ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
від 03.10.2000 N 17-86/10
Про необхідність усунення порушень вимог Указу
Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення
обмежень, що стримують розвиток підприємницької
діяльності" Сумською обласною державною
адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих державних адміністрацій, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВСТАНОВИВ:
Голова Сумської обласної державної адміністрації видав розпорядження від 21.07.2000 N 230 "Про подальше впорядкування діяльності суб'єктів підприємництва, які виконують операції з металобрухтом чорних та кольорових металів на території Сумської області" (далі - Розпорядження).
Аналіз Розпорядження свідчить про те, що воно містить норми, які не узгоджуються з чинним законодавством України та порушують права суб'єктів підприємницької діяльності.
1. В абзаці 5 пункту 3 Розпорядження дається вказівка головам районних держадміністрацій та міським головам за результатами проведених перевірок зупиняти діяльність тих суб'єктів підприємництва, які не відповідають вимогам Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ), інструкціям Державного комітету промислової політики України та порядку, згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 11.11.99 N 513.
В абзаці 5 пункту 3 Розпорядження не вказується, у який спосіб голови районних держадміністрацій та міські голови повинні зупиняти діяльність суб'єктів підприємницької діяльності, яка не відповідає вимогам зазначених нормативно-правових актів.
Згідно зі статтею 11 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.91 N 698-XII (із змінами і доповненнями) діяльність підприємця припиняється: з власної ініціативи підприємця; на підставі рішення суду або арбітражного суду у випадках, передбачених законодавством України; у разі закінчення строку дії ліцензії або її анулювання; на інших підставах, передбачених законодавчими актами України.
Проте законодавчими актами України не передбачені повноваження голів місцевих державних адміністрацій та міських голів щодо зупинення діяльності суб'єктів підприємницької діяльності у разі порушення ними вимог Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ) та нормативно-правових актів, затверджених Державним комітетом промислової політики України.
Згідно з пунктом 8 статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 N 586-XIV до повноважень місцевої державної адміністрації належить лише внесення пропозицій в установленому законом порядку про зупинення діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону довкілля та санітарних правил.
В частині першій статті 15 Закону України "Про металобрухт" від 05.05.99 N 619-XIV вказується, що органи державного контролю за здійсненням операцій з металобрухтом (до яких згідно зі статтею 14 Закону України "Про металобрухт" належать місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування) відповідно до своєї компетенції мають право зупиняти дію або анульовувати ліцензію на здійснення операцій з металобрухтом тільки у разі порушення ліцензійних умов.
При цьому частиною другою статті 15 Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ) передбачено, що місцеві органи виконавчої влади у разі виявлення порушень ліцензійних умов здійснення операцій з металобрухтом лише повідомляють про це Міністерство промислової політики України (зараз Державний комітет промислової політики України), яке відповідно до статті 13 цього Закону має право зупиняти дію ліцензій на здійснення операцій з металобрухту та анулювати їх у разі порушення суб'єктами підприємницької діяльності умов ліцензійної діяльності.
Законом України "Про місцеві державні адміністрації" ( 586-14 ) та іншими законами України також не передбачені повноваження місцевих державних адміністрацій щодо зупинення дії або анулювання ліцензії на здійснення операцій з металобрухтом.
Таким чином, виконання районними державними адміністраціями та міськими головами вимоги абзацу 5 пункту 3 Розпорядження може призвести до перевищення ними своїх повноважень та порушення частини другої статті 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ), відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. В пункті 1 Розпорядження зазначається, що на підставі ст.2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" ( 586-14 ), ст.14 Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ), постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.99 N 1468 "Питання реалізації Закону України "Про металобрухт" визначено перелік підприємств, діяльність яких відповідає вимогам чинного законодавства і є спеціалізованими, а також перераховані 7 суб'єктів підприємницької діяльності, що виконують операції з металобрухтом та діяльність яких відповідає вимогам чинного законодавства і які є спеціалізованими підприємствами.
В абзаці 3 пункту 4 Розпорядження дається вказівка Управлінню промисловості, енергетики, транспорту та зв'язку Сумської обласної держадміністрації розглядати документи суб'єктів підприємництва на предмет надання їм статусу спеціалізованого підприємства.
Отже, відповідно до пункту 1 та абзацу 3 пункту 4 Розпорядження Сумська обласна держадміністрація надає суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють операції з металобрухтом, статус спеціалізованого підприємства.
Проте Законами України "Про місцеві державні адміністрації" ( 586-14 ), "Про металобрухт" ( 619-14 ), постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.99 N 1468 "Питання реалізації Закону України "Про металобрухт", на які є посилання в пункті 1 Розпорядження, а також іншими нормативно-правовими актами не передбачені окрема процедура надання статусу спеціалізованого підприємства суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють операції з металобрухтом, і, відповідно, повноваження місцевих держадміністрацій щодо надання такого статусу.
Згідно з абзацом 12 статті 1 Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ) спеціалізованими підприємствами та їх філіями є суб'єкти підприємницької діяльності усіх форм власності, які здійснюють операції з металобрухтом, отримали ліцензії та мають спеціальне технологічне брухтопереробне та вантажопідйомне обладнання, вагове господарство, складські приміщення, кваліфікований персонал, забезпечують згідно з законодавством протипожежну, екологічну та радіаційну безпеку і контроль хімічного складу металобрухту.
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Інструкції про умови і правила провадження підприємницької діяльності (ліцензійні умови) зі здійснення операцій з брухтом кольорових і чорних металів та контроль за їх дотриманням, затвердженої наказом Ліцензійної палати та Міністерства промислової політики України від 16.08.99 N 71/277, до ліцензійних умов провадження операцій з брухтом чорних та кольорових металів належить обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють операції з брухтом чорних та кольорових металів, щодо забезпечення устаткуванням, складськими приміщеннями, зважувальним господарством, аналітичним обладнанням, транспортом, вантажопідіймальними пристроями, нормативно-технічною документацією, здійснення допуску до операцій виключно кваліфікованих спеціалістів, забезпечення противибухової, протипожежної, радіаційної безпеки, здійснення операцій з металобрухтом з додержанням вимог державних стандартів тощо.
Отже, для набуття статусу спеціалізованого підприємства суб'єктові підприємницької діяльності згідно з абзацом 12 статті 1 Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ) необхідно у встановленому порядку одержати ліцензію на здійснення операцій з металобрухтом та додержуватися ліцензійних умов провадження цієї діяльності.
Оскільки місцеві державні адміністрації згідно з чинним законодавством не здійснюють видачі ліцензій на здійснення операцій з металобрухтом, вони не мають жодного відношення до визначення спеціалізованих підприємств.
Це означає, що надання Сумською обласною державною адміністрацією суб'єктам підприємницької діяльності статусу спеціалізованого підприємства у сфері здійснення операцій з металобрухтом є перевищенням нею своїх повноважень, встановлених Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України.
У зв'язку з виявленням положень, які не узгоджуються з чинним законодавством України та створюють перешкоди для провадження підприємницької діяльності зі здійснення операцій з брухтом чорних та кольорових металів, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
Запропонувати Голові Сумської обласної державної адміністрації скасувати пункт 1, абзац 5 пункту 3 та абзац 3 пункту 4 розпорядження від 21.07.2000 N 230 "Про подальше впорядкування діяльності суб'єктів підприємництва, які виконують операції з металобрухтом чорних та кольорових металів на території Сумської області".
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Голова О.Кужель