банків
України

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Про виконання Указу Президента України
від 12 червня 1995 року N 436/
95

З метою поліпшення стану готівкового обігу, визначення єдиних підходів до встановлення відповідальності за порушення суб'єктами підприємницької діяльності норм з регулювання обігу готівки та запобігання зловживанням під час здійснення операцій з готівкою, приховуванню доходів, 12 червня 1995 року за N 436/95 видано Указ Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", яким встановлено:

1. При порушенні суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, а також фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами, особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності норм з регулювання обігу готівки, що встановлюються Національним банком України, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки;

за перевищення норм витрачання готівки на поточні потреби - у розмірі сум їх перевищення;

за неоприбуткування (неповне оприбуткування) у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;

за невстановлення лімітів залишків кас - у п'ятидесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний випадок.

Установлено, що відповідальність за невстановлення лімітів залишку готівки в касах покладається на установи комерційних банків, до яких застосовуються передбачені Указом фінансові санкції.

Порядок лімітування готівки та організація контролю за його додержанням визначається Національним банком України.

Штрафи, передбачені Указом, стягуються до державного бюджету у безспірному порядку.

2. Установлено, що штрафні санкції, передбачені Указом, застосовуються до суб'єктів підприємницької діяльності державними податковими інспекціями на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань комерційних банків, державної контрольно-ревізійної служби, органів Міністерства внутрішніх справ України, Національного банку України шляхом надання банку за місцем знаходження розрахункового рахунку платника безакцептної платіжної вимоги-доручення.

3. Контроль за додержанням вимог Указу юридичними особами, крім комерційних банків, і фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності здійснюють комерційні банки, органи державної податкової служби в Україні, державної контрольно-ревізійної служби та Міністерства внутрішніх справ України.

Контроль за додержанням вимог Указу комерційними банками здійснює Національний банк України.

У зв'язку з цим:

- комерційним банкам забезпечити встановлення кожному підприємству, установі, організації економічно обгрунтованих лімітів залишку готівки в касах, у разі необхідності з урахуванням інфляційних процесів оперативно переглядати їх;

- посилити контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності встановлених лімітів кас, строків і порядку здавання грошової виручки. Про кожний виявлений випадок порушення порядку ведення касових операцій повідомляти органам державної податкової інспекції для застосування фінансових санкцій.

При виконанні пункту 1 Указу Президента України керуватися тим, що норми витрачання готівки на поточні потреби у відповідності з Порядком ведення касових операцій у народному господарстві України і Тимчасовим положенням щодо встановлення ліміту залишку готівки в касі, норм витрачання грошей з виручки, строків і порядку здавання виручки підприємствами, організаціями, установами і колективними сільськогосподарськими підприємствами, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 2 лютого 1995 року N 21 включають необхідні витрати для забезпечення господарської діяльності підприємств, організацій, установ усіх форм власності.

Щодо пункту 2 Указу Президента України штрафні санкції застосовуються шляхом виставлення безакцептної платіжної вимоги.

Регіональним управлінням Національного банку України встановити контроль за виконанням комерційними банками вимог Указу Президента, щомісячно, не пізніше 12 числа подавати Національному банку України інформацію про результати проведених перевірок дотримання правил ведення операцій з готівкою і про вжиті заходи відповідно до вимог Указу Президента України.

Заступник Голови Правління В.М.Кравець