МІНІСТЕРСТВО ДЕРЖАВНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ
N 16-62/250-1 від 30.09.92
м.Київ

Затверджено
Міністерством державних
ресурсів України від 30 вересня 1992 р.N 16-62/250-1

Правила
подачі газу споживачам України

I. Основні положення

1. Правила подачі газу споживачам України визначають взаємовідносини між газозбутовими організаціями - державними підприємствами (об'єднаннями) по газопостачанню та газифікації, управліннями по експлуатації газового господарства, які є спеціалізованими госпрозрахунковими організаціями з експлуатації систем газопостачання в містах та населених пунктах і споживачами - підприємствами, організаціями та установами, що використовують газ як паливо і сировину.

2. Взаємовідносини газозбутових організацій з населенням регламентуються спеціальними Правилами.

Взаємовідносини між газопостачальними організаціями - виробничими об'єднаннями, управліннями по видобутку та транспортуванню газу (постачальниками газу та газозбутовими організаціями) визначаються Правилами подачі газу магістральним газопроводам та споживачам.

3. Газозбутові організації і споживачі газу зобов'язані суворо дотримуватись усіх діючих нормативних та інструктивних документів по забезпеченню безперебійної та безпечної подачі, приймання та використання газу.

4. Подача та приймання газу здійснюються на підставі довгострокових договорів, що укладаються відповідно до цих Правил. В договорах щорічно зазначаються зміни, що сталися в обсягах поставки газу згідно з планами його подачі.

Газ подається споживачу безперебійно на протязі доби.

Відключення чи припинення подачі газу на тривалий час може проводитись у таких випадках: а) під час аварії та невідкладних ремонтних робіт на магістральному газопроводі або газорозподільній станції постачальника газу; б) під час аварійного або чергового капітального ремонту розподільних газових мереж та пов'язаних з ним випробувань; в) під час приєднання до газових мереж в установленому порядку нових споживачів; г) при несправності з вини споживачів будинкової та дворової мережі газопостачання; д) під час пожеж та інших стихійних лих; е) за систематичні порушення Правил безпеки у газовому господарстві, Правил технічної експлуатації газового господарства і Правил користування газом у народному господарстві; є) при самовільному підключенні, а також перенесенні газового обладнання, що експлуатується або підключається як заново змонтоване; ж) для запобігання аварій у газовому господарстві; з) при різкому знижені тиску газу у вуличних розподільних мережах (до неробочого), що обумовлюється недопоставкою необхідної кількості газу населеному пункту з магістральних газопроводів; і) при аварійному стані газифікованих будинків; к) при періодичних пневматичних випробуваннях вуличних та дворових газопроводів високого, середнього та низького тиску за затвердженими графіками; л) при самовільному перевищенні споживачами передбачених в договорі обсягів використання газу; м) при неоплаті за використаний газ на протязі двох місяців.

II. Кількість необхідного для подачі газу

5. Кількість газу, передбаченого для поставки, вказується в договорах відповідно до затверджених для споживачів газу річних та квартальних планів. Місячні плани подачі газу споживачам встановлюються на підставі квартальних планів, виходячи із середньодобової норми споживання газу.

6. Обсяги поставок газу комунально-побутовим споживачам і населенню в I, II і IV кварталах року встановлюються нерівномірними по місяцях, з урахуванням ресурсів і пропускної спроможності газопроводів.

7. Газозбутові організації повинні подавати, а споживачі - відбирати газ рівномірно на протязі місяця в межах середньодобової норми, яка розрахована згідно з місячним планом, а при необхідності відійти від середньодобової норми споживання - за погодженим сторонами диспетчерським графіком. При необхідності нерівномірна по днях місяця поставка газу може проводитись в окремих випадках за погодженням з газозбутовою організацією.

8. Якщо для споживача встановлено підвищений рівень надійності газопостачання, сторонами розробляються і реалізуються взаємопогоджені диспетчерські графіки споживання і перерозподілу природного газу в межах міської (обласної) системи розподілу газу.

9. При перевитратах добової норми відбору газу споживачем газозбутовій організації надається право після 6 годин з моменту попередження шляхом ручного або автоматичного регулювання примусово обмежувати подачу газу до встановленого добового плану.

10. Недобір газу споживачем або споживання газу понад план не дає йому права вимагати збільшення або скорочення добової норми на протязі наступного планового періоду (тиждень, місяць, квартал).

11. При наявності понадпланових ресурсів газу порядок і строки подачі газу понад план визначаються газозбутовими організаціями з погодження газопостачальних організацій.

12. Перерозподіл квартальних планів між споживачами різних областей або різних магістральних газопроводів проводиться газозбутовою організацією за заявкою власників планів не пізніше ніж за 45 днів до закінчення кварталу при умові погодження з виробничими об'єднаннями "Укргазпром", "Укрнафта", "Чорноморнафтагаз" і Міндержресурсів України.

Перерозподіл квартальних планів між споживачами в межах одного населеного пункту або одного магістрального газопроводу в одній області проводиться місцевою газозбутовою організацією у ті ж строки при умові погодження з цими споживачами.

13. Вказівки газозбутових організацій щодо режимів споживання газу є обов'язковими для виконання їх споживачами.

14. Кількість поданого газу визначається контрольно-вимірювальними приладами споживачів, а при відсутності або визнанні їх записів чи показань неточними - за проектною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання і кількості годин його роботи за час несправності приладів обліку. Показники контрольно-вимірювальних приладів оформляються двосторонніми актами, які підписують представники газозбутової організації та споживача в зазначені в договорі строки.

Акт є підставою для розрахунків, а у деяких випадках і для перерахунків за поданий газ.

15. Споживач зобов'язаний у будь-який час забезпечити представнику газозбутової організації доступ до контрольно-вимірювальних приладів, можливість їх перевірки, а також контроль якості обробки картограм і правильності застосування відповідних коефіцієнтів при підрахунках витрат газу. Газозбутові організації мають право вимоги позачергової перевірки контрольно-вимірювальних приладів органами Держстандарту. Якщо при цьому прилади виявляються несправними, оплата експертизи проводиться власником приладів, а якщо справними - то газозбутовою організацією.

16. Відповідно до діючого стандарту одиницею вимірювання кількості промислових (природних, попутних і штучних) газів при їх обліку встановлюється один кубічний метр при температурі 20 град. С, тиску 760 мм ртутного стовпчика і рівній нулю вологості.

17. Споживач у встановлений договором строк повинен повідомити газозбутовій організації кількість прийнятого газу за минулу добу. Сторона, яка не згодна з визначеною кількістю поданого газу за місяць, заявляє про це іншій стороні протягом 10 днів з моменту оформлення акта, передбаченого пунктом 14 даних Правил.

18. У випадку, коли споживача підключено безпосередньо до магістрального газопроводу, а договір на поставку газу він має з газозбутовою організацією, облік кількості газу проводиться за допомогою приладів газопостачальної організації, показання приладів в цьому разі обов'язкові як для споживача, так і для газозбутової організації.

19. Облік включених пальникових систем і обладнань проводиться за двосторонніми актами, що зберігаються у газозбутовій організації та у споживача. Кожне включення та відключення (пломбування та розпломбування) систем і обладнань фіксується двосторонніми актами з зазначенням дати включення і відключення.

III. Якість поданого газу

20. Якість поданого газу споживачам повинна відповідати вимогам ГОСТ 5542-87 "Гази горючі природні для промислового та комунально-побутового призначення. Технічні умови".

21. Порядок визначення показників якості газу обумовлюється у договорах на поставку газу.

IV. Приєднання до газових мереж

22. Перш ніж скласти завдання на проектування об'єкта газоспоживання споживач (або за його дорученням проектна організація) повинні одержати від газозбутової організації технічні умови на приєднання до газових мереж.

23. Дозвіл і технічні умови на приєднання до газових мереж видаються газозбутовою організацією при наявності у споживача рішенням Міндержресурсів України про можливість використання ним газу на підставі одержаних від проектної організації або споживача даних про розміщення об'єктів, їх характеристики та обсягів споживання газу (за роками).

24. Рішення про можливість використання газу на діючих і нових підприємствах видаються органами Міндержресурсів України при проектуванні або реконструкції підприємств. Дозвіл Міндержресурсів України на використання газу як палива діє на протязі трьох років з моменту його одержання.

Для підприємств, які в результаті реконструкції не збільшують об'єму газоспоживання, потужності газоспоживаючого обладнання і не змінюють паливні режими, спеціального рішення Міндержресурсів України не потрібно.

У поданому підприємствами клопотанні на одержання спеціального рішення (паливний режим), яке видає Міндержресурсів України, повинні включатись:

а) техніко-економічні висновки і розрахунки потреби в газі.
б) погодження із газозбутовими і газопостачальними організаціями про технічну можливість подачі газу, необхідність реконструкції (будівництва) газопроводів-відводів, ГРС та ін.

25. Не потребують спеціального рішення про можливість використання природного газу такі паливоспоживальні установки і обладнання:

25.1. Газове обладнання, що застосовується населенням - плити побутові, проточні і ємносні водонагрівачі, побутові котли та опалювальні печі, що установлюються в житлових приміщеннях для їх опалення і гарячого водопостачання.

25.2. Газове обладнання, що застосовується для приготування

їжі на підприємствах громадського харчування, в дитячих яслах і садах, школах, лікарнях, будинках відпочинку, пансіонатах, санаторіях, піонерських таборах, військових частинах.

25.3. Газове обладнання, зазначене в пп. 25.1 і 25.2, в разі застосування його в службових приміщеннях комунальних, промислових, сільськогосподарських та інших підприємствах (об'єднань), організаціях і установах.

25.4. Вбудовані, прибудовані і окремо розташовані котельні потужністю до 1 Гкал/год. включно.

25.5. Технологічне обладнання при умові застосування газового устаткування самостійно без установлення його на агрегатах.

25.6. Технологічні потреби автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС).

25.7. Газові турбіни і газомотокомпресори компресорних станцій магістральних газопроводів, промислів і газопереробних заводів.

25.8. Котельні газових і нафтових промислів, газокомпресорних станцій, а також піково-резервні котельні теплиць, які працюють за рахунок тепла, що відходить з компресорних станцій, з витратами природного газу до 2,0 млн. куб. м на рік.

25.9. Інше технологічне обладнання, яке споживає менше 1 куб. м газу за годину.

25.10. Обладнання, в якому використовується газ як робочий реагент при видобутку нафти.

25.11. Обладнання нафтогазодобувних промислів, призначене для підготовки газу до транспортування.

Підключення цих споживачів до газових мереж проводиться у встановленому порядку.

26. При видачі технічних умов газозбутова організація установлює строк дії від одного до трьох років, в залежності від обсягу та складності робіт.

Приєднання паливоспоживаючих установок промислових підприємств до газових мереж допускається тільки при наявності резервних видів палива, передбачених установленими паливними режимами, а також дозволу органів Держгіртехнагляду України. Котельні потужністю більше 20 Гкал/год., для яких газове паливо установлене як основне, повинні мати резервне рівнозначне основному.

Контроль за виконанням установлених паливних режимів ведуть органи Державного газового нагляду.

27. Забороняється змінювати технічні умови на приєднання паливоспоживаючих установок до газових мереж без дозволу газозбутової організації та органів Державного газового нагляду.

Проектна організація або споживач перед початком будівництва повинні подати газозбутовій організації відповідні розділи проекту для погодження і перевірки виконання виданих технічних умов на приєднання до газових мереж, а також зареєструвати проект газопостачання в органах Державного газового нагляду і Держгіртехнагляду України.

V. Взаємовідносини сторін при експлуатації
газопроводів і газових мереж

28. При наявності специфічних умов виробництва і експлуатації газових установок, які не враховано загальними правилами, споживач повинен мати спеціальні інструкції їх експлуатації та щодо безпеки, затверджені в установленому порядку.

29. Підвищена потреба в газі населення і комунально-побутових споживачів в дні похолодання забезпечується за рахунок переведення електростанцій і промислових підприємств на резервні види палива, згідно з затвердженими графіками.

Підприємства, включені в графік, повинні мати запас резервного палива, що постійно поповнюється, і стабільні ліміти на нього в I і IV кварталах року. Рішення про введення в дію графіка приймається газозбутовою організацією після узгодження з органом, який його затвердив.

30. Про передбачене обмеження подачі газу газозбутова організація повинна повідомити споживача не пізніше ніж за 6 годин до обмеження. Про тривалі відключення від газопостачання об'єктів газозбутова організація повинна за 24 години повідомити керівництво або осіб, відповідальних за газопостачання цих об'єктів.

Аварійне відключення об'єктів від мереж газопостачання може проводитися без попередження споживачів.

31. Газозбутові організації разом з газопостачальними організаціями щорічно розробляють графіки аварійного газопостачання на випадок порушення технологічного режиму роботи, аварій на магістральних газопроводах, промислах, а також при різких похолоданнях. При цьому до вказаного графіка додається перелік підприємств і порядок їх часткового або повного відключення від газопостачання з метою забезпечення потреб комунально-побутових підприємств і населення. На підставі вказаних графіків диспетчер газозбутової організації має право сповіщаючи про це споживача, оперативно змінити йому об'єм добової подачі газу з метою нормального газопостачання комунально-побутових споживачів і населення.

VI. Порядок розрахунків за газ

32. Розрахунки за газ проводяться за цінами і в порядку, встановленому Урядом України.

33. Оплата розрахунків за газ здійснюється згідно з діючими в Україні положеннями. Додаткові рахунки газозбутових організацій, які виставляються для виправлення помилок при підрахунках кількості газу, оплачуються при наявності двосторонніх актів.

34. При постійній подачі газу сторони здійснюють розрахунки в порядку планових платежів в терміни, встановлені договорами.

35. При проведенні ремонтних робіт в опалювальних котельнях і на теплових мережах, у зв'язку з чим підвищується відбір населенням природного газу з метою підігріву води, газозбутові організації проводять перерахунок з ЖЕКами, ЖЕО і т.п. за тарифами, встановленими діючим прейскурантом. Про час початку і закінчення ремонту, а також адреси об'єктів, які відключаються від газопостачання, теплопостачальні і житлові організації повинні письмово повідомити газозбутові організації.

36. Оплата за надання додаткових послуг, які виконуються газозбутовою організацією згідно п. 8 цих Правил, а також інших послуг, які забезпечують більш високий рівень надійності газопостачання споживача, проводиться за вільними (договірними) цінами.

37. Строки оплати, порядок нарахування оплати і перевірки правильності нарахування обумовлюються договором між сторонами.

VII. Майнова відповідальність

38. За недопоставку газу з вини газозбутової організації згідно з укладеними договорами остання сплачує споживачу пеню в розмірі 10 відсотків від вартості газу, недопоставленого у встановлений договором строк. Пеня сплачується в безакцептному порядку протягом 6 місяців з дня виникнення права вимоги.

39. Споживач несе відповідальність за перевитрати газу понад встановлені плани. Порядок збирання підвищеної плати за газ визначається відповідною Інструкцією (додаток 1).

40. При порушенні строків оплати рахунків за газ споживач сплачує газозбутовій організації пеню в розмірі 0,5 відсотків простроченого платежу за кожний день прострочки.

При порушенні споживачем договірних зобов'язань на оплату за газ, в результаті чого газозбутова організація змушена одержувати додаткові банківські кредити або прострочити повернення раніше одержаного кредиту, споживач відшкодовує газозбутовій організації шкоду (витрати), в яку включаються витрати на виплату процентів за користування кредитом.

У разі непогашення дебіторської заборгованості споживачем протягом місяця газозбутова організація має право скоротити обсяг подачі газу, а більше місяця - припинити подачу газу на період до повного відшкодування заборгованості.

Скорочення подачі газу проводиться автоматичним або механічним регулюванням через 5 діб після письмового попередження.

41. При недоборі газу з вини споживача, а також у разі необгрунтованої відмови від одержання газу в установлені договором строки (періоди) поставки газозбутовій організації надається право стягувати у споживача шкоду в розмірі упущеної вигоди (як різницю між покупною і відпускною для газозбутової організації ціною за кожну 1000 куб. метрів невибраного газу).

Порядок і строки відшкодування обумовлюються договором на поставку газу.

Примітка: Збитки на відшкодовуються, якщо споживач за домовленістю з газозбутовою організацією не вибирає газ в результаті переведення агрегатів на інші види палива, а також у випадку, передбаченому п. 38 цих Правил.

42. При виявленні розходжень між кількістю фактично витраченого газу і кількістю газу, яку повідомив споживач, передаючи щодобову інформацію про витрати газу, він повинен в кінці місяця одночасно з рахунком за газ, заплатити за приховану кількість газу, а також підвищену плату за газ, якщо були допущені перевитрати. При повторному виявленні приховання фактичних витрат газозбутовій організації надається право передачі цих матеріалів в органи прокуратури.

43. При виявленні представником газозбутової організації витоку (витрати) газу в газовій мережі та апаратурі, установленій до замірного обладнання, і які заходяться на балансі споживача, споживач повинен заплатити за кількість газу, загубленого з причин витоку (витрати), визначеного розрахунком газозбутової організації.

Голова Української газової
корпорації "Укргаз" М.В.Мацялко

Додаток 1
до Правил подачі газу
споживачам України

Інструкція
про порядок збирання підвищеної плати за газ,
використаний підприємствами як паливо і сировина понад
встановлені плани

1. Підвищена плата за газ, який був витрачений понад встановлені плани, збирається з підприємств, які використовують газ як паливо і сировину.

2. При споживанні газу понад місячний план підприємства сплачують газозбутовій організації або постачальнику, що виконує функції газозбутової організації, вартість всієї кількості газу, який був витрачений підприємствами, по встановленій ціні на газ і у п'ятикратному розмірі за газ, який був витрачений понад встановлений місячний план.

3. Місячний план споживання газу визначається договором на поставку газу між споживачем та газозбутовою організацією або постачальником, що виконує функції газозбутової організації.

4. Комунально-побутові підприємства (лазні, пральні, дитячі садки ясла, школи, їдальні, будинкові опалювальні котельні, дирекції об'єднаних котелень, теплових мереж та інші), опалювальні котельні (для яких не встановлено резервний вид палива і які відпускають теплоенергію як на виробничі, так і на комунально-побутові потреби), цукрові, масложирові та крохмалепатокові заводи, підприємства хлібопекарної, м'ясної та молочної промисловості, тепличні господарства (комбінати), птахофабрики, тваринницькі комплекси, підприємства, що переробляють сільськогосподарську сировину, при споживанні газу понад встановлений їм квартальний план, сплачують його вартість у розмірах, встановлених пунктом 2 цієї Інструкції.

5. З письмового дозволу газозбутової організації, що видається за погодженням газопостачальної організації або постачальника, що виконує функції газопостачальної організації, підприємства, при наявності тимчасових надлишків газу (перевиконання плану видобутку, сприятливі погодні умови, невибір газу окремими споживачами та інше), мають право використовувати цей газ понад встановлені плани за діючим тарифом.

При відсутності перевитрат газу в цілому по області для окремих споживачів у межах одного населеного пункту або одного магістрального газопроводу газозбутові організації видають дозвіл використовувати газ понад встановлені обсяги без погодження газопостачальної організації.

6. Розрахунки за газ, що був витрачений понад встановлені плани, здійснюються шляхом перерахування сум підвищеної плати за газ споживачам на основі двосторонніх актів не пізніше ніж у 10-денний строк після звітного періоду, за який стягується підвищена плата. Застосування штрафних санкцій до споживачів після вказаного строку забороняється. Кількість газу, який оплачується у п'ятикратному розмірі, у платіжному документі відображається окремо.

7. 90 відсотків підвищеної плати за газ, що витрачений споживачами понад встановлені плани, газозбутові підприємства залишають у своєму розпорядженні. 10 відсотків від цієї плати газозбутові організації перераховують газопостачальним організаціям.

Порядок і строки цих перерахувань обумовлюються в договорі між організаціями.

Сума підвищеної плати за газ, що залишається у газозбутовій організації, відображається останньою у звітності як прибуток від нереалізованих операцій.

Голова Української газової
корпорації "Укргаз" М.В.Мацялко