Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 226 від 25.09.2000
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 жовтня 2000 р. за N 703/4924

Затверджено
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
25.09.2000 N 2
26

Умови забезпечення збереження анатомічних
матеріалів
під час їх перевезення

I. При перевезенні органів

1. Після взяття і консервації органа методом in situ він укладається у стерильний пластиковий пакет з розчином консервувальної рідини (вибір консервувальної рідини залежить від типу органа, установи, яка проводила взяття, а також терміну наступного транспортування). У закритому пакеті рідина повинна повністю покривати поверхню органа, а пакет - бути надійно закритий. Далі пакет з органом треба помістити ще в два стерильних пакети з фізіологічним розчином кожний і останній також надійно закрити.

2. Укладений таким чином орган уміщують у спеціальний ізотермічний металевий або пластиковий контейнер на поверхню водного льоду. Для дотримання необхідної температури (+4 град. С) і в залежності від терміну транспортування повинні використовуватися охолоджувальні елементи.

3. При перевезенні органів у межах України транспортні контейнери повинні бути опломбовані пломбою установи, яка виконувала заготівлю. При перевезенні через митний кордон України кожен контейнер повинен мати митну пломбу.

4. У межах України перевезення контейнерів з органами супроводжує уповноважений на те працівник державного або комунального закладу охорони здоров'я або державної наукової установи, яка проводила заготівлю. При собі довірена особа повинна мати документи встановленого зразка.

II. При перевезенні анатомічних утворень, тканин,
клітин та інших анатомічних матеріалів

1. Забезпечення збереження анатомічних утворень, біологічних тканин та їх компонентів під час перевезення залежить від технології їх консервації та наступної переробки. У разі консервації тканин розчинами консервувальних рідин для перевезення використовуються пластикові флакони різного об'єму, які складаються у спеціальні металеві контейнери. Якщо під час перевезення таких флаконів необхідно підтримувати температурний режим, то можливе використання охолоджувальних елементів, ізотермічних металевих або пластикових (пенопластових) контейнерів, водного та сухого льоду, рідинного азоту або спеціальних транспортних засобів.

2. У разі консервації методом низької температури тканини запаковуються у стерильні подвійні медичні поліетиленові пакети. Такі пакети з тканинами перевозяться як у межах України, так і за її межами з використанням сухого льоду. На дно металевого контейнера з ізотермічним коробом закладається сухий льод, потім пакети з тканинами і знову сухий льод. Кількість сухого льоду для ефективного збереження протягом усього транспортування залежить від тривалості та умов (зовнішня температура) перевезення, а також кількості тканин, які перевозяться.

3. Фетальні матеріали і ксенотрансплантати під час перевезення зберігаються залежно від методу їх клінічного використання та тривалості перевезення. Відповідно до цих умов можуть використовуватися кріобіологічний посуд з рідинним азотом, ізотермічні контейнери з сухим льодом або транспортні засоби із спеціальними холодильниками.

4. Перевезення біологічних тканин та їх компонентів, анатомічних утворень, фетальних матеріалів та ксенотрансплантатів може супроводжуватися уповноваженим на те працівником установи-відправника або водієм за довіреністю. У разі потреби транспортні контейнери можуть бути опломбовані пломбою установи, яка виконувала заготівлю. Для перевезення оформляється товарно-транспортна накладна із зазначенням назви анатомічних матеріалів та їх кількості. При перевезенні через митний кордон України кожен контейнер з такими анатомічними матеріалами також повинен мати митну пломбу.

В.о. начальника Головного управління організації
медичної допомоги населенню М.П.Жданова