МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 123 від 20.07.95
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 липня 1995 року за N 233/769
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Мінфіну
N 210 від 02.10.96 )
Про Порядок видачі дозволу на здійснення
діяльності по випуску та обігу цінних
паперів, як виключної діяльності
Відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" (1201-12), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити погоджений з Антимонопольним комітетом України Порядок видачі дозволу на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності, що додається.
2. Управлінню цінних паперів і фінансових ринків установити контроль за виконанням Порядку видачі дозволу на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності.
3. Управлінню цінних паперів і фінансових ринків разом з Управлінням справами довести Порядок видачі дозволу на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності, до відома і керівництва в роботі Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, органам державної виконавчої влади областей, міст Києва і Севастополя, Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, обласним та Київському і Севастопольському міським фінансовим управліням, Головній державній податковій інспекції України.
4. Інформаційній службі забезпечити опублікування Порядку в засобах масової інформації.
5. Лист Міністерства фінансів України від 30 вересня 1991 року N 04-306 "Про Порядок видачі дозволу на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності" втрачає чинність.
Міністр П.К.Германчук
Затверджено
наказом Міністерства фінансів
України від 20 липня 1995 р. N 123
Порядок
видачі дозволу на здійснення діяльності
по випуску та обігу цінних паперів, як
виключної діяльності
Цей Порядок розроблений відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" ( 1201-12 ).
I. Загальні положення
1. Відповідно до цього Порядку провадиться видача дозволу на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності (надалі - дозвіл).
2. Дозвіл можуть отримати акціонерні товариства, статутний фонд яких сформовано за рахунок виключно іменних акцій, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства та командитні товариства, для яких операції з цінними паперами становлять виключний вид їх діяльності (надалі торговці цінними паперами).
3. Торговці цінними паперами мають право здійснювати такі види діяльності по випуску та обігу цінних паперів:
а) діяльність по випуску цінних паперів;
б) комісійну діяльність по цінних паперах;
в) комерційну діяльність по цінних паперах.
4. При здійсненні виключної діяльності по випуску та обігу цінних паперів допускається здійснення окремих видів діяльності, пов'язаних з обігом цінних паперів, насамперед діяльності по наданню консультацій власникам цінних паперів та управлінню активами інвестиційного фонду.
5. Торговець цінними паперами має право на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності, на усій території України з моменту отримання дозволу Міністерства фінансів України.
6. Видача дозволу провадиться Управлінням цінних паперів і фінансових ринків Міністерства фінансів України.
7. Дозвіл може бути видано торговцям цінними паперами на здійснення усіх або окремих видів діяльності, зазначених у пункті 3 цього Порядку.
8. Дозвіл, виданий торговцю цінними паперами, не підлягає передачі іншим юридичним особам.
9. Дозвіл чинний до моменту його анулювання.
II. Порядок подання документів
для отримання дозволу
10. Для отримання дозволу до Міністерства фінансів України товариством подаються такі документи:
а) заява про видачу дозволу (додаток N 1 до цього Порядку);
б) копія рішення про державну реєстрацію товариства;
в) нотаріально засвідчена копія статуту;
г) нотаріально засвідчена копія установчого договору;
д) список усіх засновників, акціонерів, учасників товариства, на яких припадає до 5 процентів включно статутного фонду. Список повинен містити:
повне найменування, код ЗКПО або прізвище, ім'я та по батькові юридичної або фізичної особи;
місцезнаходження або паспортні дані юридичної або фізичної особи;
розмір дольової участі, виражений в абсолютній сумі та у процентах по кожній із зазначених у списку юридичній або фізичній особі;
е) список усіх засновників, акціонерів, учасників товариства, на яких припадає від понад 5 до 10 процентів включно статутного фонду. Список повинен містити:
повне найменування, код ЗКПО або прізвище, ім'я та по батькові юридичної або фізичної особи;
місцезнаходження або паспортні дані юридичної або фізичної особи;
розмір дольової участі, виражений в абсолютній сумі та у процентах по кожній із зазначених у списку юридичній або фізичній особі;
є) список усіх засновників, акціонерів, учасників товариства, на яких припадає понад 10 процентів статутного фонду. Список повинен містити:
повне найменування, код ЗКПО або прізвище, ім'я та по батькові юридичної або фізичної особи;
місцезнаходження або паспортні дані юридичної або фізичної особи;
розмір дольової участі, виражений в абсолютній сумі та у процентах по кожній із зазначених у списку юридичній або фізичній особі. По кожному засновнику, акціонеру, учаснику товариства, які є юридичними особами і мають більше 10 процентів у статутному фонді товариства, подається перелік їх засновників, акціонерів, учасників. Перелік повинен містити:
повне найменування, код ЗКПО або прізвище, ім'я та по батькові юридичної або фізичної особи;
місцезнаходження або паспортні дані юридичної або фізичної особи;
розмір дольової участі, виражений в абсолютній сумі та у процентах по кожній із зазначених у переліку юридичній або фізичній особі;
ж) список усіх підприємств, організацій, господарських товариств, фірм, банків та інших юридичних осіб як в Україні, так і за її межами, в яких товариство виступає засновником, акціонером, учасником з виділенням таких, в яких на товариство припадає понад 5 процентів статутного фонду. Список повинен містити:
повне найменування, код ЗКПО юридичної особи;
місцезнаходження юридичної особи;
розмір дольової участі, виражений в абсолютній сумі та у процентах по кожній із зазначених у списку юридичній особі;
з) список керівного складу товариства (керівник, його заступники, головний бухгалтер) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, займаної посади, освіти, виробничого стажу, робочого телефону, наявності судимостей за господарські або службові злочини;
и) список працівників товариства, які будуть безпосередньо займатися операціями по випуску та обігу цінних паперів із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, займаної посади, освіти, виробничого стажу, робочого телефону, наявності судимостей за господарські або службові злочини. До списку додаються копії дипломів про економічну освіту або копії свідоцтв (сертифікатів) про закінчення курсів, що стосуються підготовки спеціалістів з питань здійснення посередницької діяльності по цінних паперах на фондовому ринку, навчальні програми яких погоджені з Міністерством фінансів України;
і) перелік усіх відділень, філій, представництв товариства, які наділяються повноваженнями стосовно здійснення операцій з цінними паперами із зазначенням їх повних найменувань, місцезнаходження, а також відомостей відповідно до підпунктів з) і и) цього пункту;
к) висновок аудитора (аудиторської фірми) про сплату статутного фонду товариства, який повинен містити відомості про: номер і дату договору між аудитором (аудиторською фірмою) і товариством на виконання аудиторських послуг; серію і номер ліцензії на аудиторську діяльність, дату і номер рішення Аудиторської палати України про видачу ліцензії аудитору (аудиторській фірмі); документи, на підставі яких зроблено висновок про сплату статутного фонду (назва документа, його номер, дата складання); загальний обсяг статутного фонду відповідно до установчих документів; ділення статутного фонду на долі (паї, акції) по кожному засновнику, акціонеру, учаснику, виражені в абсолютній сумі та у процентах; форма внесення вкладу (грошові кошти, матеріальні цінності, нематеріальні активи, цінні папери з зазначенням їх емітента) та обсяг сплаченої частини статутного фонду по кожному засновнику, акціонеру, учаснику, виражений в абсолютній сумі та у процентах; для акціонерних товариств також вказується загальна кількість випущених акцій, їх номінальна вартість, розподіл по видах і категоріях, дата і номер свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у фінансовому органі.
До висновку аудиторської фірми (аудитора) про сплату статутного фонду товариства додається копія акта прийому-здачі аудиторського висновку;
л) відомості про накладені на товариство санкції за господарські правопорушення органами державної влади, судом, арбітражем або третейським судом протягом трьох років до моменту подання заяви або з моменту створення, якщо цей термін менше трьох років, із зазначенням дати накладення санкції, органу, що наклав санкцію, причин накладення санкції, виду та розміру санкції, ступеня виконання санкції до моменту подання заяви;
м) відомості про наявність техніки, необхідної для здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів - засобів зв'язку (телефон, телекс, телефакс) і обробки інформації (комп'ютер);
н) для акціонерних товариств - копію свідоцтва про реєстрацію випуску акцій;
о) копію платіжного доручення про внесення плати за видачу дозволу у розмірі п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
11. Усі списки, переліки, відомості, висновки, що подаються товариством, не можуть бути понад одного місяця давності перед подачею документів та повинні бути підписані його керівником і засвідчені печаткою товариства.
12. Товариство несе відповідальність згідно з чинним законодавством та вимогами цього Порядку за достовірність інформації, вказаної у документах, поданих для отримання дозволу.
III. Порядок видачі дозволу
13. Розгляд документів про видачу дозволу провадиться в порядку надходження документів до Міністерства фінансів України. У разі одночасного надходження кількох заяв, розгляд провадиться в алфавітному порядку виходячи з повних назв товариств.
14. Видача дозволу повинна бути проведена в останній робочий день 30-денного терміну з моменту отримання заяви з доданням необхідних документів за встановленою формою (додаток N 2 до цього Порядку).
15. У видачі дозволу може бути відмовлено у разі:
а) якщо статутом товариства передбачені види діяльності, не пов'язані із здійсненням посередницької діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності;
б) для акціонерного товариства, - якщо статутний фонд сформовано іншим чином, ніж за рахунок виключно іменних акцій;
в) для акціонерного товариства, - якщо не проведена реєстрація випуску (емісії) акцій;
г) якщо розмір і порядок оплати статутного фонду товариства не відповідають вимогам чинного законодавства;
д) якщо в статутному фонді товариства частка будь-якого торговця цінними паперами перевищує 5 процентів або побічне володіння майном іншого торговця цінними паперами перевищує 10 процентів його статутного фонду.
Умовний приклад для розрахунку побічного володіння:
Товариство "А" подало документи для одержання дозволу на здійснення посередницької діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності. Серед засновників товариства "А" є юридична особа "Б", яка володіє часткою у статутному фонді товариства "А" в розмірі 30 процентів, і до складу юридичної особи "Б" входить торговець цінними паперами "В" із дольовою участю в товаристві "Б" в розмірі 35 процентів. Товариство "А" отримати дозвіл не може, оскільки побічне володіння становить 10,5 процента.
Розрахунок:
Б х В 30 х 35 --------- = --------- = 10,5 ; 100 100
е) якщо спеціалісти товариства:
- не мають економічної освіти або не пройшли навчання на курсах підготовки спеціалістів для роботи з цінними паперами, програми яких погоджені з Міністерством фінансів України;
- притягались до відповідальності за господарські або службові злочини.
У складі товариства повинно бути як мінімум три спеціалісти з економічною освітою або таких, які мають свідоцтва (сертифікати) про закінчення курсів, що стосуються підготовки спеціалістів з питань здійснення посередницької діяльності по цінних паперах;
є) якщо на товариство накладались санкції за господарські правопорушення;
ж) невідповідності поданих документів вимогам, встановленим чинним законодавством, цим Порядком або їх недостовірності;
з) якщо товариство не забезпечене засобами зв'язку і обробки інформації (мінімальні вимоги - один телефон і два комп'ютери).
16. Повідомлення про відмову у видачі дозволу доводиться до товариства у письмовому вигляді з обгрунтуванням такої відмови.
17. Якщо дозвіл не видано у встановлений строк або відмовлено у видачі дозволу з мотивів, які товариство вважає необгрунтованими, воно може звернутись до суду.
IV. Перелік відомостей, які торговець
цінними паперами подає протягом
строку дії дозволу
18. Торговець цінними паперами щоквартально, не пізніше одного місяця після закінчення кварталу, подає до Міністерства фінансів України баланс та довідку про обсяг укладених і виконаних торговцем цінними паперами угод по цінних паперах за звітний період, підписану керівником і засвідчену печаткою торговця цінними паперами, яка повинна містити: номер і дату укладеної угоди, найменування іншої договірної сторони з якою укладено угоду, вид угоди, суму угоди, вид і категорію цінного паперу, його номінал, емітент цінного паперу (фірмове найменування, місцезнаходження), дату і суму виконання угоди.
19. Торговець цінними паперами після завершення фінансового року, але не пізніше 30 березня, подає до Міністерства фінансів України річний баланс і звіт про фінансові результати та їх використання, а також річну довідку про обсяг укладених і виконаних торговцем цінними паперами угод по цінних паперах, підтверджені аудитором (аудиторською фірмою).
Річна довідка про обсяг укладених і виконаних торговцем цінними паперами угод по цінних паперах повинна містити дані, зазначені у пункті 18 цього Порядку.
20. Торговець цінними паперами зобов'язаний у 30-денний строк з моменту виникнення змін, що сталися в його установчих документах та господарській діяльності після отримання дозволу, надіслати до Міністерства фінансів України у письмовій формі відомості про:
а) зміни і доповнення, внесені до установчого договору і статуту;
б) зміни у складі засновників, акціонерів, учасників;
в) зміни у персональному складі службових осіб;
г) відкриття відділень, філій, представництв, яким надаються повноваження щодо здійснення операцій з цінними паперами;
д) випадки, коли торговець цінними паперами виступив засновником, акціонером, учасником в інших підприємствах, організаціях, господарських товариствах, фірмах, банках та інших юридичних особах як в Україні, так і за її межами;
е) здійснення власних емісій цінних паперів з метою збільшення розміру статутного фонду або залучення позичкових коштів;
є) накладені органами державної влади, судом санкції за господарські правопорушення;
ж) арешт банківських рахунків торговця цінними паперами;
з) реорганізацію, зупинення або припинення діяльності торговця цінними паперами.
21. При зміні повного фірмового найменування або місцезнаходження торговець цінними паперами зобов'язаний подати до Міністерства фінансів України такі документи:
а) заяву про реєстрацію змін;
б) свідоцтво про державну реєстрацію;
в) нотаріально засвідчені копії установчих документів.
На підставі поданих документів торговцю цінними паперами видається свідоцтво про реєстрацію змін за встановленою формою (додаток N 3 до цього Порядку). Плата за видачу свідоцтва про реєстрацію змін не стягується.
V. Державний контроль за здійсненням
торговцями діяльності по випуску
та обігу цінних паперів
22. Державний контроль за здійсненням торговцями діяльності по випуску та обігу цінних паперів здійснюють Міністерство фінансів України і місцеві фінансові органи. Інші державні органи здійснюють контроль за обігом цінних паперів у межах своїй компетенції відповідно до чинного законодавства.
23. Фінансові органи можуть виносити попередження, а також зупиняти на певний строк передплату і продаж цінних паперів (до одного року) або укладення угод з окремих видів діяльності по випуску і обігу цінних паперів, самостійно або за поданням податкових органів та Антимонопольного комітету у таких випадках:
- неподання відомостей, які торговець цінними паперами повинен подавати протягом строку дії дозволу;
- виявлення недостовірної інформації у відомостях, що подаються протягом строку дії дозволу, або невідповідності їх вимогам чинного законодавства;
- виявлення фактів здійснення інших видів діяльності, не пов'язаних з обігом цінних паперів;
- здійснення торговцями цінних паперів торгівлі незареєстрованими цінними паперами, що підлягають реєстрації згідно з чинним законодавством;
- здійснення торговцями цінних паперів торгівлі паперами, що не віднесені чинним законодавством до видів цінних паперів;
- здійснення торговцями торгівлі цінними паперами власного випуску, а також акціями того емітента, в якого вони безпосередньо або побічно володіють майном у розмірі більше 5 процентів статутного фонду;
- якщо торговці цінними паперами, у статутних фондах яких частка юридичної особи, що не має дозволу на здійснення діяльності по обігу цінних паперів, або громадянина, перевищує 5 процентів по кожному торговцю, здійснюють торгівлю цінними паперами один з одним;
- якщо торговець цінними паперами безпосередньо або побічно володіє майном іншого торговця цінними паперами вартістю понад 10 процентів статутного фонду, в тому числі безпосередньо - вартістю понад 5 процентів статутного фонду іншого торговця;
- порушення вимог, установлених статтею 30 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" ( 1201-12 ), щодо ліквідності торговців цінними паперами;
- укладання угод, заборонених чинним законодавством України, а також угод з використанням відомостей, що становлять комерційну таємницю;
- порушення порядку випуску (емісії) цінних паперів;
- здійснення торговцями цінних паперів торгівлі цінними паперами іноземних емітентів без індивідуальної ліцензії Національного банку України;
- порушення вимог чинного законодавства у сфері рекламної діяльності;
- порушення чинного податкового законодавства України.
24. Повідомлення фінансового органу про застосування санкцій доводиться до торговця цінними паперами у письмовому вигляді.
25. У разі повторного застосування санкцій, передбачених пунктом 23 цього Порядку, Міністерство фінансів України самостійно або за поданням місцевих фінансових органів, податкових органів або Антимонопольного комітету може анулювати дозвіл на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, як виключної діяльності.
Крім того, дозвіл анулюється у випадку нездійснення торговцями цінних паперів діяльності протягом року з моменту видачі дозволу.
26. Скарги на дії фінансових органів у зв'язку із здійсненням ними контролю за випуском та обігом цінних паперів розглядаються вищестоящим фінансовим органом. Рішення фінансових органів може бути оскаржене в органах суду або арбітражного суду.
Додаток N 1
до Порядку видачі дозволу на
здійснення діяльності по
випуску та обігу цінних
паперів, як виключної
діяльності
"____"_____________________199 р. | Міністерство фінансів України |
N ________________________ | Управління цінних паперів та фінансових ринків |
Заява
про видачу дозволу на здійснення діяльності
по випуску та обігу цінних паперів, як
виключної діяльності
Відповідно до статті 26 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу"
______________________________________________________________________________________________________________________,
(повне найменування юридичної особи)
______________________________ , галузь ______________________________________ , _________________________________________ ,
(код ЗКПО) | (вид діяльності) | (код ЗКГНГ) |
______________________________________________________________________________________________________________________ ,
(місцезнаходження, телефон юридичної особи)
____________________________ , _______________________________________________ , _________________________________________
(розрахунковий рахунок) | (відділення банку) |
(код МФО) |
просить вид ати дозвіл на здійснення таких видів діяльності по випуску та обігу цінних паперів:
_______________________________________________________________________________________________________________________
(вказуються види діяльності)
М.П. | Керівник юридичної особи | (П.I.Б.) |
Додаток N 2
до Порядку видачі дозволу на
здійснення діяльності по
випуску та обігу цінних
паперів, як виключної
діяльності
Міністерство фінансів України
Дозвіл N _____________
на здійснення діяльності по
випуску та обігу цінних паперів
Міністерство фінансів України на підставі статті 27 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" дозволяє
______________________________________________________________________________________________________________________
( повне фірмове найменування торговця
______________________________________________________________________________________________________________________
цінними паперами )
______________________________________________________________________________________________________________________
( місцезнаходження торговця
______________________________________________________________________________________________________________________
цінними паперами )
здійснювати такі види діяльності по випуску та обігу цінних паперів:
_______________________________________________________________________________________________________________________
(найменування видів діяльності по випуску та обігу цінних паперів
__________________________________________________________________ відповідно до статті 26 Закону України "Про цінні папери і фондову ______________________________________________________________________________ , як виключну діяльність. біржу) ( 1201-12 )
Дозвіл виданий "____" ___________ 199 року
Начальник Управління цінних
паперів і фінансових ринків
М.П.
Додаток N 3
до Порядку видачі дозволу на
здійснення діяльності по
випуску та обігу цінних
паперів, як виключної
діяльності
Міністерство фінансів України
Свідоцтво
про реєстрацію змін N ____________
до дозволу N ______________
на здійснення діяльності по
випуску та обігу цінних паперів
від "____"___________ 199 року
У тексті дозволу повне фірмове найменування торговця цінними паперами / місцезнаходження торговця цінними паперами (непотрібні закреслити) замінити на
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Дата реєстрації змін "____" ___________ 199 року
Начальник Управління
цінних паперів і
фінансових ринків
М.П.