ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 1148 від 16.06.98
м.Київ

Про здійснення заходів по зменшенню
заборгованості по орендній платі

З метою захисту інтересів держави та забезпечення повноти надходжень коштів від оренди державного майна до Державного бюджету НАКАЗУЮ:

1. Начальникам регіональних відділень Фонду державного майна України систематично здійснювати заходи по зменшенню обсягів заборгованості по орендній платі, враховуючи рекомендації Фонду (додаються).

2. Регіональним відділенням щокварталу разом із звітом відповідно до наказу Фонду від 14.04.98 N 746 звітувати перед Фондом по запровадженню зазначених заходів.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду С.Глушка.

В.о.Голови Фонду В.Крюков

Додаток
до наказу Фонду державного майна України
від 16 червня 1998 р. N 1148

Рекомендації
щодо зменшення обсягів заборгованості
по орендній платі

Фондом державного майна України здійснено аналіз звітності регіональних відділень щодо виконання орендарями умов договорів оренди стосовно повноти і своєчасності сплати орендної плати.

З метою захисту інтересів держави та забезпечення повноти надходжень зазначених платежів до бюджету Фонд вважає за необхідне запропонувати відповідні заходи щодо вирішення цього питання.

По-перше, у випадку появи заборгованості слід негайно звертатися до органів нотаріату. Відповідно до інформаційного листа Вищого арбітражного суду України від 11.06.96 N 01-8/211 спори щодо стягнення заборгованості по орендній платі не підвідомчі арбітражним судам. Зазначеним листом повідомляється, що заборгованість з орендної плати підлягає стягненню у порядку, встановленому Переліком документів, по яких стягнення заборгованості проводиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів органів нотаріату, затвердженим постановою Ради Міністрів УРСР від 12.10.76 N 483. Відповідно до цього необхідним є розрахунок регіональними відділеннями заборгованості по орендній платі. Розрахунок має базуватися на інформації, отриманій від адміністрації орендного підприємства та/або податкової адміністрації.

Порядок вчинення виконавчих написів органами нотаріату, встановлений гл.12 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14.06.94 N 18/5.

По-друге, згідно з п.2 ст.5 Закону України "Про банкрутство" ( 2343-12 ) кредитор може звернутися до арбітражного суду із заявою про порушення справи про банкрутство юридичної особи у разі, коли остання не спроможна протягом одного місяця сплатити борг за виконавчими документами.

Отже, у тому разі, коли орендар не сплачує протягом місяця борг по орендній платі за виконавчим написом нотаріуса, орендодавець повинен подати до арбітражного суду заяву про визнання орендаря банкрутом.

Порушення справи про банкрутство є особливо актуальним у випадках, коли реальною є загроза закінчення договору оренди з несплаченою орендною платою.

При підготовці та поданні заяви про порушення справи про банкрутство слід керуватися Арбітражним процесуальним Кодексом України ( 1798-12 ), Законом України "Про банкрутство", а також роз'ясненням Президії Вищого арбітражного суду України від 18.11.97 N 02-5/444 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про банкрутство".

Доручення про заходи стосовно стягнення заборгованості по орендній платі просимо довести також до відома відповідних представництв Фонду державного майна України.

В.о.Голови Фонду В.Крюков