ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 08.12.99, N 2-02/12
м.Київ

Про внесення змін і доповнень до Положення про експертну раду Вищої атестаційної комісії України

Витяг

З метою приведення Положення про експертну раду Вищої атестаційної комісії України у відповідність з Порядком присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 р. N 644 із змінами і доповненнями, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1998 р. N 1241 та від 22 липня 1999 р. N 1336 , президія ВАК України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Внести до Положення про експертну раду Вищої атестаційної комісії України, введеного в дію наказом Вищої атестаційної комісії України від 14 липня 1997 р. N 448, зміни та доповнення, що додаються.

2. Ця постанова набуває чинності з дня її опублікування.

Додаток
до постанови президії ВАК України
від 8 грудня 1999 р. N 2-02/12

Зміни та доповнення,
що вносяться до Положення про експертну раду
Вищої атестаційної комісії України

1. Пункт 1 подати у такій редакції:

"Експертна рада - дорадчий орган Вищої атестаційної комісії України (далі - ВАК), який разом з атестаційними відділами ВАК здійснює контроль за науковим рівнем дисертацій, їх науковою та практичною цінністю, роботою спеціалізованих учених рад, готує і подає на розгляд президії ВАК проекти атестаційних висновків щодо присудження наукового ступеня чи присвоєння вченого звання".

2. Доповнити пункт 2 другим абзацом такого змісту:

"Експертна рада відповідає за об'єктивність та повноту аргументації підготовлених нею проектів атестаційних висновків щодо відповідності дисертаційних робіт вимогам Порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань та рівня загальнонаукової та професійної підготовки здобувачів".

3. У пункті 6 абзаци п'ятий та шостий подати у такій редакції:

"- аналіз діяльності спеціалізованих учених рад;

- проведення експертизи захищених дисертацій і аналіз атестаційних справ та підготовка проектів відповідних атестаційних висновків президії ВАК".

4. Пункт 7 викласти у такій редакції:

"Експертній раді надається право:

- вносити пропозиції керівництву ВАК щодо проведення додаткової експертизи дисертацій чи перевірки атестаційної справи;

- повертати до спеціалізованої вченої ради на доопрацювання недостатньо аргументовані висновки;

- вимагати від спеціалізованої вченої ради додаткові матеріали, необхідні для проведення експертизи дисертацій та атестаційних справ;

- вносити пропозиції керівництву ВАК щодо запрошення на свої засідання здобувачів, керівників спеціалізованих вчених рад, де відбувався захист дисертацій або здійснювалося її колективне рецензування, офіційних опонентів, наукових керівників і наукових консультантів, а також представників провідних установ;

- заслуховувати на своїх засіданнях керівників спеціалізованих учених рад і вчених (науково-технічних) рад;

- запрошувати на свої засідання представників міністерств і відомств для обговорювання проблем атестації наукових і науково-педагогічних кадрів;

- вносити пропозиції щодо подальшого функціонування певної спеціалізованої вченої ради;

- за дорученням керівництва ВАК рекомендувати для призначення офіційних опонентів;

- разом з працівниками атестаційних та організаційно-інспекційного відділів перевіряти роботу спеціалізованих учених рад;

- з відома атестаційного відділу ВАК залучати до своєї роботи фахівців відповідних спеціальностей з числа докторів наук;

- готувати перелік спеціалізованих учених рад, з числа яких керівництво ВАК визначає спеціалізовану вчену раду для проведення додаткового рецензування дисертації, переатестації вченого, який має науковий ступінь або вчене звання, надані йому в іншій країні".

5. Абзац перший пункту 8 подати у такій редакції:

"Засідання експертної ради проводиться під керівництвом голови або його заступника і вважається правомочним, якщо в його проведенні взяла участь щонайменше половина її складу".

6. Пункт 10 викласти у такій редакції:

"Аналіз рівня експертизи під час захисту дисертації в спеціалізованій ученій раді, контроль за науковим рівнем дисертації здійснюється шляхом проведення експертизи всієї атестаційної справи та дисертації. Для цього атестаційним відділом та призначеним по дисертації експертом проводиться аналіз якості відзивів опонентів, провідної організації, відзивів на автореферат, глибини обговорення дисертації під час захисту, якості публікацій, оцінка новизни і наукової та практичної цінності роботи, достовірності висновків та рекомендацій дисертації.

На підставі такого аналізу, з урахуванням інформації атестаційного відділу експерт готує проект атестаційного висновку експертної ради.

Коли встановлено, що експертизу під час захисту дисертаційної роботи в спеціалізованій ученій раді проведено неякісно, висновок зазначеної ради недостатньо аргументований, експертна рада вносить пропозиції керівництву ВАК щодо надсилання дисертації та атестаційної справи здобувача на додаткову експертизу чи запрошення на засідання експертної ради здобувача, керівника спеціалізованої вченої ради, де відбувся захист дисертації, представника провідної установи, а також наукового керівника чи консультанта здобувача наукового ступеня".

7. У пункті 12 слова "більшістю в три чверті" замінити словами "і вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало щонайменше три чверті членів експертної ради, які брали участь у засіданні ради".

8. Пункт 13 викласти у такій редакції:

"Якщо засідання експертної ради при розгляді дисертації та атестаційної справи проведене з порушенням встановленої процедури або після розгляду дисертації на засіданні експертної ради до ВАК надійшла додаткова інформація, яка не була врахована експертною радою, то атестаційний відділ за погодженням з керівництвом ВАК пропонує експертній раді повторно розглянути атестаційну справу та дисертацію або надсилає атестаційну справу та дисертацію на додаткову експертизу до однієї із спеціалізованих учених рад або провідним ученим, фахівцям відповідного наукового напрямку.

На підставі всіх висновків щодо атестаційної справи та дисертації президія ВАК визначає процедуру її подальшого розгляду".

9. У пункті 15 слова "інспекційно-протокольного" замінити словами "організаційно-інспекційного".

10. Пункт 16 виключити. У зв'язку з цим пункти 17 - 24 вважати відповідно пунктами 16 - 23.