ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 25.11.93 р., N 514
м. Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
22 грудня 1993 р. за N 189
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Фонду державного майна
N 629 від 31.03.2004)
Про затвердження Інструкції про умови
ліцензування представницької діяльності з приватизаційними паперами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Фонду державного майна
N 758 від 02.12.94
N 1476 від 02.12.96 )
З метою виконання Державної програми приватизації майна державних підприємств, затвердженої постановою Верховної Ради України від 7 липня 1992 р. N 2545-12 та Декрету Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. N 23-93 "Про довірчі товариства" та забезпечення участі громадян України в приватизації із застосуванням приватизаційних паперів НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про умови ліцензування представницької діяльності з приватизаційними паперами (додається).
2. Начальнику Управління розробки державних програм приватизації Отченашу А. А.:
- розпочати ліцензування представницької діяльності з приватизаційними паперами з 20 грудня поточного року. З цією метою:
- до 20 грудня внести пропозиції щодо створення в структурі управління відділу з питань діяльності фінансових посередників.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Фонду В. В. Васильєва.
Голова Фонду В. Прядко
Затверджено
наказом Фонду державного майна України
від 25 листопада 1993 р. N 514
Інструкція про умови ліцензування
представницької діяльності з приватизаційними паперами
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена відповідно до Законів України "Про приватизацію майна державних підприємств" (2163-12), "Про приватизаційні папери" (2173-12), "Про цінні папери і фондову біржу" (1201-12) та Декрету Кабінету Міністрів України "Про довірчі товариства" (23-93) і визначає процедуру ліцензування діяльності, яку здійснюють довірчі товариства (далі товариства) при обслуговуванні власників приватизаційних паперів.
2. Представницька діяльність з приватизаційними паперами - це обмін приватизаційних паперів на паї, акції, що здійснюється представниками від імені, за рахунок і на ім'я власників приватизаційних паперів.
3. Надання дозволу на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами проводиться Фондом державного майна України (далі Фонд).
4. Товариство має право на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами на всій території України з моменту видачі ліцензії протягом трьох років.
Термін дії ліцензії на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами подовжується за рішенням Фонду на термін, що не перевищує строку обігу приватизаційних паперів. (Пункт 4 Інструкції доповнено абзацом, згідно з Наказом Фонду державного майна N 1476 від 02.12.96 )
II. Організація ліцензування
5. Ліцензія на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами є документом, що підтверджує право її власника на проведення такої діяльності на території України з приватизаційними паперами та відкриття позабалансових рахунків в Позабюджетному фонді приватизації при додержанні ним вимог та умов, передбачених при видачі ліцензій.
6. Ліцензія видається за встановленою формою (додаток 1). Вона повинна містити такі реквізити: найменування органу, що видав її; найменування довірчого товариства (повне і скорочене, якщо таке є); юридичну адресу (місцезнаходження); вид діяльності, на який видається ліцензія; місце здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами; термін дії ліцензії; номер реєстрації ліцензії, дату видачі; особливі умови та правила здійснення даного виду діяльності; підпис заступника Голови Фонду державного майна України, гербову печатку.
7. Ліцензії видаються юридичним особам, які створені у формі товариств з додатковою відповідальністю, згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. N 23-93 "Про довірчі товариства".
8. Для одержання ліцензії товариство подає у Фонд такі документи:
заяву про видачу ліцензії на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами (додаток N 2);
нотаріально посвідчені копії установчих документів;
довідку про склад довірених осіб товариства, яка повинна містити такі відомості: прізвище, ім'я та по батькові кожної довіреної особи; для юридичної особи - її повне найменування та юридичну адресу, прізвище, ім'я та по батькові представника, уповноваженого від імені цієї юридичної особи здійснювати представницьку діяльність з приватизаційними паперами, внесок кожного засновника в статутному фонді довірчого товариства;
копії кваліфікаційних свідоцтв або нотаріально посвідчених документів, що підтверджують наявність вищої економічної або юридичної освіти у довірених осіб чи представників, уповноважених від імені юридичних осіб.
нотаріально посвідчену копію угоди між товариством і комерційним банком на обслуговування довірчих операцій;
банківську довідку про повну сплату статутного фонду;
посвідчений аудитором висновок щодо формування статутного фонду довірчого товариства, який повинен містити відомості про документи на підставі яких зроблено висновок про повну сплату статутного фонду (назва документу, його номер, дата складання), загальний обсяг сплаченого статутного фонду відповідно до установчих документів, розподіл статутного фонду за видами (грошові кошти або цінні папери, наявність частки державного майна в статутному фонді засновників) по частках між засновниками (в абсолютній сумі та у відсотках). Аудиторський висновок (підтверджений цифровими даними) про фінансову спроможність засновників товариства (для юридичних осіб) нести додаткову 5-кратну відповідальність перед довірителями майна, який має бути складений на підставі підсумків роботи засновника на останній квартал перед датою подачі заяви на отримання ліцензії;
Якщо статутний фонд сформовано цінними паперами, аудиторський висновок повинен містити такі відомості:
емітент та назва цінного паперу; його номінальну або курсову вартість; кількість цінних паперів; загальна вартість;
акт приймання-передачі цінних паперів, якими сформовано статутний фонд;
документи, що підтверджують право власності (засновника та довірчого товариства) на цінні папери, які вносяться до статутного фонду;
довідку за підписом директора довірчого товариства, яка повинна містити інформацію згідно з додатком N 3 (подається в 10-денний термін після одержання ліцензії на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами).
(Пункт 8 Із змінами, внесеними згідно з Наказами Фонду державного майна N 758 від 02.12.94; N 1476 від 02.12.96)
9. Довірчі товариства несуть відповідальність за достовірність поданих документів. Фонд має право у разі необхідності звернутись до органів внутрішніх справ за довідкою про притягнення (протягом останніх 3 років) до кримінальної відповідальності довірених осіб.
10. Довірче товариство зобов'язане у десятиденний термін після внесення змін, повідомити Фонд про всі зміни в установчих документах (які вносяться до державного реєстру), та про всі інші зміни які сталися в документах, поданих до Фонду. Після створення довірчим товариством - філіалів, інформацію про їх створення та місцезнаходження.
У разі змін у складі засновників довірче товариство додатково подає до Фонду протокол зборів засновників, який повинен містити дані про перерозподіл статутного фонду на долі по кожному засновнику, та передачу прав та обов'язків по укладених раніше договорах.
При прийнятті рішення про виключення з предмету діяльності такого виду діяльності, як здійснення операцій з приватизаційними паперами, а також за 30 днів до закінчення терміну дії ліцензії, довірче товариство подає до Фонду копію довідки з обслуговуючого довірче товариство банку про наявність приватизаційних паперів на позабалансових рахунках.
У разі зміни обслуговуючого банку довірче товариство додатково подає:
довідку банку, яка повинна містити дату закриття розрахункового та позабалансового рахунка (з зазначенням залишків);
нотаріально посвідчену копію угоди між товариством і комерційним банком про обслуговування довірчих операцій;
довідку цього банку про відкриття розрахункового та позабалансового рахунка з зазначенням розміру перерахованих та зберігання майна довірчого товариства (грошових коштів, цінних паперів), та майна довірителів (приватизаційні папери та інші цінні папери). (Пункт 10 Із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 758 від 02.12.94; в редакції Наказу Фонду державного майна N 1476 від 02.12.96)
11. Фонд у 30 - денний строк з моменту одержання необхідних документів приймає рішення про видачу чи відмову у видачі ліцензії, про що повідомляє заявника. Рішення про видачу ліцензії підлягає публікації у Державному інформаційному бюлетні про приватизацію.
Довірче товариство зобов'язане у 10-денний термін повідомляти регіональне відділення Фонду про отримання ліцензії на представницьку діяльність, а при відкритті філій - необхідну інформацію щодо їх діяльності з приватизаційними паперами.
У разі внесення змін щодо розміру статутного фонду довірче товариство подає до Фонду такі документи:
протокол зборів засновників;
нотаріально засвідчену копію установчих документів або змін до них;
довідку про склад довірених осіб товариства; довідку банку про додатковий внесок до статутного фонду, при цьому статутний фонд, зазначений в установчих документах, повинен бути сплачений повністю;
посвідчений аудитором висновок щодо формування статутного фонду довірчого товариства, який повинен містити відомості про документи, на підставі яких зроблено висновок про повну сплату статутного фонду (назва документу, його номер, дату складання), загальний обсяг статутного фонду відповідно до установчих документів, розподіл статутного фонду за видами (грошові кошти, цінні папери, наявність частки державного майна в статутному фонді засновників) по частках між засновниками (в грошових коштах та у відсотках). Аудиторський висновок (підтверджений цифровими даними) про фінансову спроможність засновників товариства (для юридичних осіб) нести додаткову 5-кратну відповідальність перед довірителями майна, має бути складений на підставі підсумків роботи засновника за останній квартал перед датою подачі заяви на отримання ліцензії.
Під час подання документів у разі внесення змін довірчим товариством щодо розміру статутного фонду та для поновлення дії ліцензії (у разі її зупинення), довірче товариство подає до Фонду лист від регіонального відділення з оцінкою роботи по виконанню договорів з довірителями та веденню обліку діяльності з приватизаційними паперами. (Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Наказами Фонду державного майна N 758 від 02.12.94; N 1476 від 02.12.96) 12. Відмова у видачі ліцензії може мати місце, якщо: статутний фонд довірчого товариства сформовано іншим чином, ніж за рахунок грошових коштів та цінних паперів учасників;
довірені особи товариства або представники, уповноважені від імені юридичних осіб, не мають кваліфікаційного свідоцтва, або документів, що підтверджують наявність вищої економічної або юридичної освіти;
на довірених осіб поширюються обмеження, встановлені статтею 2 Закону України "Про підприємництво" від 7 лютого 1991 р. N 698-12;
подані документи не відповідають вимогам чинного законодавства України, не достовірні, або ж подано не всі документи;
до складу засновників увійшов комерційний банк і його доля в статутному фонді товариства перевищує 15 відсотків.(Пункт 12 доповнено абзацом 6 згідно з Наказом Фонду державного майна N 758 від 02.12.94)
13. Якщо ліцензію не видано у встановлений строк або необгрунтовано відмовлено у її видачі, ці дії можуть бути оскаржені заявником в арбітражному суді.
14. Видані ліцензії не підлягають передачі іншим юридичним особам.
Контроль за дотриманням вимог чинного антимонопольного законодавства при здійсненні діяльності з приватизаційними паперами здійснює Антимонопольний комітет України.
Антимонопольний комітет у разі виявлення порушень чинного антимонопольного законодавства може звернутися до Фонду з обов'язковим для розгляду поданням про зупинення дії ліцензії.
У разі, якщо ліцензію на здійснення представницької діяльності анульовано, порядок вкладення залишків приватизаційних паперів на позабалансовому рахунку довірчого товариства визначається Фондом. (Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 1476 від 02.12.96)
15. Фонд має право зупинити дію ліцензії у разі порушення довіреними особами встановленого Декретом Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. N 23-93 "Про довірчі товариства" порядку здійснення представницької діяльності на певний строк, або до усунення цих порушень. При систематичному або грубому порушенні цього порядку ліцензія може бути анульована за рішенням Фонду. У таких випадках Фонд має право звертатись до арбітражного суду з позовною заявою про ліквідацію довірчого товариства.
Рішення Фонду про зупинення дії ліцензії на визначений термін доводяться до довірчого товариства через регіональні відділення Фонду, Фонд майна Автономної Республіки Крим за місцем знаходження такого довірчого товариства, шляхом ознайомлення з наказом Фонду під розпис керівника довірчого товариства.
У разі зупинення дії ліцензії на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами довірче товариство зобов'язане в 10-денний термін після ознайомлення керівництва довірчого товариства про зупинення дії ліцензії, подати до Фонду довідку про стан приватизаційного рахунка на дату зупинення.
Ліцензія анулюється у випадку, якщо протягом року з моменту видачі ліцензії представницька діяльність з приватизаційними паперами не здійснювалась.
У разі анулювання дії ліцензії на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами, оригінал ліцензії в 5-денний термін повертається до Фонду. ( Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Наказом Фонду державного майна N 1476 від 02.12.96 )
16. Дія ліцензії може бути зупинена у разі:
- порушень у діяльності довірених осіб, пов'язаних з використанням коштів довірителів;
- систематичного невиконання довіреними особами своїх зобов'язань перед довірителями;
- відмови довірених осіб від подачі необхідних документів, які в межах своєї компетенції вимагатиме Фонд;
- встановлення фактів подання недостовірних документів або навмисного перекручення довіреними особами інформації, на підставі якої видана ліцензія;
- неповідомлення Фонда у встановлені строки про внесення в установчі документи змін, що вносяться до державного реєстру.
17. Рішення про зупинення дії ліцензії чи її анулювання може бути оскаржене довірчим товариством в арбітражному суді.
18. Пропозиції про усунення порушень, які виявлені Фондом при здійсненні контролю за представницькою діяльністю довірчого товариства, або рішення про зупинення дії ліцензії на визначений термін Фонд подає до довірчого товариства у письмовому вигляді.
19. При ліквідації або реорганізації довірчого товариства ліцензія повертається до Фонду. При цьому запис у реєстрі ліцензій, виданих на здійснення представницької діяльності анулюється.
20. Списки, переліки, довідки, аудиторські висновки, які подаються до Фонду, за терміном не можуть перевищувати 1 місяця давності. (Інструкцію доповнено пунктом згідно з Наказом Фонду державного майна N 1476 від 02.12.96)
Додаток N 1
до Інструкції про умови
ліцензування представницької діяльності з приватизаційними
паперами
Ліцензія
на здійснення представницької діяльності
з приватизаційними паперами
N _______________
_________________________________________________________________________________________________________________________
(найменування та юридична адреса
__________________________________________________________________________________________________________________________
довірчого товариства)
__________________________________________________________________________________________________________________________
має право здійснювати на території України представницьку діяльність з приватизаційними паперами
__________________________________________________________________________________________________________________________
(особливі умови та правила здійснення даного виду діяльності)
__________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________
Дата видачі ліцензії ____________________________________________
Ліцензія видана строком на ____________ р. і дійсна до "___" __________199___ року
Заст. Голови Фонду _________________
М. П. | Київ |
Додаток N 2
До Інструкції про умови
ліцензування представницької
діяльності з приватизаційними
паперами
Реєстраційний N ___________ "___" _____________199___р. (дата реєстрації заяви) |
у _________________________________ (назва державного органу приватизації) |
Заява
на видачу ліцензії
-- Заявник ----------------------------------------------------
| Юридична особа ------------------------------------------- |
| | _________________________________________________________ | |
| | (повна назва заявника) | |
| | держава _________________________________________________ | |
| | (повна офіційна назва держави, де зареєстрований заявник)| |
| | керівник ________________________________________________ | |
| | (прізвище, ім'я та по батькові, посада) | |
| | - - - - - - - - | |
| | ідентифікаційний код заявника по ЗКПО | | | | | | | | | | |
| | - - - - - - - - | |
| ----------------------------------------------------------- |
| - - - - - - |
| Адреса | | | | | | | _________________________________ |
| - - - - - - (юридична адреса) |
| (поштовий індекс) |
| |
| - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - |
| Телефон Телефакс Телекс |
---------------------------------------------------------------
Прошу видати ліцензію на здійснення представницької діяльності з приватизаційними паперами
"___"_____________199_р. | _______________________________ (підпис керівника) |
(дата заповнення заяви) | |
Додаток N 3
до Інструкції про умови ліцензування
представницької діяльності з приватизаційними паперами (в
редакції наказу Фонду державного
майна України від 02.12.96 N 1476)
Довідка
1. Повне найменування посередника, що отримав ліцензію на здійснення представницької діяльності з при- ватизаційними паперами |
код ЗКПО |
код*
2. Відомча підпорядкованість
3. Область Район
4. Адреса
5. Факс Телефон
6. Форма власності
7. Організаційно-правова форма господарювання
8. Вид діяльності
________________
* код заповнюється згідно з даними Міністерства статистики України