МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 49/5 від 13.10.2000
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 жовтня 2000 р. за N 708/4929
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства юстиції України
N 470/5 від 27.03.2012)
Про затвердження Положення про науково-консультативну
та методичну раду з проблем судової експертизи при
Міністерстві юстиції України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом
Міністерства юстиції
N 5/5 від 10.01.2007 )
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судову експертизу" ( 4038-12 ), пункту 12 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 30.12.97 N 1396/97 (із змінами і доповненнями), та з метою вдосконалення науково-дослідної та експертної діяльності науково-дослідних інститутів та судово-експертних установ, що належать до сфери управління Міністерства юстиції України, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про науково-консультативну та методичну раду з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, Положення про наукову консультативну та методичну раду з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 03.10.95 N 29/5.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції Хандуріна М.I.
В.о. Міністра Б.С.Стичинський
Затверджено
Наказ Міністерства
юстиції України
13.10.2000 N 49/5
(у редакції наказу
Міністерства юстиції України
від 10.01.2007 N 5/5)
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 жовтня 2000 р. за N 708/4929
Положення
про науково-консультативну та методичну
раду з проблем судової експертизи при
Міністерстві юстиції України
1. Загальні положення
1.1. Науково-консультативна та методична рада з проблем судової експертизи (далі - НКМР) є консультативно-дорадчим органом, що створений Міністерством юстиції України (далі - Мін'юст) з метою удосконалення наукової роботи, сприяння підвищенню результативності наукових розробок та якості експертної діяльності науково-дослідних установ судових експертиз (далі - судово-експертні установи), що належать до сфери управління Мін'юсту.
1.2. НКМР здійснює свою діяльність на громадських засадах.
1.3. У своїй діяльності НКМР керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), законами України, нормативно-правовими актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Мін'юсту, що регулюють науково-технічну і судово-експертну діяльність судово-експертних установ, а також цим Положенням.
2. Основні завдання і функції НКМР
2.1. Робота НКМР здійснюється за такими основними напрямами діяльності судово-експертних установ:
наукові дослідження в галузі судової експертизи;
експертна практика;
підготовка експертних кадрів.
2.2. Основними завданнями НКМР є:
визначення пріоритетних напрямів наукових досліджень судово-експертних установ у галузі судової експертизи та надання пропозицій щодо форм і методів їх здійснення та впровадження в експертну практику;
оцінка перспектив розвитку наукових досліджень у галузі судової експертизи, їх актуальності та новизни;
забезпечення єдиного методологічного підходу у вирішенні питань теорії та практики судової експертизи;
удосконалення наукових робіт;
розгляд спірних питань експертної практики;
сприяння підвищенню кваліфікації наукових і експертних кадрів судово-експертних установ.
2.3. НКМР відповідно до покладених на неї завдань:
здійснює розгляд нових наукових робіт, запропонованих судово-експертними установами, з метою вирішення питання доцільності їх включення до тематичного плану наукових робіт науково-дослідних установ судових експертиз Мін'юсту (далі - тематичний план);
здійснює приймання результатів наукових робіт та вирішує питання доцільності апробації, публікації та впровадження їх в експертну практику;
розглядає за клопотанням вчених рад судово-експертних установ хід виконання довгострокових наукових робіт та надає виконавцям методичну й консультаційну допомогу;
здійснює з метою уникнення дублювання координацію наукових робіт, що виконуються за планами інститутів;
сприяє здійсненню пошукових наукових досліджень та впровадженню нововведень у галузі судової експертизи;
організовує обмін науково-інформаційними матеріалами між судово-експертними установами;
здійснює методичну допомогу в організації наукової та експертної роботи;
вносить пропозиції керівництву судово-експертних установ і Мін'юсту щодо усунення недоліків в організації та проведенні наукової, методичної роботи; узагальнення експертної практики, підготовки експертних кадрів та вдосконалення цих форм діяльності;
сприяє встановленню та підтриманню зв'язків з судово-експертними установами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади;
здійснює аналіз міжнародного й вітчизняного досвіду в галузі судової експертизи;
бере участь в організації та підготовці семінарів, науково-практичних конференцій з актуальних проблем судової експертизи, організовує обмін досвідом;
бере участь у розробці програм підготовки експертних кадрів та розгляді пропозицій до планів стажування працівників судово-експертних установ Мін'юсту;
сприяє міжнародному співробітництву в галузі криміналістики й судової експертизи;
надає за своєю ініціативою, за дорученням Мін'юсту або за клопотанням вченої ради судово-експертної установи консультаційну, інформаційну та іншу допомогу з питань, що належать до її компетенції.
3. Структура і склад НКМР
3.1. НКМР складається із секцій з певних видів судової експертизи та президії.
До складу секцій НКМР входять голова секції, заступник голови, секретар та інші члени секцій з числа провідних фахівців судово-експертних установ Мін'юсту. До складу секції можуть бути включені також провідні фахівці інших центральних органів виконавчої влади, які беруть участь у спільних наукових розробках.
Склад секцій НКМР формується з урахуванням пропозицій судово-експертних установ та затверджується рішенням президії НКМР.
3.2. Президія НКМР утворюється з числа працівників Мін'юсту, директорів судово-експертних установ, їх заступників з наукової роботи та голів секцій НКМР.
Очолює президію НКМР голова, який за посадою є начальником управління експертного забезпечення правосуддя. Секретар президії НКМР обирається з числа її членів.
Склад президії НКМР затверджується наказом Міністерства юстиції.
4. Повноваження та порядок роботи
секцій і президії НКМР
4.1. До повноважень секцій НКМР належать:
розгляд пропозицій судово-експертних установ щодо включення наукових робіт до тематичного плану;
обговорення ходу виконання наукових робіт;
розгляд та приймання результатів завершених наукових робіт;
вирішення питання їх подальшої апробації (публікації) та впровадження в експертну практику;
підготовка пропозицій щодо включення наукових робіт до планів апробації та впровадження результатів наукових робіт;
підготовка пропозицій до програм навчання судових експертів та планів стажування працівників судово-експертних установ;
розгляд спірних питань експертної практики, непідтверджених повторних експертиз та обговорення інших питань з удосконалення та розвитку судової експертизи.
4.2. До повноважень президії НКМР належать:
розгляд рішень секцій НКМР щодо наукових робіт, які пропонуються секціями НКМР для включення до тематичного плану;
вирішення спірних питань щодо актуальності, новизни і доцільності виконання наукових робіт (з урахуванням потреб експертної практики);
розгляд (у разі потреби) календарних планів та калькуляцій кошторисної вартості наукових робіт, які переходять на наступний рік;
розгляд пропозицій до планів апробації та впровадження результатів наукових робіт, планів стажування працівників судово-експертних установ;
затвердження складу секцій НКМР;
розгляд інших питань, що потребують колегіального вирішення.
4.3. У разі потреби президія НКМР заслуховує звіт голови секції про роботу секції.
4.4. Для вирішення спірних питань, що виникають при розгляді на засіданнях секцій щодо наукової та експертної діяльності судово-експертних установ, президія НКМР за пропозицією відповідної секції або судово-експертної установи може створювати робочу групу із числа досвідчених фахівців судово-експертних установ.
4.5. Робота НКМР проводиться за річними планами, які формуються на підставі пропозицій секцій та судово-експертних установ і затверджуються заступником Міністра - куратором управління експертного забезпечення правосуддя. Копії планів роботи НКМР надсилаються судово-експертним установам. Про розгляд питань, що не передбачені планом роботи НКМР і потребують вирішення, члени НКМР повідомляються завчасно головами секцій.
4.6. Основною формою діяльності секцій НКМР є засідання, які скликаються два рази на рік. За пропозицією судово-експертних установ або з ініціативи Мін'юсту у разі потреби може бути скликано позачергове засідання секції.
Організація роботи, проведення засідань секцій, контроль і відповідальність за своєчасну та якісну підготовку протоколів засідань секцій покладається на голів секцій.
Голови секцій заздалегідь ознайомлюють керівництво судово-експертних установ та членів секцій з порядком денним, відповідними матеріалами, датою засідань та місцем їх проведення.
Члени секцій мають право вносити пропозиції про розгляд на їх засіданнях будь-яких питань, що належать до компетенції НКМР.
Засідання секцій є правоможними у разі присутності не менше половини їх членів. Рішення з обговорюваних питань приймаються простою більшістю голосів присутніх членів секцій, оформлюються протоколами, які підписуються головою секції та секретарем і мають рекомендаційний характер. За наявності підстав, з ініціативи Мін'юсту або судово-експертних установ рішення секцій може бути переглянуто на засіданні президії НКМР.
Присутні на засіданнях секцій керівники судово-експертних установ або їх заступники з наукової роботи мають право голосу на рівні з членами секцій. У роботі секцій обов'язково бере участь заступник директора з наукової роботи установи, на базі якої проводиться засідання секцій.
4.7. Засідання президії НКМР проводиться у разі потреби, але не рідше одного разу на рік і є правоможним у разі присутності не менше половини її членів. Рішення президії приймаються простою більшістю голосів присутніх її членів, оформлюються протоколами, які підписуються головою президії та секретарем, і є обов'язковими для виконання судово-експертними установами.
На засідання президії НКМР для розгляду проблемних питань, що виникають під час виконання наукових робіт, у разі потреби запрошуються члени секцій НКМР, керівники наукових тем або їх відповідальні виконавці.
Організаційно-технічне забезпечення роботи президії НКМР здійснюється Мін'юстом.
4.8. Протоколи секцій та президії НКМР у 10-дений термін направляються до Мін'юсту, а їх копії - до судово-експертних установ. Діловодство НКМР зберігається у Мін'юсті, а примірники протоколів відповідних секцій - у голів секцій. Листування голови секції з Мін'юстом та судово-експертними установами здійснюється за супровідними листами, що підписуються керівником установи, співробітником якої є голова секції.
4.9. До роботи НКМР можуть також залучатися посадові особи та фахівці інших судово-експертних установ, які не є членами НКМР.
( Положення в редакції Наказу Міністерства юстиції N 5/5 від 10.01.2007 )
Директор департаменту
експертного забезпечення
правосуддя Л.М.Головченко