Документ втратив чиннiсть!

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 27 липня 1995 р. N 563
Київ

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 86 від 28.01.20
04
)

Про затвердження Положення про порядок державного контролю
за міжнародними передачами товарів, що використовуються
або можуть бути використані у створенні ракетної зброї

( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 1042 від 15.06.99
)

Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Положення про порядок державного контролю за міжнародними передачами товарів, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї (додається). ( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

2. Державній службі експортного контролю забезпечити організацію державного контролю за міжнародними передачами товарів, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї. ( Пункт 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

3. Визнати таким, що втратив чинність, розділ "Ракетні технології та обладнання" Переліку видів сировини, матеріалів, обладнання і технологій, які можуть використовуватися для створення зброї, військової і спеціальної техніки, вивезення яких за межі України може здійснюватися лише за спеціальним дозволом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1993 р. N 159.

Прем'єр-міністр України Є.МАРЧУК

Міністр Кабінету Міністрів України В.ПУСТОВОЙТЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 липня 1995 р. N 563

Положення про порядок державного контролю
за міжнародними передачами товарів, що використовуються
або можуть бути використані у створенні ракетної зброї

( Назва в редакції Постанови КМ N 1042 від
15.06.99 )

( У тексті Положення слова "Урядова комісія з експортного
контролю" та "Експертно-технічний комітет при Кабінеті
Міністрів України" в усіх відмінках замінено словом
"Держекспортконтроль" у відповідному відмінку; слова "що
використовуються у створенні ракетної зброї", "що
використовуються у створенні ракет", "які використовуються
у створенні ракет" замінено словами "що використовуються
або можуть бути використані у створенні ракетної зброї"
згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

Загальні положення

1. Це Положення визначає особливості здійснення державного контролю за міжнародними передачами виробів ракетної техніки, а також обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї.

Загальний порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів, що підлягають державному експортному контролю, встановлено Положенням про державний експортний контроль в Україні, затвердженим Указом Президента України від 13 лютого 1998 р. N 117 , із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 26 березня 1999 р. N 283. ( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

2. Для цілей цього Положення терміни "товари", "товари військового призначення", "товари подвійного використання", "міжнародні передачі товарів", "експорт", "реекспорт", "імпорт", "транзит" та інші вживаються у значеннях, наведених у Положенні про державний експортний контроль в Україні, затвердженому Указом Президента України від 13 лютого 1998 р. N 117, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 26 березня 1999 р. N 283. (Пункт 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99)

3. Положення не має на меті чинити перешкоди здійсненню національних космічних програм або міжнародному співробітництву за цими програмами, якщо їх реалізація не сприятиме створенню систем доставки зброї масового знищення.

4. Дія цього Положення поширюється на всі суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють експорт, імпорт, транзит та будь-які інші види зовнішньоекономічної діяльності, включаючи виробничі та науково-технічні зв'язки, демонстрацію експонатів на міжнародних виставках та ярмарках, прибережну і прикордонну торгівлю та товарообмінні операції з виробами ракетної техніки, а також обладнанням, матеріалами і технологіями, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї.

5. Товари, міжнародні передачі яких контролюються згідно з цим Положенням, перелічено в Списку товарів, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї (далі - Список), що додається.

Список складається з товарів двох категорій:

до категорії I належать закінчені ракетні системи (включаючи балістичні ракети, ракети - носії космічних апаратів та дослідницькі ракети), безпілотні літальні апарати (включаючи крилаті ракети, радіокеровані літаки-мішені та радіокеровані розвідувальні літаки), здатні доставляти корисне навантаження вагою не менш як 500 кг на дальність не менш як 300 км, а також окремі закінчені підсистеми, спеціально призначені виробничі потужності, виробниче обладнання і технології для них;

до категорії II належать закінчені ракетні системи (включаючи балістичні ракети, ракети - носії космічних апаратів та дослідницькі ракети), безпілотні літальні апарати (включаючи крилаті ракети, радіокеровані літаки-мішені та радіокеровані розвідувальні літаки), які не включені до категорії I, і які мають максимальну дальність польоту не менш як 300 км, спеціально розроблені підсистеми, вироби, вузли, компоненти, обладнання, матеріали, програмне забезпечення і технології, що використовуються або можуть бути використані в ракетних системах, віднесених до категорій I і II товарів, а також спеціально призначені виробничі потужності, виробниче і контрольно-випробувальне обладнання та технології для них. ( Пункт 5 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

6. Під час проведення експертизи заяв щодо експорту закінчених ракетних систем та безпілотних літальних апаратів, віднесених до категорій I і II товарів Списку, а також окремих видів виробів, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, що використовуються або можуть бути використані в таких системах, враховується співвідношення між дальністю польоту та корисним навантаженням.

Якщо виріб, віднесений до категорії I товарів Списку, включено до будь-якої системи ракетного комплексу, не віднесеної до категорії I товарів Списку, то ця система буде вважатися такою, що належить до категорії I товарів Списку, крім випадків, коли включений до системи виріб не може бути вилучений чи відокремлений від неї або коли його неможливо відтворити.

Експорт товарів, включених до Списку, а також інших товарів, що можуть бути використані у створенні ракетної зброї (незалежно від того чи згадані вони у Списку, чи ні), не допускається, якщо за результатами експертизи в галузі експортного контролю встановлено, що вони призначені для використання у системах доставки зброї масового знищення.

Експорт спеціально спроектованого обладнання, призначеного для розроблення та виробництва товарів, включених до категорії I товарів Списку, як правило, не допускається, за винятком випадків, передбачених керівними принципами міжнародного режиму контролю за ракетними технологіями.

Відомості стосовно експорту та імпорту окремих категорій товарів подаються Держекспортконтролем через МЗС до міжнародних організацій, членом яких є Україна, в установленому порядку, терміни і формах. ( Пункт 6 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

7. Вивезення за митний кордон України матеріалів, обладнання (виробів) та технологій, які включені до Списку та які містять відомості, що становлять державну таємницю, здійснюється з урахуванням вимог діючого порядку захисту відомостей, щодо яких встановлено відповідний режим таємності.

Під час укладення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення експорту технологій, у тому числі як результатів відповідних науково-дослідних, дослідно-конструкторських та інших видів робіт, до їх змісту в обов'язковому порядку вносяться положення про охорону прав інтелектуальної власності експортера або положення, що визначають обсяги і порядок переходу права цієї власності до іншої особи. ( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

8. Проведення переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї, до будь-яких держав або товарів, що можуть бути використані у створенні ракетної зброї, до держав, щодо яких встановлено обмеження на поставки таких товарів, а також подання Держекспортконтролю звіту про їх підсумки здійснюються суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності відповідно до вимог Положення про порядок державного контролю за проведенням переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1998 р. N 125 (Офіційний вісник України, 1998 р., N 5, ст. 184, N 22, ст. 810). ( Пункт 8 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

Порядок експорту з України товарів (послуг),
що використовуються
або можуть бути використані у
створенні ракетної зброї

9. Експорт товарів провадиться суб'єктами підприємницької діяльності за умови одержання відповідного дозволу Держекспортконтролю. ( Пункт 9 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

10. Для одержання дозволу на експорт суб'єкт підприємницької діяльності (далі-експортер) надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає такі документи:

заяву за типовою формою на отримання дозволу;

завірену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) на передачу предметів експорту до країни призначення (включаючи завірену копію договору комісії, доручення, тощо, якщо експортером є організація-посередник);

сертифікат кінцевого споживача товару (послуги);

міжнародний (національний) імпортний сертифікат країни-імпортера товару або його аналог.

11. Суб'єкти підприємницької діяльності, укладаючи контракти (договори) на експорт товарів (послуг), включених до Списку, обов'язково мають у ньому зазначити:

кінцевого споживача товарів; кінцеву мету та місце використання товарів; зобов'язання (гарантії) імпортера про те, що ці товари (предмети) будуть використані тільки для заявлених цілей, без будь-яких відхилень, та не будуть видозмінені, модернізовані або скопійовані без письмової згоди на це експортера та органів експортного контролю України;

зобов'язання (гарантії) імпортера про те, що ні самі імпортовані товари (предмети), ні їх копії або виготовлені на їх основі вироби не будуть передані будь-кому (крім кінцевого споживача) і реекспортовані без письмової згоди на це експортера і органів експортного контролю України;

положення про право експортера на здійснення перевірок ( за участю компетентних органів України та країни-імпортера) щодо використання експортованих товарів згідно із заявленими у контракті цілями.

12. Зобов'язання (гарантії) та відомості, наведені у пункті 11 цього Положення, крім внесення їх до тексту контракту (договору), мають бути спеціально визначені у таких документах:

сертифікаті кінцевого споживача - споживачем товару (послуги);

міжнародному (національному) імпортному сертифікаті (або його аналозі) імпортером у державному органі країни-імпортера, який має на це відповідні повноваження.

У разі відсутності в країні-імпортері процедури оформлення імпортного сертифіката або відсутності в цьому документі зобов'язань (гарантій) та відомостей, передбачених пунктом 11 цього Положення, в державному органі країни-імпортера, що має відповідні повноваження, імпортером оформлюється його аналог-документ, що містить у собі зазначені зобов'язання (гарантії) та відомості.

Зазначені в цьому пункті документи оформлюються у кожному конкретному випадку поставки на експорт кожного об'єкта, включеного до Списку.

13. Контроль за виконанням іноземними імпортерами зобов'язань щодо використання імпортованих з України товарів (послуг), включених до Списку, на території інших країн здійснюється за погодженням з відповідними державними органами країн-імпортерів.

14. Під час розгляду заяв щодо надання дозволів на експорт товарів (послуг), що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї та включені до Списку, враховуються такі фактори: вимоги щодо запобігання розповсюдженню зброї масового знищення; можливості та цілі ракетних і космічних програм країни, що отримує товар; значущість поставки з точки зору можливості створення систем доставки зброї масового знищення (крім пілотованих літальних апаратів); оцінка кінцевого використання переданих технічних засобів; можливість застосування відповідних багатосторонніх домовленостей.

( Абзац другий пункту 14 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 ) У разі експорту закінчених ракетних систем та безпілотних літальних апаратів, віднесених до категорії II Списку, а також обладнання, матеріалів та технологій, які використовуються в зазначених системах, враховується можливість розміну дальності за вагу корисного навантаження, в результаті чого вони будуть віднесені до категорії I Списку.

( Абзац третій пункту 14 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 ) У випадках якщо обладнання (виріб), віднесене до категорії I Списку, є частиною будь-якої системи ракетного комплексу, така система також має бути віднесена до категорії I Списку, крім випадків, коли вмонтоване в неї обладнання (виріб) не може бути відокремлене, вилучене або замінене.

( Абзац четвертий пункту 14 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 ) Експорт спеціально спроектованих виробничих потужностей, призначених для розробки та виробництва закінчених ракетних систем та обладнання (виробів), зазначених у категорії I Списку, як правило, не допускається, за винятком випадків, які не обмежуються вимогами міжнародного режиму контролю за ракетними технологіями.

Дозвіл Держекспортконтролю на право здійснення експорту будь-якого виробу чи обладнання, передбаченого Списком, надає право на передачу тому самому імпортеру (кінцевому споживачеві) комплекту технічної документації (технічних даних), необхідної для налагодження, експлуатації та використання цього виробу за цільовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом. ( Абзац п'ятий пункту 14 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

15. Реекспорт товарів, включених до Списку, здійснюється згідно з порядком, передбаченим цим Положенням для експорту таких товарів. При цьому, крім документів, зазначених у пункті 10 цього Положення, експортером подаються документи, які підтверджують відсутність обмежень на реекспорт з боку постачальника цих товарів в Україну.

16. Тимчасове вивезення за межі України товарів, включених до Списку, для їх демонстрації на виставках, ярмарках, з метою реклами та іншими подібними цілями здійснюється за наявності позитивного висновку Держекспортконтролю.

Для одержання зазначеного висновку заявник повинен подати до Держекспортконтролю заяву з відомостями про найменування виставки (ярмарку), місце і термін експонування об'єктів, що вивозяться, а також зобов'язання (гарантії) щодо зворотного ввезення експонатів без змін їх кількосних і якісних характеристик. До заяви мають бути додані завірені копії документів, згідно з якими здійснюється вивезення об'єктів (запрошення для участі у виставці, контракт або угода із закордонним партнером тощо).

17. До заяв щодо отримання дозволу на експорт або висновку щодо можливості тимчасового вивезення товарів, включених до Списку, крім вищезазначених документів, додаються:

технічні довідки, які містять повне найменування, стислий опис, призначення та технічні характеристики кожного об'єкта, що експортується (тимчасово вивозиться);

висновки міністерств (відомств) України, які здійснюють контроль за діяльністю по товарах, що експортуються (тимчасово вивозяться), щодо можливості експорту або вивезення (на вимогу Держекспортконтролю).

До документів, укладених іноземною мовою, заявником додаються їх офіційні переклади.

18. Розгляд поданих до Держекспортконтролю документів здійснюється із залученням у разі потреби інших компетентних органів та організацій. ( Абзац перший пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

Крім зазначених у цьому розділі документів, Держекспортконтроль може вимагати від заявника додаткових відомостей, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення щодо заяви.

Термін прийняття рішення про надання дозволу на експорт або висновок щодо тимчасового вивезення не може перевищувати 30 днів від часу надання заявником повного комплекту документів. Термін розгляду заяви може бути подовжено за рішенням Голови Держекспортконтролю. ( Абзац третій пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

У разі прийняття Держекспортконтролем рішення про відмову в наданні дозволу або прийняття негативного висновку щодо тимчасового вивезення заявникові надсилається лист з викладенням відповідного рішення та підстави відмови. ( Абзац четвертий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

19. Товари, включені до Списку, у разі їх переміщення за митний кордон України підлягають обов'язковому митному оформленню у порядку, встановленому чинним законодавством.

При митному оформленні товару експортер зобов'язаний надати до митних органів дозвіл Держекспортконтролю, який є підставою для прийняття цих товарів до митного оформлення.

У разі тимчасового вивезення за межі України експонатів та експозиційних матеріалів, включених до Списку, для демонстрації на виставках, ярмарках, з метою реклами та з іншими подібними цілями, до митних органів подається висновок Держекспортконтролю, який є підставою для митного оформлення цих предметів.

Порядок імпорту в Україну товарів (послуг), що
використовуються або можуть бути використані у
створенні ракетної зброї

20. Імпорт та тимчасове ввезення на митну територію України товарів, зазначених у Списку, здійснюється без дозволу Держекспортконтролю в порядку, встановленому законодавством України, за винятком товарів, спеціально призначених для військового використання, які імпортуються або тимчасово ввозяться на митну територію України за умови одержання суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності відповідного дозволу (висновку) Держекспортконтролю в порядку, встановленому для товарів військового призначення. ( Пункт 20 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

21. У випадках якщо умовою поставки товарів (послуг) в Україну є оформлення українською стороною зобов'язань (гарантій), пов'язаних з кінцевим використанням імпортованих в Україну товарів (послуг), порядок надання таких зобов'язань (гарантій) визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок транзиту через територію України товарів,
що використовуються або можуть бути використані у
створенні ракетної зброї

22. Транзит через територію України товарів, включених до категорії I товарів Списку, та товарів, спеціально призначених для військового використання, здійснюється за умови одержання суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або іноземним суб'єктом господарської діяльності позитивного висновку Держекспортконтролю. ( Пункт 22 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

23. Для одержання висновку про можливість транзиту товарів суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності або іноземний суб'єкт господарської діяльності надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає такі документи:

заяву за типовою формою у трьох примірниках; посвідчену копію експортної ліцензії держави експортера; інші документи (посвідчені копії сертифіката кінцевого споживача, імпортного сертифіката тощо) залежно від категорії товару та держави одержувача товару на вимогу Держекспортконтролю. ( Пункт 23 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

Додаток
до Положення про порядок державного
контролю за міжнародними передачами товарів,
що використовуються або можуть бути
використані у створенні ракетної зброї

Список
товарів, що використовуються або можуть бути
використані у створенні ракетної зброї
( Назва в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

     ------------------------------------------------------------------
Номер | |
позиції | Найменування | Код ТН ЗЕД
------------------------------------------------------------------
Категорія I

I.1. Вироби та обладнання

I.1.1. Закінчені ракетні системи (балістичні 880250000
ракети, ракети-носії та дослідницькі 930690
ракети), що здатні доставляти корисне
навантаження не менш як 500 кг на
дальність 300 км і більше

I.1.2. Атмосферні безпілотні літальні апарати 880220-
(крилаті ракети, радіокеровані 880250,
літаки-мішені та радіокеровані 930690
розвідувальні літаки), що здатні
доставляти корисне навантаження не менш як
500 кг на дальність 300 км і більше

I.1.3. Спеціально спроектовані виробничі
потужності та виробниче обладнання для
розробки та виробництва ракет і
безпілотних літальних апаратів, здатних
доставляти корисне навантаження не менш як
500 кг на дальність 300 км і більше, а
також їх підсистем, що перелічені в
пунктах I.1.4 - I.1.11

Визначення: 1. "Розробка" вміщує всі стадії робіт до серійного
"виробництва", такі як:
прикладні дослідження;
науково-дослідні роботи;
дослідно-конструкторські роботи,
а також:
проектування;
проектні дослідження;
аналіз проектних варіантів;
вироблення концепцій проектування;
складання та випробування прототипів
(дослідних зразків);
схеми дослідного виробництва;
технічна документація;
процес передачі технічної документації у
виробництво;
визначення проектного вигляду;
компонувальна схема;
макетування

2. "Виробництво" вміщує стадії виробництва, такі
як:
відпрацювання виробничого процесу;
виготовлення;
складання;
контроль за виробництвом;
випробування;
заходи щодо забезпечення якості

3. "Виробничі потужності" (відповідно до цього
списку) вміщують обладнання та спеціально
розроблене математичне забезпечення, об'єднані
всередині споруди для розробки прототипу або
здійснення однієї чи кількох стадій виробництва

4. "Виробниче обладнання" означає технологічне
оснащення, шаблони, стенди, оправки, опоки,
прес-форми, затискні пристрої, пристрої для
центрування, контрольно-випробувальне
обладнання, інші машини та їх компоненти,
спеціально спроектовані чи модифіковані для
"розробки" або однієї чи більше стадій
"виробництва"

5. Термін "спеціально призначений" стосується
устаткування, окремих частин, компонентів або
програмного забезпечення, які в результаті
"створення" мають унікальні властивості, що
відрізняють їх від певних наперед визначених
цілей. Наприклад, одиниця устаткування, "що
спеціально призначене" для використання в ракеті,
тоді тільки вважатиметься такою, якщо вона не має
ніякого іншого використання. Так само, одиниця
виробничого устаткування, що "спеціально
призначене" для виробництва певного типу
компоненту, тільки тоді вважатиметься такою, якщо
воно не в змозі виробляти інші типи компонентів

6. Термін "призначений або модифікований" стосується
обладнання, окремих частин, компонентів або
програмного забезпечення, які в результаті
створення або модифікації мають специфічні
властивості, що пристосовують їх до певного
застосування. "Призначене або модифіковане"
обладнання, окремі частини, компоненти або
програмне забезпечення можуть використовуватись
для інших застосувань. Наприклад, насос, вкритий
титаном, призначений для ракети, може
використовуватись з корозійними рідинами, які не
є паливом

I.1.4. Окремі ступені ракет та безпілотних 880390
літальних апаратів (у тому числі розгонні 930690
ступені), придатні для використання в
системах, які мають характеристики
дальності та корисного навантаження, що
зазначені в пунктах I.1.1 та I.1.2

I.1.5. Головні частини та корисні навантаження, 880390990
що повертаються (боєголовки ракет) або 930690
бойові частини безпілотних літальних
апаратів, придатні для використання в
системах, зазначених у пунктах I.1.1 та
I.1.2 і спеціально розроблене для них
обладнання, за винятком спроектованих для
використання в якості небойових корисних
навантажень за наявності умов, зазначених
у примітці в кінці списку виробів та
обладнання категорії I

I.1.5.1. Обтічники та екрани (чохли) головних 880390990
частин і боєголовок ракет та безпілотних 930690
літальних апаратів, що скидаються, з
матеріалів на основі органічних матриць
(поліаміду, полііміду,
полібутилентерефталату, полікарбонату,
фенолформальдегіду)

I.1.5.2. Обтічники головних частин (боєголовок) 880390990
ракет і безпілотних літальних апаратів з 930690
матеріалів на основі металевих матриць
(магнієвих та титанових сплавів)

I.1.5.3. Екрани (чохли), що скидаються, головних 880390990
частин (боєголовок) ракет та безпілотних 930690
літальних апаратів з теплоізоляційних
матеріалів на основі кремнеземних або
кварцових ниток

I.1.5.4. Екрани (чохли), що скидаються, головних 880390990
частин (боєголовок) ракет та безпілотних 930690
літальних апаратів з вуглецькремнійових
композиційних матеріалів, що здатні
працювати при температурах від 1900 град.
К до 3800 град. К, на основі карбідів
бору, кремнію, титану, цирконію, гафнію

I.1.5.5. Корпуси боєголовок ракет, включаючи 880390990
наконечники, екрани (чохли), в тому числі 930690
ті, що скидаються, з композиційних
матеріалів "вуглець-вуглець"

I.1.5.6. Корпуси головних частин, боєголовок та 880390990
корпуси ракет і безпілотних літальних 930690
апаратів з теплозахисними та
багатофункціональними покриттями, що
містять поліізобутилен, фторопласти, бор,
кристали карбіду кремнію та окис алюмінію

I.1.5.7. Корпуси головних частин, боєголовок ракет 880390990
та безпілотних літальних апаратів з 930690
теплопоглиначами з жаростійких матеріалів
на основі графітів (пірографітів),
силіційованих графітів, а також графітів,
легованих тугоплавкими металами: берилієм,
вольфрамом, ніобієм, молібденом

I.1.5.8. Теплоізолюючі та багатофункціональні 880390990
екрани з склотканин, виготовлених з 930690
скловолокна, що містить до 50 відсотків
(ваги) у суміші або будь-якого з таких
важких елементів: неодиму, празеодиму,
лантану, церію, диспрозію, ітербію

I.1.5.9. Корпуси головних частин, боєголовок, 880390990
обтічники ракет та безпілотних літальних 930690
апаратів з радіопоглинаючими покриттями

I.1.6. Комплекти електронного обладнання, 880390100
спеціально призначеного або модифікованого 930690
для використання в головних частинах
(боєголовках) ракет та безпілотних
літальних апаратів, що мають
характеристики дальності та корисного
навантаження, що зазначені в пунктах I.1.1
та I.1.2

I.1.7. Системи наведення, що придатні для 880390100
використання в системах, зазначених у 930690
пунктах I.1.1 та I.1.2, і які спроможні
забезпечити точність доставки корисного
навантаження не більш як 3,33 відсотки від
дальності (тобто кругове імовірне
відхилення (КІВ) 10 км або менше на
дальності не менш як 300 км), за винятком
тих, що спроектовані для ракет та
безпілотних літальних апаратів з дальністю
до 300 км, за наявності вимог, зазначених
в примітці 2

Примітка 1: а) кругове імовірне відхилення (КІВ) є характеристикою
точності та являє собою радіус кола, центр якого
збігається з точкою прицілювання та який включає 50
відсотків точок падіння боєголовок;
б) система наведення призначена для керування рухом
ракети, виходячи з поточних координат та швидкості
руху центру мас ракети, а також введення обмежень у
процеси керування, яких необхідно додержуватись під
час польоту, з метою забезпечення доставки
боєголовки до цілі.

I.1.8. Рідинні ракетні двигуни, що мають 841210900
загальний імпульс 1,1 х 10(6) Н х с (100 т
х с, 2,5 х 10(5) фунт х с) чи більше

I.1.9. Твердопаливні ракетні двигуни, що мають 841210900
повний імпульс 1,1 х 10(6) Н х с (100 т х
с, 2,5 х 10(5) фунт с) чи більше

I.1.10. Системи керування вектором тяги, що 841290300
включають сопло змінної геометрії,
вприскування рідини або вторинного газу в
сопло, поворот двигуна або сопла,
відхилення потоку вихідного газового
струменя газовими кермами або зондами,
використання тягових щитків (тримерів),
придатних для використання в системах,
зазначених в пунктах I.1.1 та I.1.2, за
винятком тих, що спроектовані для ракет і
безпілотних літальних апаратів, не
зазначених у пунктах I.1.1 та I.1.2, за
наявності умов, зазначених у примітці 2

I.1.11. Засоби поразки або вибухові пристрої 880390100
боєголовок ракет, а також механізми 930690
забезпечення безпеки, зведення, підриву
вибухових пристроїв головної частини
(боєголовки) ракет та безпілотних
літальних апаратів, придатних для
використання в системах, зазначених у
пунктах I.1.1 та I.1.2, за винятком тих,
що спроектовані для систем, не зазначених
у пунктах I.1.1 та I.1.2, за наявності
умов, зазначених у примітці 2

Примітка 2 Об'єкти, стосовно яких пунктами I.1.5, I.1.7, I.1.10
та I.1.11 передбачені винятки, можуть бути розглянуті
як обладнання категорії II, якщо воно експортується з
урахуванням гарантій про використання в заявлених
цілях, а кількість, що експортується, не дозволяє
використовувати їх в системах ракетної зброї

I.1.12. Спеціально спроектовані виробничі
потужності та спеціально спроектоване
виробниче обладнання для розробки і
виробництва підсистем ракет і безпілотних
літальних апаратів, перелічених у пунктах
I.1.4 - I.1.11

------------------------------------------------------------------
Номер |
позиції | Найменування
------------------------------------------------------------------

Категорія I

I.2. Технології

Визначення: "Технологія" - спеціальна інформація, яка потрібна для
розробки, виробництва та використання виробу. Ця
інформація може мати форму "технічних даних" або
"технічної допомоги"

1) "Технічна допомога" може набувати такі форми, як:
інструкції;
заходи щодо підвищення кваліфікації;
навчання;
практичне освоєння методів роботи;
надання консультацій;
2) "Технічні дані" можуть бути надані в таких
формах, як:
креслення та їх копії;
схеми;
діаграми;
моделі;
формули;
технічні проекти та специфікація;
посібники та інструкції у вигляді опису або
запису на магнітних дисках, стрічках та
постійних запам'ятовуючих пристроях (ПЗП)

Це визначення "технології" не поширюється на
"загальнодоступну технологію" або "фундаментальні
наукові дослідження".

"Загальнодоступна технологія" означає технологію, на
подальше розповсюдження якої не накладені ніякі
обмеження. (Обмеження авторського права не вилучають
технологію з категорії загальнодоступної).

"Фундаментальні наукові дослідження" означають
експериментальні або теоретичні роботи, що
проводяться головним чином з метою одержання нових
знань фундаментальних принципів явищ та фактів, що
спостерігаються, а не для досягнення визначеної
практичної мети

I.2.1. Конструкція та технологія виробництва закінчених
ракетних систем та безпілотних літальних апаратів,
що мають характеристики дальності та корисного
навантаження, які зазначені в пунктах I.1.1 та I.1.2

I.2.2. Конструкція та технологія виробництва окремих
ступенів ракет та безпілотних літальних апаратів (в
тому числі розгонних ступенів), що мають
характеристики дальності та корисного навантаження,
які зазначені в пунктах I.1.1 та I.1.2

I.2.3. Конструкція та технологія виробництва головних
частин та боєголовок ракет та бойових частин
безпілотних літальних апаратів з розміщеним в них
обладнанням, що мають характеристики дальності та
корисного навантаження, які зазначені в пунктах
I.1.1 та I.1.2

I.2.4. Конструкція та технологія виробництва електронного
обладнання відповідно до пункту I.1.6, спеціально
призначеного або модифікованого для використання в
головних частинах або боєголовках ракет та
безпілотних літальних апаратів

I.2.5. Конструкція та технологія виробництва систем
наведення ракет та безпілотних літальних апаратів
відповідно до пункту I.1.7, що здатні забезпечити
точність доставки корисного навантаження не більше
3,33 відсотка від дальності

I.2.6. Конструкція та технологія виробництва рідинних
ракетних двигунів, що мають загальний імпульс 1,1 х
10(6) Н х с (100 т х с., 2,5 х 10(5) фунт с) або
більше

I.2.7. Конструкція та технологія виробництва твердопаливних
ракетних двигунів, що мають повний імпульс 1,1 х
10(6) Н х с (100 т х с., 2,5 х 10(5) фунт х с) або
більше

I.2.8. Конструкція та технологія виробництва систем
керування вектором тяги, що включають сопло змінної
геометрії, вприскування рідини або вторинного газу у
сопло, поворот двигуна або сопла, відхилення
вихлопного газового струменя газовими кермами або
зондами, використання тягових щитків (тримерів) для
ракет та безпілотних літальних апаратів, що мають
характеристики дальності та корисного навантаження,
зазначені в пунктах I.1.1 та I.1.2

I.2.9. Конструкція та технологія виробництва засобів
поразки або вибухових пристроїв боєголовок ракет, а
також механізмів забезпечення безпеки, зведення,
підриву вибухових пристроїв головної частини
(боєголовки) ракет та безпілотних літальних
апаратів, які мають характеристики дальності та
корисного навантаження, що зазначені в пунктах I.1.1
та I.1.2

I.2.10. Конструкція та технологія виробництва обтічників та
екранів (чохлів), що скидаються, головних частин та
боєголовок ракет та безпілотних літальних апаратів з
матеріалів, виготовлених на основі органічних
матриць (поліаміду, полііміду,
полібутилентерефталату, полікарбонату,
фенолформальдегіду)

I.2.11. Конструкція та технологія виробництва обтічників
головних частин та боєголовок ракет та безпілотних
літальних апаратів з матеріалів, виготовлених на
основі металевих матриць (магнійових та титанових
сплавів)

I.2.12. Конструкція та технологія виробництва екранів
(чохлів), що скидаються, головних частин та
боєголовок ракет та безпілотних літальних апаратів з
теплоізоляційних матеріалів на основі кремнеземних
та кварцевих ниток

I.2.13. Конструкція та технологія виробництва екранів
(чохлів), що скидаються, головних частин та
боєголовок ракет та безпілотних літальних апаратів з
вуглецькремнійових композиційних матеріалів,
працездатних при температурах від 1900 град. К до
3800 град. К на основі карбідів бору, кремнію,
титану, цирконію, гафнію

I.2.14. Конструкція та технологія виробництва корпусів
боєголовок ракет, включаючи наконечники, екрани
(чохли), в тому числі ті, що скидаються, з
композиційних матеріалів "вуглець-вуглець"

I.2.15. Конструкція та технологія виробництва корпусів
головних частин, боєголовок і корпусів ракет та
безпілотних літальних апаратів з теплозахисними та
багатофункціональними покриттями, що містять
поліізобутилен, фторопласти, бор, кристали карбіду
кремнію та окис алюмінію

I.2.16. Конструкція та технологія виробництва корпусів
головних частин, боєголовок ракет та безпілотних
літальних апаратів з теплопоглиначами та
компонентами для їх виробництва з легких жаростійких
матеріалів на основі графітів (пірографітів),
силіційованих графітів, а також графітів, легованих
тугоплавкими металами: берилієм, вольфрамом,
ніобієм, молібденом

I.2.17. Технологія виробництва теплозахисних та
багатофункціональних екранів з склотканин,
виготовлених з скловолокна, що містить в собі до 50
відсотків (ваги) у суміші або будь-якого з наступних
важких елементів: неодиму, празеодиму, лантану,
церію, диспрозію, ітербію

I.2.18. Конструкція та технологія виробництва корпусів
головних частин, боєголовок, обтічників ракет та
безпілотних літальних апаратів з радіопоглинаючими
покриттями


------------------------------------------------------------------
Номер | |
позиції | Найменування | Код ТН ЗЕД
------------------------------------------------------------------

Категорія II

II.1 Матеріали

II.1.1. Палива та їх компоненти, що
використовуються в ракетах та безпілотних
літальних апаратах

II.1.1.1. Ракетні палива:

II.1.1.1.1. гідразин, що має концентрацію більше 282510000
70 відсотків, та його похідні,
включаючи монометилгідразин
II.1.1.1.2. несиметричний диметилгідразин 292800000

II.1.1.2. Сумішеві (композитні) палива, в тому числі 360200000
на основі нітровміщуючого зв'язуючого, та 930690100
заряди, міцно зкріплені з корпусом
ракетного двигуна, а також вкладні заряди
твердого ракетного палива

II.1.1.3. Рідкі окислювачі:
II.1.1.3.1. азотистий ангідрид 281129300
II.1.1.3.2. азотний тетроксид 281129300
II.1.1.3.3. азотний ангідрид 281129300
II.1.1.3.4. інгібірована червона димляча азотна 280800000
кислота
II.1.1.3.5. сполуки, що містять у собі фтор та 2812
один або більше атомів інших 2826
галогенів, кисню або азоту

II.1.1.4. Перхлорат амонію 282990100

II.1.1.5. Перхлорати, хлорати та хромати у суміші з 282990900
металевою пудрою або іншими 282919000
високоенергетичними компонентами палива 284150000

II.1.1.6. Алюмінійовий порошок з чистотою 97 760310000
відсотків по вазі і більше з сферичними
частинками діаметром 500 мкм або менше

II.1.1.7. Металеві горючі добавки до палива у
вигляді частинок розміром менше 500 мкм,
що мають сферичну, сфероїдну, лускату або
гранульовану форму, які містять у собі 97
відсотків по вазі або більше будь-якого з
таких компонентів:

II.1.1.7.1. цирконію та його сплавів 810990000
II.1.1.7.2. берилію та його сплавів 811219000
II.1.1.7.3. магнію та його сплавів 810490000
II.1.1.7.4. бору та його сплавів 280450100
II.1.1.7.5. цинку та його сплавів 790390000
II.1.1.7.6. мішметалу 280530100

II.1.1.8. Нітраміни:

II.1.1.8.1. октоген 360200000
293369900
II.1.1.8.2. гексоген 360200000
293369100
II.1.1.9. Полібутадієн з карбоксильними кінцевими 400220000
групами

II.1.1.10. Полібутадієн з гідроксильними кінцевими 400220000
групами

II.1.1.11. Гліциділазид 400220000

II.1.1.12. Полібутадієнакрилова кислота 400220000

II.1.1.13. Полібутадієннітрилакрилова кислота 400259000

II.1.1.14. Каталітична та інгібіруюча добавка до
твердих палив:

II.1.1.14.1. трифеніл вісмуту 290711000

II.1.1.15. Модифікуючі компоненти, що регулюють
швидкість горіння сумішних твердих палив:

II.1.1.15.1. фероцен 293100000
II.1.1.15.2. N-бутил-фероцен (бутацин) 293090800
II.1.1.15.3. діетилфероцен (ДАФ) (катоцин) 293090800
II.1.1.15.4. октоксилилфероцен 293090800
II.1.1.15.5. фтористий літій 282619000

II.1.1.16. Нітроефіри та нітропластифікатори:

II.1.1.16.1. тринітропропантріол (НГЦ) 290550900
II.1.1.16.2. триметилолетантринітрат 290550900
II.1.1.16.3. динітратдіетиленгліколь 290550900
II.1.1.16.4. 1, 2, 4 - бутантриолтринітрат 290550900
II.1.1.16.5. динітраттриетиленгліколь 290550900

II.1.1.17. Стабілізатори твердих палив:

II.1.1.17.1. 2-нітродифеніламін 292144000
II.1.1.17.2. N-метил-пара-нітроанілін 291241000

II.1.1.18. Карборани, декарборани, пентаборани та їх 290219900
похідні 290359000
290420900
290490900

II.1.1.19. Зв'язуючі добавки палив:

II.1.1.19.1. тріс (1-(2-метил)азирідініл) фосфор 293390900
оксид
II.1.1.19.2. тримезол (1-(2-метил)азирідін) 293390900
II.1.1.19.3. "тепанол", продукт реакції 382390980
тетраетиленпентаміну, акрилонітрилу та
гліцидолу
II.1.1.19.4. "тепан", продукт реакції 382390980
тетленпентаміну та акрилонітрилу
II.1.1.19.5. багатофункціональні азирідін-аміди 382390980
ізофталевої, тримезінової,
ізоціанурінової або триметиладинінової
кислот за наявності двометилової або
двоетилової азирідінових груп

II.1.1.20. Високоенергетичні ракетні палива, що 282510000
вміщують бор суспензії з питомою
теплотворною здатністю 9500 ккал/кг (40
х 10(6) Дж/кг) та вище

II.1.2. Конструкційні матеріали, що
використовуються у створенні ракет та
безпілотних літальних апаратів

II.1.2.1. Високолеговані сталі з високим вмістом 7219
нікелю, низьким рівнем вуглецю та 7220
використанням елементів або часток для 730441900
зміцнення, що вводяться додатково, та 730449100
мають граничну міцність 150 кг/кв.мм і
більше при температурі +20 град. С

Примітка 3: Високолеговані сталі використовуються у вигляді
листів, плит або трубок з товщиною стінки, що
дорівнює 5 мм або менше

II.1.2.2. Вольфрам та його сплави у вигляді 810110000
однакових за розміром сферичних або
отриманих шляхом розпилення частинок
діаметром 500 мкм або менше з чистотою
97 відсотків по вазі або вище

II.1.2.3. Молібден та його сплави у вигляді 810210000
однакових за розміром сферичних або
отриманих розпиленням частинок діаметром
500 мкм або менше з чистотою 97
відсотків по вазі або вище

II.1.2.4. Композиційні структури, шаруваті матеріали
і обладнання для їх виготовлення, а також
волокнисті матриці, просякнуті смолою з
температурою скловання після затвердіння,
яка перевищує 145 град. С, та волокнисті
заготовки з металевим покриттям для них,
що вироблені з використанням органічних чи
металевих матриць, в яких здійснені
волокняні чи мононіткові зміцнення
структур, що мають питому тривкість на
розрив більше 7,62 х 10(4) м та модуль
пружності більше 3,18 х 10(6) м, та
призначені для використання в ракетних
системах і безпілотних літальних апаратах,
у тому числі:

II.1.2.4.1. виготовлені на основі поліамідних, 392690100
поліімідних, полібутилентерефталатних,
полікарбонатних, фенолформальдегідних
матриць
II.1.2.4.2. виготовлені на основі магнійових 392690100
матриць
II.1.2.4.3. виготовлені на основі титанових матриць 392690100
II.1.2.4.4. виготовлені на волокнистій основі з 392690100
кварцевих ниток (каркасів) 681599100
II.1.2.4.5. виготовлені на волокнистій основі з 392690100
вуглецевих ниток (каркасів)
II.1.2.4.6. виготовлені на волокнистій основі з 392690100
борних волокон (каркасів) 280450100
II.1.2.4.7. виготовлені на волокнистій основі з 392690100
окису алюмінію 281820000
II.1.2.4.8. виготовлені на волокнистій основі з 284920000
карбіду кремнію 690310000
II.1.2.4.9. виготовлені на волокнистій основі з 810192000
вольфрамового дроту
II.1.2.4.10. виготовлені на волокнистій основі з 810292000
молібденового дроту
II.1.2.4.11. виготовлені на волокнистій основі з 810890300-
титанового дроту 810890700

II.1.2.5. Композиційні матеріали для виготовлення
корпусів твердопаливних ракетних
двигунів, соплових блоків та їх
елементів у вигляді виробів складної
геометричної форми (циліндрів, сфер,
овалів, еліпсів, конусів, торів) з:

II.1.2.5.1. вуглепластиків з щільністю 1,4 г/куб.см 3801
і вище 392690100
II.1.2.5.2. склопластиків з щільністю 1,5 г/куб.см 701910
і вище 701920
II.1.2.5.3. органопластиків з щільністю 1,3 392690100
г/куб.см і вище

II.1.2.6. Внутрішні укладки на основі суміші 3801
вогнестійких та ізолюючих матеріалів з 6002000
наповненого вуглецем полібутадієну з 400220000
кінцевими гідроксильними групами, або з
іншого полімеру з доданими отверджувачами,
який розпилюється або рівномірно
наноситься на внутрішню поверхню обшивки

II.1.2.6.1. ізоляція твердопаливних ракетних 400510
двигунів на основі сумішей гуми 400599

Примітка 4: Внутрішні укладки, що призначені для заповнення меж
між твердопаливним зарядом РДТП і його корпусом або
теплоізолюючим покриттям внутрішньої поверхні
корпусу. Ізоляція використовується як елемент
двигуна, тобто його корпусу, вхідної частини сопла,
діафрагм, включаючи вулканізовані або
напіввулканізовані гумові опорні елементи, що містять
теплоізолюючі або вогнетривкі матеріали. Вона може
бути об'єднана башмаками або щитками для зняття
напруг

II.1.2.7. Піролітичні вуглецеві матеріали, такі як
"вуглець-вуглець", розроблені для ракетних
систем:

II.1.2.7.1. вуглець-вуглецеві матеріали з 3801
просторовою структурою армування
(більше двох напрямків армування
щільністю 1,75 г/куб.см і більше
II.1.2.7.2. вуглець-вуглецеві матеріали, отримані 3801
засобом намотування та викладання, для
тонкостінних елементів конструкції
щільністю 1,5 г/куб.см і більше

II.1.2.8. Тонко диспергований рекристалізований 3801
сипучий графіт (з об'ємною щільністю не
менше 1,72 г/куб.см, що вимірюється при
температурі +15 град С, та з частками
розміром 100 х 10 (-6) м (100 мікрон) чи
менше)

II.1.2.9. Конструкційна високотемпературна та 284920000
ерозійностійка кераміка на основі нітриду 285000300
та карбіду кремнію, що може
використовуватись для покриття носової
частини виробів, зазначених в підпунктах
I.1.1 та I.1.2

II.1.2.10. Радіопрозорі матеріали на основі нітриду 280450100
бору з діелектричною проникністю від 2,8 285000300
до 6 при частотах від 100 Гц до 10 ГГц для
використання в ракетних обтічниках антен
РЛС

II.1.2.11. Великогабаритні конструкції (діаметром 0,5 880390990
м і вище) з вуглецевим армованим каркасом 930690
та карбідокремнійовою матрицею
(С-SiC-композити) щільністю 1,4-2,1
г/куб.см та робочою температурою впливу до
+1500 град. С протягом 2 годин і більше

II.1.2.12. Вуглецева тканина типу ТГН-2М щільністю 380120900
0,55 г/куб.см та теплоємністю 0,67 кДж/кг
х К

II.1.3. Матеріали для зменшення помітності та
відбиваної енергії опромінювання в радіо,
ультрафіолетовому, інфрачервоному,
звуковому діапазонах, які можуть бути
використані в системах, зазначених у
категорії I, включаючи:

II.1.3.1. високотемпературні радіопоглинаючі 391000
матеріали градієнтного або (та)
інтерференційного типу, в тому числі
на основі кремнійорганічних зв'язуючих
та спеціальних наповнювачів (металевих
порошків сажі, феритів, карбонільного
заліза), що зберігають магнітні та
діелектричні властивості при
температурі +350 град. С або вище та
мають коефіцієнт відбиття хвиль від 10
до 30 відсотків;

II.1.3.2. термоерозійностійкі радіопрозорі 7019
матеріали та покриття, в тому числі на
основі мінеральних склопластиків типу
МСП-К, що забезпечують стійкість
виготовлених радіопрозорих обтічників
(вставок) до впливу теплового потоку
до 1 х 10(3) ккал/кв.м х с, за час
впливу до 1 с, разом з імпульсом
надмірного тиску понад 0,5 кг/кв.см

II.1.3.3. склотканини та скловолокно, що 7019
містить до 50 відсотків (ваги) в
суміші або будь-якого з наступних
важких елементів: неодиму, празеодиму,
лантану, церію, диспрозію, ітербію

II.1.3.4. покриття, включаючи барвники на 391000
основі кремнійорганічних зв'язуючих,
спеціально розроблені для зменшення
або жорсткого обмеження відбиття або
емісії у мікрохвильовому (0,1-10 мм),
а також інфрачервоному (0,7-100 мкм)
та ультрафіолетовому (від 10(-2) до
0,35 мкм) діапазонах спектра


---------------------------------------------------------------
Номер | |
позиції | Найменування | Код ТН ЗЕД
---------------------------------------------------------------

Категорія II

II.2. Вироби та обладнання


II.2.1. Закінчені ракетні системи (балістичні 880250000
ракетні системи, ракети-носії та 930690
дослідницькі ракети), не зазначені в
пункті I.1.1, які здатні доставляти
корисне навантаження на дальність 300 км і
більше

II.2.2. Атмосферні безпілотні літальні апарати 880220-
(включаючи крилаті ракети, радіокеровані 880250000
літаки-мішені та радіокеровані 930690
розвідувальні літаки), не зазначені у
пункті I.1.2, які здатні доставляти
корисне навантаження на відстань 300 км і
більше

II.2.3. Окремі ступені ракет і безпілотних 880390
літальних апаратів (у тому числі розгонні 930690
ступені), що використовуються в системах,
зазначених у пунктах II.2.1 та II.2.2, і
не зазначені в пункті I.1.4

II.2.4. Спеціально спроектовані виробничі
потужності та виробниче обладнання для
розробки та виробництва окремих ступенів
ракет, зазначених у пункті II.2.1 - II.2.3

II.2.5. Двигуни, їх компоненти та вузли, що
використовуються у ракетах та безпілотних
літальних апаратах, а також спеціально
призначене для їх виробництва обладнання:

II.2.5.1. твердопаливні та рідинні ракетні двигуни з 841210
повним (загальним) імпульсом 8,41 х 10(5)
Н х с (76,4 т х с, 1,91 х 10(5) фунтів х
с) або більше, але менше 1,1 х 10(6) Н х
с (100 т х с, 2,5 х 10(5) фунтів х с)

II.2.5.2. легкі турбореактивні та турбовентиляторні 841111900
двигуни, враховуючи двигуни змінного
циклу, які мають високу економічність та
невеликі розміри, з такими одночасними
значеннями параметрів (для Н=0 при
стандартних атмосферних умовах):
максимальна тяга - більш, ніж 1000 Н

питома витрата палива на
крейсерському режимі не більше 0,13
кг/Н/ч,
за виключенням двигунів, які мають
сертифікат цивільного призначення, та
максимальну тягу більш, ніж 8890 Н

Примітка 5: а) Двигуни змінного циклу являють собою механічну
комбінацію двигунів різних типів, що працюють в
одному діапазоні режимів польоту як повітряний
реактивний двигун, а в іншому - як ракетний двигун.
Прикладом двигуна змінного циклу є двигун твердого
палива (РДТП), камера згоряння якого після
вигоряння заряду твердого палива використовується
як камера згоряння прямоточного
повітряно-реактивного двигуна

б) двигуни можуть бути експортовані як частина
пілотованого літального апарата або у кількостях,
необхідних для заміни рухових приладів пілотованих
літальних апаратів

в) експортному контролю підлягають усі двигуни, які
спроектовані або модифіковані для використання у
виробах, зазначених в пунктах I.1.1 та I.1.2,
незалежно від тяги та питомої витрати палива

II.2.5.3. Прямоточні повітряно-реактивні двигуни, 841210900
повітряно-реактивні пульсуючі двигуни,
двигуни з комбінаційним циклом, включаючи
пристрої регулювання швидкості згоряння і
спеціально для них призначені компоненти,
які використовуються у виробах, зазначених
в пунктах I.1.1 та I.1.2

Примітка 6: а) Прикладами двигунів комбінованих циклів можуть бути
турбопрямоточні, двоконтурні турбореактивні,
ракетно-турбінні та ракетні турбогвинтові двигуни

в) експортному контролю підлягають усі двигуни, які
спроектовані або модифіковані для використання у
виробах, зазначених в пунктах I.1.1 та I.1.2,
незалежно від тяги та питомої витрати палива

II.2.5.4. Спеціальні вакуумні печі з системою 841780900
підтримки заданих теплових режимів для
виготовлення лопаток турбін засобом
спрямованої кристалізації

II.2.5.5. Блоки ЧПУ для управління тепловими 853710100
режимами та рухом виливниць у спеціальних 853710990
вакуумних печах для виготовлення лопаток
турбін

II.2.5.6. Корпуси ракетних двигунів твердого палива 930690
та сопла для них

II.2.5.7. Системи регулювання витрати рідкого та 903281900
гелеподібного палива (в тому числі 902610910
окислювача), спроектовані або модифіковані 902690900
для роботи в умовах перевантажень, що
перевищують 10g (середньоквадратичне
значення) в полосі частот від 20 Гц до
2000 Гц

II.2.5.8. Сервоклапани рідких та гелеподібних 848110900
компонентів палив, розрахованих на витрату 902690900
24 л/хв і більше при абсолютному тиску 70 903281900
атм або більше із швидкістю реакції
силового приводу не гірше 100 мкс,
спроектовані або модифіковані для роботи в
умовах вібраційних перевантажень, що
перевищують 10g (середньоквадратичне
значення) в полосі частот від 20 Гц до
2000 Гц

II.2.5.9. Насоси для рідких компонентів палива з 841319
числом обертів валу, що дорівнює або
більше 8000 об/хв або з тиском на виході
не менше 70 атм, сконструйовані для роботи
в умовах вібраційних перевантажень, що
перевищують 10g (середньоквадратичне
значення) в полосі частот від 20 Гц до
2000 Гц

II.2.5.10. Гібридні ракетні двигуни та їх компоненти, 841290300
зроблені за спеціальним проектом

Визначення: Гібридний ракетний двигун - це двигун, що працює на
паливі, один компонент якого перебуває у твердому, а
другий - у рідкому стані

II.2.5.11. Спеціально спроектовані виробничі
потужності для виробництва двигунів, їх
компонентів та вузлів, зазначених у
пунктах II.2.5.1 - II.2.5.3 та II.2.5.10

II.2.5.12. Обкатні вальцювальні та згинальні верстати 846390100
з ЧПУ або які, у відповідності з 846390900
технічними умовами виробника, можуть бути
обладнані блоками цифрового або
комп'ютерного управління з одночасним
контурним управлінням по двох або більше
осях

Примітка 7: Верстати, що засновані на використанні комбінованих
принципів обкатки, розглядаються як ті, що належать
до вальцювальних обкатних верстатів

II.2.5.12.1. блоки ЧПУ для обкатних вальцювальних 853710100
та згинальних верстатів з двома або 853710990
більше інтерполяційними осями
координат, по яких може одночасно
здійснюватись керування при русі по
контуру

II.2.5.12.2. блоки керування рухом, що спеціально 853710100
розроблені для обкатних вальцювальних 853710990
та згинальних верстатів, що мають
більше двох інтерполяційних осей

II.2.5.13. Заряди сумішних твердих ракетних палив:

II.2.5.13.1. заряди, жорстко закріплені з корпусом 930690100
ракетного двигуна
II.2.5.13.2. заряди вкладні, що розміщені в 930690100
корпусі ракетного двигуна
II.2.5.13.3. заряди вкладні 360200000

II.2.6. Обладнання для виробництва, обслуговування
та приймальних випробувань твердих та
рідких ракетних палив або їх складових
частин

II.2.6.1. Дозуючі та безперервні змішувачі з
системами забезпечення змішування у
вакуумі в діапазоні тисків від нуля до
0,13 атм та можливістю контролю
температури в змішувальній камері, у тому
числі:

II.2.6.1.1. дозуючі змішувачі загальним об'ємом 847982000
110 л (30 галонів) і більше
II.2.6.1.2. об'ємні дозуючі змішувачі пересувні 847982000
загальним об'ємом 110 л (30 галонів) і
більше
II.2.6.1.3. дозуючі змішувачі, що мають не менше 847982000
одного нецентрально розташованого
замішуючого приводу
II.2.6.1.4. безперервні змішувачі з двома і 847982000
більше валами
II.2.6.1.5. безперервні змішувачі з можливістю 847982000
доступу в змішувальну камеру
II.2.6.1.6. змішувачі об'ємом більше 3 куб.м з 847982000
планетарними мішалками для
виготовлення рідков'язких сумішей

II.2.6.2. Обладнання для виробництва подрібненого 845690000
або сферичного металевого порошку в 851580900
середовищі, що контролюється, включаючи
обладнання, зазначене в пунктах II.2.6.3
та II.2.6.4

II.2.6.3. Плазмотрони (високочастотні електродугові) 845690000
для одержання розпилюваної або сферичної
металічної пудри з організацією процесу в
аргоноводневому середовищі

II.2.6.4. Електровибухові установки для одержання 851580900
розпилюваної або сферичної металічної 842420900
пудри з організацією процесу в
аргоноводневому середовищі, та установки
для виробництва сферичних порошків
алюмінію дисперсністю до 500 мкм розпилом
розплаву в інертному середовищі (азот)

II.2.6.5. Бісерні млини для тонкого помелу в 847982000
інертному середовищі перхлорату амонію,
октагену та гексогену

II.2.6.6. Гама-дефектоскопи для контролю 902219000
монолітності та якості суцільності зарядів
твердих палив

II.2.6.7. Хімічні реактори (автоклави, колони 847989800
каталітичного високотемпературного
розкладу, окислення або відновлення,
гідратування, підвищення концентрації
перегонкою) безперервної дії для одержання
гідразину, несиметрічного
диметилгідразину, пентаборану, азотистого
ангідриду, азотного ангідриду, азотного
тетраксиду, інгібірованої червоної азотної
кислоти, сполук, що містять у собі
рідкий фтор та один або більше атомів
інших галогенів, кисню або азоту, а також
високоенергійних палив, включаючи ті, що
містять у собі бор, з питомою теплотвірною
здатністю 9500 ккал/кг (40 х 10(6) Дж/кг)
або вище

II.2.6.8. Стаціонарні сховища циліндричної або 730900300
сферичної форми, що виготовлені цілком або 761100000
плаковані високолегованою сталлю з
підвищеним вмістом нікелю та низьким
вмістом вуглецю або алюмінію, об'ємом
більше 3 куб.м, які забезпечені запірною
арматурою, системою термостатування,
піддонами та спеціальними засобами
нейтралізації парів хімічно високоактивних
або токсичних рідких компонентів ракетних
палив

II.2.6.9. Ємкості циліндричної форми, які 860900900
транспортуються, виготовлені цілком або 871631000
плаковані високолегованою сталлю з
підвищеним вмістом нікелю та низьким
рівнем вуглецю або алюмінію, об'ємом
більше 2 куб.м, забезпечені запірною
арматурою, системою термостатування та
спеціальними засобами нейтралізації парів
хімічно високоактивних або токсичних
рідких компонентів ракетних палив

II.2.6.10. Стаціонарні та рухомі системи заправки 871631000
витисненого або насосного типу, які 870590900
забезпечені системою дозування, фільтрами 847989900
тонкої очистки (20 мкм), що призначені для
роботи з хімічно високоактивними та
токсичними рідкими або газоподібними
речовинами, які мають продуктивність не
менше 2 куб.м/хв

II.2.6.11. Рухомі на автомобільному шасі системи 870590900
збору, нейтралізації та спалювання рідких
та газоподібних хімічно високоактивних та
токсичних компонентів ракетного палива
продуктивністю не менше 2 куб.м/хв

II.2.7. Обладнання та пристосування для
виробництва композитних структур, що
розроблене для виготовлення корпусів
твердопаливних ракетних двигунів та
конструкцій ракет та безпілотних літальних
апаратів

II.2.7.1. Нитконамотувальні машини, в яких керування 844630000
рухом, вивертанням та намоткою волокон
може бути запрограмовано та здійснено по
трьох та більше осях та які спеціально
розроблені для виробництва композитних
структур або слоїстих пластиків з волокон
та волокнистих матеріалів

II.2.7.2. Блоки ЧПУ для нитконамотувальних машин, в 853710100
яких керування рухом, вивертанням та 853710990
намоткою волокон здійснюється по трьох та
більше осях

II.2.7.3. Стрічконамотувальні машини, в яких 844630000
керування рухом, намоткою стрічки та шарів
може бути зкоординовано та запрограмовано
по двох та більше осях

II.2.7.4. Блоки ЧПУ для стрічконамотувальних машин, 853710100
у яких керування рухом, намоткою стрічки 853710990
та шарів здійснюється по двох та більше
осях

II.2.7.5. Богатонаправлені, богатомірні трикотажні 844621000
станки або ткацькі станки, у тому числі
адаптери та модифікаційні пристрої для
ткання, перемежування або плетіння волокон
з метою виготовлення композиційних
структур, окрім текстильного устаткування,
яке не може бути модифіковано для
виготовлення складових частин у виробах,
зазначених в пунктах II.1.1 та II.1.2

II.2.7.6. Автоматичні преси та ливарні установки, що 847759100
забезпечують температурний режим +200
град. С та вище

II.2.7.7. Високотемпературні печі для випалу 841780900
вогнетривких керамік з робочими
температурами від +1400 град. С до +2000
град. С з залишковим тиском від 10(-3) до
10(-5) атм

II.2.7.8. Змішувачі (мішалки) попереднього 847982000
змішування компонентів потужністю від 2 до
7,5 кВт, ємністю від 95 до 113 л

II.2.7.9. Змішувачі остаточного змішування 847982000
компонентів потужністю від 14,9 до 37,3
кВт та робочою ємністю від 75,7 до 378,5 л

II.2.7.10. Машини для отримання листових формованих 847759100
матеріалів продуктивністю від 341 до 1818
кг/г

II.2.7.11. Преси для лиття з зусиллям вище 200 т х с 847759100

II.2.7.12. Машини для просочення волокна з натягом 845180900
ровінгу від 17,8 до 28,7 Н

II.2.7.13. Верстати для намотки (формування) пласкої 844629000
стрічки з ровінгу з швидкістю від 15,2 до
30,5 м/хв для вуглецевих та арамідних
волокон та від 91,4 до 106,7 м/хв для
інших волокон

II.2.7.14. Блоки ЧПУ, що призначені для програмного 853710000
управління режимами модифікації волокон 853710990
або випалу вогнетривких керамік, включаючи
дозування за часом якості та кількості
реагентів, що обробляються, а також
регулювання температури, тиску та складу
внутрішньокамерного середовища

II.2.7.15. Спеціально розроблені форсунки для 842420100
піролітичного нанесення покриття засобом
подання газоподібних продуктів, що
розкладаються при температурах від
+1300 град. С до +2900 град. С та тисках
від 1 до 150 мм ртутного стовпа

II.2.7.16. Блоки ЧПУ, що призначені для управління 853710100
процесом ущільнення та піролізу сопел 853710900
ракетних двигунів та наконечників
боєголовок, які виготовлені з
композиційних матеріалів

II.2.7.17. Ізостатичні преси з внутрішнім діаметром 846299
робочої порожнини камери 254 мм (10
дюймів) і більше, що можуть розвинути
максимальний робочий тиск 700 атм або
більше та здатні досягати та підтримувати
температурний рівень від +600 град. С та
вище, який контролюється

II.2.7.18. Печі для осадження парів хімічних 841780900
елементів, спроектовані або модифіковані
для ущільнення композитних
вуглець-вуглецевих матеріалів

II.2.7.19. Обладнання, призначене або модифіковане
для виробництва волокнистих матеріалів або
матеріалів з монониток:

II.2.7.19.1. обладнання для перетворювання
полімерних волокон (таких як
поліакрінітріл, штучний шовк або
полікарбозілан), включаючи елементи
для розтягування волокна в процесі
нагрівання

II.2.7.19.2. обладнання для осадження елементів або
з'єднань з парової фази на підігріті
волокнисті основи

II.2.7.19.3. обладнання для мокрого формування
вогнестійких керамічних матеріалів
(таких, як окис алюмінію)

II.2.7.20. Обладнання, що спеціально призначене або
модифіковане для спеціальної обробки
поверхні волокон або для виробництва
матриць і заготовок

Примітка 8: а) При розгляді можливості експорту по об'єктах,
зазначених у позиціях II.2.7.1 - II.2.7.20, слід
мати на увазі, що до комплекту разом з ними можуть
належати: ливарні форми, прес-форми, оправки,
штампи, пристрої і технологічне оснащення для
пресування заготовок, отверджування, лиття,
опалювання або з'єднання їх композиційних структур,
шаруватих матеріалів і виробів
б) обладнання, позначене в пункті II.2.7.20., включає
валки, натяжні пристрої, устаткування для нанесення
покриття, різальне устаткування і вирубні штампи, а
також інше обладнання, яке використовується у
цілях, зазначених в цьому пункті

II.2.8. Механізми розподілу ступенів:

II.2.8.1. Розривні болти з електропідривниками 731815900

II.2.8.3. Твердопаливні ракетні мікродвигуни з 841210900
тягою до 10 кг та питомим імпульсом не
більше 200 кг х с

II.2.9. Апаратура, інтегрована в системи
управління польотом, яка спеціально
спроектована або модифікована для
використання в ракетах або безпілотних
літальних апаратах, зазначених у пунктах
I.1.1 та I.1.2

II.2.9.1. Бортова апаратура системи управління 901420900
польотом, включаючи гіростабілізатори або
автопілоти, що забезпечують вихід напряму
менше 0,5 кутового градуса в годину (1
сигма)

Примітка 9: Бортова апаратура системи керування польотом в
загальному випадку, крім гіростабілізатора
(автопілота), включає бортовий цифровий обчислювальний
комплекс, комутаційну підсилювально-перетворювальну
апаратуру, систему електропостачання, бортову кабельну
мережу, зовнішні засоби вимірювання (астровізуючі
пристрої, апаратуру радіокорекції, радіовисотоміри,
радіолокаційні координатори)

II.2.9.2. Інерційні або інші системи керування 901420900
польотом, що використовують акселерометри,
які зазначені в пунктах II.2.9.5 або
II.2.9.6 або гіроскопи, які зазначені у
пунктах II.2.9.7 чи II.2.9.8

II.2.9.3. Гіроастрокомпаси для визначення поточного 901480000
місцезнаходження літального апарату
(ракети) засобом автоматичного
супроводження небесних тіл, що
забезпечують точність доставки корисного
навантаження, що зазначені у пункті I.1.7

Примітка 10: Гіроастрокомпаси включають гіроплатформу з
розташованими на ній астродатчиками, телескопами та
обчислювальними засобами

II.2.9.4. Бортова апаратура супутникової навігації 901480000
для визначення поточного місцезнаходження
засобом автоматичного супроводження ШСЗ,
що забезпечує точність доставки корисного
навантаження, зазначеного у пункті I.1.7

Примітка 11: Апаратура супутникової навігації включає приймач
дециметрового радіодіапазону, антено-фідерний
пристрій, обчислювач, джерело живлення,
комутаційно-перетворюючу апаратуру

II.2.9.5. Акселерометри будь-яких типів, що мають 903289
чутливість 0,05 g і менше або лінійну
помилку 0,25 відсотків максимального
вихідного сигналу чи з обома показниками,
які сконструйовані для використання в
інерціальних системах, чи в системах
наведення усіх типів, за виключенням
акселерометрів, що спеціально спроектовані
як чутливі елементи вимірювань для
використання у роботах, що пов'язані з
бурінням свердловин

II.2.9.6. Акселерометри будь-якого типу для 903289
вимірювання лінійних перевантажень, що
здатні до функціонування при прискореннях
вище 100 g

II.2.9.7. Гіроскопи будь-якого типу, здатні до 903289
функціонування при прискореннях вище 100 g

II.2.9.8. Всі типи гіроскопів, що використовуються в 903289
системах керування з прецесією (вибігом)
менше 0,5 кутового градуса в годину (1
сигма) при нормальній силі тяжіння

Примітка 12: а) Прецесія (вибіг) визначається стосовно до різниці
відхилення реального від потрібного. Вона включає
стохастичний та систематичний компоненти та
виражається як еквівалентне кутове переміщення за
одиницю часу відносно інерційного простору
б) Стабільність визначається як стандартне відхилення
(1 сигма) варіації частинного параметру від його
каліброваної величини, що вимірюється при
постійних температурних умовах. Стабільність може
бути вираженою як функція часу

II.2.9.9. Спеціально розроблене виробниче,
випробувальне та контрольне обладнання для
виробництва та випробувань предметів,
зазначених в пунктах I.2.9.1 - I.2.9.8, в
тому числі для виробництва та випробувань
кільцевих лазерних гіроскопів та контролю
характеристик дзеркал, яке має зазначену у
дужках або більш високу межу точності:

II.2.9.9.1. прямолінійний вимірювач розсівання 903180
(10 частин на мільйон)
II.2.9.9.2. рефлектометр (50 частин на мільйон) 903180
II.2.9.9.3. профілометр (5 ангстрем) 903180

II.2.9.10. Спеціально розроблене виробниче,
випробувальне та контрольне обладнання для
виробництва та випробувань апаратури і
систем навігації та керування рухом, в
тому числі всіх типів гіроскопів і
акселерометрів, у тому числі:

II.2.9.10.1. контрольно-випробувальна апаратура 903180
для перевірки функціонування
інерційного вимірювального блока
II.2.9.10.2. контрольно-випробувальна апаратура 903180
для перевірки функціонування
гіростабілізованої платформи
II.2.9.10.3. стенд обслуговування стабілізуючого 903120000
елемента інерційного вимірювального
блока
II.2.9.10.4. стенд балансування гіростабілізованої 903110000
платформи інерційного вимірювального
блока
II.2.9.10.5. установка перевірки та настройки 903120000
гіроскопа
II.2.9.10.6. установка динамічного балансування 903110000
гіроскопа
II.2.9.10.7. установка перевірки двигуна гіроскопа 903180
II.2.9.10.8. установка наповнення та відкачування 841381900
робочої речовини гіроскопа
II.2.9.10.9. стенд-центрифуга для перевірки 903120000
гіроскопічних опор
II.2.9.10.10. станція осьового регулювання 903120000
акселерометра
II.2.9.10.11. установка перевірки акселерометра 903120000

II.2.9.11. Гідравличні приводи систем стабілізації 903281900
польоту, що включають підсилювач
(електронний), гідравлічний золотник,
гідравлічну рульову машину

II.2.9.12. Механічні приводи систем стабілізації 903289
польоту, які включають важільно-пружинні
та редукторні елементи передачі переміщень
літального апарату у просторі на його
виконавчі органи (рулі, поворотне сопло та
інші), що можуть бути зафіксовані
вимірювальними датчиками

II.2.9.13. Електрооптичні приводи систем стабілізації 903289
польоту, які включають волоконнооптичні
вимірювальні прилади, волоконнооптичні
лінії зв'язку, перетворювачі, виконавчі
органи (рулі, поворотне сопло та інші)

II.2.9.14. Електромеханічні приводи систем 903289
стабілізації польоту, що включають
підсилювач (електричний), перетворювач,
електромеханічні рульові машини

II.2.9.15. Обладнання для керування положенням ракет 903289
та безпілотних літальних апаратів у
просторі з масою комплекту не більше 300
кг, у тому числі:

II.2.9.15.1. гіростабілізатори або автопілоти 903289
масою до 70 кг
II.2.9.15.2. рульові машини масою до 50 кг 903289
II.2.9.15.3. аналого-цифрові обчислювальні 847110900
пристрої (бортовий обчислювальний
комплекс) масою до 60 кг і швидкодією
більше 250 тисяч операцій в секунду

II.2.10. Радіоелектронне обладнання для
забезпечення запуску та польоту ракет або
безпілотних літальних апаратів, зазначених
у пункті I.1.1

II.2.10.1. Бортові радіолокаційні станції (РЛС), 852610900
включаючи доплеровські навігаційні РЛС

II.2.10.2. Лазерні бортові локаційні системи, що 852610900
мають дальність дії не менше 10 км, у тому 901320000
числі спеціалізоване передавальне,
скануюче, приймальне і сигналооброблююче
обладнання для використання лазерів з
метою гідролокації, радіопеленгації і
розпізнавання цілей шляхом локації,
радіальної швидкості і характеристики
відображення тіла

II.2.10.3. Багатопроменеві радіовисотоміри з трьома 852610900
та більше променями, радіовисотоміри, що
використовують стиснення імпульсів з
коефіцієнтом стиску 200 і більше, або ті,
що мають несучу частоту 40 ГГц і більше

II.2.10.4. Бортові радіометри сантиметрового, 852610900
міліметрового радіодіапазону та оптичного
діапазону з можливістю відтворення
зображення поверхні Землі

II.2.10.5. РЛС бокового огляду з роздільною здатністю 852610900
в плані не більше 100 м з висоти 10 км

II.2.10.6. Пасивні датчики для визначення пеленгу на 901420900
джерела електромагнітних випромінювань з
похибкою визначення пеленга не більше 1(0)

II.2.10.7. Пасивні інтерферометри з похибкою 852610900
вимірювання різниці фаз сигналів від двох
каналів не більше 3(0)

II.2.10.8. Обладнання для складання еталонних карт 852610900
місцевості, що містить аналого-цифрові
пристрої вводу-виводу зображення та ЕОМ з
швидкодією не менше 10 мільйонів операцій
в секунду

II.2.10.9. Бортове обладнання для картографування 852610900
місцевості, яке включає транслятор для
складання карт місцевості та аналоговий
або цифровий корелятор з погрішністю
визначення зміщення зображення максимум у
один елемент

II.2.10.10. Приймачі сигналів глобальної навігаційної
системи або ШСЗ аналогічного призначення,
що дозволяє визначити навігаційні
координати ракети або безпілотного
літального апарату за 200 с і менше:

II.2.10.10.1. здатні забезпечувати навігаційною 901420190
інформацією при швидкостях більше 515
м/с (1060 морських міль в годину), на
висотах більше 18 км (60000 футів)
II.2.10.10.2. спроектовані або модифіковані для 901420190
використання в атмосфері на 852691900
безпілотних літальних апаратах

II.2.10.11. Радіопідривники, які призначені для роботи 360300900
при температурах більше +125 град. С з
відносною похибкою спрацьовування 1
відсоток по висоті

II.2.10.12. Лавинно-прольотні діоди або діоди Ганна з 854110990
потужністю випромінювання не менше 3 Вт,
що здатні працювати при температурах
більше +125 град. С

II.2.10.13. Системи спостерігання, які використовують 903290
транслятори, що встановлені на ракетах або
безпілотних літальних апаратах, разом з
наземними або повітряними опорними
системами прив'язки, або космічними
навігаційними системами, за допомогою яких
можливо вимірювати поточні координати та
швидкість в реальному масштабі часу

II.2.10.14. Радіолокаційні станції визначення 852610
дальності, суміщені з оптичними та
інфрачервоними системами спостерігання, з
кутовим розділенням краще ніж 3
мілірадіана, радіусом дії 30 км і більше,
з лінійним розділенням краще ніж 10 м
(середньоквадратичне значення),
розділенням по швидкості краще ніж 3 м/с

II.2.10.15. Спеціально спроектовані радіолокаційні 852610
станції для вимірювання ефективних
поверхонь розсіювання в діапазоні від
0,001 кв.м до 10 кв.м

II.2.10.16. Аналогові та цифрові ЕОМ або цифрові 847110
діференціальні аналізатори, розроблені або 847120
модифіковані для використання на ракетах
та безпілотних літальних апаратах та ті,
що здатні тривалий час функціонувати при
температурах нижче ніж -45 град. С та вище
+55 град. С або мають високу радіаційну
стійкість

Примітка 13: Підвищена радіаційна стійкість елементної бази або
обладнання означає забезпечення при розробці або
проходженні перевірки властивості витримувати дію
радіації з сумарним рівнем 5 х 10(5) рад і вище

II.2.10.17. Аналого-цифрові перетворювачі, що
використовуються на ракетах та безпілотних
літальних апаратах, розроблені або
модифіковані відповідно до вимог до
військової техніки, та які мають:

II.2.10.17.1. мікросхеми для аналого-цифрового 854211830-
перетворення з розділенням 8 біт або 854211870
більше, що здатні працювати при 854219
температурах нижче -54 град. С і вище
+125 град. С з підвищеною радіаційною
стійкістю, у герметичному виконанні

II.2.10.17.2. електричні елементи на печатних 854280000
платах або модулях для вхідного
аналого-цифрового перетворювання з
розділенням 8 біт або більше, що
здатні працювати при температурах
нижче -45 град. С та вище +55 град. С
та ті, що включають інтегральні
мікросхеми з характеристиками,
зазначеними у пункті II.2.10.17.1

II.2.10.18. Спеціально розроблені інтегральні 854211
мікросхеми з підвищеною радіаційною 854219
стійкістю

II.2.10.19. Радіопрозорі обтічники (вставки), здатні 880390990
протистояти термічному удару більше ніж 1
х 10(3) ккал/кв.м при часі впливу не
більше 1 с з імпульсом надмірного тиску
більше 0,5 кг/кв.см

II.2.11. Пускоперевірне обладнання та засоби, що
використовуються в процесі експлуатації
ракет та безпілотних літальних апаратів

II.2.11.1. Контрольно-випробувальна апаратура 903180990
передстартової перевірки ракет та
безпілотних літальних апаратів та їх
головних елементів (боєголовок, головної
частини, ступінів, двигунів, систем
управління) з тривалістю передстартових
перевірок менше 30 хвилин

II.2.11.2. Радіопередавачі систем бойового керування 852510900
в УКХ, КХ, CX та ДХ діапазонах з рівнем
імпульсної потужності не менше 10 кВт та
імовірністю безвідказної роботи вище 0,9

II.2.11.3. Комплекти приладів (радіопеленгатори, 901410900
гравіметри, гірокомпаси) початкової 901420900
азимутальної орієнтації, включаючи
апаратуру супутникової навігації, що мають
кутову похибку 1(0) та менше

II.2.11.4. Військові машини, що забезпечують мобільне 870590900
базування та пуск ракет та безпілотних
літальних апаратів, які оснащені системами
контролю та термостатування виробу,
приладами прицілювання та
багатодіапазонного зв'язку, обчислювальним
комплексом, які мають період автономної
роботи не менше 30 діб

II.2.11.5. Військові машини, що забезпечують 870590900
транспортування ракет та безпілотних
літальних апаратів, їх підняття з
горизонтального у вертикальне положення та
установку на пусковий пристрій з
поперечним перевантаженням не більше 1,3 g

II.2.11.6. Військові машини бойового управління та 870590900
зв'язку, що забезпечують передачу або
ретрансляцію сигналів бойового управління
у широкому діапазоні радіочастот на
відстань 150 км і більше

II.2.11.7. Транспортно-пускові контейнери з внутрішнім 870590900
об'ємом більше 15 куб.м

Визначення: Транспортно-пусковий контейнер є агрегатом, що включає
замкнену оболонку у більшості випадків циліндричної
форми, механізми підвісу ракети або безпілотного
літального апарату усередині контейнеру, а в окремих
випадках контрольно-випробувальну апаратуру, прилади
прицілювання, а також засоби стикування гідравлічних,
газових та електричних комунікацій

II.2.11.8. Гравітометри, гравіметричні вимірники 903290
ухилу (градієнтометри) та спеціальні їх
компоненти, розроблені або модифіковані
для повітряного або морського базування та
які мають точність 0,7 мілігал (7 х
10(-60) м/с(2) або вище, з часом виходу на
усталений режим вимірювання не більше 2
хвилин

II.2.11.9. Бортова апаратура телеметричних вимірювань 854380900
з кількістю датчиків (температури, тиску, 852510900
перевантажень та інших параметрів) не 903040900
менше 300 та вагою, включаючи кабельні
мережі, не більше 150 кг

II.2.11.10. Наземна приймальна реєструюча апаратура 852719000
телеметричних вимірювань з швидкістю
реєстрації більше 1 мільйона біт за
секунду

II.2.12. Випробувальні пристрої та обладнання для
ракет і безпілотних літальних апаратів та
основних їх підсистем

II.2.12.1. Вібростенди з цифровим управлінням та 903120
повним зворотним зв'язком або замкненою
системою випробувального обладнання, що
здатні утворювати віброперевантаження в
10g (середньоквадратичне значення) або
більше при частотах від 20 Гц до 2000 Гц
та з штовхаючим зусиллям у 5 т (50 кН) і
більше, а також зазначене нижче
обладнання, що може бути використане у

складі або спільно з такими системами:

II.2.12.1.1. цифрові контролери, об'єднані з 903120
спеціально розробленим програмним
забезпеченням, що забезпечують смугу
частот в реальному масштабі часу
більше 5 кГц
II.2.12.1.2. вібраційні штовхачі оснащені чи не 903120
оснащені підсилювачами, здібні
створювати зусилля величиною 5 т (50
кН) чи більше, заміряне на
незавантаженій платформі
II.2.12.1.3. конструкції для закріплення зразку, 903120
що випробовується, та електронні
вузли, що призначені для об'єднання
багатьох вузлів віброштовхача в
закінчену систему, яка може
забезпечити зусилля 5 т (50 кН) чи
більше, заміряне на незавантаженій
платформі

Примітка 14: Термін "цифрове управління" стосується обладнання,
функціонування якого (частково або повністю) є
автоматично керованим визначеними цифровими
кодованими електричними сигналами

II.2.12.2. Аеродинамічні труби з швидкістю потоку 0,9 903120000
М і більше

II.2.12.3. Випробувальні стапелі (стенди), що мають 903120000
можливість обслуговування твердопаливних
або рідинних ракет або їх двигунів тягою
вище 10 т та вимірювання вектора тяги по
трьох осях

II.2.12.4. Кліматичні та безлунові камери, які здатні 903120000
імітувати такі зовнішні польотні умови:
висоту 15 км і вище; або
температуру від -50 град. С до +12
град. С і будь яку з позначених умов;
вібраційні перевантаження до 10 g
(середньоквадратичне значення) або
більше з частотою від 20 Гц до 2000
Гц і штовхаючим зусиллям 0,5 т або
більше; або
акустичне середовище з рівнем
звукового тиску в 140 дБ або вище (що
відповідає звуковому тиску 2
х 10(-60) кг/кв.м) або з виходом
потужності в 4 кВт або більше для
безлунових камер

II.2.12.5. Радіографічне обладнання, що здатне 854380
генерувати електромагнітне випромінювання
до 2 МеВ або більше, що утворюється
гальмовим випромінюванням прискорених
електронів, (крім обладнання, яке
спеціально створюється для медичних
цілей), а також спеціально розроблене
програмне забезпечення для нього

II.2.12.6. Детектори (датчики), що включають чутливий 903010900
елемент на електронно-дірковій (р-n)
провідності та обчислювальний пристрій з
загальною вагою менше 1 кг, об'ємом менше
1 л, швидкодією (інтервалом часу від
опромінення до видачі команди) 15 мс і
менше та допустимою кількістю впливів
більше трьох

------------------------------------------------------------------
Номер |
позиції | Найменування
------------------------------------------------------------------

Категорія II

II.3. Технології

II.3.1. Конструкція та технологія виробництва закінчених
ракетних систем (балістичних ракетних систем,
ракет-носіїв та дослідницьких ракет), що не зазначені
пунктом I.1.1., які здатні доставляти корисне
навантаження на дальність 300 км і більше

II.3.2. Конструкція та технологія виробництва атмосферних
безпілотних літальних апаратів (включаючи крилаті
ракети, радіокеровані літаки-мішені та радіокеровані
розвідувальні літаки), що не зазначені в пункті
I.1.2, які здатні доставляти корисне навантаження на
дальність 300 км і більше

II.3.3. Конструкція та технологія виробництва окремих
ступенів ракет та безпілотних літальних апаратів (в
тому числі розгінних ступенів), що використовуються в
системах, зазначених у пунктах I.1.1 та I.1.2, але
ті, що не входять до пункту I.1.4

II.3.4. Технологія виробництва двигунів та їх компонентів, у
тому числі:

II.3.4.1. Конструкція та технологія виробництва твердопаливних
і рідинних ракетних двигунів з повним (загальним)
імпульсом 8,41 х 10(5) Н х с (76,4 т х с, 1,91 х
10(5) фунтів х с) або більше, але менше ніж 1,1 х
10(6) Н х с (100 т х с, 2,5 х 10(5) фунтів х с)

II.3.4.2. Конструкція та технологія виробництва легких
турбореактивних та турбовентиляторних двигунів
(включаючи двигуни змінного циклу), що зазначені у
пункті II.2.5.2

II.3.4.3. Конструкція та технологія виробництва прямоточних
повітряно-реактивних двигунів, пульсуючих
повітряно-реактивних двигунів, двигунів з
комбінованим циклом, включаючи пристрої регулювання
швидкості горіння, і спеціально для них призначених
компонентів, що зазначені у пункті II.2.5.3

II.3.4.4. Конструкція та технологія виробництва лопаток турбін
засобом направленої кристалізації

II.3.4.5. Математичне забезпечення для підтримки заданих
теплових режимів та керування рухом виливниць у
спеціальних вакуумних печах, які оснащені блоками
ЧПУ, що призначені для виготовлення лопаток турбін
засобом направленої кристалізації

II.3.4.6. Конструкція та технологія виробництва корпусів
ракетних двигунів твердого палива та сопел для них

II.3.4.7. Конструкція та технологія виробництва систем
регулювання витрат рідкого та гелеподібного палива (в
тому числі окислювача), спроектованих або
модифікованих для роботи в умовах перевантажень, що
перевищують 10g (середньоквадратичне значення) в
полосі частот від 20 Гц до 2000 Гц

II.3.4.8. Конструкція та технологія виробництва сервоклапанів
рідких та гелеподібних компонентів ракетних палив,
розрахованих на витрату 24 л/хв і більше при
абсолютному тиску 70 атм або більше з швидкістю
реакції силового приводу не гірше 100 мкс,
спроектованих або модифікованих для роботи в умовах
вібраційних перевантажень, що перевищують 10 g
(середньоквадратичне значення) в полосі частот від 20
Гц до 2000 Гц

II.3.4.9. Конструкція та технологія виробництва насосів для
рідких компонентів палива з числом обертів вала, що
дорівнює або більше 8000 об/хв, або тиском на виході
не менше 70 атм, спроектованих або модифікованих для
роботи в умовах вібраційних перевантажень, що
перевищують 10 g (середньоквадратичне значення) в
полосі частот від 20 Гц до 2000 Гц

II.3.4.10. Конструкція та технологія виробництва гібридних
ракетних двигунів та їх спеціально спроектованих
компонентів

II.3.4.11. Конструкція та технологія виробництва обкатних
вальцювальних та згинальних верстатів з двома або
більше інтерполяційними вісями координат, по яких
може одночасно здійснюватись керування під час руху
по контуру

II.3.4.12. Математичне забезпечення блоків ЧПУ для обкатних
вальцювальних та згинальних верстатів з двома або
більше інтерполяційними вісями координат, по яких
може одночасно здійснюватись керування під час руху
по контуру

II.3.5. Технологія виробництва ракетних палив та їх
компонентів, у тому числі:

II.3.5.1. технологія виробництва однокомпонентних ракетних
палив, в тому числі гідразину, що має концентрацію
більше 70 відсотків, та його похідних, а також
несиметричного диметилгідразину та монометилгідразину

II.3.5.2. технологія виробництва композиційних ракетних палив,
включаючи технологію виробництва формованого в'язкого
палива і палива з нітрованою зв'язкою

II.3.5.3. Технологія виробництва рідких окислювачів, у тому
числі:
II.3.5.3.1. азотистого ангідриду
II.3.5.3.2. азотного тетроксиду
II.3.5.3.3. азотного ангідриду
II.3.5.3.4. інгібірованої червоної димучої азотної кислоти
II.3.5.3.5. сполук, що містять фтор та один або більше атомів
інших галогенів, кисню або азоту

II.3.5.4. Конструкція та технологія виробництва хімічних
реакторів (колон каталітичного високотемпературного
окислення або відновлення, гідратування, підвищення
концентрації перегонкою) безперервної дії для
отримання гідразину, несиметричного диметилгідразину,
пентаборану, азотистого ангідриду, азотного
тетроксиду, азотного ангідриду, інгібірованої
червоної азотної кислоти, сполук, що містять фтор та
один або більше атомів інших галогенів, кисню або
азоту

II.3.5.5. Конструкція та технологія виробництва стаціонарних
сховищ циліндричної або сферичної форми, які
виготовлені цілком або плакуванням високолегованої
сталі з підвищеним вмістом нікелю та низьким рівнем
вуглецю або алюмінієм, об'ємом вище 2 куб.м,
забезпечених запірною арматурою, піддонами та
спеціальними засобами нейтралізації парів хімічно
високоактивних або токсичних компонентів рідких
ракетних палив

II.3.5.6. Конструкція та технологія виробництва ємностей
циліндричної форми, що транспортуються, виготовлених
цілком або плакованих високолегованою сталлю з
підвищеним вмістом нікелю та низьким рівнем вуглецю
або алюмінієм, об'ємом вище 2 куб.м, забезпечених
запірною арматурою, системами термостатування та
спеціальними засобами нейтралізації парів хімічно
високоактивних або токсичних компонентів рідких
ракетних палив

II.3.5.7. Конструкція та технологія виробництва рухомих (на
автомобільному шасі) систем збору, нейтралізації та
спалювання рідких та газоподібних хімічно
високоактивних і токсичних компонентів ракетних палив
продуктивністю не менше 2 куб.м/хв

II.3.5.8. Технологія виробництва перхлорату амонію

II.3.5.9. Технологія виробництва перхлоратів, хлоратів та
хроматів у суміші з металевою пудрою або іншими
високоенергетичними компонентами палива

II.3.5.10. Технологія виробництва алюмінієвого порошку з
чистотою 97 відсотків і більше у формі однакових за
розміром сферичних частинок діаметром 500 мкм і менше

II.3.5.11. Конструкція та технологія виробництва установок для
одержання сферичних порошків алюмінію дисперсністю до
500 мкм розпилом розплаву в інертному середовищі
(азот)

II.3.5.12. Технологія виробництва металевих горючих добавок до
палива у вигляді частинок розмірами менше 500 мкм, що
мають сферичну, сфероїдальну, лускату або
гранульовану форму, що містять 97 відсотків по вазі
або більше будь-якого з таких компонентів, у тому
числі:
II.3.5.12.1. цирконію та його сплавів
II.3.5.12.2. берилію та його сплавів
II.3.5.12.3. магнію та його сплавів
II.3.5.12.4. бору та його сплавів
II.3.5.12.5. цинку та його сплавів
II.3.5.12.6. мішметалу

II.3.5.13. Конструкція та технологія виробництва плазмотронів
(високочастотних, електродугових) з метою одержання
розпиленої або сферичної металевої пудри з
організацією процесу в аргоно-водневому середовищі

II.3.5.14. Конструкція та технологія виробництва
електровибухових установок з метою одержання
розпиленої або сферичної металевої пудри з
організацією процесу в аргоно-водневому середовищі

II.3.5.15. Технологія виробництва нітрамінів, у тому числі:

II.3.5.15.1. октогену
II.3.5.15.2. гексогену

II.3.5.16. Конструкція та технологія виробництва бісерних млинів
для тонкого помолу в інертному середовищі перхлорату
амонію, октогену та гексогену

II.3.5.17. Технологія виробництва полібутадієну з карбоксильними
кінцевими групами

II.3.5.18. Технологія виробництва полібутадієну з гідроксильними
кінцевими групами

II.3.5.19. Технологія виробництва гліциділазиду

II.3.5.20. Технологія виробництва полібутадієнакрилової кислоти

II.3.5.21. Технологія виробництва полібутадієннітрилакрилової
кислоти

II.3.5.22. Технологія виробництва каталітичних та інгібованих
добавок до твердих палив, у тому числі:

II.3.5.22.1. трифенілу вісмуту

II.3.5.23. Технологія виробництва модифікуючих компонентів, які
регулюють швидкість горіння сумішних твердих палив, у
тому числі:

II.3.5.23.1. фероцену
II.3.5.23.2. діетилфероцену (ДАФ) (катоцину)
II.3.5.23.3. октоксилілфероцену
II.3.5.23.4. N-бутил-фероцену (бутацину)
II.3.5.23.5. фтористого літію

II.3.5.24. Технологія виробництва нітроефірів та
нітропластифікаторів, у тому числі:

II.3.5.24.1. тринітропропантриолу (НГЦ)
II.3.5.24.2. триметилолетантринітрату
II.3.5.24.3. динітратдіетиленгліколю
II.3.5.24.4. 1, 2, 4 - бутантриолтринітрату
II.3.5.24.5. динітраттриетиленгліколю

II.3.5.25. Технологія виробництва стабілізаторів твердих палив,
у тому числі:

II.3.5.25.1. 2-нітродифеніламіну
II.3.5.25.2 N-метил-пара-нітроаніліну

II.3.5.26. Технологія виробництва карборанів, декарборанів,
пентаборанів та їх похідних

II.3.5.27. Технологія виробництва зв'язуючих добавок палив, у
тому числі:
II.3.5.27.1. тріс (1- (2-метил)азірідінил) фосфор оксиду
II.3.5.27.2. тримезолу (1- (2-метил)азірідіну)
II.3.5.27.3. "тепану", продукту реакції тетленпентаміну та
акрилонітрилу
II.3.5.27.4. "тепанолу", продукту реакції тетраетіленпентаміну,
акрилонітрилу та гліцидолу

II.3.5.27.5. багатофункціональних азирідін-амідів ізофталевої,
тримезінової, ізоціанурінової або
триметиладинінової кислот з наявністю двометилової
або двоетилової азирідінової груп

II.3.5.28. Конструкція та технологія виробництва дозуючих та
безперервних змішувачів з системами забезпечення
змішування у вакуумі в діапазоні тисків від нуля до
0,13 атм та можливістю контролю температури в
змішувальній камері, у тому числі:

II.3.5.28.1. дозуючих змішувачів загальним об'ємом 110 л (30
галонів) або більше
II.3.5.28.2. об'ємних пересувних дозуючих змішувачів загальним
об'ємом 110 л (30 галонів) або більше
II.3.5.28.3. дозуючих змішувачів, що мають, принаймні, один
нецентрально розташований замішуючий привод
II.3.5.28.4. безперервних змішувачів з двома або більше валами
II.3.5.28.5. безперервних змішувачів з можливістю доступу в
змішувальну камеру
II.3.5.28.6. змішувачів об'ємом більше 3 куб.м з планетарними
мішалками для приготування рідков'язких сумішей

II.3.5.29. Конструкція та технологія виробництва
гама-дефектоскопів для контролю монолітності та
якості суцільності зарядів твердих палив

II.3.5.30 Технологія виробництва зарядів сумішних твердих
палив, у тому числі:

II.3.5.30.1. жорстко скріплених з корпусом ракетного двигуну
II.3.5.30.2. вкладних зарядів сумішних твердих ракетних палив

II.3.5.31. Технологія виробництва високоенергетичних ракетних
палив, таких, як вміщуючі бор суспензії з питомою
теплотворною здатністю 9500 ккал/кг (40 х 10 Дж/кг)
або вище

II.3.6. Технологія виробництва конструкційних матеріалів, які
використовуються у створенні ракет та безпілотних
літальних апаратів, у тому числі:

II.3.6.1. Технологія виробництва високолегованих сталей з
підвищеним вмістом нікелю, низьким рівнем вуглецю та
використанням елементів, що додатково вводяться, для
зміцнення старінням, які мають граничну міцність 150
кг/кв.мм і більше при температурі +20 град С

II.3.6.2. Технологія виробництва вольфраму та його сплавів у
формі однакових за розміром сферичних або отриманих
розпиленням частинок діаметром 500 мкм або менше з
чистотою 97 відсотків або вище

II.3.6.3. Технологія виробництва молібдену та його сплавів у
формі однакових за розміром сферичних або отриманих
розпиленням частинок діаметром 500 мкм або менше з
чистотою 97 відсотків або вище

II.3.6.4. Технологія виробництва композиційних структур,
шаруватих матеріалів, а також волокнистих матриць,
просякнутих смолою, та волокнистих заготівок з
металевим покриттям для них, що зазначені у пункті
II.1.2.4, у тому числі:

II.3.6.4.1. які виготовлені на основі поліамідних,
поліімідних, полібутилентерефталатних,
полікарбонатних, фенолформальдегідних матриць
II.3.6.4.2. які виготовлені на основі магнієвих матриць
II.3.6.4.3. які виготовлені на основі титанових матриць
II.3.6.4.4. на волокнистій основі з кварцевих ниток (каркасів)
II.3.6.4.5. на волокнистій основі з вуглецевих ниток
(каркасів)
II.3.6.4.6. на волокнистій основі з борних волокон (каркасів)
II.3.6.4.7. на волокнистій основі з окису алюмінію
II.3.6.4.8. на волокнистій основі з карбіду кремнію
II.3.6.4.9. на волокнистій основі з вольфрамового дроту
II.3.6.4.10. на волокнистій основі з молібденового дроту
II.3.6.4.11. на волокнистій основі з титанового дроту

II.3.6.5. Технологія виробництва композиційних матеріалів для
виготовлення корпусів твердопаливних ракетних
двигунів, соплових блоків та їх елементів у вигляді
виробів складної геометричної форми (циліндрів, сфер,
овалів, еліпсів, конусів, торів), у тому числі:

II.3.6.5.1. з вуглепластиків з щільністю 1,4 г/куб.см і вище
II.3.6.5.2. з склопластиків з щільністю 2,5 г/куб.см і вище
II.3.6.5.3. з органопластиків з щільністю 1,3 г/куб.см і вище

II.3.6.6. Технологія виробництва внутрішніх укладок на основі
суміші вогнестійких та ізолюючих матеріалів
(наприклад з наповненого вуглецем полібутадієну з
кінцевими гідроксильними групами), які призначені для
заповнення меж між зарядом та корпусом двигуну або
ізоляції

II.3.6.7. Технологія виробництва ізоляції твердопаливних
ракетних двигунів на основі сумішей гум

II.3.6.8. Технологія виробництва піролітичних
вуглець-вуглецевих матеріалів з просторовою
структурою армування (більше двох напрямків
армування) з щільністю 1,75 г/куб.см і більше

II.3.6.9. Технологія виробництва піролітичних
вуглець-вуглецевих матеріалів з використанням засобу
намотки та викладки для тонкостінних елементів
конструкції з щільністю 1,5 г/куб.см і більше

II.3.6.10. Технологія виробництва тонкодисперсійного
рекристалізованого сипучого графіту (з об'ємною
щільністю не менше 1,72 г/куб.м, що вимірюється при
температурі +15 град. С, та має частки розміром 100
100 х 10(-6) (100 мікрон) чи менше)

II.3.6.11. Конструкція та технологія виробництва
стрічконамотувальних машин, що зазначені у пункті
II.2.7.3

II.3.6.12. Математичне забезпечення для стрічконамотувальних
машин, що зазначені у пункті II.2.7.3

II.3.6.13. Конструкція та технологія виробництва машин для
виготовлення проміжних шарів, що зазначені у пункті
II.2.7.5

II.3.6.14. Конструкція та технологія виробництва
нитконамотувальних машин, в яких керування рухом,
згортанням та намоткою волокон може бути
запрограмовано та здійснено по трьох та більше осях і
які спеціально розроблені для виробництва композитних
структур або шаруватих пластиків з волокон та
волокнистих матеріалів

II.3.6.15. Математичне забезпечення для нитконамотувальних
машин, в яких керування рухом, згортанням та намоткою
волокон програмується по трьох і більше осях та які
спеціально розроблені для виробництва композитних
структур або тонких шарів з волокон та волокнистих
матеріалів

II.3.6.16. Конструкція та технологія виробництва верстатів для
намотки (формування) плоскої стрічки з ровінгу з
швидкістю на рівні від 15,2 до 30,5 м/хв для
вуглеродних та арамідних волокон та від 91,4 до 106,7
м/хв для інших волокон

II.3.6.17. Конструкція та технологія виробництва форсунок, які
спеціально розроблені для піролітичного покриття
засобом подання газоподібних продуктів, що
розкладаються при температурах від +1300 град. С до
2900 град. С та тисках від 1 до 150 мм ртутного
стовпа

II.3.6.18. Математичне забезпечення для керування процесом
ущільнення та піролізу сопел ракетних двигунів та
наконечників боєголовок, що виготовлені з композитних
матеріалів

II.3.6.19. Конструкція та технологія виробництва ізостатичних
пресів з внутрішнім діаметром робочої порожнини
камери 254 мм (10 дюймів) і більше, що можуть
розвинути максимальний тиск 700 атм або більше та
здатні досягати та підтримувати температурний рівень,
який контролюється, від +600 град. С і вище

II.3.6.20. Конструкція та технологія виробництва печей для
осаджування парів хімічних елементів, спроектованих
та модифікованих для ущільнення композитних
вуглець-вуглецевих матеріалів

II.3.6.21. Технічні дані (включаючи умови виробництва) та опис
технологічних процесів для підтримки заданих
температур, тисків та складу атмосфери в автоклавах
або гідроклавах у виробництві композиційних
матеріалів або їх частковій обробці

II.3.6.22. Технологія виробництва конструкційної
високотемпературної та ерозійно стійкої кераміки на
основі нітриду та карбіду кремнію, що зазначені у
пункті II.1.2.9

II.3.6.23. Технологія виробництва вогнетривких керамік (таких як
окис алюмінію) з використанням засобу вологого
скручування

II.3.6.24. Технологія виробництва радіопрозорих матеріалів на
основі нітриду бору з діелектричною проникливістю від
2,8 до 6 при частотах від 100 Гц до 10 ГГц, що
зазначені у пункті II.1.2.10

II.3.6.25. Технологія виробництва великогабаритних конструкцій
(діаметром 0,5 м і вище) з вуглецевим армованим
каркасом та карбідокремнієвою матрицею
(С-SiC-композити) з щільністю 1,4-2,1 г/куб.см та
робочою температурою впливу +1500 град. С і вище
протягом двох годин і більше

II.3.6.26. Конструкція та технологія виробництва змішувачів
(мішалок) попереднього змішування компонентів
потужністю від 2 до 7,5 кВт, ємністю від 95 до 113 л

II.3.6.27. Конструкція та технологія виробництва змішувачів для
остаточного перемішування компонентів потужністю від
14,9 до 37,3 кВт та робочою ємністю від 75,7 до 378,5
л

II.3.6.28. Конструкція та технологія виробництва автоматичних
пресів та ливарних установок, що забезпечують
температурний режим +200 град. С і вище

II.3.6.29. Конструкція та технологія виробництва машин для
отримання листових формованих композитних матеріалів
потужністю від 341 до 1818 кг/год

II.3.6.30. Конструкція та технологія виробництва ливарних пресів
з зусиллям до 200 т с

II.3.6.31. Конструкція та технологія виробництва машин для
просочення волокна з натяганням ровінгу від 17,8 Н до
28,7 Н

II.3.6.32. Конструкція та технологія виробництва
високотемпературних печей для випалу вогнетривких
керамік з робочими температурами від +1400 град. С до
+2000 град. С та залишковим тиском від 10(-30) до
10(-5) атм

II.3.6.33. Математичне забезпечення для програмного керування
режимами модифікації волокон або випалу вогнетривких
керамік, включаючи дозування за часом якості та
кількості оброблюючих реагентів, а також регулювання
температури, тиску та складу внутрішньокамерного
середовища

II.3.7. Технологія виробництва матеріалів для зменшення
помітності та відбиваної енергії опромінення, у тому
числі:

II.3.7.1. технологія виробництва високотемпературних
радіопоглинаючих матеріалів градієнтного або (і)
інтерференційного типу, в тому числі на основі
кремнійорганічних зв'язуючих та спеціальних
наповнювачів (металічних порошків, сажі, феритів,
карбонільного заліза), зберігаючих магнітні та
діелектричні властивості при температурі +350 град. С
або вище та маючих коефіцієнт відбиття хвиль від 10
до 30 відсотків

II.3.7.2. технологія виробництва термоерозійностійких
радіопрозорих матеріалів та покрить, в тому числі на
основі мінеральних склопластиків типу МСП-К, які
забезпечують стійкість радіопрозорих обтічників
(вставок), що з них виготовляються, до впливу
теплового потоку до 1 х 10(3) ккал/кв.м х с при часі
впливу до 1 с у сполученні з імпульсом надмірного
тиску більше 0,5 кг/кв.см

II.3.7.3. технологія виробництва склотканин та скловолокна, що
містить до 50 відсотків (ваги) у суміші або
будь-якого з наступних важких елементів: неодиму,
празеодиму, лантану, церію, диспрозію, ітербію

II.3.7.4. технологія виробництва покрить, включаючи барвники на
основі кремнійорганічних зв'язуючих, спеціально
розроблених для зменшення або жорсткого обмеження
відбиття або емісії в мікрохвильовому (від 0,1 до 10
мм), а також інфрачервоному (від 0,7 до 100 мкм) та
ультрафіолетовому (від 10(-20) до 0,35 мкм)
діапазонах спектра

II.3.7.5. Спеціально розроблене математичне забезпечення або
бази даних для зменшення відбиваючої здатності
об'єктів від випромінювання радарів, а також для
зниження відбиваючої здатності об'єктів в
ультрафіолетовому, інфрачервоному та акустичному
діапазонах (тобто технологія "Стелс"), для
використання в системах виробів, що зазначені у
пунктах I.1.1 та I.1.2

II.3.8. Конструкція та технологія виробництва механізмів
розподілу ступенів ракет, у тому числі:

II.3.8.1. Конструкція та технологія виробництва розривних
болтів з електропідривниками

II.3.8.2. Конструкція та технологія виробництва твердопаливних
ракетних мікродвигунів з тягою до 10 кг та питомим
імпульсом не більше 200 кг х с

II.3.9. Конструкція та технологія виробництва апаратури,
інтегрованої в системи керування польотом, спеціально
спроектованої або модифікованої для ракет або
безпілотних літальних апаратів, включаючи інерціальні
або інші системи керування польотом, які
використовують акселерометри, що зазначені в пунктах
II.2.9.5 або II.2.9.6 та гіроскопи, зазначені в
пунктах II.2.9.7 чи II.2.9.8, у тому числі:

II.3.9.1. Конструкція та технологія виробництва
гіростабілізаторів або автопілотів, що забезпечують
вибіг напрямку менше ніж 0,5 кутового градуса в
годину (1 сигма)

II.3.9.2. Конструкція та технологія виробництва
гіроастрокомпасів для визначення поточного
місцезнаходження літального апарату (ракети) засобом
автоматичного супроводження небесних тіл, що
забезпечують точність доставки корисного
навантаження, зазначеного в пункті I.1.7

II.3.9.3. Конструкція та технологія виробництва приймача
дециметрового радіодіапазону бортової апаратури
супутникової навігації, що має масу не більше 4 кг

II.3.9.4. Конструкція та технологія виробництва цифрового
обчислювача, що входить до складу бортової апаратури
супутникової навігації, з швидкодією 1 млн. операцій
в секунду або більше та вагою не більше 2 кг

II.3.9.5. Конструкція та технологія виробництва акселерометрів
різних типів, які мають чутливість 0,05 g і менше або
лінійну помилку 0,25 відсотків на повній шкалі, що
зазначені у пункті II.2.9.5

II.3.9.6. Конструкція та технологія виробництва акселерометрів
будь-якого типу для вимірювання лінійних
перевантажень, що здатні функціонувати при
прискореннях вище 100g

II.3.9.7. Конструкція та технологія виробництва гіроскопів
будь-якого типу, що здатні функціонувати при
прискореннях вище 100g

II.3.9.8. Конструкція та технологія виробництва всіх типів
гіроскопів, що використовуються в системах керування,
з прецесією (вибігом) менше 0,5 кутового градуса в
годину (1 сигма) при нормальній силі тяжіння

II.3.9.9. Конструкція та технологія виробництва спеціально
розробленого випробувального, контрольного,
калібрувального, регулювального та виробничого
обладнання для технічних засобів, зазначених у
пунктах II.2.9 та II.2.9.10, у тому числі:

II.3.9.9.1. контрольно-випробувальної апаратури для перевірки
функціонування інерційного вимірювального блока
II.3.9.9.2. контрольно-випробувальної апаратури для перевірки
функціонування гіростабілізованої платформи
II.3.9.9.3. стенда обслуговування стабілізуючого елемента
інерційного вимірювального блока
II.3.9.9.4. стенда балансування гіростабілізованої платформи
інерційного вимірювального блока
II.3.9.9.5. установки перевірки та настройки гіроскопа
II.3.9.9.6. установки динамічного балансування гіроскопа
II.3.9.9.7. установки перевірки двигуна гіроскопа
II.3.9.9.8. установки наповнення та відкачування робочої
речовини гіроскопа
II.3.9.9.9. стенда-центрифуги для гіроскопічних опор
II.3.9.9.10. установки осьового регулювання акселерометра
II.3.9.9.11. установки перевірки акселерометра

II.3.9.10. Конструкція та технологія виробництва обладнання для
керування положенням ракет та безпілотних літальних
апаратів у просторі з масою комплекту не більше 300
кг, у тому числі:
II.3.9.10.1. гідростабілізаторів або автопілотів масою до 70 кг
II.3.9.10.2. рульових машин масою до 50 кг
II.3.9.10.3. аналого-цифрових обчислювальних пристроїв
(бортових обчислювальних машин) масою до 60 кг та
швидкодією більше 250 тисяч операцій в секунду

II.3.9.11. Конструкція та технологія з'єднання корпусу
літального апарата, двигуна, несучих та керуючих
поверхонь, що використовуються для оптимізації
аеродинамічних характеристик безпілотних літальних
апаратів на всіх режимах польоту

II.3.9.12. Методи інтегрування (обробки) даних керування,
наведення та руху в єдину вимірювальну систему
стабілізації польоту для оптимізації руху ракети та
безпілотного літального апарата по траєкторії

II.3.9.13. Програмне забезпечення, спеціально розроблене для
інерціальних або інших систем, що використовують
акселерометри, що зазначені в пунктах II.2.9.5 та
II.2.9.6, та гіроскопів, що зазначені в пунктах
II.2.9.7 та II.2.9.8

II.3.10. Конструкція та технологія виробництва
радіоелектронного обладнання для забезпечення запуску
та польоту ракет або безпілотних літальних апаратів,
зазначених у пункті I.1.1, у тому числі:

II.3.10.1. Конструкція та технологія виробництва бортових
радіолокаційних станцій (РЛС)

II.3.10.2. Конструкція та технологія виробництва лазерних
бортових локаційних систем і обладнання, що зазначені
у пункті II.2.10.2

II.3.10.3. Конструкція та технологія виробництва
багатопроменевих радіовисотомірів з трьома та більше
променями, а також радіовисотомірів, які
використовують стиск імпульсів 200 і більше, або які
мають несучу частоту 40 ГГц і більше

II.3.10.4. Конструкція та технологія виробництва бортових
радіометрів сантиметрового, міліметрового
радіодіапазонів та оптичного діапазону, які мають
здатність відтворення відображення поверхні Землі

II.3.10.5. Конструкція та технологія виробництва РЛС бокового
огляду з розділювальною здатністю в плані не більше
100 м з висоти 10 км

II.3.10.6. Конструкція та технологія виробництва пасивних
датчиків для визначення пеленга на джерела
електромагнітних випромінювань з погрішністю
визначення пеленга не більше 1 градуса

II.3.10.7. Конструкція та технологія виробництва пасивних
інтерферометрів, що мають погрішність вимірювання
різниці фаз сигналів від двох каналів не більше 30
градусів

II.3.10.8. Конструкція та технологія виробництва обладнання для
складання еталонних карт місцевості, яке складається
з аналого-цифрових пристроїв вводу-виводу
відображення та ЕОМ з швидкодією не менше 10
мільйонів операцій в секунду, у тому числі:

II.3.10.8.1. математичне забезпечення аналого-цифрових пристроїв
вводу-виводу відображення та ЕОМ, призначених для
складання еталонних карт місцевості

II.3.10.9. Конструкція та технологія виробництва бортового
обладнання для картографування місцевості, що включає
ретранслятор для складання карт місцевості та
аналоговий або цифровий корелятор з погрішністю
визначення зміщення зображення максимум в один
елемент

II.3.10.10. Конструкція та технологія виробництва приймачів
сигналів глобальної навігаційної системи або ШСЗ
аналогічного призначення, що дозволяє визначити
навігаційні координати ракети або безпілотного
літального апарату за 200 с і менше, у тому числі:

II.3.10.10.1. які здатні забезпечувати навігаційною інформацією
при швидкостях більше 515 м/с (1060 морських миль
в годину) на висотах більше 18 км (60000 футів)

II.3.10.10.2. спроектованих або модифікованих для використання в
атмосфері на безпілотних літальних апаратах

II.3.10.11. Конструкція та технологія виробництва
радіопідривників, що призначені для роботи при
температурах більше +125 град. С з відносною похибкою
спрацювання 1 відсоток по висоті

II.3.10.12. Конструкція та технологія виробництва
лавинно-прольотних діодів або діодів Ганна з
потужністю випромінювання не менше 3 Вт, що здатні
працювати при температурах більше +125 град. С

II.3.10.13. Конструкція та технологія виробництва радіолокаційних
станцій визначення дальності, суміщених з оптичними
та інфрачервоними системами спостерігання, з кутовим
розділенням краще 3 мілірадіан, радіусом дії 30 км
або більше, з лінійним розділенням краще 10 м
(середньоквадратичне значення), розділенням по
швидкості краще 3 м/с

II.3.10.14. Конструкція та технологія виробництва спеціально
спроектованих радіолокаційних станцій для вимірювання
ефективних поверхонь розсіювання в діапазоні від
0,001 кв.м до 10 кв.м

II.3.10.15. Конструкція та технологія виробництва бортових
аналогових та цифрових ЕОМ або цифрових диференційних
аналізаторів, розроблених або модифікованих для
використання на ракетах та безпілотних літальних
апаратах, що здатні тривалий час функціонувати при
температурах нижче -45 град. С та вище +55 град. С,
або які мають підвищену радіаційну стійкість

II.3.10.16. Конструкція та технологія виробництва
аналого-цифрових перетворювачів, що використовуються
на ракетах та безпілотних літальних апаратах, що
розроблені або модифіковані відповідно вимогам до
військової техніки, у тому числі:

II.3.10.16.1. конструкція та технологія виробництва
радіаційностійких мікросхем у герметичному
виконанні для аналого-цифрових перетворень з
розділенням 8 біт або більше та здатних працювати
при температурах нижче -54 град. С та вище +125
град. С

II.3.10.16.2. конструкція та технологія виробництва електричних
елементів на печатних платах або модулях для
вхідного аналого-цифрового перетворення з
розділенням 8 біт або більше, що здатні працювати
при температурах нижче -45 град. С та вище +55
град. С та які включають інтегральні мікросхеми з
характеристиками, зазначеними у пункті
II.2.10.17.1

II.3.10.17. Конструкція та технологія виробництва спеціально
розроблених інтегральних мікросхем з підвищеною
радіаційною стійкістю

II.3.10.18. Технологія виготовлення та нанесення полімерних
композицій на кремнійорганічних зв'язуючих,
наповнених мікросферами лантану, неодиму та олова

II.3.10.19. Технологія виробництва вуглецевої тканини типу ТГН-2М
щільністю 0,55 г/куб.см та теплоємністю 0,67 кДж/кг К

II.3.10.20. Методи вибору раціональної компоновки електричних
ланцюгів та підсистем, які захищені від
електромагнітного імпульсу та електромагнітних
перешкод зовнішніх джерел

II.3.10.21. Методи вибору критерію захищеності радіоелектронного
бортового обладнання та електричних підсистем від
електромагнітного імпульсу та електромагнітних
перешкод зовнішніх джерел

II.3.11. Конструкція та технологія виробництва
пуско-перевірного обладнання та засобів, що
використовуються в процесі експлуатації ракет та
безпілотних літальних апаратів, у тому числі:

II.3.11.1. Конструкція та технологія виробництва
радіопередавачів систем бойового керування в УКХ, КХ,
CX та ДХ діапазонах радіохвиль з рівнем імпульсної
потужності не більше 10 кВт та імовірністю
безвідмовної роботи вище 0,9

II.3.11.2. Конструкція та технологія виробництва
транспортно-пускових контейнерів з внутрішнім об'ємом
більше 15 куб.м

II.3.11.3. Конструкція та технологія виробництва гравітометрів,
гравіметричних вимірників ухилу (градієнтометрів) та
їх спеціальних компонентів, розроблених або
модифікованих для повітряного або морського базування
та таких, що мають статичну або операційну точність,
яка дорівнює 0,7 мілігал (7 х 10(-6) м/с(2) або вище,
з часом виходу на стійкий режим вимірювання не більше
2 хвилин

II.3.11.4. Конструкція та технологія виробництва наземної
приймальної апаратури телеметричних вимірювань з
швидкістю реєстрації більше 1 мільйона біт в секунду

II.3.12. Конструкція та технологія виробництва випробувальних
пристроїв та обладнання для ракет та безпілотних
літальних апаратів, у тому числі:

II.3.12.1. Конструкція та технологія виробництва вібростендів з
цифровим керуванням та повним зворотним зв'язком або
замкненою системою випробувального обладнання, що
зазначені у пункті II.2.12.1

II.3.12.2. Конструкція та технологія виробництва аеродинамічних
труб з швидкістю потоку 0,9 М і більше

II.3.12.3. Конструкція та технологія виробництва випробувальних
стапелів (стендів), що мають можливість
обслуговування твердопаливних або рідинних ракет та
їх двигунів тягою вище 10 т та вимірювання вектора
тяги по трьох осях

II.3.12.4. Конструкція та технологія виробництва кліматичних та
безлунових камер, які здатні імітувати зовнішні
польотні умови, що зазначені у пункті II.2.12.4

II.3.12.5. Математичне забезпечення для випробувальних пристроїв
та обладнання, що зазначено в пунктах II.2.12.1 -
II.2.12.4

II.3.12.6. Конструкція, спеціально розроблене програмне
забезпечення та технологія виробництва
радіографічного обладнання, що здатне генерувати
електромагнітне випромінювання до 2 МеВ або більше,
що утворюється гальмовим випромінюванням прискорених
електронів, або 1 МеВ та більше з використанням
радіоактивних джерел (крім обладнання, що спеціально
створене для медичних цілей)

II.3.12.7. Конструкція та технологія виробництва детекторів
(датчиків), що включають чутливі елементи на
електронно-дірковій (р-n) провідності та
обчислювальний пристрій, з загальною вагою менше 1
кг, об'ємом менше 1 л, швидкодією (інтервалом часу
від опромінення до видачі команди) 15 мс і менше та
допустимою кількістю впливів більше трьох

II.3.12.8. Спеціально розроблене математичне забезпечення для
ЕОМ, в тому числі гібридних (аналого-цифрових) ЕОМ,
що призначене для моделювання, імітації та
автоматизованого проектування ракет та безпілотних
літальних апаратів, окремих їх ступінів, рушійних
установок та інших систем, що представлені в
категорії I цього списку

Примітка 15: Моделювання включає, зокрема, аеродинамічний та
термодинамічний аналіз систем

II.3.12.9. Математичне забезпечення для обробки післяпольотної
записаної інформації, що дозволяє визначити положення
апарату відносно траєкторії польоту

II.3.13. Конструкція та технологія виробництва обладнання для
перетворювання полімерних волокон, осадження
елементів або з'єднань з парової фази на волокнисті
основи, мокрого формування вогнестійких керамічних
матеріалів, обробки поверхні волокон або для
виробництва волокнистих матеріалів з монониток,
матриць і заготовок, що зазначено в пунктах II.2.7.19
- II.2.7.20