Документ втратив чиннiсть!

ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 1976 від 22.09.2000

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 жовтня 2000 р. за N 692/4913

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Фонду державного майна України
N 347 від 02.03.20
17)

Про затвердження Положення про порядок продажу на аукціоні,
за конкурсом основних засобів, що є державною власністю

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Фонду державного майна
N 9 від 10.01.20
01
N 298 від 15.02.20
02
N 604 від 29.03.200
4 )

З метою вдосконалення порядку відчуження основних засобів, що є державною власністю, приведення його у відповідність до чинного законодавства України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю (додається).

2. Директору Управління індивідуального продажу Зеленському В.В. забезпечити в установленому порядку державну реєстрацію Положення в Міністерстві юстиції України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду Кальніченка Л.Ф.

Голова Фонду О.Бондар

Затверджено
Наказ Фонду державного майна України
22.09.2000 N 1976

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 жовтня 2000 р. за N 692/4913

Положення
про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом
основних засобів, що є державною власністю

Це Положення розроблено відповідно до Господарського кодексу України ( 436-15 ), Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ( 2171-12 ) та інших нормативно-правових актів щодо відчуження державного майна. ( Абзац перший преамбули із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

Положення визначає порядок продажу основних засобів, що є державною власністю, на аукціоні, за конкурсом відповідно до Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.99 N 1477 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.99 за N 573/3866, а також визначає порядок розрахунків за придбане майно.

Загальні положення

1. Наведені нижче терміни у цьому Положенні вживаються у такому значенні:

майно - матеріальні цінності, які відповідно до чинного законодавства віднесені до основних засобів (фондів);

відчуження майна - передача права власності на державне майно, яке перебуває на балансі суб'єктів господарювання, іншим юридичним чи фізичним особам шляхом його продажу за грошові кошти на аукціонах, за конкурсом; ( Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

аукціон - спосіб продажу майна, за яким його власником стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну;

конкурс - спосіб продажу майна, за яким його власником стає покупець, що запропонував за нього найвищу ціну за письмовим поданням і взяв зобов'язання виконати всі фіксовані умови конкурсу;

організатор аукціону - юридична особа, яка має угоду про продаж майна, що перебуває в державній власності, з Фондом державного майна України;

організатор конкурсу - суб'єкт господарювання (далі - підприємство), на балансі якого знаходиться майно, або юридична особа, уповноважена підприємством, за погодженням з Фондом державного майна України, його регіональними відділеннями, Фондом майна Автономної Республіки Крим (далі - державні органи приватизації) чи Фондом державного майна України; ( Абзац сьомий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

початкова ціна продажу - ціна, з якої розпочинається продаж майна встановленими законодавством способами, що передбачають конкуренцію покупців та зміну цієї ціни під час продажу; ( Абзац восьмий пункту 1 в редакції Наказу Фонду державного майна N 9 від 10.01.2001 )

учасник конкурсу, аукціону - юридична або фізична особа, яка зареєстрована відповідно до цього Положення;

покупець - юридична або фізична особа, яка стала переможцем аукціону або конкурсу з продажу державного майна;

фіксовані умови конкурсу, аукціону - вичерпний перелік зобов'язань, які є однаковими і незмінними для всіх учасників та публікуються в інформаційному повідомленні.

2. Дія цього Положення поширюється на майно, яке віднесене до основних засобів (фондів) та перебуває на балансі державних підприємств на правах господарського відання, оперативного управління, державне майно, що перебуває на балансі інших підприємств, та державне майно, надане в оренду і відчуження якого здійснюється відповідно до Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.99 N 1477 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.99 за N 573/3866. ( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

Продаж іншого державного майна може здійснюватися відповідно до норм цього Положення (за винятком другого абзацу пункту 4) лише у випадках, передбачених нормативно-правовими актами. ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Фонду державного майна N 298 від 15.02.2002 )

3. Участь у конкурсі, аукціоні відповідно до цього Положення не можуть брати учасники, які перебувають у стані ліквідації або щодо яких порушено справу про банкрутство (юридичні особи), повідомили про себе недостовірну інформацію, не подали передбачених цим Положенням документів або не подали їх у встановлені цим Положенням терміни.

Підготовка до проведення аукціону, конкурсу

4. Підготовка до проведення продажу майна на аукціоні, за конкурсом включає:

- отримання підприємством дозволу або погодження на відчуження майна відповідно до Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.99 N 1477 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.99 за N 573/3866; ( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

- визначення початкової ціни продажу майна;

- підготовку інформації про майно та умови його продажу;

- проведення маркетингу щодо визначення потенційних покупців;

- укладання договору з організатором аукціону, конкурсу.

5. Інформація про майно, що підлягає продажу на аукціоні, за конкурсом, повинна містити такі відомості:

- назву майна, його місцезнаходження;

- відомості про майно (технічні характеристики, рік випуску тощо);

- початкову ціну продажу;

- фіксовані умови продажу майна;

- кінцевий термін прийняття заяви про участь в аукціоні, конкурсі;

- час та місце ознайомлення з майном;

- час та місце проведення аукціону, конкурсу;

- адресу, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону, конкурсу.

6. Інформація про майно, що підлягає продажу на аукціоні, за конкурсом, публікується не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати проведення аукціону, конкурсу у місцевих, регіональних або загальнодержавних засобах масової інформації.

7. Термін призначення аукціону, конкурсу не повинен перевищувати 12 місяців з дня отримання дозволу на продаж майна. ( Пункт 7 в редакції Наказу Фонду державного майна N 298 від 15.02.2002 )

8. За умови отримання дозволу або погодження на продаж майна підприємство має право розсилати потенційним покупцям інформаційне повідомлення про продаж майна із запрошенням до участі у конкурсі, аукціоні. ( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

Умови участі покупців в аукціоні, конкурсі

9. Аукціон або конкурс проводиться за наявності не менш як двох покупців.

10. Для реєстрації покупців як учасників аукціону вони сплачують установлений організатором аукціону реєстраційний внесок, розмір якого не може перевищувати розміру одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Зазначені грошові кошти вносяться шляхом перерахування на відповідний поточний рахунок організатора аукціону.

11. Фізична або юридична особа, яка бажає зареєструватись як учасник аукціону, конкурсу, повинна мати при собі:

- документ, що посвідчує фізичну особу або представника юридичної особи, їх повноваження;

- квитанцію про сплату реєстраційного внеску.

12. Відомості про учасників аукціону, конкурсу заносяться до книги реєстрації окремо щодо кожного об'єкта, який підлягає продажу, і повинні містити:

- порядковий номер (відповідно до реєстрації);

- прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи або представника юридичної особи (назву юридичної особи);

- документ, який підтверджує сплату реєстраційного внеску.

Відомості про учасників аукціону або конкурсу не підлягають розголошенню до визначення переможця.

13. Кінцевий термін прийняття заяв про участь в аукціоні - три дні до початку аукціону, для участі у конкурсі - п'ять днів до початку проведення конкурсу.

Порядок проведення аукіону

14. Продаж майна на аукціоні проводиться організатором аукціону на підставі угоди з підприємством. Угода повинна передбачати:

строки проведення аукціону;

початкову ціну продажу об'єкта і порядок її зниження;

розмір і порядок виплати винагороди;

взаємні зобов'язання, умови розірвання угоди та майнову відповідальність сторін;

інші умови на розсуд сторін.

15. Для участі в аукціоні покупці одержують квитки учасників аукціону, які повинні містити такі відомості:

номер, під яким покупець бере участь у торгах;

назву об'єкта (об'єктів), у торгах якого бере участь покупець;

умови проведення аукціону.

На публічних торгах можуть бути присутні й інші особи, якщо вони внесуть вхідну плату, установлену організатором аукціону, а також представники органів управління майном та державних органів приватизації (безоплатно).

16. Аукціон проводиться безпосередньо ведучим (далі - ліцитатором). До початку торгів ліцитатор інформує про майно, що підлягає реалізації, та умови його продажу. Початком торгів уважається момент оголошення початкової ціни продажу об'єкта.

Кожна наступна ціна, запропонована покупцями на аукціоні, повинна перевищувати попередню не менш як на 10 відсотків (крок аукціону).

17. Якщо після оголошення початкової ціни продажу покупці не висловлюють бажання придбати об'єкт за оголошеною початковою ціною, то ліцитатор відповідно до умов угоди з підприємством має право знизити ціну об'єкта, але не більш як на 10 відсотків. Якщо і після такого зниження об'єкт не продається, то торги припиняються.

18. Під час аукціону ведеться протокол, до якого заносяться початкова ціна продажу об'єкта, пропозиції учасників аукціону, відомості про учасників аукціону, результат торгів (ціна продажу, відомості про фізичну або юридичну особу, яка одержала право на придбання об'єкта).

Протокол підписується ліцитатором та покупцем (його представником), який одержав право на придбання об'єкта.

Протокол у триденний термін надсилається підприємству, на балансі якого перебуває майно, та затверджується ним або підприємством надається обгрунтована відмова в разі порушення порядку проведення аукціону. Копії затвердженого протоколу видаються переможцю аукціону та організатору аукціону.

19. Аукціон уважається таким, що не відбувся, у разі:

- відсутності покупців або наявності тільки одного покупця;

- несплати переможцем аукціону повністю належної суми на умовах, визначених у договорі купівлі-продажу;

- порушення істотних умов проведення аукціону відповідно до пункту 35 цього Положення;

- невиконання усіма учасниками аукціону фіксованих умов щодо продажу майна.

Порядок проведення конкурсу

20. Конкурс з продажу майна проводиться безпосередньо організатором конкурсу.

Якщо організатором конкурсу є юридична особа, уповноважена підприємством (за погодженням з державними органами приватизації) чи Фондом державного майна України, то вона діє відповідно до угоди з підприємством або з державними органами приватизації. Угода повинна передбачати вимоги, передбачені пунктом 15 цього Положення.

21. Організатор конкурсу в десятиденний термін після отримання дозволу або погодження на відчуження майна створює конкурсну комісію. Кількість членів комісії може становити від 5 до 9 чоловік. Голова конкурсної комісії призначається організатором конкурсу. ( Абзац перший пункту 21 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

За рішенням органу управління майном чи державних органів приватизації до складу комісії включаються їх представники, про що організатора конкурсу повідомляється при наданні дозволу (погодження) на відчуження майна.

22. Конкурсна комісія здійснює реєстрацію учасників конкурсу відповідно до пункту 12 цього Положення, розгляд поданих заяв, ведення протоколу продажу майна та забезпечує конфіденційний режим зберігання поданих документів.

23. Для реєстрації юридичних або фізичних осіб, як учасників конкурсу, до конкурсної комісії подається підписана і скріплена печаткою на участь в конкурсі у вільній формі заява, яка повинна містити:

- назву об'єкта;

- відомості про юридичну або фізичну особу;

- підтверджуючі документи щодо виконання фіксованих умов конкурсу, які підлягали виконанню до початку проведення конкурсу.

Одночасно із заявою подається конкурсна пропозиція, яка повинна містити:

- запропоновану ціну придбання об'єкта;

- зобов'язання щодо виконання фіксованих умов конкурсу;

- інші додаткові зобов'язання.

Конкурсна пропозиція подається в окремому непрозорому пакеті з назвою конкурсу та написом "Конкурсна пропозиція".

24. Юридичні або фізичні особи, які не подали документи відповідно до п. 23, не підлягають реєстрації як учасники конкурсу.

25. Засідання конкурсної комісії є закритими. Конкурс проводиться в один етап, на якому розглядаються конкурсні пропозиції учасників та визначається переможець конкурсу.

Переможцем конкурсу визначається учасник, який запропонував найвищу ціну та виконав фіксовані умови конкурсу.

Рішення про вибір переможця конкурсу приймається 2/3 голосів присутніх членів комісії.

26. Ціна продажу майна визначається у ході конкурсного розгляду. Продаж об'єкта не може здійснюватися за ціною нижчою від його початкової ціни.

27. Після закінчення засідання конкурсною комісією складається протокол, в якому зазначаються такі відомості:

- фіксовані умови конкурсу;

- конкурсні пропозиції учасників конкурсу;

- обгрунтування вибору переможця конкурсу;

- відомості про учасників конкурсу.

Протокол підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та в триденний термін затверджується організатором конкурсу. Копія затвердженого протоколу видається переможцю конкурсу.

28. Конкурс уважається таким, що не відбувся, у разі невиконання умов, передбачених пунктом 19 цього Положення.

Вступ у права власності і порядок

розрахунків за придбане майно

29. Право власності у покупця майна за договором виникає з моменту передачі об'єкта продажу, якщо інше не передбачено законом або договором купівлі-продажу.

30. Керівник підприємства, на балансі якого знаходиться об'єкт продажу, відповідає за збереження вказаного майна до набуття покупцем права власності на придбаний об'єкт.

31. Право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу.

Затверджений протокол є підставою для укладання протягом 10 днів договору купівлі-продажу між переможцем аукціону, конкурсу та підприємством. Договір включає:

- відомості про підприємство та покупця;

- назву й коротку характеристику об'єкта продажу;

- остаточну ціну продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом;

- взаємні зобов'язання підприємства і покупця;

- момент передачі об'єкта продажу покупцю (після повної сплати коштів за придбане майно);

- номери поточних рахунків;

- назви і адреси банківських установ;

- порядок розрахунків за придбане майно;

- інші умови на розсуд сторін.

До договору купівлі-продажу додається затверджений протокол аукціону, конкурсу.

32. До договору купівлі-продажу включаються зобов'язання сторін, які були визначені фіксованими умовами аукціону чи конкурсу, та відповідальність за їх невиконання.

33. Договір купівлі-продажу є підставою для внесення коштів до банківської установи на обумовлений договором рахунок (рахунки) як оплата за придбане майно.

Покупець зобов'язаний унести зазначені платежі протягом 30 календарних днів з моменту підписання договору купівлі-продажу. Термін оплати може бути продовжено підприємством ще на 30 календарних днів за умови сплати не менш як 50 відсотків від ціни продажу об'єкта.

Підприємство здійснює у встановленому порядку передачу майна покупцю тільки після повної сплати ним грошових коштів за придбане майно шляхом укладання акта прийому-передачі.

Прикінцеві положення

34. Якщо майно не продано, підприємство, на балансі якого перебуває об'єкт продажу, може прийняти рішення про повторний його продаж.

У разі повторного проведення аукціону, конкурсу можлива зміна умов продажу, уключаючи початкову ціну. У цьому разі початкову ціну продажу може бути зменшено не більш як на 30 відсотків.

Повторний аукціон, конкурс проводиться відповідно до порядку, визначеного цим Положенням. У повторному конкурсі не може брати участь переможець попередього конкурсу, якщо ним не виконані умови договору купівлі-продажу.

35. Конкурс, аукціон може бути припинено і об'єкт знімається з аукціону, конкурсу на вимогу будь-кого з його учасників або органу управління майном чи державних органів приватизації, якщо:

- не виконано вимог щодо змісту інформації, передбаченої пунктом 5 цього Положення, та терміну її опублікування;

- на об'єкт продажу не отримано в установленому порядку дозволу на відчуження;

- переможець не визначається як такий відповідно до цього Положення.

36. При наданні дозволу або погодження на відчуження майна органи управління майном чи державні органи приватизації можуть визначати спосіб проведення продажу майна - на біржі, на аукціоні, за конкурсом, а також умови продажу, які є обов'язковими для виконання підприємством при здійсненні ним продажу державного майна. ( Пункт 36 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 604 від 29.03.2004 )

37. З метою поєднання інтересів держави та підприємств, а також забезпечення ефективного продажу державного майна, державними органами приватизації можуть залучатися посередники для здійснення маркетингу та продажу майна.

38. Відчуження державного майна через біржі здійснюється відповідно до Закону України "Про товарну біржу" ( 1956-12 ) з урахуванням вимог пунктів 2, 4, 5, 7, 8 цього Положення. ( Положення доповнено пунктом 38 згідно з Наказом Фонду державного майна N 298 від 15.02.2002 )

39. Якщо майно не продано на товарній біржі протягом 30 календарних днів з моменту його виставлення на біржові торги, початкова ціна на це майно може бути зменшена не більш як на 30 відсотків. ( Положення доповнено пунктом 39 згідно з Наказом Фонду державного майна N 298 від 15.02.2002 )

40. Спори, що виникають у процесі відчуження державного майна відповідно до цього Положення, вирішуються у судовому порядку.

Заступник начальника Управління В.Кальніченко