МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 50 від 09.03.2000
м.Київ
Про впровадження програми "Підтримка грудного
вигодовування дітей в Україні на 2000-2005 роки"
Конвенцією ООН "Про права дитини", ратифікованою Верховною Радою України в 1991 році, в ст.24 регламентовано необхідність "забезпечення інформацією всіх прошарків суспільства, зокрема батьків і дітей, щодо здоров'я і харчування дітей, переваг грудного вигодовування".
З метою її виконання Міністерством охорони здоров'я затверджено в 1995 році галузеву програму підтримки грудного вигодовування та наказом від 05.01.96 N 4 "Про організацію та забезпечення медичної допомоги новонародженим в Україні" впорядковано спільне перебування матері та новонародженого в пологовому стаціонарі, врегульовано питання застосування нових підходів до грудного вигодовування в Україні.
Впровадження програми підтримки грудного вигодовування дітей в Україні протягом 1995-1999 років дозволило підвищити частоту і тривалість грудного вигодовування, збільшити питому вагу спільного перебування матерів і новонароджених, провести навчання медичного персоналу, матерів. В межах Програми створено 3 регіональних центри підтримки лактації і грудного вигодовування (м.Київ, м.Донецьк, м.Львів), практично в усіх областях України прийняті регіональні програми підтримки грудного вигодовування на 1995-1999 роки.
Першого жовтня 1999 року прийнято Зведений план дій між Урядом України та Дитячим фондом ООН/ЮНІСЕФ одним з розділів якого є впровадження ініціативи ВООЗ та Дитячого фонду ООН/ЮНІСЕФ: "Лікарня, доброзичлива до дитини".
З метою подальшого впровадження спільного перебування матері і дитини у родопомічних стаціонарах, заходів з підтримки грудного вигодовування в Україні НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Програму "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000 - 2005 роки" (додається).
1.2. Склад Координаційної ради з впровадження програми "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000-2005 роки" (додається).
2. Створити на базі Української дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" методично-навчальний Центр підтримки грудного вигодовування МОЗ України (надалі Центр) без права юридичної особи
3. Затвердити Положення про Центр (додається).
4. Генеральному директору УДСЛ "Охматдит" (Каріна Н.Г.) сприяти роботі Центру.
5. Призначити керівником Центру завідуючу кафедрою неонатології Київської медичної академії післядипломної освіти д.м.н. Шунько Є.Є.
6. Інституту педіатрії, акушерства і гінекології АМН України (Лук'янова О.М.) за погодженням прийняти участь у здійсненні заходів програми "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000-2005 роки".
7. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
7.1. Забезпечити виконання програми "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000-2005 роки".
7.2. Створити та затвердити регіональні програми "Підтримки грудного вигодовування", забезпечити їх виконання в регіонах.
7.3. Щороку до 01.02. наступного за звітним року надавати інформацію щодо виконання програми "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000-2005 роки" до МОЗ України.
8. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника управління організації медичної допомоги дітям і матерям Гойду Н.Г., керівника Методично-навчального центру Шунько Є.Є.
Міністр В.Ф.Москаленко
Затверджено
Наказ Міністерство охорони
здоров'я України
09.03.2000 N 50
Програма
"Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні
2000-2005 роки"
Зниження народжуваності, погіршення репродуктивного здоров'я населення, демографічна криза в Україні, яка спостерігається протягом останніх років ставлять під загрозу здоров'я нації. Зокрема негативно позначаються на здоров'ї матері і дитини соціально-економічні негаразди у суспільстві.
Протягом останніх років спостерігається зростання питомої ваги жінок з високим перинатальним ризиком, патологічних пологів, новонароджених з перинатальною патологією. Серед причин захворюваності та смертності дітей першого року життя значне місце посідають кишкові інфекції, захворювання органів дихання, сепсис.
Грудне вигодовування позитивно впливає на психоемоційний та інтелектуальний розвиток, формування здоров'я дитини та дорослої людини. Не менш важливий позитивний безпосередній та віддалений вплив природного вигодовування на здоров'я жінки - суттєве зниження ризику післяпологових ускладнень, а також значне зниження вірогідності виникнення онкогінекологічних захворювань та захворювань грудної залози. Крім того, період грудного годування є періодом найприроднішої та найбезпечнішої для здоров'я жінки контрацепції.
Саме тому сьогодні одним із головних завдань системи охорони здоров'я матері та дитини є подальше впровадження Програми грудного вигодовування.
В 1995 році Міністерством охорони здоров'я України була прийнята Програма підтримки грудного вигодовування (1996-1998 роки).
Наказом МОЗ України від 05.01.96 N 4 регламентовано спільне перебування матерів і новонароджених в акушерських стаціонарах, раннє прикладання немовлят до грудей матері, режим вільного вигодовування дітей.
Протягом 1997-1998 років створено і почали свою роботу 3 регіональні центри підтримки лактації і грудного вигодовування (м.Київ, м.Донецьк, м.Львів). У цих центрах проведено певну роботу з навчання медичного персоналу, жінок, що годують груддю, сучасним принципам грудного вигодовування.
Прийняті і почали працювати регіональні програми підтримки грудного вигодовування в АР Крим та 17 областях України (Луганська, Чернігівська, Полтавська, Кіровоградська, Львівська, Донецька, Волинська, Івано-Франківська, Дніпропетровська, Миколаївська, Сумська, Хмельницька, Тернопільська, Херсонська, Запорізька, Закарпатська, Одеська області).
За 3 роки впровадження в Україні Програми підтримки грудного вигодовування підвищилась питома вага спільного перебування матерів і новонароджених, застосовуються принципи грудного вигодовування ВООЗ-ЮНІСЕФ (годування дитини, за потребою, вигодовування виключно материнським молоком до 4-6 міс), проте не вдалось досягти суттєвого збільшення частоти і тривалості грудного вигодовування.
Досвід минулих років показав, що для досягнення успішного та тривалого грудного вигодовування створення відділень спільного перебування матері і дитини замало, необхідне впровадження всіх сучасних принципів ведення лактації. Для цього потрібен кваліфікований і добре підготований персонал, саме тому навчання медичного персоналу закладів охорони здоров'я матері і дитини - надзвичайно важливе завдання Програми. Навіть активне впровадження сучасних принципів грудного вигодовування тільки у родопомічних закладах і у дитячих стаціонарах не досягнуть мети, якщо Програма не буде діяти на етапі дитячої поліклініки. Підтримка грудного вигодовування після виписки матері з пологового стаціонару - найслабша ланка в програмі сучасного ведення лактації та грудного вигодовування.
Недостатньою ще залишається робота управлінь охорони здоров'я обласних та міських держадміністрацій щодо поширення організації спільного перебування матері і дитини у пологових стаціонарах, ще діють старі стереотипи режиму грудного годування. В Україні немає жодної родопомічної установи, що має статус "Лікарня, доброзичлива до дитини".
Для виконання Програми підтримки грудного вигодовування дітей важливе значення має прийняття в Україні законодавчих актів, що забезпечать повне застосування на практиці Міжнародного Кодексу маркетингу замінників грудного молока, затвердженого ВООЗ у 1981 році, який встановлює міжнародні стандарти збуту та якості замінників грудного молока, обмежує їх невиправданий збут та має бути законодавчою перешкодою недоцільному рекламуванню та поширенню фірмами - виробниками своєї продукції в акушерських та педіатричних лікувально-профілактичних закладах.
Все викладене вище зумовлює необхідність подальшого впровадження Програми підтримки грудного вигодовування дітей в Україні, що забезпечить покращання здоров'я і розвитку дітей та репродуктивного здоров'я жінок.
Мета програми:
- зниження рівня захворюваності і смертності дітей першого року життя, післяпологових ускладнень, поліпшення репродуктивного здоров'я жінок шляхом підвищення розповсюдженості та тривалості грудного вигодовування дітей шляхом впровадження сучасних методів ведення лактації і годування груддю за єдиними принципами на етапах - жіноча консультація - пологовий стаціонар дитяча поліклініка.
Основні завдання:
1. Впровадження в лікувально-профілактичні заклади України сучасних принципів підтримки лактації та грудного вигодовування немовлят, ініціативи ВООЗ та дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ "Лікарня, доброзичлива до дитини".
2. Створення структури підтримки грудного вигодовування у складі: методично-навчального Центру підтримки грудного вигодовування МОЗ України регіональних центрів підтримки лактації і грудного вигодовування - мережі кабінетів підтримки грудного вигодовування немовлят у родопомічних та педіатричних лікувально-профілактичних закладах.
3. Постійне навчання та підвищення кваліфікації медичних кадрів лікувально-профілактичних закладів згідно з сучасними, науково обгрунтованими принципами підтримки лактації і грудного вигодовування дітей.
4. Підготовка родопомічних закладів до сертифікації з отриманням статусу "Лікарні, доброзичливої до дитини".
5. Сприяння законодавчому вирішенню питання щодо застосування в практиці охорони здоров'я України Міжнародного Кодексу маркетингу замінників грудного молока.
6. Проведення наукових досліджень з медико-біологічних та соціальних проблем грудного вигодовування дітей в Україні та реалізація їх результатів у практиці охорони здоров'я.
7. Залучення широких засобів масової інформації, розробка і видання інформаційних матеріалів для пропаганди переваг грудного вигодовування для здоров'я дітей та жінок.
8. Залучення громадських організацій до роботи з пропаганди переваг грудного вигодовування.
Організаційні заходи Програми:
Забезпечити роботу Методично-навчального центру підтримки грудного вигодовування на базі Української дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит". МОЗ України. 2000 р. Створити та забезпечити роботу регіональних центрів підтримки лактації та грудного вигодовування АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. МОЗ АР Крим, УОЗ обласних Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. 2000-2005 рр. Створити в АР Крим, областях, мм.Києві та Севастополі на базі пологових стаціонарів спільного перебування матері і дитини та при дитячих поліклініках кабінети підтримки грудного вигодовування. МОЗ АР Крим, УОЗ обласних, Київської і Севастопольської міських держадміністрацій. 2000-2003 рр. Продовжувати впровадження у лікувально-профілактичних закладах спільного перебування матерів і новонароджених на всіх етапах надання медичної допомоги. МОЗ АР Крим, УОЗ обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. 2000-2005 рр. Сприяти створенню громадської Асоціації підтримки грудного вигодовування в Україні, головною метою якої буде підтримка грудного вигодовування, проведення в життя Програми підтримки грудного вигодовування дітей в Україні. ІПАГ АМН України, Методично-навчальний центр підтримки грудного вигодовування МОЗ, МОЗ України. 2000-2001 рр. Доопрацювати та ввести в відомчу статистичну звітність показники, що характеризують стан грудного вигодовування дітей в Україні. МОЗ, АМН України, Методично-навчальний центр підтримки грудного вигодовування МОЗ України. 2000-2001 рр. Провести сертифікацію 4 пологових стаціонарів відповідно до критеріїв ВООЗ/ЮНІСЕФ для надання їм статусу "Лікарні, доброзичливої до дитини" з запрошенням міжнародних експертів МОЗ, АМН України. 2000-2001 рр. Сприяти прийняттю в Україні законодавства про застосування Міжнародного Кодексу маркетингу замінників грудного молока. МОЗ України, Методично-навчальний центр підтримки грудного вигодовування МОЗ України. 2000-2001 рр.
Підготовка кадрів.
Розробити і затвердити навчальні програми з питань сучасного ведення лактації та грудного вигодовування та ввести їх в навчальні плани для студентів вищих медичних закладів освіти.
МОЗ, АМН України.
2000-2001 рр.
Підготувати методичні рекомендації і посібники з питань підтримки грудного вигодовування для медичних працівників системи охорони здоров'я.
МОЗ, АМН України.
2000-2002 рр.
Підготувати національних тренерів за програмою 40-годинного курсу "Консультування з грудного вигодовування" за сприянням ЮНІСЕФ.
МОЗ України.
2000-2001 рр.
Продовжити інформаційну та освітню роботу з питань сучасного ведення лактації і грудного вигодовування при існуючих центрах підтримки лактації та грудного вигодовування.
МОЗ України,
Методично-навчальний центр
підтримки грудного вигодовування МОЗ України.
Постійно.
Розробити і ввести в програму тестового контролю для передатестаційних циклів з неонатології, педіатрії, акушерства і гінекології питання сучасного ведення лактації та грудного вигодовування.
МОЗ України, КМАПО.
2000-2001 рр.
Наукове забезпечення Програми:
Здійснити наукові розробки щодо питань підтримки лактації, профілактики післяпологових ускладнень та захворювань немовлят.
АМН України, МОЗ України.
2000-2001 рр.
Провести моніторинг частоти та тривалості грудного вигодовування в Україні:
перший етап - здійснення моніторингу грудного вигодовування в одному з районів м.Києва.
АМН, МОЗ України,
Методично-навчальний центр
підтримки грудного
вигодовування МОЗ України,
ГУОЗ Київської міської держадміністрації.
2000-2001 рр.
другий етап - в одному з регіонів України за визначенням МОЗ.
АМН України.
2000-2001 рр.
Впровадити сучасні технології грудного вигодовування при виходжуванні новонароджених з перинатальною патологією, недоношених та дітей з низькою масою тіла при народженні, оцінити їх ефективність.
АМН, МОЗ України,
Методично-навчальний центр
підтримки грудного
вигодовування МОЗ України,
МОЗ АР Крим, УОЗ обласних,
Київської і Севастопольської міських держадміністрації.
2000-2002 рр.
Пропаганда грудного вигодовування:
Розробити та впровадити в навчально-виховних закладах (школи, технікуми, інтернати) науково-освітні програми з питань планування сім'ї, переваг грудного вигодовування.
АМН, МОЗ України
2000-2001 рр.
Залучати засоби масової інформації до пропаганди переваг грудного вигодовування для здоров'я дітей та жінок.
МОЗ України, АМН України
МОЗ АР Крим, УОЗ обласних,
Київської і Севастопольської міських держадміністрацій.
Постійно.
Взяти участь у розробці і виданні інформаційних матеріалів для пропаганди переваг грудного вигодовування для здоров'я дітей та жінок.
МОЗ України, АМН України
Постійно.
Залучати центри підтримки лактації та грудного вигодовування до здійснення санітарно-освітніх заходів, щодо впровадження принципів грудного вигодовування як єдиного раціонального способу харчування немовлят шляхом:
участі у створенні за сприянням ВООЗ/ЮНІСЕФ науково-популярних фільмів;
підготовки і видання популярної санітарно-освітньої літератури для населення;
підготовки серії радіо- і телепередач;
підготовки і друкування статей в популярних газетах і журналах;
проведення тижнів підтримки грудного вигодовування.
МОЗ, АМН України
Постійно.
Пропагандувати переваги грудного вигодовування, роз'яснювати зміст і мету впровадження Міжнародного Кодексу маркетингу замінників грудного молока через існуючу мережу центрів здоров'я.
МОЗ України, Український інститут громадського здоров'я.
Міжнародне співробітництво з ВООЗ/ЮНІСЕФ
- отримання за сприянням ВООЗ/ЮНІСЕФ сучасних інформаційних матеріалів та навчальних посібників для забезпечення населення та медичних працівників, а також наукових матеріалів з питань підтримки лактації та грудного вигодовування;
- участь вітчизняних фахівців у симпозіумах, конференціях, що організуються ВООЗ/ЮНІСЕФ, з питань підтримки грудного вигодовування;
- проведення спільно з Дитячим фондом ООН/ЮНІСЕФ навчальних семінарів-тренінгів для підготовки вітчизняних спеціалістів з навчання грудному вигодовуванню;
- організація регіональних конференцій, семінарів за міжнародною участю з питань підтримки грудного вигодовування.
МОЗ України, АМН України, МОЗ АР Крим, УОЗ обласних,
Київської і Севастопольської міських держадміністрацій.
Постійно.
Затверджено
Наказ Міністерство охорони
здоров'я України
09.03.2000 N 50
Склад Координаційної Ради
з впровадження програми
"Підтримка грудного вигодовування
дітей в Україні на 2000-2005 роки"
Картиш Анатолій Петрович - заступник Міністра охорони здоров'я, голова Координаційної Ради
Моісеєнко Раїса Олександрівна - заступник начальника управління організації медичної допомоги дітям і матерям МОЗ України, заступник голови Координаційної Ради
Іркіна Тамара Костянтинівна - заступник начальника управління організації медичної допомоги дітям і матерям МОЗ України, заступник голови Координаційної Ради
Шунько Єлизавета Євгеніївна - д.м.н., завідуюча кафедрою неонатології КМАПО ім. П.Л.Шупика МОЗ України, керівник Методично-навчального центру підтримки лактації і грудного вигодовування МОЗ України, заступник голови Координаційної Ради
Тутченко Людмила Іванівна - д.м.н., провідний науковий співробітник ІПАГ АМН України, керівник центру підтримки лактації і грудного вигодовування ІПАГ АМН України, заступник голови Координаційної Ради
Артюх Раїса Василівна - головний педіатр управління охорони здоров'я Житомирської обласної держадміністрації, член Координаційної Ради
Бережний В'ячеслав Володимирович - д.м.н., професор, завідуючий кафедрою педіатрії N 2 КМАПО ім. П.Л.Шупика МОЗ України, головний педіатр МОЗ України, член Координаційної Ради
Венцківський Борис Михайлович - д.м.н., професор, завідуючий кафедрою акушерства та гінекології НМУ, головний акушер-гінеколог МОЗ України, член Координаційної Ради
Карпенко Віктор Володимирович - координатор проектів ЮНІСЕФ в Україні (за погодженням), член Координаційної Ради
Коваленко Ольга Федорівна - провідний спеціаліст управління організації медичної допомоги дітям і матерям МОЗ України, член Координаційної Ради
Марушко Тетяна Лимарівна - к.м.н., старший науковий співробітник ІПАГ АМН України, член Координаційної Ради
Мовчанюк Віталій Остапович - завідуючий відділом координації діяльності центрів здоров'я Українського інституту громадського здоров'я, член Координаційної Ради
Романенко Лідія Володимирівна - заступник начальника управління лікувально-профілактичної допомоги дітям і матерям Київської міської держадміністрації, член Координаційної Ради
Суліма Олена Григорівна - д.м.н., професор кафедри неонатології КМАПО ім. П.Л.Шупика, головний неонатолог МОЗ України, член Координаційної Ради
Таран Алла Федорівна - начальник управління сім'ї та гендерної рівності Державного комітету у справах сім'ї та молоді України, член Координаційної Ради
Трифонова Олена Федорівна - к.м.н., керівник центру підтримки лактації і грудного вигодовування УОЗ Донецької обласної держадміністрації, член Координаційної Ради
Цимбал Тетяна Володимирівна - заступник начальника Управління охорони здоров'я Миколаївської облдержадміністрації, член Координаційної Ради
Шлемкевич Ольга Леонідівна - лікар-неонатолог перинатального Центру УОЗ Львівської обласної держадміністрації, член Координаційної Ради
Затверджено
Наказ Міністерство охорони
здоров'я України
09.03.2000 N 50
Положення
про Методично-навчальний центр підтримки
грудного вигодовування МОЗ України
1. Методично-навчальний центр підтримки грудного вигодовування МОЗ України (далі - Центр) створено наказом МОЗ України без права юридичної особи.
2. Центр розташовано на базі Української дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит".
3. Метою Центру є методичне забезпечення та координація діяльності регіональних центрів підтримки лактації і грудного вигодовування, навчання лікарів згідно з сучасними принципами, розробка національної стратегії і тактики подальшого впровадження програми грудного вигодовування немовлят, зниження дитячої захворюваності та смертності в Україні.
4. Завдання Центру:
- розробка навчальних планів і програм з питань підтримки лактації та грудного вигодовування для: студентів вищих та середніх навчальних медичних закладів, післядипломної освіти лікарів;
- проведення навчальних семінарів для лікарів педіатрів, неонатологів та акушерів-гінекологів;
- щорічний збір та аналіз звітів регіональних центрів про виконання програми "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні";
- щорічна підготовка та надання звіту в МОЗ України з питань підтримки грудного вигодовування в Україні до 01.02. наступного за звітним року;
- розробка науково обгрунтованих рекомендацій щодо грудного вигодовування недоношених дітей та новонароджених з перинатальною патологією;
- підготовка інформаційних матеріалів для матерів з питань грудного вигодовування;
- участь у роботі та співпраця з громадськими організаціями, які у своїй роботі сприяють підтримці грудного вигодовування в Україні.
5. Центр має право:
- одержувати необхідну інформацію, аналітичні матеріали від регіональних центрів підтримки лактації та грудного вигодовування;
- взаємодіяти з науково-дослідними установами та вищими медичними закладами освіти з питань грудного вигодовування дітей;
- залучати спеціалістів науково-дослідних установ, підпорядкованих МОЗ і АМН, для виконання завдань, покладених на Центр.
6. Центр очолює керівник, який призначається МОЗ України.
7. Персональний склад Центру затверджує його керівник.
8. Матеріально-технічне забезпечення діяльності Центру здійснюється УДСЛ "Охматдит" за сприянням Дитячого фонду ООН/ЮНІСЕФ.