Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

ЛИСТ
N 12-111/1060 від 13.09.2000
м.Київ

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018
р.)

Кримському республіканському,
територіальним управлінням
Національного банку України,
Комерційним банкам,
Асоціації українських банків

Роз'яснення щодо бухгалтерського обліку окремих
операцій комерційних банків України

На численні запити комерційних банків щодо бухгалтерського обліку окремих операцій Департамент бухгалтерського обліку Національного банку України роз'яснює наступне:

1. В частині обліку основних засобів, нематеріальних активів та товарно-матеріальних цінностей.

1.1. Вартість надлишків основних засобів, виявлених при інвентаризації, слід обліковувати за рахунком 6499 "Інші небанківські операційні доходи". Недоамортизовані суми основних засобів та нематеріальних активів при списанні з балансу внаслідок їх недостачі враховуються за рахунком 3552 "Нестачі та інші нарахування на працівників банку" для відшкодування збитків матеріально відповідальними особами. У разі, якщо винну особу не встановлено чи у стягненні завданих збитків судом відмовлено, або позов про стягнення збитків задоволений частково, невідшкодована частина збитків відображається за рахунком 7490 "Негативний результат від продажу нематеріальних активів та основних засобів".

1.2. При достроковому припиненні угоди оперативного лізингу незамортизовані капітальні вкладення лізингоодержувачем відображаються за рахунком 7421 "Витрати на утримання основних засобів, що отримані в лізинг".

1.3. Якщо банком прийнято рішення про реалізацію товарно-матеріальних цінностей, що перейшли у власність від заставодавця та обліковувались за рахунком 3400 "Господарські матеріали на складі", то їх реалізація відображається згідно з п.6.8 Інструкції з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей комерційних банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України 20.08.99 N 419, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10.09.99 за N 614/3907. Різниця між ціною реалізації цінностей і визначеною для них сумою вартості відображається за доходами (рахунок 6499 "Інші небанківські операційні доходи") чи витратами (рахунок 7499 "Інші небанківські операційні витрати").

2. Щодо бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних із виплатою переказів фізичним особам за платіжною системою Western Union без відкриття ними поточного рахунку в банку.

Операції з отримання коштів від клієнтів для переказу або виплати коштів отримувачам переказів, необхідно відображати з використанням рахунків 2809 "Інша дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку" або 2909 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку" Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України 21.11.97 N 388 (із змінами).

3. В частині відображення у фінансовому обліку податкових платежів та обліку сум податку на прибуток, виявлених за результатами звірки з ДПІ:

3.1. У разі виявлення надлишкових сум податку або недоїмки протягом звітного періоду - такі різниці слід відносити відповідно на рахунки 3520 "Дебіторська заборгованість за податком на прибуток" або 3620 "Кредиторська заборгованість за податком на прибуток". Якщо це пов'язано з помилкою в фінансовому обліку, то зазначені різниці слід відносити на балансовий рахунок 7900 "Податок на прибуток".

У разі виявлення зазначених різниць за минулий рік, але фінансова звітність ще не затверджена - слід здійснювати виправлення помилок відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах".

У разі виявлення надлишку або недоїмки суми податкових платежів після затвердження фінансової звітності - відповідно на балансові рахунки 6399 "Інші банківські операційні доходи" та 7399 "Інші банківські операційні витрати".

3.2. Щодо придбаних патентів, то відповідно до статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ) плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). У зв'язку з чим, вартість торгових патентів слід обліковувати за рахунком 7419 "Сплата інших податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток" або 7900 "Податок на прибуток".

Заст.директора Департаменту Б.В.Лукасевич