Документ втратив чиннiсть!

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 12 березня 1996 р. N 302
Київ

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 86 від 28.01.20
04
)

Про затвердження Положення про порядок
контролю за експортом, імпортом і транзитом
товарів, що стосуються ядерної діяльності
та можуть бути використані у створенні
ядерної зброї

( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 1042 від 15.06.99
)

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Положення про порядок контролю за експортом, імпортом і транзитом товарів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї (додається).

2. Державній службі експортного контролю забезпечити організацію контролю за експортом, імпортом і транзитом товарів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї. ( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

3. Визнати таким, що втратив чинність, розділ "Матеріали, що розщеплюються, та сповільнювачі" Переліку видів сировини, матеріалів, обладнання і технологій, які можуть використовуватися для створення зброї, військової та спеціальної техніки, вивезення яких за межі України може здійснюватися лише за спеціальним дозволом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1993 р. N 159.

Прем'єр-міністр України Є.МАРЧУК

Міністр Кабінету Міністрів України В.ПУСТОВОЙТЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 березня 1996 р. N 302

Положення
про порядок контролю за експортом, імпортом
і транзитом товарів, що стосуються ядерної
діяльності та можуть бути використані у
створенні ядерної зброї

( У тексті Положення слова "Урядова комісія з експортного
контролю" та "Експертно-технічний комітет при Кабінеті
Міністрів України" в усіх відмінках замінено словом
"Держекспортконтроль" згідно з Постановою КМ N 1042
від 15.06.99
)

Загальні положення

1. Це Положення визначає особливості здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї.

Загальний порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів, що підлягають державному експортному контролю, встановлено Положенням про державний експортний контроль в Україні, затвердженим Указом Президента України від 13 лютого 1998 р. N 117 , із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 26 березня 1999 р. N 283. ( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

2. Для цілей цього Положення терміни "товари", "товари подвійного використання", "міжнародні передачі товарів", "експорт", "реекспорт", "імпорт", "транзит" та інші вживаються у значеннях, наведених у Положенні про державний експортний контроль в Україні, затвердженому Указом Президента України від 13 лютого 1998 р. N 117, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 26 березня 1999 р. N 283. У цьому Положенні також використовуються такі терміни: ( Абзац перший пункту 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

товари, що стосуються ядерної діяльності, - ядерні матеріали, технології, обладнання, установки, спеціальні неядерні матеріали, радіоактивні джерела іонізуючого випромінювання (включаючи радіоактивні відходи) та ізотопна продукція, а також обладнання, матеріали і технології подвійного призначення, які можуть бути використані в діяльності, пов'язаній із створенням ядерної зброї, ядерних вибухових пристроїв, або в діяльності, пов'язаній з ядерним паливним циклом;

товари (роботи, послуги) подвійного призначення - обладнання, матеріали і технології, що можуть бути використані в ядерній діяльності;

ядерний експорт/імпорт - експорт (вивезення)/імпорт (ввезення) ядерних матеріалів, технологій, обладнання, установок, спеціальних неядерних матеріалів, радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання (включаючи радіоактивні відходи) та ізотопної продукції. Експорт (вивезення) включає також передавання (продаж, купівлю) як для комерційних, так і для некомерційних цілей, у тому числі передавання для демонстрації на виставках та ярмарках або проведення спільних робіт;

ядерний матеріал - будь-який вихідний або спеціальний матеріал, що розщеплюється;

вихідний матеріал - уран, який містить ізотопи в тому ж співвідношенні, в якому вони є у природному урані; уран, збіднений ізотопом 235; торій; будь-яка з вищезазначених речовин у формі металу, сплаву, хімічної сполуки або концентрату; будь-який інший матеріал, що містить одну або кілька з вищезазначених речовин;

спеціальний матеріал, що розщеплюється, - плутоній-239, уран-233; уран, збагачений ізотопами 235 або 233, будь-який матеріал, що містить одну або кілька з вищезазначених речовин;

технологія - інформація (за винятком інформації, надрукованої у пресі) у будь-якому вигляді (включаючи зразки матеріалів та обладнання, а також відомості, що передаються під час навчання фахівців), яка може бути використана для розробки, виробництва або використання товарів, що стосуються ядерної діяльності;

обладнання та установки - будь-яке обладнання та установки, спеціально призначені або підготовлені для виробництва, переробки (обробки) чи використання ядерного або спеціального неядерного матеріалу, включаючи технічні засоби, що можуть бути використані для виготовлення такого обладнання чи його окремих компонентів;

діяльність, пов'язана із створенням ядерних вибухових пристроїв - дослідження, розробка, проектування, виробництво, створення, випробовування або обслуговування будь-якого вибухового пристрою чи його підсистем і компонентів;

діяльність, пов'язана із ядерним паливним циклом, яка не перебуває під гарантіями МАГАТЕ, - дослідження, розробки, проектування, виробництво, створення, експлуатація або обслуговування будь-якого реактора, критичної установки, установки з конверсії, установки для виготовлення палива, установки для переробки, установки для розділення ізотопів вихідних або спеціальних матеріалів, що розщеплюються, чи окремої установки для зберігання, за відсутності зобов'язань прийняти гарантії МАГАТЕ щодо відповідного об'єкта або спорудженої чи запроектованої установки, якщо там міститься будь-який вихідний або спеціальний матеріал, що розщеплюється, чи будь-якої установки для виробництва важкої води за відсутності зобов'язань прийняти гарантії МАГАТЕ щодо будь-якого ядерного матеріалу, що виготовляється чи використовується у зв'язку з виробництвом цією установкою важкої води, або якщо будь-яке таке зобов'язання не дотримується.

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у додатку до цього Положення. ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

3. Дія цього Положення поширюється на всі суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють експорт, імпорт, транзит, та будь-які інші види зовнішньоекономічної діяльності, включаючи виробничі та науково-технічні зв'язки, демонстрацію експонатів на міжнародних виставках та ярмарках, прибережну і прикордонну торгівлю та операції обміну з товарами, що стосуються ядерної діяльності.

4. Товари, здійснення експорту, імпорту і транзиту яких контролюється згідно з цим Положенням, перелічено в Списку ядерних матеріалів, технологій, обладнання, установок, спеціальних неядерних матеріалів, а також обладнання, матеріалів і технологій подвійного використання, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї (далі Список), який додається.

Список складається з двох частин: у частині першій зазначено ядерні матеріали, технології, обладнання, установки, спеціальні неядерні матеріали, радіоактивні джерела випромінювання (включаючи радіоактивні відходи) та ізотопну продукцію, які мають найбільш важливе значення в ядерній діяльності, у частині другій - обладнання, матеріали і технології подвійного використання, що стосуються ядерної діяльності.

Експорт товарів, включених до Списку, а також будь-яких інших товарів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї (незалежно від того згадані вони у Списку, чи ні), не допускається, якщо за результатами експертизи в галузі експортного контролю встановлено, що вони можуть бути використані у діяльності, пов'язаній з ядерними вибуховими пристроями, або у діяльності ядерного паливного циклу, не поставленій під гарантії МАГАТЕ. ( Абзац третій пункту 4 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

Переговори, пов'язані з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї, до держав, щодо яких встановлено обмеження на поставки таких товарів, а також подання Держекспортконтролю звіту про їх підсумки здійснюються суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності відповідно до Положення про порядок державного контролю за проведенням переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1998 р. N 125 (Офіційний вісник України, 1998 р., N 5, ст. 184, N 22, ст. 810). ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

Відомості про експорт та імпорт окремих категорій товарів подаються Держекспортконтролем через МЗС міжнародним організаціям, членом яких є Україна, в установленому порядку, терміни і формах. ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

5. Вивезення за митний кордон України зазначених у Списку матеріалів, обладнання (виробів) і технологій, які містять відомості, що становлять державну таємницю, здійснюється з урахуванням вимог діючого порядку захисту відомостей, щодо яких встановлено відповідний режим таємності.

6. Особи, які порушують встановлений цим Положенням порядок здійснення експорту, імпорту та транзиту, несуть відповідальність згідно із законодавством України.

Порядок експорту з України товарів, що
стосуються ядерної діяльності

7. Експорт зазначених у Списку товарів (послуг), що стосуються ядерної діяльності, здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за умови одержання дозволу Держекспортконтролю. ( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

Для одержання дозволу суб'єкт підприємницької діяльності (далі експортер) надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає такі документи: заяву за типовою формою на одержання дозволу; завірену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) на передавання предметів експорту до країни призначення (включаючи завірену копію договору комісії, доручення тощо, якщо експортером є організація-посередник); сертифікат кінцевого споживача товару (послуги); міжнародний (національний) імпортний сертифікат країни-імпортера товару або його аналог.

Крім того, у разі ядерного експорту товарів, зазначених у частині першій Списку, додатково подаються:

документи, що підтверджують виробника предметів експорту (в тому числі завірена копія сертифіката походження товару);

висновок Мінекобезпеки щодо дотримання експортером вимог, передбачених при здійсненні операцій вивезення заявлених товарів (подається в разі здійснення експорту матеріалів, що розщеплюються);

висновок органів державної санітарно-епідеміологічної служби щодо умов дотримання експортером санітарних норм при вивезенні заявлених товарів (подається в разі здійснення експорту матеріалів, що розщеплюються);

завірена копія ліцензії на право займатися відповідними видами діяльності у галузі використання атомної енергії, включаючи виробництво, використання, зберігання та/або транспортування відповідних матеріалів;

документ, який містить зазначені в пункті 10 цього Положення запевнення уповноваженого на те державного органу країни-імпортера (подається в разі, коли країна-імпортер належить до країн, що не мають ядерної зброї (як вони визначені в Договорі про нерозповсюдження ядерної зброї)).

8. Укладаючи контракти (договори) на експорт товарів (послуг), зазначених у Списку, суб'єкти підприємницької діяльності обов'язково мають у ньому зазначити:

кінцевого споживача товарів; кінцеве призначення та місце використання товарів; зобов'язання (гарантії) імпортера в тому, що ці товари або будь-які вироблені на їх основі копії (аналоги) використовуватимуться тільки в заявлених цілях, не пов'язаних будь-яким чином з діяльністю, пов'язаною із створенням ядерних вибухових пристроїв, або діяльністю, пов'язаною з ядерним паливним циклом, яка не перебуває під гарантіями МАГАТЕ;

Під час укладення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення експорту технологій, у тому числі як результатів відповідних науково-дослідних, дослідно-конструкторських та інших видів робіт, до їх змісту в обов'язковому порядку вносяться положення про охорону прав інтелектуальної власності експортера або положення, що визначають обсяги і порядок переходу права цієї власності до іншої особи. ( Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

9. Зобов'язання (гарантії) та відомості, наведені у пункті 8 цього Положення, крім внесення їх до тексту контракту (договору), мають бути спеціально визначені у таких документах: сертифікаті кінцевого споживача споживачем товару (послуги); міжнародному (національному) імпортному сертифікаті (або його аналозі) - імпортером у державному органі країни-імпортера, який має на це відповідні повноваження.

зобов'язання (гарантії) імпортера про те, що ні самі імпортовані товари (предмети), ні їх копії або виготовлені на їх основі вироби не передаватимуться будь-кому (крім кінцевого споживача) і не реекспортуватимуться без письмової згоди на те експортера та органів експортного контролю України;

У разі відсутності в країні-імпортері процедури оформлення імпортного сертифіката або відсутності в цьому документі зобов'язань (гарантій) та відомостей, передбачених пунктом 8 цього Положення, в державному органі країни-імпортера, що має відповідні повноваження, імпортером оформлюється його аналог - документ, що містить у собі зазначені зобов'язання (гарантії) та відомості.

Перелічені в цьому пункті документи оформлюються у кожному конкретному випадку поставки на експорт кожного зазначеного у Списку предмета.

10. Експорт (або будь-яке передавання) зазначених у частині першій Списку ядерних матеріалів, установок для їх переробки та збагачення, дейтерію і важкої води та установок для їх виробництва до країн, що не мають ядерної зброї (як вони визначені в Договорі про нерозповсюдження ядерної зброї), може здійснюватися тільки за наявності офіційних запевнень уповноваженого на те державного органу країни-імпортера в тому, що одержані предмети, а також вироблені на їх основі або в результаті їх використання ядерні та спеціальні неядерні матеріали, установки та обладнання:

не використовуватимуться для виробництва ядерної зброї чи інших ядерних вибухових пристроїв або для досягнення будь-якої військової мети;

перебуватимуть під контролем (гарантіями) МАГАТЕ протягом усього терміну їх фактичного використання згідно з угодою про гарантії між країною, що одержує товар, та МАГАТЕ, яка охоплює всю мирну ядерну діяльність цієї країни;

забезпечуватимуться засобами фізичного захисту на рівнях, не нижчих ніж це рекомендовано МАГАТЕ;

реекспортуватимуться або передаватимуться з-під юрисдикції країни-імпортера до будь-якої іншої країни тільки за умов, передбачених у цьому пункті, і тільки за наявності письмового дозволу на це експортера та органів експортного контролю України.

Запевнення, передбачені цим пунктом, приймаються до розгляду, якщо вони оформлені уповноваженими на те державними органами країн, що одержують товар, шляхом підтвердження ними зобов'язань у зв'язку з поставками з України або шляхом посилання на їх зобов'язання відповідно до багатосторонніх або двосторонніх договорів, угод чи інших договірно-правових актів, учасниками яких є Україна та країна, що одержує товар.

11. У разі порушення країною, що одержує товар, зобов'язань, передбачених пунктами 8, 9, 10 цього Положення, експорт зазначених у Списку товарів до цієї країни повинен бути призупинений до того часу, поки порушення не буде усунено.

12. Організація-експортер зобов'язана сповіщати Мінекобезпеки про укладення договору (контракту) щодо передавання предметів ядерного експорту, підготовку цих матеріалів до відправлення та їх відправлення, а також надавати завірені копії цих документів Держекспортконтролю. Крім того, у якомога коротший термін, але не пізніше ніж через місяць від часу відправлення предметів ядерного експорту організація-експортер зобов'язана надати Держекспортконтролю оформлені компетентним державним органом країни-імпортера документи, які підтверджують одержання зазначених предметів цією країною.

Відповідальність за відповідне забезпечення предметів ядерного експорту засобами фізичного захисту до передавання одержувачу цієї відповідальності несе організація-експортер.

13. Тимчасове вивезення за межі України товарів, зазначених у Списку, для їх демонстрації на виставках, ярмарках з метою реклами та для інших подібних цілей здійснюється за наявності позитивного висновку Держекспортконтролю.

Для одержання зазначеного висновку заявник повинен подати Держекспортконтролю заяву з відомостями про найменування виставки (ярмарку), місце і терміни експонування об'єктів, що вивозяться, а також зобов'язання (гарантії) щодо зворотного ввезення експонатів без змін їх кількісних та якісних характеристик. До заяви мають бути додані завірені копії документів, згідно з якими здійснюється вивезення об'єктів (запрошення для участі у виставці, контракт або угода із закордонним партнером тощо).

14. До заяв на одержання дозволу на експорт або висновку щодо можливості тимчасового вивезення зазначених у Списку товарів, крім вищезазначених документів, додаються:

технічні довідки, які містять повне найменування, стислий опис, відомості про призначення та технічні характеристики кожного предмета, що експортується (тимчасово вивозиться);

висновки міністерств (відомств) України, які здійснюють контроль за діяльністю, пов'язаною з товарами, що експортуються (тимчасово вивозяться), щодо можливості експорту або вивезення (на вимогу Держекспортконтролю).

До укладених іноземною мовою документів заявником додаються їх офіційні переклади.

15. Під час розгляду заяв на експорт (передавання, обмін) зазначених у Списку товарів враховуються такі основні фактори: вимоги щодо запобігання розповсюдженню ядерної зброї; можливості та цілі ядерних програм країни, що одержує товар; значення поставки з точки зору можливості створення ядерної зброї або будь-яких ядерних вибухових пристроїв; оцінка кінцевого використання переданих товарів; можливість застосування відповідних багатосторонніх домовленостей.

Експорт зазначених у Списку товарів до країн, що не мають ядерної зброї (як вони визначені в Договорі про нерозповсюдження ядерної зброї), не допускається, якщо є підстави вважати, що ці товари призначені для використання в діяльності, пов'язаній із створенням ядерних вибухових пристроїв, або в діяльності, пов'язаній з ядерним паливним циклом, яка не перебуває під гарантіями МАГАТЕ.

Дозвіл Держекспортконтролю на право здійснення експорту будь-якого виробу чи обладнання, передбаченого Списком, надає право на передачу тому самому імпортеру (кінцевому споживачеві) комплекту технічної документації (технічних даних), необхідної для налагодження, експлуатації та використання цього виробу за цільовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом. ( Абзац третій пункту 15 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

16. Реекспорт зазначених у Списку товарів здійснюється згідно з порядком, передбаченим цим Положенням для експорту таких товарів. При цьому, крім документів, зазначених у пунктах 7 та 14 цього Положення, експортером подаються документи, які підтверджують відсутність обмежень на реекспорт з боку постачальника цих товарів в Україну.

17. Розгляд поданих до Держекспортконтролю документів здійснюється Держекспортконтролем із залученням у разі потреби інших компетентних органів та організацій.

Крім зазначених у цьому розділі документів, Держекспортконтроль може затребувати від заявника додаткові відомості, необхідні для прийняття обгрунтованого рішення щодо заяви.

Термін прийняття рішення про надання дозволу на експорт або висновок щодо тимчасового вивезення не може перевищувати 30 днів від часу подання заявником повного комплекту документів. Термін розгляду заяви може бути продовжено за рішенням Держекспортконтролю.

У разі прийняття Держекспортконтролем рішення про відмову в наданні дозволу або прийняття Держекспортконтролем негативного висновку щодо тимчасового вивезення заявникові надсилається лист з викладом відповідного рішення та обгрунтуванням відмови.

У разі надання дозволу на ядерний експорт Держекспортконтроль сповіщає про це Мінекобезпеки у термін не пізніше ніж через тиждень від часу оформлення цього дозволу.

18. Товари, зазначені у Списку, у разі їх переміщення за митний кордон України підлягають обов'язковому митному оформленню у порядку, встановленому законодавством.

У разі тимчасового вивезення за межі України експонатів та експозиційних матеріалів, зазначених у Списку, для демонстрації на виставках, ярмарках з метою реклами та для інших подібних цілей підставою для митного оформлення цих предметів є висновок Держекспортконтролю.

Для митного оформлення товару експортер зобов'язаний подати до митних органів дозвіл Урядової комісії з експортного контролю, який є підставою для прийняття цих товарів до митного оформлення.

Порядок імпорту в Україну товарів, що
стосуються ядерної діяльності

19. Імпорт (ввезення) на митну територію України товарів, зазначених у Списку, за винятком товарів, перелічених у пункті 21 цього Положення, здійснюється без дозволу Держекспортконтролю в порядку, встановленому законодавством України.

20. Якщо умовою поставки товарів (послуг) в Україну є оформлення українською стороною зобов'язань (гарантій), пов'язаних з кінцевим використанням імпортованих в Україну товарів (послуг), порядок надання таких зобов'язань (гарантій) визначається Кабінетом Міністрів України.

21. Імпорт (ввезення) на митну територію України зазначених у позиціях I.2.1, I.2.2, I.2.3 та I.2.4 частини першої Списку ядерних матеріалів, спеціальних неядерних матеріалів, радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання, ізотопної продукції та радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок послуг, які було надано Україні іншою державою і на які поширюється дія контрактної угоди між ними щодо повернення таких відходів в Україну (далі - предмети ядерного імпорту), здійснюється за дозволами Держекспортконтролю.

Для одержання дозволу на імпорт суб'єкт підприємницької діяльності (далі - імпортер) надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає такі документи:

заяву за типовою формою на одержання дозволу;

завірену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) на передавання предметів імпорту українському імпортеру (якщо він є кінцевим споживачем);

завірену копію договору комісії, доручення тощо (якщо імпортером є організація-посередник);

сертифікат кінцевого споживача товару, який оформлюється українським споживачем товару;

документ, який містить зобов'язання організації-імпортера та споживача щодо дотримання вимог, викладених у пункті 22 цього Положення;

висновок Мінекобезпеки щодо дотримання імпортером та кінцевим споживачем вимог, передбачених для ввезення заявлених товарів на територію України (або висновок МОЗ у разі імпорту радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання та ізотопної продукції для використання в медицині);

висновок органів державної санітарно-епідеміологічної служби щодо умов дотримання імпортером санітарних норм при ввезенні заявлених товарів;

завірені копії ліцензій, наданих імпортеру та кінцевому споживачу на право займатися відповідною діяльністю, пов'язаною із заявленими до імпорту предметами.

22. Організація-імпортер повинна сповістити Мінекобезпеки про одержання предметів ядерного імпорту.

Предмети ядерного імпорту повинні бути забезпечені імпортером та споживачем засобами фізичного захисту на рівнях, встановлених у нормативних документах з фізичного захисту.

Щодо предметів ядерного імпорту імпортер та споживач повинні вести облікові документи, що дають можливість у будь-який час визначити їх кількість та місцезнаходження.

23. Розгляд поданих до Держекспортконтролю документів для одержання дозволу на імпорт та надання інформації Мінекобезпеки здійснюється в порядку, передбаченому в пункті 17 цього Положення.

Порядок транзиту через територію України
товарів, що стосуються ядерної діяльності

24. Транзит через територію України ядерних матеріалів, спеціальних неядерних матеріалів, радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання, ізотопної продукції та радіоактивних відходів, зазначених у позиціях I.2.1, I.2.2, I.2.3 та I.2.4 частини першої Списку, здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за умови одержання позитивного висновку Держекспортконтролю. ( Пункт 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

25. Для одержання позитивного висновку на транзит суб'єкт підприємницької діяльності надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає такі документи: заяву за типовою формою на одержання позитивного висновку; завірену копію експортної ліцензії держави експортера товару; висновок Мінекобезпеки щодо дотримання вимог, передбачених при перевезенні заявлених товарів;

висновок органів державної санітарно-епідеміологічної служби щодо умов дотримання санітарних норм при перевезенні заявлених товарів;

документ, що містить у собі відомості про порядок перевезення, відповідальність та гарантії на випадок радіаційної аварії або інший непередбачений випадок, відповідальність щодо фізичного захисту, а також інші умови, необхідні для здійснення транзиту конкретних товарів.

Гарантії та відповідальність, зазначені у цьому пункті, приймаються до розгляду, якщо вони оформлені уповноваженими на те державними органами країн, що одержують та відправляють товар, шляхом підтвердження ними зобов'язань у зв'язку з транзитом через територію України або шляхом посилання на їх зобов'язання відповідно до багатосторонніх або двосторонніх договорів, угод або інших договірно-правових актів, учасником яких є Україна та країна відправника або одержувача товарів. ( Пункт 25 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

26. Розгляд поданих до Держекспортконтролю документів для одержання позитивного висновку на транзит та надання інформації Мінекобезпеки здійснюється у порядку, передбаченому пунктом 17 цього Положення. ( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )

Додаток
до Положення про порядок контролю за
експортом, імпортом і транзитом товарів,
що стосуються ядерної діяльності та
можуть бути використані у створенні
ядерної зброї

Список
ядерних матеріалів, технологій, обладнання,
установок, спеціальних неядерних матеріалів,
а також обладнання, матеріалів і технологій
подвійного використання, що стосуються ядерної
діяльності та можуть бути використані у
створенні ядерної зброї

     ---------|------------------------------------------|-----------
Номер | |
позиції | Найменування | Код ТН ЗЕД
---------|------------------------------------------|-----------


Частина перша
Ядерні матеріали, технології, обладнання,
установки та спеціальні неядерні матеріали,
що стосуються ядерної діяльності

I.1. Технології

I.1.1. Технології у будь-якому вигляді, що можуть бути ви-
користані для розробки, виробництва та використання
предметів, зазначених у частині першій Списку

Примітка: Дозвіл на експорт будь-якого предмета, зазначеного в
частині першій Списку, означає також дозвіл на екс-
порт тому ж кінцевому споживачеві мінімуму техно-
логії, необхідного для монтажу, експлуатації, обслу-
говування та ремонту цього предмета

Визначення:
"Технологія" (стосовно частини першої Списку) - спе-
ціальна інформація в будь-якому вигляді (за винятком
інформації, опублікованої у відкритій пресі), яка
може бути використана для розробки, виробництва та
використання ядерних матеріалів, обладнання, устано-
вок та спеціальних неядерних матеріалів. Ця інфор-
мація може надаватися як технічні дані або технічна
допомога

Технічна допомога може набувати таких форм, як:
інструкції;
заходи щодо підвищення кваліфікації;
навчання;
практичне освоєння методів роботи;
надання консультацій

Технічні дані можуть надаватися в таких формах, як:
проекти;
плани;
креслення та їх копії;
схеми;
діаграми;
моделі;
формули;
технічні проекти та специфікації;
посібники та інструкції (опис або запис на маг-
нітних дисках, стрічках та постійних запам'ято-
вувальних пристроях - ПЗП)

Примітка: Визначення технології не поширюється на загально-
доступну технологію та фундаментальні наукові до-
слідження:

загальнодоступна технологія (стосовно цього
Списку) - це технологія, на подальше розповсюд-
ження якої не накладено ніяких обмежень. (Обме-
ження авторського права не позбавляють її визна-
чення загальнодоступної)

фундаментальні наукові дослідження - експеримен-
тальні або теоретичні роботи, які проводяться
головним чином з метою одержання нових знань про
фундаментальні принципи явищ та фактів, що спос-
терігаються, а не для досягнення визначеної прак-
тичної мети

Визначення:
1. "Розробка" - всі стадії робіт до початку серій-
ного "виробництва":
прикладні дослідження;
науково-дослідні роботи;
дослідно-конструкторські роботи,
а також:
проектування;
проектні дослідження;
аналіз проектних варіантів;
розроблення концепцій проектування;
складання та випробування прототипів (дослід-
них зразків);
схеми дослідного виробництва;
технічна документація;
процес передавання технічної документації у ви-
робництво;
визначення проектного вигляду;
компонувальна схема;
макетування
2. "Виробництво" - всі стадії виробництва:
будівництво;
відпрацювання виробничого процесу;
виготовлення;
складання;
контроль за виробництвом;
випробування;
заходи щодо забезпечення якості

3. "Використання" - експлуатація, установка (в то-
му числі монтаж на місці), технічне обслугову-
вання та поточний ремонт (перевірка), ремонт,
капітальний ремонт або відновлення

I.2. Ядерні матеріали

I.2.1. * Руди та концентрати уранові або торієві, 2612
в тому числі вихідні матеріали

I.2.2. * Елементи хімічні радіоактивні (включаючи 2844
хімічні елементи та ізотопи, що поділя- 284450000
ються або відтворюють), їх сполуки, су- 840130000
міші та залишки, що містять ці продукти
(включаючи радіоактивні відходи), у тому
числі вихідні, спеціальні та інші мате-
ріали, що розщеплюються, а також радіо-
активні матеріали, що входять до складу
неопромінених і відпрацьованих теплови-
діляючих елементів для ядерних реакторів
-----------------------------------------------
* Товари, імпорт і транзит яких здійснюються за дозволом
(позитивним висновком) Держекспортконтролю

Визначення:
1. "Вихідний матеріал" - уран з вмістом ізотопів у тому
співвідношенні, в якому вони є у природному урані;
уран, збіднений ізотопом 235; торій; будь-яка з ви-
щезазначених речовин у формі металу, сплаву,
хімічної сполуки або концентрату; будь-який інший
матеріал, що містить одну або кілька з вищезазначе-
них речовин

2. "Спеціальний матеріал, що розщеплюється" - плутоній
239, уран-233; уран, збагачений ізотопами 235 або
233; будь-який матеріал, що містить одну або кілька
з вищезазначених речовин

3. До "інших матеріалів, що розщеплюються" належать
америцій-242, кюрій-245 або 247, каліфорній-249 або
251, нептуній 237, а також будь-який матеріал, що
містить одну або кілька з вищезазначених речовин

Примітки:
1. Термін "спеціальний матеріал, що розщеплюється" не
включає "вихідний матеріал".
Термін "уран, збагачений ізотопами 235 або 233" оз-
начає уран, що містить ізотопи 235 або 233 або обид-
ва разом у такій кількості, щоб відношення (abudance
ratio) суми цих ізотопів до ізотопу 238 було біль-
шим, ніж відношення ізотопу 235 до ізотопу 238 у
природному урані

2. Не потребують запевнень, передбачених пунктом 10
Положення, випадки, якщо є документальне підтверд-
ження призначення матеріалів тільки для використання
в неядерній діяльності, а кількість матеріалу, що
передається для однієї конкретної країни протягом
календарного року, не перевищує таких величин:
збагачений уран (включаючи уран-233)
- 50 ефективних грамів (вага в ефек-
тивних грамах визначається як ре-
зультат множення ваги урану в гра-
мах на квадрат збагачення);
плутоній з ізотопною концентрацією
плутонію-238 понад 80 відсотків -
15 г;
природний уран - 500 кг;
збіднений уран - 1000 кг;
торій - 1000 кг

I.2.3. * Ізотопи, їх сполуки (неорганічні та ор- 2845
ганічні) визначеного або невизначеного
хімічного складу, крім зазначених у по-
зиції 2844

I.2.4. * Тритій:
тритій, його суміші та сполуки 284440000
(згідно з пунктом II.9.3)
------------------------------
* Товари, імпорт і транзит яких здійснюються за дозволом
(позитивним висновком) Держекспортконтролю

I.3. Спеціальні неядерні матеріали

I.3.1. Дейтерій та важка вода:


дейтерій, важка вода (окис дейтерію) 284590100
та будь-яка інша сполука дейтерію, в
якій відношення дейтерію до атомів
водню перевищує 1:5000, у кількос-
ті, що перевищує 40 кг атомів дейте-
рію (200 кг важкої води) для будь-
якої однієї країни, що їх одержує,
протягом будь-якого 12-місячного пе-
ріоду

I.3.2. Ядерно-чистий графіт:
графіт, що має ступінь чистоти по- 380110000
над 5-мільйонних частин борного ек-
віваленту, щільністю більш як
1,50 г/куб.см у кількості, що пере-
вищує 3 х (10 в ступені 4) кг для
будь-якої однієї країни, що його
одержує, протягом будь-якого
12-місячного періоду

I.3.3. Цирконій: див. пункт
цирконій у вигляді металу, сплаву II.3.16
або іншої сполуки (згідно з пунктом
II.3.16)

I.3.4. Нікелевий порошок та пористий металевий 750400000
нікель з параметрами, визначеними в 750610000
пункті II.3.17,для використання у газо- 750800900
вих дифузійних бар'єрах

I.4. Обладнання та установки

Примітка: Експортний контроль поширюється на всі складові час-
тини зазначених у цьому розділі обладнання та уста-
новок

I.4.1. Ядерні реактори та реакторне обладнання

I.4.1.1. Комплектні ядерні реактори:

ядерні реактори, здатні працювати в 840110000
режимі ланцюгової реакції поділу, яка
контролюється та самопідтримується, за
винятком реакторів нульової потужності,
тобто реакторів з максимальним проект-
ним рівнем виробництва плутонію, що не
перевищує 100 грамів за рік

Примітка: До ядерного реактора належать переважно вузли, що
знаходяться всередині реакторного корпусу або є без-
посередніми його частинами, а також обладнання, що
контролює рівень потужності в активній зоні, та ком-
поненти, що, як правило, містять теплоносій першого
контуру активної зони реактора, вступають з ним у
безпосередній контакт або регулюють його.
До цієї групи належать також реактори, які належним
чином можуть бути модифіковані для виробництва наба-
гато більшої кількості, ніж 100 грамів плутонію за
рік, а також реактори, призначені для тривалої екс-
плуатації на значних рівнях потужності, незалежно
від їх здатності до виробництва плутонію

I.4.1.2. Реакторні корпуси високого тиску:

складені металеві корпуси або їх ос- 840140
новні частини, спеціально призначені
або підготовлені для розміщення в них
активної зони ядерного реактора (згід-
но з пунктом I.4.1.1) та здатні витри-
мувати робочий тиск теплоносія першого
контуру

Примітка: Верхня плита корпусу високого тиску реактора (згідно
з пунктом I.4.1.2 є головною), заводського виготов-
лення частина корпусу високого тиску.
Внутрішні частини реактора (наприклад, підтримуючі
колони і плити активної зони та інші внутрішні час-
тини корпусу, напрямні труби для регулювальних
стрижнів, теплові екрани, перегородки, трубні грати
активної зони, пластини дифузора тощо) звичайно дос-
тавляються постачальником реактора. В деяких випад-
ках певні внутрішні опорні компоненти використову-
ються для виготовлення корпусів високого тиску. Ці
комплектні частини досить важливі для забезпечення
безпеки і надійності експлуатації реакторів (тобто
для дотримання гарантійних зобов'язань та
відповідальності постачальником реактора), тому їх
поставка за рамками головної угоди щодо поставки са-
мого реактора не повинна перетворитися у звичайну
практику

I.4.1.3. Машини для завантаження та вивантаження 840140900
реакторного палива:

маніпуляційне обладнання, спеціально
призначене або підготовлене для заван-
таження або виймання палива з ядерного
реактора (згідно з пунктом I.4.1.1),
яке може використовуватися, коли реак-
тор перебуває під навантаженням або має
технічні можливості для точного позиці-
онування або орієнтування, які дають
можливість виконувати на зупиненому ре-
акторі роботи з перевантаження палива

I.4.1.4. Обладнання для керування рівнем потуж- 840140900
ності ядерного реактора:

а) стержні, спеціально призначені або 840140900
підготовлені для керування швидкістю
реакції в ядерному реакторі (згідно
з пунктом I.4.1.1)

Примітка: Цей предмет включає, крім частини, що поглинає нейт-
рони, її опорні та підвісні конструкції, якщо пос-
тавка здійснюється окремо

б) електронні керуючі системи для регу- 840140900
лювання рівня потужності в ядерному
реакторі, системи радіаційного за-
хисту та вимірювальна апаратура для
визначення рівня потоку нейтронів

I.4.1.5. Реакторні труби високого тиску:

труби, спеціально призначені або під- 840140900
готовлені для розміщення в них паливних
елементів та теплоносія першого контуру
в реакторі (згідно з пунктом I.4.1.1),
коли робочий тиск перевищує 5,1 МПа
(50 атмосфер)

I.4.1.6. Цирконієві труби:

труби або збірки труб з металевого 8109
цирконію або його сплавів, вага яких 840140900
перевищує 500 кг протягом будь-якого
12-місячного періоду, які спеціально
призначені або підготовлені для вико-
ристання в реакторі (згідно з пунктом
I.4.1.1) і в яких відношення ваги гаф-
нію до цирконію менше ніж 1:500

I.4.1.7. Насоси першого контуру теплоносія: 840140900

насоси, спеціально призначені або
підготовлені для підтримки циркуляції
всіх видів теплоносіїв у першому конту-
рі ядерних реакторів, зазначених у
пункті I.4.1.1

Примітка: Спеціально спроектовані або підготовлені насоси мо-
жуть вміщувати ретельно підігнані або багаторазово
з'єднані системи, здатні запобігти витоку первинного
теплоносія, насоси з герметичним приводом і насоси з
системами інерціальної маси. Це визначення поши-
рюється на насоси, що відповідають вимогам NC-1 або
еквівалентним стандартам

I.4.2. Установки для переробки опромінених па- 840120000
ливних елементів та спеціально призна-
чене або підготовлене для цього облад-
нання

Примітка: До установок для переробки опромінених паливних еле-
ментів входить обладнання та компоненти, які, як
правило, перебувають у прямому контакті з опроміне-
ним паливом та головними технологічними потоками
ядерного матеріалу і продуктів поділу та безпосе-
редньо керують ними

I.4.2.1. Машини для подрібнення опромінених па- 840120000
ливних елементів: 846239

обладнання, яке використовується для
розкривання оболонки ядерного палива, а
також дистанційно кероване обладнання,
спеціально призначене або підготовлене
для використання на установках з пере-
робки, зазначених вище, для різання, ру-
бання чи нарізування збірок, пучків або
стержнів опроміненого ядерного палива

I.4.2.2. Дисольвери:
840120000
резервуари (наприклад, малого діаметра,
кільцеві або прямокутні резервуари),
спеціально призначені або підготовлені
для використання на установках з пере-
робки, зазначеної вище, для розчинення
опроміненого ядерного палива, здатні
витримувати гарячу, висококорозійну
рідину (наприклад, азотну кислоту) та
можуть дистанційно завантажуватись і
технічно обслуговуватись

I.4.2.3. Екстрактори та обладнання для екстрак- 840120000
ції розчинником:

спеціально призначені або підготовлені
екстрактори, стійкі до корозійного
впливу азотної кислоти, зокрема такі,
як насадкові або пульсаційні колони,
змішувально-відстійні чи центробіжні
контактні апарати для використання в
установках з обробки опроміненого пали-
ва

I.4.2.4. Резервуари для витримування або збері- 840120000
ганння технологічних рідин:

спеціально призначені або підготовлені
резервуари, стійкі до корозійного впли-
ву азотної кислоти, для витримування
або зберігання технологічних рідин, що
використовуються на установках з пере-
робки опроміненого палива, виготовлені
з таких матеріалів, як маловуглецева
нержавіюча сталь, титан, цирконій, або
інших високоякісних матеріалів, а також
сконструйовані таким чином, щоб їх екс-
плуатація та технічне обслуговування
здійснювалися дистанційно. Зазначені
резервуари мають такі особливості (з
точки зору контролю за ядерною кри-
тичністю):
борний еквівалент стінок або
внутрішніх конструкцій дорівнює не
менш як два відсотки, або
циліндричні резервуари мають макси-
мальний діаметр 178 мм, або
прямокутний чи кільцевий резервуар
має максимальну ширину 76,2 мм

I.4.2.5. Установки та системи конверсії нітрату 840120000
плутонію в оксид:
замкнені установки та системи,
спеціально призначені або підготовлені
для конверсії нітрату плутонію в оксид
плутонію

I.4.2.6. Установки та системи конверсії оксиду 840120000
плутонію в метал:

замкнені установки та системи, спеці-
ально призначені або підготовлені для
виробництва металевого плутонію

I.4.3. Установки для виготовлення паливних 840120000
елементів, включаючи обладнання, що
перебуває в безпосередньому контакті
з потоком ядерного матеріалу або безпо-
середньо оброблює його, або керує ним,
а також обладнання, яке герметизує
ядерний матеріал всередині оболонки

I.4.4. Установки для поділу ізотопів урану та 840120000
обладнання (крім аналітичних приладів),
спеціально призначене або підготовлене
для цього:

I.4.4.1. газові центрифуги та вузли і компоненти, 840120000
спеціально призначені або підготовлені
для використання в газових центрифугах:

I.4.4.1.1. обертові компоненти, такі, як: 840120000

а) повні роторні збірки, що складаються
з тонкостінних циліндрів або сполу-
чених між собою тонкостінних
циліндрів, виготовлених з матеріалів
з високим значенням величини відно-
шення міцності до щільності

б) роторні труби у вигляді спеціально
призначених або підготовлених тон-
костінних циліндрів із стінкою зав-
товшки 12 мм або менше, діаметром
від 75 мм до 400 мм, виготовлених з
одного з матеріалів, що мають високе
значення величини відношення
міцності до щільності

в) кільця або сильфони, спеціально
призначені або підготовлені для
створення місцевої опори для ротор-
ної труби або з'єднання роторних
труб. Сильфони - це короткі циліндри
із стінкою завтовшки 3 мм або менше,
діаметром від 75 мм до 400 мм і од-
ним гофром або виготовлені з одного
з матеріалів, що мають високе зна-
чення величини відношення міцності
до щільності

г) перегородки у формі диска діаметром
від 75 мм до 400 мм, спеціально
призначені або підготовлені для ус-
тановки всередині роторної труби
центрифуги та виготовлені з одного з
матеріалів, що мають високе значення
величини відношення міцності до
щільності

д) верхні та нижні кришки у формі диска
діаметром від 75 мм до 400 мм,
спеціально призначені або підготов-
лені з точною відповідністю діаметру
кінців роторної труби і тому здатні
утримувати UF6 всередині її

Примітка: Циліндри з'єднуються між собою за допомогою гнучких
сильфонів або кілець, описаних у пункті I.4.4.1.1
(в). Зібраний ротор має внутрішню(і) перегородку(и)
та кінцеві вузли, описані в пункті I.4.4.1.1 (г),
(д). Повна збірка може бути поставлена замовнику в
частково зібраному вигляді.
Як матеріали, що мають високе значення величини
відношення міцності до щільності, для обертаючих
компонентів центрифуг використовуються:

мартенситностаріючі сталі, що мають максимальну
межу міцності на розривання 2,05 х (10 в сту-
пені 9) Н/м2 або більше;
алюмінієві сплави, що мають максимальну межу
міцності на розривання 0,46х (10 в ступені 9)
Н/м2 або більше;
волокнисті матеріали, які придатні для використан-
ня в композитних структурах та які мають значення
питомого модуля 12,3 х (10 в ступені 6) м або
більше та максимальної питомої межі міцності
на розривання 0,3 х (10 в ступені 6) м або
більше (питомий модуль - це модуль Юнга в Н/м2 ,
поділений на питому вагу в Н/м3;
максимальна питома межа міцності на розривання -
це максимальна межа міцності на розривання в
Н/м2, поділена на питому вагу в Н/м3 )

I.4.4.1.2. Статичні компоненти, такі, як: 840120000

а) спеціально призначені або підготов-
лені підшипники з магнітною
підвіскою та підшипникові вузли, які
складаються з кільцевого магніту,
підвішеного в обоймі, яка виготовле-
на із стійкого до UF6 матеріалу та
яка містить демпфіруюче середовище

б) спеціально призначені або підготов-
лені підшипники/демпфери, що містять
змонтований на демпфері вузол -
вісь/ущільнювальне кільце

в) молекулярні насоси: спеціально
призначені або підготовлені циліндри
з виточеними або висвердленими все-
редині отворами з такими типовими
розмірами:
внутрішній діаметр - від 75 мм до
400 мм
товщина стінки - 10 мм або більше
відношення довжини до діаметра -
1:1
канавки, як правило, мають прямо-
кутний поперечний переріз і глиби-
ну 2 мм або більше

г) спеціально призначені або підготов-
лені статори кільцевої форми для ви-
сокошвидкісних багатофазних гістере-
зисних (або реактивних) електродви-
гунів змінного струму для синхронної
роботи в умовах вакууму в діапазоні
частот 600-2000 Гц та в діапазоні
потужностей 50-1000 ВА

д) корпуси/резервуари центрифуг: компо-
ненти, спеціально призначені або під-
готовлені для розміщення в них збі-
рок роторної труби газової ценрифуги

Примітка: Корпус складається з жорсткого циліндра із стінкою
завтовшки до 30 мм з прецизійно виконаними ме-
ханічним способом кінцевими елементами для установки
підшипників з одним або кількома фланцями для монта-
жу. Механічно оброблені кінцеві елементи розміщують-
ся паралельно один до одного і перпендикулярно до
поздовжньої осі циліндра в межах 0,05 і менше граду-
са. Цей корпус може мати також сотову конструкцію,
яка дає змогу установлювати кілька роторних труб.
Корпус виготовлено або захищено матеріалами, стійки-
ми до зумовленої UF6 корозії

є) уловлювачі: спеціально спроектовані або підготов-
лені труби з внутрішнім діаметром до 12 мм для
екстракції UF6 з роторної труби з використанням
ефекту трубки Піто (оскільки є отвір, звернений
до периферійного потоку газу всередині роторної
труби), що досягається, наприклад, згином кінця
радіально розташованої труби, та які допускають
під'єднання до центральної системи екстракції га-
зу

I.4.4.2. Спеціально призначені або підготовлені 840120000
допоміжні системи, обладнання та компо-
ненти для використання на газоцентри-
фужних установках із збагачення:

Примітка: Допоміжні системи, обладнання та компоненти газоцент-
рифужної установки із збагачення являють собою сис-
теми, необхідні для подавання UF6 до центрифуг, для
зв'язку окремих центрифуг між собою з метою утворен-
ня каскадів (або ступенів), щоб досягти більш висо-
кого збагачення та добути "продукт" і "хвости" UF6
із центрифуг, а також обладнання, необхідне для при-
ведення в дію центрифуг або для управління установ-
кою

I.4.4.2.1. Системи подавання та системи відведення 840120000
"продукту" і "хвостів":

спеціально призначені або підготовлені
технологічні системи, в тому числі:
живильні автоклави (або станції), що
використовуються для подавання UF6
до каскадів центрифуг, коли тиск до-
сягає 100 кПа, швидкість - 1 кг/год
чи більше
десубліматори (або холодні уловлю-
вачі), що використовуються для виве-
дення UF6 з каскадів при тиску до
3 кПа та здатні охолоджуватися до
-70 гр. С і нагріватися до +70 гр. С
станції "продукту" і "хвостів", що
використовуються для відведення UF6
до контейнерів

I.4.4.2.2. Машинні системи колекторних трубопрово- 840120000
дів:

спеціально призначені або підготовлені
системи трубопроводів та колекторів для
затримування UF6 всередині центрифужних
каскадів

I.4.4.2.3. Перетворювачі частоти: 840120000
854390900
перетворювачі частоти (конвертори або
інвертори), спеціально призначені або
підготовлені для живлення статорів дви-
гунів, зазначених у підпункті
I.4.4.1.2, або частини, компоненти та
підзбірки перетворювачів частоти, які
мають усі перелічені характеристики:
багатофазний вихід у діапазоні від
600 до 2000 Гц
висока стабільність (стабілізація
частоти краще 0,1 відсотка)
низькі нелінійні викривлення (менш
як два відсотки) та
коефіцієнт корисної дії понад 80
відсотків

Примітка: Перелічене вище обладнання вступає в безпосередній
контакт з технологічним газом UF6 або безпосередньо
керує роботою центрифуг та проходженням газу від
центрифуги до центрифуги та з каскаду в каскад; таке
обладнання виготовляється із стійких до UF6 ма-
теріалів, у тому числі з нержавіючої сталі,
алюмінію, алюмінієвих сплавів, нікелю або сплавів,
що містять 60 і більше відсотків нікелю

I.4.4.3. Спеціально призначені або підготовлені 840120000
збірки та компоненти для використання
у газодифузійному збагаченні

Примітка: У газодифузійному методі розподілу ізотопів урану
головною технологічною збіркою є спеціальний порис-
тий газодифузійний бар'єр, теплообмінник для охолод-
ження газу (який нагрівається в процесі стискуван-
ня), ущільнюючі клапани і регулюючі клапани, а також
трубопроводи. У зв'язку з тим, що в газодифузійній
технології використовується UF6, все обладнання,
трубопроводи та поверхні вимірювальних приладів (які
вступають у контакт із газом) повинні бути виготов-
лені з матеріалів, стійких до UF6. Газодифузійна ус-
тановка складається з ряду таких збірок, тому їх
кількість може бути важливим показником їх кінце-
вого призначення

I.4.4.3.1. Газодифузійні бар'єри: 840120000

спеціально призначені або підготовлені
тонкі пористі фільтри з порами розміром
100-1000 А (ангстрем), завтовшки 5 мм
або менше, а для трубчатих форм діамет-
ром 25 мм або менше - виготовлені з ме-
талевих, полімерних або керамічних ма-
теріалів, стійких до впливу UF6,
спеціально підготовлені сполуки або по-
рошки для виготовлення таких фільтрів.
(До складу таких сполук та порошків
входить нікель або сплави, що містять
60 і більше відсотків нікелю, окис
алюмінію або стійкі до впливу UF6
цілком фторовані вуглеводневі полімери
з чистотою 99,9 і більше відсотків,
розміром частинок менше 10 мкм та їх
високою однорідністю за величиною,
спеціально підготовлені для виготов-
лення газодифузійних бар'єрів)

I.4.4.3.2. Камери дифузорів: 840120000

спеціально призначені або підготовлені
герметичні циліндричні посудини діамет-
ром понад 300 мм та завдовжки більш як
900 мм або прямокутні посудини
порівнянних розмірів, що мають один
впускний та два випускних патрубки,
діаметр кожного з яких перевищує 50 мм,
для розміщення в них газодифузійних
бар'єрів, виготовлених із стійких до
впливу UF6 матеріалів або покритих ними
та призначених для установлювання в го-
ризонтальному чи вертикальному положенні

I.4.4.3.3. Компресори та газодувки: 840120000

спеціально призначені або підготовлені
осьові, центробіжні або об'ємні компре-
сори чи газодувки з продуктивністю на
всмоктуванні 1 куб.м/хв або більше UF6
та з тиском на виході до кількох сотень
кПа, призначені для довготривалої екс-
плуатації в середовищі UF6 з електрод-
вигуном відповідної потужності або без
нього, а також окремі збірки таких
компресорів та газодувок. Ці компресори
та газові вентилятори мають відношення
тисків 2:1 і 1:6, виготовлені або об-
лицьовані матеріалами, стійкими до
впливу UF6

I.4.4.3.4. Ущільнення обертових валів: 840120000

спеціально призначені або підготовлені
вакуумні ущільнення, що встановлюються
з боку подачі та з боку виходу для
ущільнення валу, який з'єднує ротор
компресора або газодувки з приводним
двигуном, для того щоб забезпечити
надійну герметизацію, яка запобігає
напливанню повітря до внутрішньої каме-
ри компресора або газодувки, наповненої
UF6.
Такі ущільнення, як правило, проектують-
ся для швидкості підсмоктування буферно-
го газу менш як 1000 куб.см/хв

I.4.4.3.5. Теплообмінники для охолодження UF6:

спеціально призначені або підготовлені
теплообмінники, виготовлені із стійких
до впливу UF6 матеріалів або покриті
ними (за винятком нержавіючої сталі),
або міддю, або будь-якою сполукою цих
металів і розраховані на швидкість
зміни тиску, що визначає витік менш як
10 Па за годину за перепаду тиску
100 кПа

I.4.4.4. Спеціально призначені або підготовлені 840120000
допоміжні системи, обладнання та компо-
ненти для використання у газодифузій-
ному збагаченні:

I.4.4.4.1. Системи подавання та системи відведен-
ня "продукту" і "хвостів":

а) спеціально призначені або підготов-
лені технологічні системи, здатні
працювати при тиску 300 і менше кПа,
в тому числі живильні автоклави (або
системи), що використовуються для
подавання UF6 до газодифузійних кас-
кадів

б) десубліматори (або холодні уловлю-
вачі), що використовуються для виве-
дення UF6 із газодифузійних каскадів

в) станції зрідження, де UF6 у газо-
подібній формі з каскаду стискується
і охолоджується до рідкого стану

г) станції "продукту" або "хвостів", що
використовуються для заповнення кон-
тейнерів UF6

I.4.4.4.2. Системи колекторних трубопроводів: 840120000

спеціально призначені або підготовлені
системи трубопроводів та системи колек-
торів для утримання UF6 всередині газо-
дифузійних каскадів.
Ця мережа трубопроводів, як правило,
являє собою систему з "подвійним" ко-
лектором, де кожна ячейка з'єднана з
кожним із колекторів

I.4.4.4.3. Вакуумні системи:

а) спеціально призначені або підготов- 840120000
лені великі вакуумні магістралі, ва- 841410900
куумні колектори та вакуумні насоси
продуктивністю 5 і більше куб.м/хв

б) вакуумні насоси, спеціально приз- 840120000
начені для роботи в атмосфері, яка 841410900
містить UF6, виготовлені з алю-
мінію, нікелю або сплавів, які
містять понад 60 відсотків нікелю
чи покриті ними

I.4.4.4.4. Спеціальні стопорні та регулюючі клапа- 840120000
ни:

спеціально призначені або підготовлені
ручні чи автоматичні стопорні та регу-
люючі клапани сильфонного типу, виго-
товлені із стійких до впливу UF6 ма-
теріалів, діаметром від 40 до 1500 мм
для встановлення в основних та до-
поміжних системах газодифузійних уста-
новок із збагачення

I.4.4.5. Масс-спектрометри/іонні джерела:

спеціально призначені або підготовлені 840120000
магнітні чи квадрупольні масс-спектро- 902730000
метри, які здатні здійснювати прямий
відбір проб маси "продукту" або "хвос-
тів", яка подається, з газових потоків
UF6 та які мають повний набір таких
характеристик:

питому роздільну здатність з маси
понад 320
іонні джерела, виготовлені з ніхрому
або монелю чи футеровані ними або
нікельовані
іонізаційні джерела з бомбардуванням
електронами
колекторні системи, придатні для
ізотопного аналізу

Примітка: Для цілей розділів I.4.3 та I.4.4, що стосуються га-
зодифузійних пристроїв, до складу матеріалів, стій-
ких до викликаної UF6 корозії, входять: нержавіюча
сталь, алюміній, алюмінієві сплави, окис алюмінію,
нікель або сплави, що містять 60 або більше
відсотків нікелю, а також стійкі до впливу UF6
повністю фторовані вуглеводневі полімери

I.4.4.6. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи, обладнання та компоненти
для використання в аеродинамічних зба-
гачувальних установках

Примітка: Вироби, перелічені в цьому розділі, вступають у
безпосередній контакт з робочим газом UF6 або безпо-
середньо керують потоком у межах каскаду. Всі по-
верхні, що контактують з робочим газом, повністю ви-
конані або захищені матеріалами, стійкими до впливу
UF6. Для цілей цього розділу, до якого входять виро-
би для аеродинамічного збагачення, до складу ма-
теріалів, стійких до викликаної UF6 корозії, вхо-
дить мідь, нержавіюча сталь, алюміній, сплави
алюмінію, нікель або сплави нікелю, що містять 60
або більше відсотків нікелю, а також стійкі до впли-
ву UF6 повністю фторовані вуглеводневі полімери

I.4.4.6.1. Сепараційні сопла: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені сепараційні сопла та їх збірки.
Сепараційні сопла складаються із щілин-
них зігнутих каналів з радіусом кривиз-
ни менш як 1 мм (як правило, від 0,1 до
0,05 мм), стійких до викликаної UF6 ко-
розії, які мають ножову кромку всере-
дині сопла, що розподіляє потік газу
через сопло на дві фракції

I.4.4.6.2. Вихрові труби: 840120000

спеціально спроектовані або підготовле-
ні вихрові труби та їх збірки.
Вихрові труби являють собою циліндричні
або конічні конструкції, виготовлені з
матеріалів, стійких до викликаної UF6
корозії, або захищені такими матеріала-
ми, які мають діаметр від 0,5 до 4 см,
відношення довжини до діаметра 20:1 або
менше та один чи кілька тангенціальних
входів. Труби можуть мати на одному або
на обох кінцях насадки соплового типу

I.4.4.6.3. Компресори та газодувки: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені аксиальні, центробіжні або з пози-
тивним зміщенням компресори чи газодув-
ки, виготовлені з матеріалів, стійких
до викликаної UF6 корозії, або захищені
такими матеріалами, з потужністю на
всмоктуванні суміші UF6 та газу-носія
(водню або гелію) два і більше куб.м/хв

Примітка: Ці компресори та газодувки, як правило, мають відно-
шення тисків у межах 1,2:1 і 6:1

I.4.4.6.4. Ущільнення валів ротора: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені ущільнення валів роторів із
з'єднаннями для подавання та вилучення
ущільнень, для створення ущільнень ва-
лу, який з'єднує ротор компресора або
ротор газодувки з приводним мотором та-
ким чином, щоб забезпечити надійне
ущільнення від витоку робочого газу,
підсмоктування повітря або ущільнюваль-
ного газу до внутрішньої камери компре-
сора або газодувки, заповнених сумішшю
UF6 та газу-носія

I.4.4.6.5. Теплообмінники для охолодження газу: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені теплообмінники, виготовлені з ма-
теріалів, стійких до викликаної UF6 ко-
розії, або захищені такими матеріалами

I.4.4.6.6. Корпуси сепараційних елементів: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені корпуси сепараційних елементів,
виготовлені з матеріалів, стійких до
викликаної UF6 корозії, чи захищені та-
кими матеріалами для розміщення в них
вихрових труб або сепараційних сопел

Примітка: Ці корпуси можуть бути виконані у вигляді цилінд-
ричних посудин діаметром більш як 300 мм і завдовжки
більш як 900 мм або у вигляді прямокутних посудин
порівнянних розмірів та можуть бути використані для
горизонтального або вертикального установлення

I.4.4.6.7. Системи живлення/системи вилучення 840120000
"продукту" та "хвостів":

спеціально спроектовані або підготов-
лені технологічні системи чи обладнання
для збагачувальних установок, які виго-
товлені з матеріалів, стійких до викли-
каної UF6 корозії, або захищені такими
матеріалами та до складу яких входять:

а) автоклави для живлення, печі, систе-
ми або обладнання, що використо-
вується для подавання UF6 у процесі
збагачення

б) десубліматори (або уловлювачі, що
охолоджуються), які використовуються
для вилучення UF6 у процесі збага-
чення та наступного передавання його
під нагріванням

в) станції тверднення та зрідження, що
використовуються для вилучення UF6
у процесі збагачення шляхом стиску-
вання та перетворення UF6 в рідкий
або твердий стан

г) станції "продуктів" або "хвостів",
які використовуються для передаван-
ня UF6 до контейнерів

I.4.4.6.8. Системи трубопроводів колектора: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені системи колекторних трубопроводів,
виготовлені з матеріалів, стійких до
викликаної UF6 корозії, або захищені
такими матеріалами в межах аероди-
намічних каскадів. Ця мережа трубопро-
водів, як правило, проектується як
"подвійний" колектор з кожним ступенем
або групою ступенів, поєднаних з кожним
із колекторів

I.4.4.6.9. Вакуумні системи і насоси:

а) спеціально спроектовані або підго- 840120000
товлені вакуумні системи з по-
тужністю на всмоктуванні п'ять або
більше куб.м/хв, які складаються з
вакуумних розгалужувачів, вакуумних
колекторів та вакуумних насосів,
спроектованих для роботи з атмосфе-
рами, що несуть UF6

б) вакуумні насоси, спеціально спроек- 840120000
товані або підготовлені для роботи з 841410
атмосферами, що несуть UF6, виготов-
лені з матеріалів, стійких до викли-
каної UF6 корозії, або захищені та-
кими матеріалами. Ці насоси можуть
використовувати фторвуглецеві ущіль-
нення та спеціальні робочі рідини

I.4.4.6.10.Спеціальні відсічні та керуючі клапани: 840120000
8481
спеціально спроектовані або підготов-
лені ручні чи автоматичні відсічні або
керуючі сильфонні клапани, виготовлені
з матеріалів, стійких до викликаної UF6
корозії, або захищені такими матеріала-
ми, діаметром від 40 до 1500 мм для ус-
тановлення в головній або допоміжній
системах аеродинамічних збагачувальних
установок

I.4.4.6.11.Масс-спектрометри UF6/джерела іонів: 840120000
902730000
спеціально спроектовані або підготов-
лені магнітні чи квадрупольні
масс-спектрометри, які забезпечують "не-
автономний" відбір проб живлення, "про-
дуктів" або "хвостів" з потоків UF6 та
які мають такі характеристики:
одиничну роздільну здатність з маси
більш як 320;
джерела іонів, виготовлені з/або об-
лицьовані ніхромом, монелем чи
нікелем;
джерела іонізації для іонного бом-
бардування;
колекторна система придатна для ізо-
топного аналізу

I.4.4.6.12.Системи сепарації UF6 і газу-носія: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені технологічні системи для сепарації
UF6 від газу-носія (водень або гелій)

Примітка: Ці системи спроектовані для зменшення вмісту UF6 в
газі-носії до 1 і менше ppm та можуть вмикати таке
обладнання:

а) кріогенні теплообмінники та кріосепаратори, які
забезпечують температуру -120 гр.С і менше, або

б) збірки кріогенних холодильних установок для сепа-
рації UF6 від газу-носія, або

в) уловлювачі UF6, які охолоджуються і забезпечують
температуру від -20 гр. С або менше

I.4.4.7. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи, обладнання та компоненти
для використання в збагачувальних уста-
новках хімічного чи іонного обміну

I.4.4.7.1. Рідина-рідинні обмінні колони (хімічний 840120000
обмін):

протитечійні рідина-рідинні обмінні
колони, які мають механічну потужність,
що підводиться (тобто пульсуючі колони
із ситовими, зворотно-поступальними
пластинами та колони з внутрішніми
змішувачами турбінного типу), спеціаль-
но спроектовані або підготовлені для
збагачення урану з використанням
хімічного обмінного процесу. З метою
забезпечення корозійної стійкості до
розчинів кислот гідрохлориду ці колони
та їх внутрішні частини виготовляються
або захищаються придатними для цього
пластиковими матеріалами (зокрема фтор-
вуглецевими полімерами) або склом. У
циклі для колон передбачений короткий
час перебування (30 і менше секунд)

I.4.4.7.2. Системи та обладнання для відновлення 840120000
урану (хімічний обмін):

а) спеціально спроектовані або підго-
товлені електрохімічні відновні
ячейки для відновлення урану з одно-
валентного стану в інший у разі зба-
гачення урану з використанням
хімічного обмінного процесу.
Матеріали ячеєк, які перебувають у
контакті з робочими розчинами, по-
винні бути корозійно-стійкими до
концентрованих розчинів соляної кис-
лоти

Примітка: Катодна камера ячеєк повинна бути спроектована так,
щоб не відбувалося повторного окислення урану до йо-
го стану з більш високою валентністю. Для збереження
урану в катодній камері ячейка повинна мати непро-
никну мембрану, виготовлену із спеціального ма-
теріалу для катіонного обміну. Катод виготовляється
з твердого провідника, такого, як графіт

б) спеціально спроектовані або підго-
товлені системи на виході продукції
каскаду для вилучення U+4 з ор-
ганічного потоку, регулювання кон-
центрації кислоти та подавання в
електрохімічні відновні ячейки

Примітка: Ці системи складаються з обладнання для екстракції
розчинника, призначеного для вилучення U+4 з ор-
ганічного потоку в рідкий розчин, випарювання та/або
іншого обладнання для здійснення контролю та регулю-
вання рН розчину, а також насосів та інших засобів
передавання для подавання до електрохімічних віднов-
них ячеєк. Для частин, які перебувають у контакті з
робочим потоком, система складається з обладнання,
виготовленого з/або захищеного придатними для цього
матеріалами (зокрема такими, як скло, фторвуглецеві
полімери, поліфенілсульфат і графіт, просякнутий
смолою)

I.4.4.7.3. Системи підготовки подавання (хімічний 840120000
обмін):

спеціально спроектовані або підготов-
лені системи для виробництва розчинів
хлориду урану високої чистоти для уста-
новок сепарації ізотопів урану в про-
цесі хімічного обміну

Примітка: Ці системи складаються з обладнання для розрідження,
обладнання для екстракції розчинника і/або іонооб-
мінного обладнання та електролітичних ячеєк для від-
новлення урану U+6 або U+4 до U+3. Ці системи вироб-
ляють розчини хлориду урану, які мають тільки одну
частинку на мільйон металевих включень, таких, як
хром, залізо та інші двовалентні або більш високої
валентності катіони. Матеріали конструкції для час-
тин системи, в яких здійснюється обробка високочис-
того U+3, включають скло, фторвуглецеві полімери або
графіт, покритий поліефірсульфоновою пластмасою та
просякнутий смолою графіт

I.4.4.7.4. Системи окислення урану (хімічний об- 840120000
мін):

спеціально спроектовані або підготов-
лені системи для окислення U+3 до U+4
для повернення до каскаду уранового
ізотопу в процесі збагачення з викорис-
танням хімічного обміну

Примітка: До складу цих систем може входити таке обладнання:

а) обладнання для забезпечення контакту хлору та
кисню з рідким потоком, який витікає з обладнання
для сепарації ізотопу, та екстракції U+4, що утво-
рюється, в розшарований органічний потік, який
повертається з виходу продукту каскаду

б) обладнання, яке відокремлює воду від хлористовод-
невої (соляної) кислоти таким чином, що вода та
концентрована хлористоводнева кислота знову мо-
жуть бути введені до процесу в необхідному місці

I.4.4.7.5. Іонообмінні смоли/адсорбенти (іонний
обмін), які швидко вступають у реакцію:

швидкореагуючі іонообмінні смоли або
адсорбенти, спеціально спроектовані або
підготовлені для процесу збагачення
урану з використанням іонообмінного
процесу, включаючи пористі мак-
росітчасті смоли і/або мембранні струк-
тури, в яких активні щодо хімічного
обміну групи обмежені покриттями на по-
верхні неактивної несучої пористої
структури, а також інші композитні
структури у будь-якій придатній формі,
включаючи частинки або волокна.
Ці іонообмінні смоли/адсорбенти діамет-
ром 0,2 мм або менше повинні бути
хімічно стійкими до концентрованої хло-
ристоводневої кислоти, а також мати
такі фізичні властивості, які перешкод-
жають погіршенню якості в обмінних ко-
лонах. Смоли/адсорбенти спеціально
спроектовані так, щоб забезпечити дуже
швидку кінетику обміну ізотопів урану
(півперіод обміну менш як 10 секунд) і
витримувати температуру від 100 гр. С
до 200 гр. С

I.4.4.7.6. Іонообмінні колони (іонний обмін): 840120000

Циліндричні колони діаметром понад 1000
мм для розміщення упакованих шарів
іонообмінної смоли/адсорбенту,
спеціально спроектовані або підготов-
лені для збагачення.
Ці колони виготовлені з/або захищені
матеріалами (такими, як титан або фтор-
вуглецевий пластик), стійкими до ко-
розії, викликаної розчинами концентро-
ваної хлористоводневої кислоти, можуть
витримувати температуру від 100 гр. С
до 200 гр. С і тиск понад 0,7 БПа

I.4.4.7.7. Іонообмінні системи із зворотним потоком 840120000
(зрошуванням):

спеціально спроектовані або підготов-
лені хімічні чи електрохімічні системи
оксидування для регенерування хімічних
оксидуючих агентів, які використовують-
ся в каскадах іонообмінного збагачення
урану

I.4.4.8. Спеціально спроектовані або підготовлені 840120000
системи, обладнання і компоненти для
використання в збагачувальних установ-
ках на основі лазера:

Примітки: 1.Системи для процесів збагачення, в яких використову-
ються лазери, поділяються на дві категорії: системи,
в яких робоче середовище являє собою атомарний пар
урану, та системи, в яких робоче середовище являє
собою пару уранового компаунду. У загальноприйнятих
умовних позначках для таких процесів зазначається:
перша категорія - лазерний розподіл ізотопів в ато-
марній парі (ALVIS або MOLIS); друга категорія - мо-
лекулярна лазерна ізотопна сепарація (MLIS або
MOLIS). До складу систем, обладнання і компонентів
для лазерних збагачувальних установок входять:

а) пристрої для подавання ураново-металевих парів
(для вибіркової фотоіонізації) або пристрої для
подавання парів уранового компаунду (для фотоди-
соціації чи хімічної активації)

б) пристрої для збирання збагаченого та збідненого
металевого урану як "продукту" або "хвостів" у
першій категорії, а також пристрої для збирання
дисоційованих компаундів або компаундів, які про-
реагували, як "продукту" та незмінних компаундів,
що залишилися, як "хвостів" у другій категорії

в) технологічні лазерні системи для селективного
збудження зразків урану-235

г) обладнання для підготовки подавання та обладнання
для конверсії продукту

2.Багато виробів, перелічених у цьому розділі, вступа-
ють у безпосередній контакт з парою або рідиною ме-
талевого урану чи з робочим газом, який містить UF6
або суміш UF6 та інших газів. Всі поверхні, які ма-
ють контакт з ураном або UF6 , повністю виготовлені
з/або захищені корозійно-стійкими матеріалами. Для
цілей розділу, в якому зазначено вироби, необхідні
для процесу збагачення на основі лазера, до складу
матеріалів, стійких до корозії під впливом парів або
рідини металевого урану, входять покритий ітрієм
графіт і тантал; а до складу матеріалів, стійких до
обумовленої UF6 корозії, - мідь, нержавіюча сталь,
алюміній, алюмінієві сплави, нікель чи сплави ніке-
лю, які містять 60 або більше відсотків нікелю і
стійкі до впливу UF6 повністю фторовані вуглеводневі
полімери

I.4.4.8.1. Системи випаровування урану (ALVIS): 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені уранові системи для випаровування,
які містять смужкові або скануючі до-
поміжні електронно-променеві гармати з
енергією, що підводиться до мішені,
більш як 2,5 кВт/см

I.4.4.8.2. Системи маніпулювання рідким металевим 840120000
ураном:

спеціально спроектовані або підготов-
лені системи маніпулювання рідким мета-
лом для розплавленого урану або урано-
вих сплавів, які складаються з тиглів
та обладнання для охолодження тиглів

Примітка: Тиглі та інші частини системи, які вступають у кон-
такт з розплавленим ураном або сплавами урану, виго-
товлені з/або захищені матеріалами з відповідною ко-
розійно- та теплостійкістю. Такими матеріалами є
тантал, покритий ітрієм графіт, графіт, покритий
іншими рідкісноземельними оксидами, зазначеними в
пункті II.3.7

I.4.4.8.3. Збірники для "продукту" та "хвостів" 840120000
металевого урану (ALVIS):

спеціально спроектовані або підготовле-
ні збірники металевого урану в рідкому
та твердому стані

Примітка: Компоненти для цих вузлів виготовлені з/або захищені
матеріалами, стійкими до теплового та корозійного
впливу парів або рідини металевого урану (таких, як
покритий ітрієм графіт або тантал), і можуть склада-
тися з труб, клапанів, арматури, "жолобів", прист-
роїв для наскрізного подавання (живлення), тепло-
обмінників і колекторних пластин для сепарації
магнітними, електростатичними та іншими методами

I.4.4.8.4. Корпуси модулів сепараторів (ALVIS): 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені циліндричні чи прямокутні посуди-
ни для зберігання джерела парів метале-
вого урану, електронно-променева гарма-
та та збірники "продукту" і "хвостів"

Примітка: Ці корпуси мають багато отворів для введення елект-
ричних прохідників та прохідників для подання, вікна
для лазерного променя, з'єднувальні елементи для
здійснення діагностики та моніторингу. Вони облад-
нані також пристроями для відчинення і зачинення, що
дає можливість проводити ремонт внутрішніх частин

I.4.4.8.5. Надзвукові сопла, здатні розширювати- 840120000
ся (MLIS):

спеціально розроблені або спроектовані
надзвукові сопла, здатні розширюватися,
для охолодження сумішей UF6 та га-
зу-носія до температури 150 К або нижче
і корозійно-стійкі до UF6

I.4.4.8.6. Колектори продукту пентафлориду урану 840120000
(MLIS):

спеціально спроектовані або підготов-
лені колектори для збирання твердого
пентафлориду урану (UF5), які склада-
ються з фільтра, імпульсного чи циклон-
ного колекторів або їх комбінації, ко-
розійно-стійкі до середовищ UF5/UF6

I.4.4.8.7. Газові компресори для UF6/носія (MLIS): 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені компресори для UF6/несучих газових
сумішей, призначені для тривалої безпе-
рервної роботи в середовищі UF6. Компо-
ненти цих компресорів, які контактують
з робочим газом, виготовлені з/або за-
хищені матеріалами, корозійно-стійкими
до UF6

I.4.4.8.8. Ущільнення валу ротора (MLIS): 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені ущільнення валу ротора з пристосу-
ваннями для установки чи вилучення цих
ущільнень валу, який з'єднує ротор
компресора з приводним мотором таким
чином, щоб забезпечити надійне ущіль-
нення від витоку робочого газу назовні,
або підсмоктування повітря чи ущільнюю-
чого газу до внутрішньої камери компре-
сора, заповненого сумішшю UF6/газ-носій

I.4.4.8.9. Системи фторування (MLIS): 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені системи для фторування UF5 (тверде
тіло) і UF6 (газ)

Примітка: Ці системи призначені для фторування зібраного порош-
ку UF5 до UF6 з метою подальшого збирання у контей-
нері продукту або передавання на блоки MLIS для до-
даткового збагачення. Реакція фторування та вилучен-
ня може здійснюватися в межах сепараційної системи,
тобто безпосередньо поблизу колекторів "продукту".
Крім того, порошок UF5 може переміщуватися з колек-
торів "продукту" до відповідної посудини для реакції
(наприклад, до реактора із зрідженою насадкою, шне-
кового реактора або до факельної башти). В обох ви-
падках використовують обладнання для зберігання та
передавання фтору (або інших відповідних агентів для
фторування) і обладнання для збирання та передавання
UF6

I.4.4.8.10.UF6-масс-спектрометри/джерела іонів: 840120000
902730000
спеціально спроектовані або підготов-
лені магнітні чи квадрупольні масс-
спектрометри, які призначені для "неав-
тономного" відбору проб подавання,
"продукту" або "хвостів" з потоку газо-
подібного UF6 і мають такі характерис-
тики:
одиничну роздільну здатність з ма-
си більше 320
джерела іонів виконані з/або обли-
цьовані ніхромом чи монелем, або ме-
талізовані нікелем
джерела іонізації електронним бом-
бардуванням
колекторні системи, придатні для
аналізу ізотопів

I.4.4.8.11.Системи живлення/системи вилучення 840120000
"продукту" або "хвостів" (MLIS):

спеціально спроектовані або підготов-
лені технологічні системи чи обладнан-
ня для збагачувальних установок, виго-
товлені з/або захищені матеріалами,
стійкими до корозії, викликаної UF6,
до складу яких входять:

а) автоклави для живлення, печі або
системи, які використовуються для
вилучення UF6 у процесі збагачення
для подальшого передавання під
нагрівом

б) десубліматори (або уловлювачі, які
охолоджуються), що використовуються
для вилучення UF6 у процесі збагачен-
ня для подальшого передавання під
нагрівом;

в) станції тверднення або зрідження,
які використовуються для вилучення
UF6 шляхом стискування чи перетво-
рення UF6 в рідку або тверду форму

г) станції "продукту" або "хвостів",
які використовуються для передавання
UF6 до контейнерів

I.4.4.8.12. Системи сепарації UF6/газу-носія: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені технологічні системи для сепарації
UF6 від газу-носія. Як газ-носій вико-
ристовуються азот, аргон або інший газ

Примітка: До складу цих систем може входити таке обладнання:

а) кріогенні теплообмінники або кріосепаратори,
призначені для роботи в діапазоні температур від
-120 гр. С і нижче або

б) кріогенні холодильні установки, призначені для
роботи в діапазоні температур від -120 гр. С і
нижче або

в) уловлювачі UF6, що охолоджуються, призначені для
роботи в діапазоні температур від -20 гр. С і
нижче

I.4.4.8.13. Лазерні системи (AVLIS, MLIS і CRISLA):

лазери чи лазерні системи, спеціально
спроектовані або підготовлені для сепа-
рації ізотопів урану

Примітка: Лазери та лазерні компоненти, важливі для заснованих
на використанні лазерів систем збагачення, включають
вироби, зазначені в пункті II.4.6. Лазерні системи
для AVLIS складаються з двох лазерів: лазера на па-
рах міді та лазера на барвнику.
Лазерна система для MLIS, як правило, складається з
СО2-лазера та ексимірного лазера, а також багато-
прохідної оптичної ячейки з розташованими на обох
кінцях поворотними дзеркалами. Лазери та лазерні
системи для обох процесів потребують наявності
стабілізатора спектральної частоти для роботи про-
тягом тривалого періоду часу


I.4.4.9. Спеціально спроектовані або підготовлені 840120000
системи, обладнання та компоненти для
використання в плазмових сепараційних
збагачувальних установках

I.4.4.9.1. Джерела мікрохвильової потужності та 840120000
антени: 854800000

спеціально спроектовані або підготов-
лені джерела мікрохвильової потужності
та антени для утворення чи прискорення
іонів, які мають такі характеристики:
частоту - понад 30 ГГц;
середню вихідну потужність для утво-
рення іонів - більш як 50 кВт

I.4.4.9.2. Обмотки збудження іонів: 840120000
854800000
спеціально спроектовані або підготов-
лені радіочастотні обмотки збудження
іонів для частот понад 100 кГц, розра-
ховані на середню потужність більш як
40 кВт

I.4.4.9.3. Системи генерації уранової плазми: 840120000
854800000
спеціально спроектовані або підготов-
лені системи для генерації уранової
плазми, які можуть вміщувати високопо-
тужні смужкові або електронно-проме-
неві гармати з потужністю, що подається
на мішень, більш як 2,5 кВ/см

I.4.4.9.4. Системи маніпулювання рідкометалевим 840120000
ураном:

спеціально спроектовані або підготов-
лені системи для роботи з рідким мета-
лом у вигляді розплавленого урану або
уранових сплавів, які складаються з
тиглів і обладнання для охолодження
тиглів

Примітка: Тиглі та інші частини системи, які контактують з
розплавленим ураном або сплавами урану, виготовлені

з/або захищені корозійно- та теплостійкими ма-
теріалами. Такими матеріалами є тантал, покритий
ітрієм графіт, а також графіт, покритий іншими окси-
дами рідкісноземельних металів, зазначених у пункті
II.3.7, або їх сумішей

I.4.4.9.5. Колекторні збірки "продукту" металевого 840120000
урану або "хвостів":

спеціально спроектовані або підготов-
лені колектори для збирання "продукту"
або "хвостів" металевого урану в твер-
дому стані. Ці колекторні збірки виго-
товлені з/або захищені матеріалами,
стійкими до теплового та корозійного
впливу парів металевого урану, зокрема
такими, як покритий ітрієм графіт або
тантал

I.4.4.9.6. Корпуси модуля сепаратора: 840120000

циліндричні посудини, спеціально спро-
ектовані або підготовлені для викорис-
тання в плазмових сепараційних збагачу-
вальних установках для розміщення дже-
рела уранової плазми, а також радіочас-
тотної обмотки та колекторів для зби-
рання "продуктів" або "хвостів"

Примітка: Ці корпуси мають багато отворів для електричних
прохідників, з'єднувальних елементів дифузійного на-
соса та приладової діагностики і моніторингу, також
пристосування для відчинення та зачинення, що дає
можливість здійснювати ремонт компонентів внутріш-
ньої частини, виготовлені з відповідних немагнітних
матеріалів, зокрема таких, як нержавіюча сталь

I.4.4.10. Спеціально спроектовані або підготовлені 840120000
системи, обладнання і компоненти для
використання в електромагнітних збага-
чувальних установках:

I.4.4.10.1. Електромагнітні сепаратори ізотопів: 840120000

спеціально спроектовані або підготов-
лені електромагнітні сепаратори для се-
парації ізотопів урану, а також облад-
нання та його компоненти, до складу
яких входять:

а) джерела іонів - спеціально спроекто-
вані або підготовлені поодинокі чи
зібрані джерела іонів урану, які
складаються з джерела парів, іоніза-
тора та прискорювача пучків, виго-
товлені з відповідних матеріалів,
зокрема таких, як графіт, нержавіюча
сталь або мідь, та призначені для
створення загального іонно-промене-
вого струму силою 50 мА і більше

б) іонні колектори - колекторні пласти-
ни, які складаються з двох або біль-
ше щілин і кишень, спеціально спро-
ектовані або підготовлені для зби-
рання іонних пучків збагаченого та
збідненого урану і виготовлені з
відповідних матеріалів, зокрема та-
ких, як графіт або нержавіюча сталь

в) вакуумні корпуси - спеціально спро-
ектовані або підготовлені вакуумні
корпуси для уранових електро-
магнітних сепараторів, виготовлені з
відповідних немагнітних матеріалів,
зокрема таких, як нержавіюча сталь,
і призначені для роботи, коли тиск
дорівнює 0,1 Па і менше

Примітка: Корпуси спеціально спроектовані для розміщення дже-
рел іонів, колекторних пластин та кожухів, що охо-
лоджуються водою, оснащені пристосуваннями для
з'єднувальних елементів дифузійних насосів, а також
пристосуваннями відчинення та зачинення для виведен-
ня і заміни (повторного установлення) цих компонентів

г) магнітні полюсники - спеціально
спроектовані або підготовлені
магнітні полюсники діаметром понад
2 м, які використовуються для
підтримання постійного магнітного
поля всередині електромагнітного се-
паратора ізотопів і для передавання
магнітного поля між сусідніми сепа-
раторами

I.4.4.10.2.Високовольтні джерела живлення: 840120000
854800000
спеціально спроектовані або підготов-
лені високовольтні джерела живлення для
джерел іонів, які мають такі характе-
ристики:
можливість безперервної роботи
вихідну напругу 20000 В і вище
вихідний струм силою 1 А і
більше
регулювання напруги краще, ніж 0,01
відсотка протягом 8 годин

I.4.4.10.3.Магнітні джерела живлення: 840120000
854800000
спеціально спроектовані або підготов-
лені високопотужні магнітні джерела
живлення постійного струму, які мають
такі характеристики:
можливість безперервної генерації на
виході постійного струму силою 500 А
і більше та напругою 100 В і вище;
забезпечення регулювання струму або
напруги краще, ніж 0,01 відсотка
протягом 8 годин

I.4.5. Установки для виробництва важкої води, 840120000
дейтерію та дейтерієвих сполук і облад-
нання, спеціально призначене або підго-
товлене для цього:

I.4.5.1. водо-сірководневі обмінні колони: 840120000

обмінні колони, виготовлені з дріб-
нозернистого карбіду сталі (наприклад,
ASTM А516) діаметром від 6 м до 9 м,
які можуть експлуатуватися, коли тиск
перевищує або дорівнює 2 МПа, і мають
корозійний допуск 6 мм або більше,
спеціально призначені або підготовлені
для виробництва важкої води шляхом ви-
користання методу ізотопного обміну
води та сірководню

I.4.5.2. Газодувки та компресори: 840120000

одноступеневі, малонапірні (тобто мають
тиск 0,2 МПа і нижче) центробіжні га-
зодувки або компресори для циркуляції
сірководневого газу (тобто газу, що
містить понад 70 відсотків Н2S),
спеціально призначені або підготовлені
для виробництва важкої води шляхом ви-
користання ізотопного обміну води та
сірководню. Ці газодувки та компресори
мають продуктивність, що дорівнює або
перевищує 56 куб.м/с і можуть експлуа-
туватися, коли тиск дорівнює або пере-
вищує 1,8 МПа на всмоктуванні, і осна-
щені сальниками, стійкими до впливу Н2S

I.4.5.3. Аміачно-водневі обмінні колони: 840120000

аміачно-водневі обмінні колони заввишки
35 і більше метрів, діаметром - 1,5-
2,5 м, які можуть експлуатуватися, коли
тиск перевищує 15 МПа, спеціально приз-
начені або підготовлені для виробництва
важкої води шляхом використання аміач-
но-водневого обміну. Ці колони мають
також хоча б один відбортований, ось-
овий отвір того ж діаметра, що і
циліндрична частина, через яку можуть
вставлятися або вийматися внутрішні де-
талі колони

I.4.5.4. Внутрішні деталі колони та ступінчасті 840120000
насоси:

внутрішні деталі колони та ступінчасті
насоси, спеціально призначені або під-
готовлені для виробництва важкої води
шляхом використання аміачно-водневого
обміну.
До складу внутрішніх деталей колони
входять спеціально призначені контакто-
ри між ступенями, що сприяють тісному
контакту газу та рідини.
До складу ступінчастих насосів входять
спеціально призначені насоси, які зану-
рюють у рідину для циркуляції рідкого
аміаку в межах об'єму контакторів, що
знаходяться всередині ступенів колон

I.4.5.5. Установки для крекінгу аміаку: 840120000

установки для крекінгу аміаку, які екс-
плуатуються, коли тиск дорівнює або пе-
ревищує 3 МПа, спеціально призначені
або підготовлені для виробництва важкої
води шляхом використання ізотопного об-
міну аміаку та водню

I.4.5.6. Інфрачервоні аналізатори поглинення: 840120000
902750000
інфрачервоні аналізатори поглинення, 902780190
здатні здійснювати аналіз співвідношен-
ня між воднем та дейтерієм у реальному
масштабі часу, коли концентрація дей-
терію дорівнює або перевищує 90 від-
сотків

I.4.5.7. Каталітичні печі: 840120000
каталітичні печі для переробки збагаче- 841780900
ного дейтерієвого газу у важку воду, 851430
спеціально призначені або підготовлені
для виробництва важкої води шляхом ви-
користання ізотопного обміну аміаку та
водню

I.4.6. Системи нейтронних генераторів, 840140900
спеціально спроектовані для збудження
тритіум-дейтерієвих ядерних реакторів

I.4.7. Обладнання для ядерних енергетичних та 840140900
силових установок, спеціально спроек-
ектоване або підготовлене для вико-
ристання разом з військовими, космічни-
ми, морськими або мобільними ядерними
реакторами

I.4.8. Електролізні установки, призначені 840120000
для виробництва фтору (згідно з пунктом
II.4.1)

I.4.9. Прилади для здійснення контролю за про- 840120000
цесами, спеціально спроектовані або мо-
дифіковані для моніторингу та керування
обробкою матеріалів, які є джерелами
випромінювання, а також спеціальними та
іншими матеріалами, що розщеплюються

I.4.10. Установки для конверсії урану та спеці- 840120000
ально спроектоване або підготовлене для
цього обладнання

Примітка: Установки і системи для конверсії урану можуть
забезпечувати одну або кілька конверсій урану від
одного хімічного різновиду до іншого: концентратів
уранової руди - в UO3, UO3 - в UO2, окислів урану -
в UF4 або UF6, UF4 - в UF6, UF6 - в UF4, UF4 - в ме-
талевий уран та фторидів урану - в UO2. Багато видів
головного обладнання установок для конверсії урану є
типовими для багатьох процесів у хімічній промисло-
вості. До складу обладнання, що використовується в
цих технологічних процесах, можуть входити: печі,
випалювальні печі з обертовими подами, реактори із
псевдозрідженим шаром, полуменеві баштові реактори,
рідинні центрифуги, дистиляційні колони та ріди-
на-рідинні екстракційні колони. Деякі вироби можна
придбати незалежно, але більшість їх повинна бути
підготовлена згідно з вимогами і технічними умовами
покупця. В окремих випадках треба дотримуватися
спеціальних вимог щодо проектування і монтажу для
того, щоб врахувати корозійні властивості деяких ви-
користовуваних хімічних речовин (HF, F2 , Cl3 ). I,
нарешті, слід звертати увагу на те, що в усіх проце-
сах конверсії урану індивідуально не спроектовані
для цього елементи обладнання можуть бути зібрані в
системи, які спеціально проектуються або готуються
для конверсії урану

I.4.10.1. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії концентрату
уранової руди в UO3

Примітка: Конверсія концентрату уранової руди в UO3 може
здійснюватися спочатку шляхом розчинення руди в
азотній кислоті з вилученням очищеного нітрату урану
та використанням такого розчинника, як трибутил фос-
фат. Потім нітрат урану конвертується в UO3 або ме-
тодом концентрування та денітрування, або методом
нейтралізації газоподібним аміаком з метою одержання
діуранату амонію з подальшою фільтрацією, сушінням і
кальцинуванням (випалюванням)

I.4.10.2. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UO3 в UF6

Примітка: Конверсія UO3 в UF6 може здійснюватись безпосередньо
шляхом фторування. Для цього потрібне джерело газо-
подібного фтору або хлоринтрифториду

I.4.10.3. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UO3 в UO2

Примітка: Конверсія UO3 в UO2 може здійснюватися шляхом віднов-
лення UO3 за допомогою крекованого газоподібного
аміаку або водню

I.4.10.4. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UO2 в UF4

Примітка: Конверсія UO2 в UF4 може здійснюватися шляхом реак-
ції UO2 з газоподібним фторводнем (HF) при темпера-
турі 300-500 гр.С

I.4.10.5. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UF4 в UF6

Примітка: Конверсія UF4 в UF6 здійснюється шляхом екзотермічної
реакції з фтором у баштовому реакторі. UF6 конден-
сується з нагрітих газів, що витікають, шляхом про-
пускання їх потоку через уловлювач, який охолод-
жується до температури -10 гр С. Для цього
потрібне джерело газоподібного фтору

I.4.10.6. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UF4 в метале-
вий U

Примітка: Конверсія UF4 в металевий U здійснюється шляхом від-
новлення за допомогою магнію (великих порцій) або
кальцію (маленьких порцій). Реакція проходить при
температурах вище температури плавлення урану
(1130 гр. С)

I.4.10.7. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UF6 в UO2

Примітка: Конверсія UF6 в UO2 може здійснюватися по черзі в
трьох процесах. У першому - UF6 відновлюється і
гідролізується до UO2 з використанням водню або во-
дяної пари. В другому - UF6 гідролізується шляхом
розчинення у воді, при цьому додається аміак для
осаджування діуранату амонію, а діуранат амонію
відновлюється до UO2 за допомогою водню при темпера-
турі 820 гр. С. У третьому - газоподібні UF6, СО2 і
NH3 з'єднуються у воді, при цьому в осад випадає
аміачний карбонат уранілу. Аміачний карбонат уранілу
з'єднується з водяною парою і воднем при температурі
500-600 гр. С, в результаті чого утворюється UO2.
Конверсія UF6 в UO2 часто здійснюється в першому
ступені установки для виробництва палива

I.4.10.8. Спеціально спроектовані або підготовле- 840120000
ні системи для конверсії UF6 в UF4

Примітка: Конверсія UF6 в UF4 здійснюється шляхом відновлення
воднем

ЧАСТИНА ДРУГА
Обладнання, матеріали та технології
подвійного використання, що стосуються
ядерної діяльності та можуть бути
використані у створенні ядерної зброї

II.1. Технології

II.1.1. Технології у будь-якому вигляді, що можуть бути ви-
користані для розробки, виробництва та використання
предметів, зазначених у частині другій Списку

Примітка: Дозвіл на експорт будь-якого предмета, зазначеного
в частині другій Списку, означає також дозвіл на
експорт тому ж кінцевому споживачеві мінімуму техно-
логії, необхідного для монтажу, експлуатації, обслу-
говування та ремонту цього предмета

Визначення:
"Технологія" (стосовно частини другої Списку) -
спеціальна інформація в будь-якому вигляді (за ви-
нятком інформації, опублікованої у відкритій пресі),
яка може бути використана для розробки, виробництва
та застосування обладнання і матеріалів подвійного
призначення, що стосуються ядерної діяльності

Примітка: Визначення інших термінів, що входять до терміну
"технологія", наведено в частині першій Списку

"Спеціально розроблене програмне забезпечення" -
мінімальний обсяг "операційних систем", "систем
технічного обслуговування" та "прикладних програм",
якими повинно бути укомплектоване конкретне облад-
нання для того, щоб воно виконувало відповідні
функції. Для виконання тієї ж функції на будь-якому
іншому несполучному обладнанні потрібно модифікувати
це "програмне забезпечення" або доповнити "програ-
му".

II.2. Промислове обладнання

II.2.1. Обкатні вальцювальні та згинальні вер- 846390100
стати, що забезпечують функції вальцю- 846390900
вання та оправлення під час обкату, а
також призначене для них програмне за-
безпечення, а саме:

а) ті, що мають три і більше валків
(активних або напрямних);

б) відповідно до технічних вимог вироб-
ника можуть бути обладнані блоками
"числового програмного керування"
(ЧПК) або комп'ютерного керування

Примітка: Пункт II.2.1 охоплює верстати, які мають тільки один
вал, спроектований для зміни форми металу, і два до-
поміжних вали, які підтримують оправлення, але не
беруть участі в процесі зміни форми


II.2.1.1. прецизійні роторно-обкатні оправки для 846610100
циліндричних форм з внутрішнім діамет-
ром від 75 до 400 мм

II.2.1.2. спеціальне програмне забезпечення для
верстатів, зазначених у пункті II.2.1

II.2.2. Блоки "числового програмного керування",
спеціально спроектовані для роботи з
"вузлами керування переміщенням", ре-
алізують прикладні програми "числового
програмного керування" верстатами,
верстати з числовим програмним керуван-
ням, а також спеціально розроблене
програмне забезпечення і технології.
(Докладний опис наведений у розділі
II.10 цього Списку)

II.2.3. Системи та пристрої контролю розмірів
і спеціально розроблене для них прог-
рамне забезпечення

II.2.3.1. керовані комп'ютером або блоком ЧПК за- 903180
соби контролю розмірів, що мають такі 903190900
характеристики: 8537
а) дві або більше осі керування;
б) похибка вимірювання довжини, що
дорівнює або менша
(1,25+L/1000)мкм, перевірена
приладом, що має точність вимі-
рювання менш як 0,2 мкм (L -
довжина в міліметрах)

II.2.3.2. лінійні та кутові вимірювальні інстру- 903140000
менти, які мають одну з таких харак-
теристик:

а) вимірювальні системи безконтакт-
ного типу з точністю, що дорівнює
або менша 0,2 мкм в діапазоні
вимірювання до 0,2 мм;
б) лінійні варіаційно-диференційні
системи з лінійністю, яка
дорівнює або менша 0,1 відсотка в
діапазоні вимірювань до 5мм, та
відхиленням, яке дорівнює або
менше 0,1 відсотка за день при
стандартній температурі в примі-
щенні +(-)1К; або
в) вимірювальні системи, до складу
яких входить лазер, які зберіга-
ють протягом не менш як 12 годин
при стандартних температурі
+(-)1К та тиску точність вимірю-
вання +(-)0,1 мкм і вище та по-
хибку вимірювання, яка дорівнює
або менша (0,2+L/2000) мкм ( L -
довжина в міліметрах)

Примітка: Вимірювальні інтерферометричні системи без зворот-
ного зв'язку, які мають лазер для вимірювання поми-
лок рухомих частин верстатів, засоби контролю
розмірів та подібне обладнання експортному контролю
не підлягає

II.2.3.3. кутові вимірювальні прилади з точністю 903140000
вимірювання, що дорівнює або менша 903180
0,00025 гр. дуги 903190900

Примітка: Експортному контролю, передбаченому пунктом
II.2.3.3, не підлягають автоколіматори, які викорис-
товують колімоване світло для виявлення кутового
зміщення дзеркала

II.2.3.4. системи для одночасної перевірки ліній- 903140000
них та кутових параметрів напівсфер, що
мають такі характеристики:

а) похибка вимірювання уздовж
будь-якої лінійної осі дорівнює
або менша 3,5 мкм на 5 мм;
б) погрішність кутового вимірювання
не більше 0,02 гр. дуги

Примітка: До спеціально розробленого програмного забезпечення
для систем, зазначених у пункті II.2.3.4, входить
програмне забезпечення одночасного вимірювання тов-
щини оболонки та контуру стінки

Примітки:
1. Верстати, які можуть бути використані як засіб
вимірювання, підлягають експортному контролю, якщо
їх параметри відповідають або перевищують характе-
ристики, встановлені для верстатів чи вимірювальних
приладів

2. Системи, зазначені в пункті II.2.3, підлягають екс-
портному контролю, якщо їх показники перевищують у
будь-чому показники зразків, що підлягають експорт-
ному контролю

3. Прилад, що використовується для контролю точності
показань системи вимірювання розмірів, має
відповідати вимогам міжнародного стандарту VDI/VDE
2617 частини 2,3 та 4

4. Всі допущені відхилення вимірюваних параметрів нада-
ються за модулем

Визначення:
1. "Похибка вимірів" - параметр, який означає, в якому
діапазоні щодо вихідного значення перебуває правиль-
не значення вимірюваної зміни з рівнем вірогідності
95 відсотків, у тому числі нескориговані система-
тичні відхилення, нескоригований зазор та випадкові
відхилення

2. "Роздільна здатність" - найменший приріст у показан-
нях вимірювальних пристроїв, у цифрових приладах -
найменший значущий двійковий розряд

3. "Лінійність" (як правило, вимірюється як неліній-
ність) - максимальне позитивне чи негативне відхи-
лення реальної характеристики (усередненого значення
відліків угору або вниз по шкалі) від прямої лінії,
яку розташовують таким чином, щоб вирівняти або
звести до мінімуму максимальні відхилення

4. "Відхилення кутового положення" - максимальна різни-
ця між кутовим положенням і реальним, що досить точ-
но вимірюється кутовим положенням повороту кріплення
виробу на столі з вихідного положення

II.2.4. Вакуумні або індукційні печі з контро- 851420100
льованим середовищем (інертний газ),
спеціально сконструйовані для операцій
з робочою температурою понад 850 гр. С
та індукційними котушками діаметром
600 мм і менше, та спеціально розроблені
енергетичні установки для індукційних
печей потужністю 5 кВт і більше

Примітка: Відповідно до цього пункту печі, сконструйовані для
обробки напівпровідникових пластин, не контролюються

II.2.5. Ізостатичні преси, здатні досягати 846299500
максимального робочого тиску 69 МПа і
більше, з внутрішнім діаметром робочої
камери понад 152 мм та спеціально роз-
робленими пуансонами і матрицями, а та-
кож системою управління та спеціально
розробленим програмним забезпеченням
для неї

Визначення:
1. "Внутрішній розмір камери" - це розмір камери, в
якій досягається робоча температура і робочий тиск
(не включає в себе кріплення). Цей розмір буде мен-
шим, ніж внутрішній діаметр камери тиску або
внутрішній діаметр ізольованої камери печі, залежно
від того, яка з камер розташована всередині іншої

2. "Ізостатичні преси" - обладнання, здатне за допомо-
гою різних засобів (газу, рідини, твердих частинок
тощо) створювати однаковий у всіх напрямках тиск у
замкненій порожнині, в якій знаходиться виріб або
матеріал

II.2.6. Роботи та їх робочі органи:

II.2.6.1. спеціально розроблені згідно з націо- 847989500
нальними стандартами безпеки для робіт
у вибухонебезпечному середовищі (нап-
риклад, щодо обмеження на параметри
електроапаратури, призначеної для робо-
ти у вибухонебезпечному середовищі)

II.2.6.2. спеціально розроблені або радіаційно 847989500
стійкі (більш як 5 х (10 в ступені 4)
Ге (Si) (5 х 10 в ступені 6) рад
(Si)), здатні працювати в умовах
радіації без погіршення робочих харак-
теристик

II.2.6.3. спеціально розроблені контролери та
програмне забезпечення для роботів, за-
значених у пункті II.2.6

Примітки:
1. "Робот" - маніпулятор, який переміщується безперерв-
но або з інтервалами, може використовувати сенсорні
датчики і має такі характеристики:

а) є багатофункціональним пристроєм;
б) здатний встановлювати або орієнтувати ма-
теріал, деталі, інструменти та спеціальні при-
строї за допомогою переміщень у тривимірному
просторі;
в) включає три і більше замкнених або розімкнених
сервопристроїв, які можуть вмикати крокові
двигуни;
г) може програмуватися доступним для споживача
методом навчання/відтворення або за допомогою
ЕОМ з програмним логічним керуванням без ме-
ханічного втручання

2. Наведене у пункті 1 визначення не включає в себе
такі пристрої:

а) маніпулятори, керовані людиною або телемоніто-
ром
б) маніпулятори фіксованої послідовності - авто-
матично пересувні пристрої, що рухаються за
відповідною програмою. Програма обмежується
нерухомими фіксаторами, зокрема такими, як
штифти або кулачки. Послідовність рухів, вибір
напрямків та кутів можуть бути постійними або
змінюватися за допомогою механічних, електрон-
них чи електричних пристроїв
в) механічно керовані маніпулятори змінного пря-
мування - автоматично пересувні пристрої, що
діють за відповідною програмою. Програма ме-
ханічно лімітована фіксованими, але які можуть
регулюватися, упорами (такими, як штифти або
кулачки). Послідовність рухів та вибір нап-
рямків і кутів змінюються в межах програмної
моделі. Варіації або модифікації програмної
моделі (наприклад, зміна штифтів або кулач-
ків) за однією або кількома осями руху викону-
ються тільки за допомогою механічних операцій
г) несервокеровані маніпулятори змінного пряму-
вання - автоматично пересувні пристрої, що ру-
хаються за відповідною програмою, яка може
змінюватися, але послідовність відновлюється
тільки за допомогою двійкового сигналу з ме-
ханічно закріплених електричних двійкових
пристроїв або регульованих обмежувачів
д) крани-штабелери - маніпулятори/системи, змон-
товані у складі вертикальної системи складсь-
ких бункерів для забезпечення доступу до них з
метою складування або вивантажування

3. "Робочий орган" - затискачі, активні пристрої ме-
ханічної обробки та будь-які інші інструменти,
встановлені на виконавчому механізмі робо-
та-маніпулятора

4. Роботи, що використовуються в неядерному вироб-
ництві, зокрема у фарбувальних камерах для авто-
мобілів, не підлягають контролю

II.2.7. Системи для вібраційних випробувань, 903120000
обладнання, компоненти і програмне за-
безпечення для них:

а) електродинамічні системи для випро-
бувань з використанням зворотного
зв'язку або методів керування із
замкненим контуром, які вмикають
цифровий контролер, що забезпечує
вібрацію з прискоренням 10 g се-
редньоквадратичних або більше в
діапазоні частот від 20 ГЦ до 2000
Гц, та які передають зусилля 50 кН,
або більше, що вимірюється на "неза-
вантаженому столі"

б) цифрові контролери, об'єднані із
"спеціально спроектованим програмним
забезпеченням" для вібраційних вип-
робувань із смугою частот у реально-
му часі понад 5 кГц і призначені для
використання із зазначеними у
підпункті "а" системами

в) вібраційні штовхачі (шейкери) з/або
без приєднаних підсилювачів, які за-
безпечують передачу зусилля величи-
ною 50 кН або більше, що вимірюється
на "незавантаженому столі", а також
можуть використовуватись для зазна-
чених у підпункті "а" систем

г) конструкції для закріплення зразків,
що випробовуються, та електронні
блоки, спроектовані для об'єднання
численних блоків шейкера в завершену
шейкерну систему, яка забезпечує
ефективне комбіноване зусилля вели-
чиною 50 кН і більше, що вимірюється
на "незавантаженому столі" і яке мо-
же використовуватися для зазначених
у підпункті "а" систем

д) "спеціально спроектоване програмне
забезпечення" для використання із
зазначеними в підпункті "а" система-
ми або для зазначених у підпункті
"г" електронних блоків

II.2.8. Вакуумні та з контрольованою атмосферою
металургійні, плавильні та наливні печі
та печі, що мають спеціальну структуру
системи комп'ютерного керування і
контролю, та "спеціально розроблене
програмне забезпечення" для них:

II.2.8.1. печі електродугового плавлення, що ви- 841710000
користовують електроди, об'ємом від 100
до 20 000 куб.см, які забезпечують про-
цес при температурах понад 17000С

II.2.8.2. електронно-променеві плавильні та плаз- 841710000
мові розпилювальні і плавильні печі по-
тужністю більш як 50 кВт, що забезпечу-
ють процес при температурах понад
1200 гр.С

II.2.8.3. "спеціально спроектоване програмне за-
безпечення" для печей, зазначених у
пунктах II.2.8.1, II.2.8.2

II.3. Матеріали

II.3.1. Сплави алюмінію з межею міцності на 760410
розтяг 460 МПа (0,46х (10 в ступені 9)
Н/м2) і більше 760429
при температурі 293 К (20 гр. С)
у формі 760820300
труб або нерознімних циліндрів (включа- 760820910
ючи поковки) із зовнішнім діаметром 760820990
більш як 75 мм

Примітка: Алюмінієві сплави, які мають зазначену межу міцності
після термообробки, а також ті, у яких така міцність
може бути досягнена термообробкою, підлягають конт-
ролю згідно з цим пунктом

II.3.2. Металевий берилій і його сплави, які 282590200
містять більш як 50 відсотків берилію 282619000
(за вагою), берилієві компаунди та ви- 282739000
роби з них, крім: 283329900
283429100
а) металевих вікон для рентгенівських 283699190
апаратів або для пристроїв каротажу 285000900
бурових шпар 291529000
293990900
б) профілів з оксидів берилію у вигляді 811211000
готових виробів або напівфабрикатів, 811219000
спеціально спроектованих для елек-
тронних компонентів або як підкладок
для електронних схем;

в) берилію (силікату берилію та
алюмінію) у вигляді смарагдів або
аквамаринів

Примітка: Цей пункт поширюється також на відходи та брухт, що
містить берилій у зазначеному вище вигляді

II.3.3. Вісмут високочистий (99,99 відсотка і 810600100
більше) з вмістом срібла менше 10 час-
тин на мільйон частин вісмуту

II.3.4. Бор та його сполуки, суміші та насичені 280450
ним матеріали, в яких ізотоп бор-10 ста- 281119000
новить більш як 20 відсотків ваги всьо- 281210900
го вмісту бору 281290000
284200000
284890000
284990100
285000300
285100900

II.3.5. Кальцій (високочистий) з вмістом одно- 280521
часно на мільйон частин кальцію менше
10 частин бору і менше 1000 частин
будь-яких металів, за винятком магнію


II.3.6. Трифторид хлору (ClF3) 282619

II.3.7. Тиглі з металів, стійких до впливу рід-
ких актиноїдів, у тому числі:

II.3.7.1. тиглі з матеріалів чистотою 98 відсотків 810390000
і більше об'ємом від 150 мл до 8 л,
виготовлені з таких матеріалів або об-
лицьовані ними:

а) фторид кальцію (CaF2)
б) цирконат кальцію (метацирко-
нат) (Са2ZrO3)
в) сульфід церію (Се2S3)
г) оксид ербію (Er2О3)
д) оксид гафнію (HfO2)
е) оксид магнію (MgO)
є) нітридний сплав ніобію, титану
та вольфраму (приблизно 50 від-
сотків Nb, 30 відсотків Ті, 20
відсотків W)
ж) оксид ітрію (Y2О3)
з) оксид цирконію (ZrO2)

II.3.7.2. тиглі об'ємом від 50 мл до 2 л, які ви- 810390000
готовлені з танталу або облицьовані
ним, що має чистоту 99,9 відсотка і ви-
ще

II.3.7.3. тиглі об'ємом від 50 мл до 2 л, виго- 810390000
товлені з танталу або облицьовані ним,
що має чистоту 98 відсотка і вище, по-
криті карбідом, нітридом чи боридом
танталу (або будь-якою комбінацією з
них)

II.3.8. Волокнисті або мононитяні матеріали, як
це зазначено нижче

II.3.8.1. Вуглецеві або арамідні "волокнисті та 392690100
мононитяні матеріали", "які мають пито- 681599100
мий модуль" 12,7 х (10 в ступені 6)
чи вище, або "питому міцність 380110000
на розтяг" 23,5 х (10 в ступені 5) або 380190000
вище, крім арамідних "волокнистих і мо-
нонитяних матеріалів", які мають 0,25
відсотка або більше за вагою модифіка-
тора поверхні волокна на основі склад-
ного ефіру

II.3.8.2. Скляні "волокнисті та мононитяні мате- 701910100
ріали", які мають "питомий модуль"
3,18 х (10 в ступені 6) чи вище, або
"питому міцність на розтяг"
7,62 х (10 в ступені 4) або вище

II.3.8.3. Термореактивна смола, насичена безпе- 392690100
рервними нитками, рівницею, пряжею або 681599100
стрічками завширшки не більш як 15 мм
(препреги), виготовленими з вуглецевих
чи скляних, "волокнистих і мононитяних
матеріалів", зазначених у пунктах
II.3.8.1 та II.3.8.2

Примітка: Смола формує матрицю композиту

II.3.8.4. Композитні структури у вигляді труб з 681510000
внутрішнім діаметром від 75 мм до
400 мм, виготовлені з будь-яких "волок-
нистих і мононитяних матеріалів", заз-
начених у пункті II.3.8.1, або вуглеце-
вого препрега, зазначеного в пункті
II.3.8.3

Примітки:
1. "Волокнисті і мононитяні матеріали" - це безперерв-
ні мононитки, рівниця, пряжа або стрічки

Визначення:
Нитка або мононитка є найменшим відрізком нитки,
як правило, з діаметром кілька мікрометрів.
Пасмо є пучком ниток (як правило, більше 200) при-
близно паралельних між собою.
Рівниця являє собою пучок (як правило, 12-120) при-
близно паралельних пасом.
Пряжа являє собою скручені пасма.
Кодола являє собою пучок, як правило, приблизно
паралельних ниток.
Стрічка - матеріал, складений з переплетених або
різноспрямованих ниток, пасом, рівниць, кодол або
пряжі тощо, як правило, попередньо просякнутих смо-
лою

2. "Питомий модуль" являє собою модуль Юнга в Н/м2,
поділений на питому вагу в Н/м3, який вимірюється
при температурі 23 +/- 2 гр.С і відносній
вологості 50 +/- 5 відсотків

3. "Питома міцність на розтяг" являє собою повну
міцність на розтягування в Н/м2, поділену на питому
вагу в Н/м3, яка вимірюється при температурі
23 +/- 2 гр.С і відносній вологості
50 +/- 5 відсотків

II.3.9. Гафній (метал, сплави та сполуки), що 282590900
містять понад 60 відсотків гафнію 282739000
(за вагою), та вироби з них 282749900
283329900
283429900
285000300
811291100
811299100

II.3.10. Літій (збагачений ізотопом літій-6) у
такому вигляді:

II.3.10.1. гідриди металів або сплави, що міс- 284590900
тять літій, збагачений ізотопом лі- 285000100
тій-6 з вищою, ніж у природі, кон-
центрацією (7,5 атомних відсотків
літію-6);

II.3.10.2. будь-які інші сполуки, що містять лі- 284590900
тій, збагачений ізотопом літій-6 285100900
(сполуки, суміші та концентрати),
крім літію-6, що входить до термо-
люмінесцентних дозиметрів

II.3.11. Магній (високочистий), що містить 810411000
одночасно менше однієї п'ятдесятої
відсотка (0,0002) за вагою металевих
домішок, крім кальцію, та менше 10 час-
тин бору на мільйон частин магнію

II.3.12. Мартенситностаріюча сталь з величиною 7218-7229
межі міцності на розтягування не менше
2,050 х (10 в ступені 9) Н/м2 при
температурі 293 К (20 гр. С), крім
виробів, ні один лінійний розмір яких
не досягає 75 мм

Примітка: За зазначеним пунктом контролюється мартенситнос-
таріюча сталь, як та, що має зазначену величину межі
міцності після термообробки, так і та, у якої така
величина міцності може бути досягнута термообробкою

II.3.13. Радій-226, компаунди або суміші, що 284440000
містять радій-226, а також вироби та
прилади, які містять будь-яку із зазна-
чених речовин, крім:

а) тих, що використовуються в медичних
приладах;

б) виробів або приладів, які містять не
більше 0,37 GBq (10 мілікюрі)
радію-226 у будь-якій з вищезазначе-
них форм

II.3.14. Титанові сплави з межею міцності на 810890700
розтягування не менше 900 МПа
(0,9 х (10 в ступені 9) Н/м2) при 293 К
(20 гр. С) у формі труб або стержнів
(включаючи поковки) із зовнішнім
діаметром понад 75 мм

Примітка: За зазначеним пунктом контролюються титанові сплави,
як ті, що мають зазначену величину межі міцності
після термообробки, так і ті, у яких така величина
може бути досягнута термообробкою

II.3.15. Деталі з вольфраму, карбіду вольфраму 810199000
та сплавів, що містять понад 90
відсотків вольфраму, масою більш як 20
кг та мають форму порожнистого симет-
ричного циліндра, в тому числі з ураху-
ванням сегментів циліндра з внутрішнім
діаметром 100 мм, але не менше 300 мм,
крім деталей, спеціально спроектованих
для використання в якості гир та ек-
ранів для гама-променів

II.3.16. Цирконій, у якому відношення вмісту гаф- 282560900
нію до вмісту цирконію не перевищує 282590900
1:500, у вигляді металів, сплавів та 282619000
сполук, що містять понад 50 відсотків 282739000
цирконію (за вагою) 282749900
282990100
283329900
283429900
283529000
283699190
283990900
284990900
285000100
285000300
285000900
290519100
291529000
291590000
382320000
8109

Примітки:
1. Експортний контроль поширюється також на відходи та
брухт, що містять цирконій у вищезазначеному вигляді
2. Експортному контролю не підлягають вироби із цир-
конію у формі фольги або стрічки завтовшки не більш
як 0,10 мм

II.3.17. Нікельовий порошок та пористий метале- 750400000
вий нікель 750610000
750800900
II.3.17.1. Порошок з вмістом чистого нікелю 99
і більше відсотків і середнім розміром
частинок менше 10 мкм, що вимірюється
відповідно до стандарту ASTM В330, крім
нитяних нікельових порошків

Примітка: Нікельові порошки, спеціально підготовлені для вироб-
ництва газових дифузійних бар'єрів, підлягають конт-
ролю згідно з частиною першою керівних принципів
Групи ядерних постачальників (ГЯП)

II.3.17.2. Пористий металевий нікель, виготовлений
з матеріалів, зазначених у пункті
II.3.17.1, крім листів розміром не
більше 1000 кв.см з металевого пористо-
го нікелю

Примітка: Це стосується і сформованих за допомогою пресування
та спікання металів з дрібними порами, зв'язаними
між собою у всій структурі, із матеріалу, зазначено-
го у пункті II.3.17.1

II.4. Обладнання та компоненти для
поділу ізотопів урану

II.4.1. Електролізні ячейки для виробництва 840120000
фтору потужністю понад 250 г за годину

II.4.2. Обладнання для виготовлення та складан-
ня ротора, а також оправки та фасонні
штампи для сильфонів, а саме:

II.4.2.1. монтажне обладнання для складання труб- 842191000
них секцій ротора газової центрифуги,
діафрагм та кришок

Примітка: До складу такого обладнання входять прецизійні оправ-
ки, фіксатори та застосування для гарячої посадки

II.4.2.2. юстирувальне обладнання для установлен- 842191000
ня трубних секцій ротора газової цент-
рифуги вздовж загальної осі

Примітка: Це обладнання, як правило, складається з прецезій-
них вимірювальних датчиків, пов'язаних з комп'юте-
ром, який контролює роботу, наприклад, пневматичних
силових циліндрів, що використовуються для вирівню-
вання трубних секцій ротора

II.4.2.3. оправки та штампи для виготовлення гоф- 846610100
рових сильфонів, виготовлених з ви-
сокоміцних сплавів алюмінію, мартенсит-
ностаріючої сталі та високоміцних нит-
коподібних матеріалів. Сильфони мають
такі розміри:
внутрішній діаметр - від 75 до
400 мм
довжина - 12,7 мм і більше
глибина гофри - понад 2 мм

II.4.3. Центробіжні багатопланові балансувальні
машини стаціонарні та пересувні, гори-
зонтальні та вертикальні, в тому числі:

II.4.3.1. центрифужні балансувальні машини для 903110000
балансування гнучких роторів, що мають
довжину 600 мм і більше і такі характе-
ристики:
а) шарнір або вал діаметром 75 мм і
більше
б) здатність балансувати масу від 0,9
до 23 кг
в) здатність балансувати із швидкіс-
тю обертання більш як 5000 об/хв,
а також спеціально розроблене програмне
забезпечення для таких машин

II.4.3.2. центрифужні балансувальні машини, роз- 903110000
роблені для балансування порожнистих
циліндричних компонентів циліндричного
ротора, які мають такі характеристики:
а) вал діаметром 75 мм і більше
б) здатність балансувати масу від 0,9
до 23 кг
в) здатність балансувати до рівня
щільності із залишковим дисбалан-
сом 0,010 кг мм/кг (за площиною)
і краще
г) ремінний привод,
а також спеціально розроблене програмне
забезпечення для таких машин

II.4.4. Намотувальні машини, у яких рух за роз- 844590000

міщенням, обгортанням та намотуванням
волокон і прецизійних оправок коорди-
нується та програмується за двома і
більше осями, спеціально розробленими
для виготовлення композитних та шарува-
тих структур з волокнистих і нитко-
подібних матеріалів із здатністю намо-
тування циліндричних роторів діаметром
від 75 до 400 мм та завдовжки не менш
як 600 мм; контрольні пристрої коорди-
нування та програмування для них, а та-
кож спеціально розроблене програмне за-
безпечення для них

II.4.5. Перетворювачі частоти (інвертори або 8543 (крім
конвертори) та інші генератори для них, 854380100 і
що мають такі характеристики: 854390100)
а) багатофазний вихід потужністю
40 Вт і більше
б) здатність розвинути потужність в
інтервалі частот від 600 до
2000 Гц
в) загальне нелінійне викривлення
менш як 10 відсотків;
г) регулювання частоти з точністю
краще ніж 0,1 відсотка

Примітка: Не підлягають експортному контролю перетворювачі
частоти, спеціально розроблені або підготовлені для
живлення статорів електродвигунів (визначення даєть-
ся нижче) з характеристиками, зазначеними в підпунк-
тах "б" та "г" пункту II.4.5, та одночасно з викрив-
ленням загальної гармоніки менш як 2 відсотки і ко-
ефіцієнтом корисної дії більш як 80 відсотків

Визначення:
"Статори електродвигунів" - спеціально розроблені
або підготовлені статори кільцевої форми для висо-
кошвидкісних, багатофазних, гістерезисних (або реак-
тивних) електродвигунів змінного струму для роботи в
синхронному режимі у вакуумі в діапазоні частот
600-2000 Гц і діапазоні потужностей 500-1000 ВА.
Статори складаються з багатофазних обмоток на шару-
ватому осерді із заліза з низькими втратами, який
складається з тонких шарів, як правило, завтовшки 2
і менше мм

II.4.6. Лазери, лазерні підсилювачі та генера-
тори, в тому числі:

II.4.6.1. лазери на парах міді із середньою ви- 901320000
хідною потужністю 40 Вт і більше, які
працюють на хвилях 500-600 нм

II.4.6.2. аргонові іонні лазери з середньою ви- 901320000
хідною потужністю вище 40 Вт, які пра-
цюють на хвилях 400-515 нм

II.4.6.3. лазери на основі іонів неодиму (крім 901320000
скляних), у тому числі:

1) які мають довжину хвилі 1000 -
1100 нм, з імпульсним збудженням
та модуляцією добротності, з ім-
пульсом тривалістю 1 нс і біль-
ше, що мають:
а) вихідний сигнал з однією по-
перечною модою та середньою
вихідною потужністю понад
40 Вт
б) вихідний сигнал з кількома по-
перечними модами та середньою
вихідною потужністю понад
50 Вт

2) які здатні перетворювати хвилі
1000-1100 нм та після перетворен-
ня у хвилі довжиною 500-550 нм з
потужністю на виході (на новій
довжині хвилі) більш як 40 Вт

II.4.6.4. одномодові імпульсні осцилятори, що пе- 901320000
ребудовуються, на барвниках, здатні да-
вати середню вихідну потужність понад
1 Вт, з частотою слідування імпульсів
понад 1 кГц, тривалістю імпульсу менш
як 100 нс та довжиною хвилі 300-800 нм

II.4.6.5. лазерні підсилювачі та генератори, що 901320000
перебудовуються, на барвниках, за ви-
нятком одномодових генераторів із се-
редньою вихідною потужністю понад
30 Вт, частотою слідування імпульсів
понад 1 кГц, тривалістю імпульсів менш
як 100 нс та довжиною хвилі 300-800 нм

II.4.6.6. александритові лазери з шириною діапа- 901320000
зону не більш як 0,005 нм, частотою
слідування імпульсів понад 125 Гц, се-
редньою вихідною потужністю понад 30 Вт
та довжиною хвилі 720-800 нм

II.4.6.7. імпульсні лазери, що працюють на двоо- 901320000
кисі вуглецю, з частотою слідування
імпульсів понад 250 Гц, середньою
вихідною потужністю понад 500 Вт та
тривалістю імпульсу менш як 200 нс на
хвилях 9000-11000 нм

Примітка: Відповідно до пункту II.4.6.7. не підлягають конт-
ролю більш потужні (потужністю 1-5 кВт) промис-
лові лазери, які працюють на СО2 і використовуються
для різання та зварювання, оскільки ці лазери працю-
ють або в безперервному режимі, або в імпульсному
режимі з тривалістю імпульсу більш як 200 нс

II.4.6.8. імпульсні ексимерні лазери (XeF, XeCl, 901320000
KrF) з частотою слідування імпульсів
понад 250 Гц та середньою вихідною по-
тужністю понад 500 Вт, які працюють на
хвилях довжиною 240 та 360 нм

II.4.6.9. пароводневі рамановські фазообертачі 901320000
(перетворювачі), сконструйовані для ро-
боти на хвилях завдовжки 16 мкм та час-
тотою повторення понад 250 Гц

II.4.7. Масс-спектрометри, що забезпечують ви-
мірювання значень масових чисел атомів
від 230 і більше, які мають розділю-
вальну здатність, кращу, ніж 2 час-
тини у 230, та іонні джерела, такі,
як:

II.4.7.1. магнітні та квадрупольні масс-спектро- 902730000
метри

II.4.7.2. масс-спектрометри тліючого розряду 902730000

II.4.7.3. термоіонні масс-спектрометри 902730000

II.4.7.4. масс-спектрометри електронного бомбар- 902730000
дування, що мають камерне джерело,
сконструйоване з матеріалів, стійких
до впливу гексафториду урану, облицьо-
вані або покриті такими матеріалами

II.4.7.5. масс-спектрометри з молекулярним пуч- 902730000
ком, які мають:

(1) камерне джерело, сконструйоване з
нержавіючої сталі або молібдену,
облицьовані чи покриті ними, та
камеру охолодження, яка забезпечує
охолодження до 193 К (-80 гр.С)
і нижче; або
(2) камерне джерело, сконструйоване з
матеріалів, облицьоване чи покрите
матеріалами, стійкими до впливу
гексафториду урану

II.4.7.6. масс-спектрометри, обладнані фтористим 902730000
мікроджерелом, розроблені для викорис-
тання з актиноїдами або фторидами акти-
ноїдів

Примітка: Крім масс-спектрометрів, зазначених у частині першій
Списку

II.4.8. Перетворювачі тиску, призначені для 902620 (крім
вимірювання абсолютного тиску у будь- 902620100,
якій точці в діапазоні від 0 до 13 кПа, 902680100,
які мають чутливі до тиску елементи, 902690100)
виготовлені з/або захищені нікелем,
нікельовими сплавами з вмістом нікелю
понад 60 відсотків за вагою, алюмінію
або алюмінієвих сплавів:

II.4.8.1. перетворювачі з повною шкалою менш як
13 кПа і точністю краще +1 відсотка
повної шкали

II.4.8.2. перетворювачі з повною шкалою 13 кПа або
більше і точністю краще +130 Па

Примітки:
1. Перетворювачі тиску являють собою пристрої, які пе-
ретворюють тиск в електричний сигнал

2. Для цілей цього пункту "точність" включає
нелінійність, гістерезис та повторюваність при тем-
пературі навколишнього середовища

II.4.9. Клапани з номінальним розміром не менш 848180590
як 5 мм із сильфонним ущільнювачем, 848180690
повністю виготовлені з алюмінію, сплаву 848180790
алюмінію, нікелю або сплаву, який 848180810
містить не менш як 60 відсотків нікелю, 848180850
або з покриттям із них, керовані як ав- 848180870
томатично, так і ручним способом 848180990

II.4.10. Надпровідні електромагнітні соленоїди, 850519
які мають такі характеристики:

а) здатність утворювати магнітні
поля вище ніж 2 Тесла
б) відношення довжини до діаметра
L/D більш як 2
в) внутрішній діаметр більш як
300 мм та
г) однорідність магнітного поля кра-
ще ніж 1 відсоток у межах 50 від-
сотків внутрішнього об'єму

Примітка: Згідно з пунктом II.4.10 магніти, спеціально розроб-
лені або ті, які постачаються як складові частини
для медичних ядерних магнітно-резонансних (ЯМР)
систем відображення, не підлягають експортному конт-
ролю

Визначення:
Складова частина не обов'язково безпосередньо фізич-
но входить до складу поставки. Ці частини можуть
поставлятися за умови повної ясності їх відношення
до поставки

II.4.11. Вакуумні насоси з діаметром входу не 841410
менш як 38 см, із швидкістю відкачуван-
ня 15000 л/с та здатністю утворювати
граничний вакуум з величиною розріджен-
ня менш як 1,33 х (10 в ступені -4)
мілібар

Примітки:
1. Граничний вакуум - це встановлювана величина вакуу-
му на вході насоса у разі його зачинення

2. Швидкість перекачування визначається в точці вимірю-
вання з використанням азоту або повітря

II.4.12. Потужні випрямлячі, здатні працювати 850422900
більш як 8 годин при напрузі понад 100 В
із вихідним струмом понад 500 А, із ста-
більністю струму та напруги краще ніж
0,1 відсотка

II.4.13. Високовольтні джерела постійного струму, 850132
здатні створювати протягом більш як 8 850133
годин напругу 20000 В і більше, струм 850134
не менш як 1 А із стабільністю струму
та напруги краще ніж 0,1 відсотка

II.4.14. Електромагнітні сепаратори ізотопів, об- 840120000
ладнані одноіонними або багатоіонними
джерелами, здатні забезпечити загальний
струм пучка 50 мА або більше

Примітки:
1. Вимога пункту II.4.14 стосується сепараторів, які
забезпечують збагачення стійкими ізотопами, в тому
числі урану.
Сепаратор може відокремлювати ізотопи свинцю з
різницею в одну масову одиницю і забезпечувати зба-
гачення ізотопами урану з різницею в три одиниці мас

2. Вимога пункту II.4.14 поширюється як на сепаратори з
іонними джерелами і колекторами, які знаходяться в
магнітному полі, так і на конфігурації, щодо яких во-
ни знаходяться поза полем

3. Однофазне іонне джерело на 50 мА, здатне виробляти
близько 3 г збагаченого урану за рік із сировини
природного урану

II.5. Обладнання, пов'язане з
виробництвом важкої води

II.5.1. Спеціалізовані збірки, виготовлені з 841940000
фосфористої бронзи (хімічно оброблені з
метою поліпшення змочуваності) і приз-
начені для відокремлення важкої води
від звичайної та для використання у
вакуумних дистиляційних баштах

II.5.2. Насоси для подавання розчину аміду ка- 841381900
лію в рідкому аміаку. Насоси, сконстру-
йовані для перекачування розчинів ка-
талізатора з розведеного або концентро-
ваного аміду калію в рідкому аміаку
(KNH2/NH3), з такими характеристиками:

а) герметичні (герметично запаяні)
б) для концентрованих розчинів амі-
ду калію (більш як 1 відсоток) з
робочим тиском 1,5-60 МПа і для
розведених розчинів аміду калію
(менше 1 відсотка) з робочим тис-
ком 20-60 МПа та
в) потужністю понад 8,5 куб.м /год

II.5.3. Водно-сульфід-водневі обмінні тарілчасті 841919000
колони, виготовлені з чистої вуглецевої 841940000
сталі, діаметром 1,8 м або більше, 841950900
здатні працювати при номінальних тисках 841989
2 кПа або більше, та їх внутрішні кон- 841990900
тактори

Примітки:
1. Щодо колон, спеціально спроектованих або підготовле-
них для виробництва важкої води, див. частину першу
Списку

2. Внутрішні контактори колон являють собою сегменто-
вані тарілки, які мають ефективний діаметр у складе-
ному вигляді 1,8 м або більше, спроектовані для
інтенсифікації контакту в протиструмі та виготовлені
з матеріалу, стійкого до корозії від суміші сульфід
водню/вода. Це можуть бути сітчасті, ковпачкові та
турбогратчасті тарілки

3. Чиста вуглецева сталь у пункті II.5.3 визначається
як сталь з номером розміру аустенітних зерен 5 або
більше (ASTM або еквівалентний стандарт)

4. Матеріали, стійкі до корозії від суміші сульфід вод-
ню/вода, в пункті II.5.3 визначаються як нержавіючі
сталі з вмістом вуглецю 0,03 відсотка або менше

II.5.4. Водневі кріогенні дистиляційні колони 841940000
такого призначення:

а) для роботи з внутрішньою темпера-
турою від -238 гр. С (35 К) і менше
б) для роботи з внутрішнім тиском
від 0,5 до 5 МПа
в) виготовлені з дрібнозернистої не-
ржавіючої сталі (серії 300) з
низьким вмістом сірки або з інших
еквівалентних кріогенних матеріа-
лів, сумісних з воднем
г) які мають внутрішній діаметр не
менш як 1 м та ефективну довжину
не менш як 5 м

Примітка: Дрібнозерниста нержавіюча сталь для пункту II.5.4 -
дрібнозерниста нержавіюча сталь з номером розміру
зерен 5 або більше (стандарт ASTM або еквівалентний
стандарт)

II.5.5. Аміачні синтезуючі конвертори або амі- 841919000
ачні синтезуючі секції, в яких газ 841940000
(азот, водень), що синтезується, виби- 841989
рається з обмінної колони високого тис- 841990900
ку та повертається в цю колону

II.5.6. Турборозширювачі або турборозширювачі- 841430300
компресори, спроектовані для роботи при 841430910
температурі нижче 35 К і витраті газо- 841430990
подібного водню 1000 кг/год або більше 841480
841490900
II.6. Обладнання для розробки систем вибуху

II.6.1. Імпульсні рентгенівські генератори та 902219000
імпульсні електронні прискорювачі, що
мають:

а) максимальну електронну енергію
прискорювача 500 кеВ або більше,
але менш як 25 МеВ, з якістю (К)
0,25 або більше, де К визначаєть-
ся формулою:

К = 1,7 х (10 в ступені 3) V ( в ступені 2,65) Q,

де V - пікова енергія електронів
у мільйонах електрон-вольт, а Q -
сумарний прискорений заряд у ку-
лонах, якщо тривалість імпульсу
пучка прискорювача менша або
дорівнює 1 мкс; якщо тривалість
пучка прискорювача більша 1 мкс,
Q - це максимальний прискорений
заряд за 1 мкс і дорівнює інтег-
ралу і за t, за інтервалом вели-
чиною, меншою за 1 мкс або три-
валістю імпульсу пучка (Q = idt),
де і - струм пучка в амперах, а t
- час у секундах) або
б) максимальну імпульсну енергію
електронів не менш як 25 МеВ
та максимальну потужність понад
50 МВт (максимальна потуж-
ність дорівнює максимальній напру-
зі у вольтах, помноженій на мак-
симальний струм пучка в амперах)

Примітка. Відповідно до пункту II.6.1 не підлягають експортно-
му контролю прискорювачі, що є складовими частинами
пристроїв, створених для цілей інших, ніж електронне
випромінювання та рентгенівська радіація (наприклад,
електронні мікроскопи), та призначені для медичних
цілей

Визначення:
Тривалість імпульсу (у пристроях, які базуються на
мікрохвильових прискорювачах), тривалість імпульсу
пучка - величина менша, ніж 1 мкс, або тривалість
імпульсу пучка, що дорівнює тривалості імпульсу мо-
дулятора.
Імпульсний струм пучка (у пристроях, які базуються
на мікрохвильових прискорювачах) є середньою вели-
чиною струму за тривалістю результуючого пучка

II.6.2. Багатокаскадні газові та інші високо- 8802*
швидкісні системи (катушкові, електро- 8501*
магнітні, електротермічні або інші пер- 9306
спективні системи), здатні прискорюва-
ти вироби (снаряди) до 2 км/с і більше
-----------------------------------------
* Крім тих, що використовуються в цивільній
авіації

II.6.3. Механічні обертові дзеркальні камери: 901020000

механічні рамочні камери з швидкістю
відтворення понад 225 000 кадрів за
секунду;
трекові камери з швидкістю запису більш
як 0,5 мм за мікросекунду, а також
деталі, в тому числі синхронізуюча елек-
троніка, спеціально розроблена для цих
цілей, та роторні агрегати (в тому чис-
лі турбіни, дзеркала та підшипники)

II.6.4. Електронні рамочні та трекові камери
та трубки:

II.6.4.1. електронні трекові камери з розділю- 854380900
вальною здатністю за часом не більш як
50 нс та трубки для них

II.6.4.2. електронні ( або обладнані електричними 854380900
затворами) рамочні камери з часом експо-
зиції не більш як 50 нс, у тому числі
камери з однією рамкою

II.6.4.3. рамочні трубки та напівпровідникові 854380900
пристрої, що використовуються в камерах,
зазначених у пункті II.6.4.2, в тому
числі:

1) трубки підсилювачів зображення, що
мають фотокатод, розташований на
струмопровідному покритті для змен-
шення темнового опору фотокатода
2) відікони (суперкремнекони) з керую-
чим електродом, швидкодіюча система
яких дає змогу стробувати фото-
електрони від фотокатода раніше, ніж
вони досягнуть анода відікону (супер-
кремнекону)
3) електрооптичні затвори (ячейки Керра
або Поккельса) та інші трубки для
таких камер або
4) інші рамочні трубки та напівпровід-
никові зображувальні пристрої, що
мають швидкодіючий затвор з часом
дії менше 50 нс, спеціально розроб-
лений для камер, що контролюються,
згідно з пунктом II.6.4.3

II.6.5 Спеціальні прилади для гідродинамічних
експериментів, зокрема такі, як:

II.6.5.1. інтерферометри для вимірювання швидкос- 902750000
тей більш як 1 км/сек за інтервали часу
менш як 10 мкс

II.6.5.2. манганінові датчики для тиску понад 902620000
100 кілобар; або

II.6.5.3. кварцеві датчики для тиску понад 902620000
100 кілобар

II.7. Вибухові речовини та пов'язане
з ними обладнання

II.7.1. Детонатори та багатоточечні ініціюючі
системи ( вибухова перетинка- провід,
ударні та інші):

II.7.1.1. електродетонатор вибухових речовин: 360300
(1) іскровий
(2) струменевий
(3) ударної дії
(4) ініціатори з фольгою, що вибухає

II.7.1.2. пристрої для ініціювання одного або ба- 360300
гатьох поблизу розташованих на поверхні
(більше 5000 мм ) детонаторів за єдиним
сигналом ( з різночасом на всій площі
менш як 2,5 мкс)

Опис: В усіх зазначених детонаторах використовується малий
електричний провідник (місточок, вибуховий провід
або фольга), який випарюється з вибухом, коли через
нього проходить потужний електричний імпульс. У
підривниках безударних типів вибуховий дріт
ініціює хімічну детонацію у чутливій вибуховій речо-
вині, яка контактує з ним, наприклад, пентаеритри-
толтетранітрат. В ударних детонаторах за допомогою
вибухового випарювання дроту приводиться в дію
ударник (пластинка), а їхній вплив на іскровий дето-
натор дає початок хімічній детонації. У деяких конс-
трукціях детонатор прискорюється магнітним полем.
Термін "вибуховий фольговий" детонатор стосується як
детонаторів з вибуховим провідником, так і детона-
торів ударного типу. Замість терміну "детонатор"
іноді вживається термін "ініціатор".

Примітка: Детонатори, в яких використовується тільки первинний
іскровий детонатор, зокрема такий, як азид свинцю,
не підлягають експортному контролю

II.7.2. Електронні компоненти для пристроїв за-
пуску (підпалювання) (пристрої для пе-
ремикання та конденсатори для імпульс-
ного розряду):

II.7.2.1. трубки з холодним катодом (у тому числі 854020900
газові розрядники та вакуумні іскрові
реле) незалежно від того, заповнені вони
газом чи не заповнені, які діють як іск-
ровий проміжок, містять три або більше
електродів та мають такі характеристи-
ки:
а) пік напруги на аноді не менш як
2500 В;
б) пік анодного струму не менш як
100 А;
в) час затримки на аноді не більш
як 10 мкс

II.7.2.2. керовані іскрові розрядники з анодним 854089900
запізненням не більш як 15 мкс, розра- 854099000
ховані на пік струму не менш як 500 А

II.7.2.3. модулі та збірки з твердотілих пере- 854110
микачів, що мають такі характеристики: 854129
854130
а) пік напруги на аноді більш як 854219
2000 В 854220
б) пік анодного струму не менш як
500 А
в) час вмикання не більш як 1 мкс

II.7.2.4. конденсатори з такими характеристиками: 853210000
а) напруга більше 1,4 кВ, запас
енергії більше 10 Дж, ємність
більше 0,5 мкФ, послідовна
індуктивність менше 50 нГ; або
б) напруга більше 750 В, ємність
більше 0,25 мкФ, послідовна
індуктивність менше 10 нГ

II.7.3. Пристрої запуску та еквівалентні ім-
пульсні генератори великої сили струму
(для детонаторів, які контролюються):

II.7.3.1. пристрої запуску вибухових детонаторів, 8535
розроблені для запуску паралельно керо-
ваних детонаторів, зазначених у пункті
II.7.1

II.7.3.2. модульні електричні імпульсні генерато- 853931900
ри, призначені для портативного, мобіль- 853939
ного та посиленого режиму використання 853940
(в тому числі ксенонові драйвери з лам- 854320000
пою-спалахом), що мають такі характе- 854380900
ристики: 854390900
а) здатні до виділення заощадженої
протягом менш як 15 мкс енергії
б) які дають струм величиною понад
100 А
в) які мають час наростання імпульсу
менш як 10 мкс при навантаженні,
що має величину опору менш як
40 Ом

Визначення:
Час наростання - це часовий інтервал між 10 відсот-
ками та 90 відсотками амплітуди струму, що проходить
через відповідне навантаження

г) виконані в пилонепроникному
корпусі
д) розмір не більш як 25,4 см
є) вагу менш як 25 кг
ж) пристосовані для використання в
розширеному температурному
діапазоні від -50 гр. С
до +100 гр. С і зазначені як
такі, що придатні
для використання в космосі

II.7.4. Потужні вибухові речовини та суміші, 360200000
що містять більше двох відсотків
будь-якої з таких речовин:

а) циклотетраметилентетранітраміну
(октогену)
б) циклотриметилентринітраміну
(гексогену)
в) триамінотринітробензолу (ТАТВ)
г) будь-якої вибухової речовини з
кристалічною щільністю понад
1,8 г/куб.см, яка має швидкість
детонації понад 8000 м/с
д) гексанітростильбену (HNS)

II.8. Обладнання та компоненти для ядерних
випробувань

II.8.1. Осцилографи, цифрові реєстратори та спе- 903020900
ціально розроблені для них компоненти, 903300000
в тому числі:
розняття, зовнішні підсилювачі, по-
передні підсилювачі, пристрої для
знімання сигналу та електронно-про-
меневі трубки для аналогових осци-
лографів

II.8.1.1. немодульні аналогові осцилографи, що ма- 903020900
ють смугу 1 ГГц і більше

II.8.1.2. модульні аналогові осцилографічні сис- 903020900
теми, які мають такі характеристики:
а) основний пристрій із смугою 1 ГГц
і більше; або
б) вмонтовані модулі з індивідуаль-
ною смугою 4 ГГц і більше

II.8.1.3. аналогові моделі осцилографів для дос- 903020900
лідження періодичних процесів з ефек-
тивною смугою більш як 4 ГГц

II.8.1.4. швидкодіючі осцилографи та цифрові ре- 903020900
єстратори з використанням цифроаналого-
вих перетворювачів, здатних запам'ято-
вувати швидкодіючі процеси у разі над-
ходження поодиноких вхідних сигналів з
послідовністю імпульсів менш як 1 нс
(більше 1 млн. операцій за секунду),
з розрядністю 8 біт і пам'яттю понад
256 біт

Визначення:
"Смуга"- ширина смуги частот, у межах якої відхилен-
ня на катоді трубки не падає нижче 70,7 відсотка від
відхилення в максимальній точці, виміряного за умови
постійної вхідної напруги, що подається на підсилю-
вач осцилографа

II.8.2. Фотомножні трубки з площиною фотокатода 903020900
понад 20 кв.см, час наростання імпульсу
на аноді яких становить менш як 1 нс

II.8.3. Надшвидкісні імпульсні генератори з на- 854320000
пругою на виході більш як 6 В за умови
резистивного навантаження менше як 55
Ом та з часом передавання імпульсу менш
як 500 пс (визначається як часовий
інтервал між 10 відсотками та 90
відсотками амплітуди напруги)

II.9. Інше

II.9.1. Системи нейтронних генераторів, включа- 854310000
ючи трубки, які сконструйовані для ро-
боти поза зовнішньою вакуумною системою
та в яких використовується електроста-
тичне прискорення для індуціювання
тритійово-дейтерійової ядерної реакції

II.9.2. Обладнання, яке стосується ядерних реак-
торів і робіт з ядерними матеріалами:

II.9.2.1. дистанційні маніпулятори для виконання 840140900
дій на відстані в гарячих ячейках і
процесах радіохімічної сепарації, здат-
тні проникати на 0,6 м і більше від
стінки гарячої ячейки (операція "крізь
стінку") або "перекидатися містком" че-
рез верхівку стінки гарячої ячейки зав-
товшки 0,6 м і більше (операція "над
стінкою")

Примітка: Дистанційні операції забезпечують передачу дій люди-
ни-оператора на віддалені важелі та затискні присто-
сування кінцевого пристрою. Вони можуть бути типу
"керуючий/виконавець" або керувати за допомогою
координатної ручки чи клавіатури

II.9.2.2. високощільні (із свинцевого скла або з 840120000
інших матеріалів) вікна радіаційного
захисту з площиною поверхні більш як
0,09 кв.м і щільністю понад 3 г/куб.см,
товщиною не менш як 100 мм та спеціаль-
но розроблені рами для них

II.9.2.3. радіаційно стійкі, понад 5 х (10 в
ступені 6) рад 852510900
(Silicon) телевізійні камери та
спеціально розроблені компоненти
(електронні деталі і лінзи) для них

II.9.3. Тритій та його сполуки і суміші, в яких 284440000
відношення числа атомів тритію до водню
перевищує 1 частину до 1000, крім про-
дукту та пристрою, що містить цих речо-
вин не більш як 40 кюрі в будь-якій хі-
мічній або фізичній формі

II.9.4. Обладнання та заводи для виробництва, 840120000
відновлення, виділення, концентрації та
поводження з тритієм, а також обладнан-
ня та матеріали, придатні для викорис-
тання в них, в тому числі:

II.9.4.1. пристрої для охолодження водню та гелію, 840120000
здатні охолоджувати їх до -250 гр.С (23 К) 841810900
і нижче, з потужністю передачі теплоти 841830
понад 150 Вт; або 841840

II.9.4.2. системи для зберігання, очищення та пе- 840120000
рекачування ізотопів водню, що викорис-
товують гідриди металів як засоби
зберігання, перекачування або очищення

II.9.5. Вологонепроникні платиновані каталіза- 711510000
тори, спеціально розроблені або підго-
товлені для прискорення обміну ізотопа-
ми водню між воднем і водою з метою до-
бування тритію з важкої води або для
виробництва важкої води

II.9.6. Гелій у будь-якій ізотопній формі, зба- 2844
гачений ізотопом гелію-3 у будь-якому 2845
вигляді та в кількості понад 1 г неза-
лежно від того, змішаний чи не змішаний
він з іншими матеріалами, а також який
міститься у будь-якому обладнанні або
пристрої, крім продуктів, що містять
менш як 1 г гелію-3

II.9.7. Радіонукліди з альфа-випроміненням та 2844
пристрої, що їх містять, з періодом аль- 2845
фа-напіврозпаду не менш як 10 днів, але
не більш як 200 років, у вигляді
складів або сумішей із загальною ак-
тивністю понад 1 кюрі на 1 кг (37 ГБк)
і більше, крім продуктів та пристроїв,
що містять менш як 100 мілікюрі (3,7
ГБк) альфа-активної речовини

II.9.8. Засоби, обладнання і установки для роз- 840120000
ділення ізотопів літію, як це зазначе-
но нижче:

II.9.8.1. засоби або установки для сепарації ізо- 840120000
топів літію

II.9.8.2. обладнання для сепарації ізотопів літію, 840120000
як це зазначено нижче:

а) упаковані рідина-рідинні обмінні ко-
лони, спеціально спроектовані для
літійових амальгам;

б) насоси для ртутної і/або літійової
амальгами;

в) ячейки для електролізу амальгами
літію;

г) випарники для концентрованих роз-
чинів гідроксиду літію

II.10. Доповнення до пункту II.2.2. розділу
II.2 Списку

II.10.1. Блоки ЧПК - спеціально розроблені "бло-
ки керування рухом" для застосування
"числового програмного керування" на
верстатах, верстати із ЧПК, "програмне
забезпечення" та технологія:

II.10.1.1. блоки ЧПК для одночасного керування чо- 853710100
тирма або більше інтерполяційними осями 853710990
координат, по яких може здійснюватись
"контурне керування"

II.10.1.2. блоки ЧПК для верстатів з двома-чотирма 853710100
інтерполяційними осями координат, по 853710990
яких може одночасно здійснюватись "кон-
турне керування", які відповідають
одній або кільком з таких вимог:

а) здатність до обробки даних у режимі
"реального масштабу часу" з метою
зміни шляху інструменту під час опе-
рації обробки за допомогою автома-
тичного розрахунку та корекції даних
"підпрограми", якщо обробка
здійснюється по двох або більше осях
за допомогою вимірювальних циклів
б) здатність безпосередньо (в діалого-
вому режимі) отримувати та обробля-
ти дані систем автоматизованого про-
ектування (САПР) для внутрішньої
підготовки машинних команд
в) здатність без змін згідно з
технічними вимогами виробника
підключати допоміжні блоки, що доз-
воляють збільшувати кількість інтер-
поляційних осей для "контурного керу-
вання", навіть якщо це не було перед-
бачено додатковими вимогами

II.10.1.3. спеціально розроблений для верстатів 846610390
"блок керування рухом", який має одну 846620
або кілька таких характеристик: 853710100
а) інтерполяція більш як по чотирьох 853710990
осях
б) здатність до обробки в режимі "ре-
ального масштабу часу", як це за-
значено в позиції "а" підпункту
II.10.1.2 або
в) здатність до отримання та оброб-
ки даних САПР, як це зазначено в
позиції "б" підпункту II.10.1.2

Примітки: 1. Пристрої, зазначені у підпунктах II.10.1.1,
II.10.1.2 та II.10.1.3, підлягають експортному
контролю, якщо вони:
а) придатні до вмонтування у верстати, що не
підлягають експортному контролю, та входять
до їх складу або
б) спеціально розроблені для верстатів, що підля-
гають експортному контролю

2. "Програмне забезпечення" (в тому числі докумен-
тація) для блоків ЧПК, призначене для експорту,
повинне бути:
а) призначене тільки для роботи на верстаті; та
б) обмежене мінімумом операцій, необхідних для
використання (установлення, роботи та обслуго-
вування) цих пристроїв

II.10.1.4. верстати для обробки або різання мета- 8456, 8457
лів, кераміки та композиційних матері- 8459, 8460
алів, які можуть бути обладнані елект- 8461
ронними пристроями для одночасного "кон- 846390
турного керування" по двох і більше осях 846490000

Примітки:
1. С-вісь, яка використовується для кріплення шліфу-
вальних кругів у перпендикулярному положенні до по-
верхні, яка обробляється, не розглядається як гори-
зонтальна вісь обертання

2. Не враховуються в загальній кількості горизонтальних
осей вторинні паралельні горизонтальні осі, наприк-
лад вторинна вісь обертання, центральна лінія якої
паралельна первинній осі обертання

3. Номенклатура осей повинна бути узгоджена з міжнарод-
ним стандартом ISO 841 "Номенклатура ЧПК по осях та
за видами руху у верстатах"

4. Осі обертання необов'язково передбачають поворот
більш як на 360 градусів дуги. Обертання може
приводитися пристроєм лінійного переміщення,
наприклад гвинтом або рейкою з шестернею

II.10.1.5. Верстати токарні, шліфувальні, фрезерні, 846011000
а також будь-які комбінації з них, які
мають:

а) дві або більше координати, одно-
часно і погоджено контрольовані
для "контурного керування", та
б) одну з характеристик:
(1) дві або більше кругові коор-
динати контурної обробки
(2) один і більше "хитких шпинде-
лів" контурної обробки

Примітки: 1. Вимога пункту II.10.1.5 "б"(2) стосується тільки
шліфувальних та фрезерних верстатів

(3) зміщення осі за один оберт
валу менше ніж 0,0006 мм

2. Вимога пункту II.10.1.5 "б"(3) стосується тільки
токарних верстатів

(4) "вибігом" за один оберт валу
менше ніж 0,0006 мм
(5) точність позиціювання з усі-
ма компенсаційними можливос-
тями менше ніж:

(6) 0,001 градусів дуги на будь-якій осі
обертання

(7) 0,004 мм уздовж будь-якої лі-
нійної осі (загальний вибір
позиції) для шліфувальних
верстатів

(8) 0,006 мм уздовж будь-якої
лінійної осі (загальний
вибір позиції) для фрезерних
та токарних верстатів

3. До пункту II.10.1.5 "б"(5)(8) не включено фрезерні
і токарні верстати з точністю позиціювання однієї
осі з усіма компенсаційними можливостями, що
дорівнює або більше 0,005 мм

4.
1) Згідно з пунктом II.10.1.4. не підлягають екс-
портному контролю верстати для зовнішнього,
внутрішнього та зовнішньо-внутрішнього шліфуван-
ня, що мають такі характеристики:

(а) безцентрово-шліфувальні верстати
(б) верстати тільки для циліндричного шліфування
(в) максимальний зовнішній діаметр або довжина
деталі становить 150 мм
(г) координати змінюються одночасно тільки по
двох осях у разі керування по контуру
(д) немає горизонтальної с-осі

2) Згідно з пунктом II.10.1.4 не підлягають контролю
спеціальні безцентрово-шліфувальні верстати, що
мають такі характеристики:

(а) осі, обмежені "х", "у", "с" та "а",
де с-вісь використовується для установки
перпендикулярності шліфувальних кругів до
поверхні, яка обробляється, а-вісь - для
шліфування циліндричних кулачків
(б) зміщення ("вибіг") шпинделя становить не мен-
ше (не краще) ніж 0,0006 мм

3) Згідно з пунктом II.10.1.4 не контролюються мета-
лорізні або універсальні верстати, що мають такі
характеристики:
а) постачаються як комплексна система з "програм-
ним забезпеченням", спеціально розробленим для
виробництва інструментів та різців
б) мають не більше двох осей обертання, по яких
може одночасно здійснюватися керування перемі-
щенням виконуючих органів у разі "контурного
керування"
в) "вибіг" за одне обертання валу становить біль-
ше 0,0006 мм
г) точність позиціювання з усіма компенсаційними
можливостями становить не менше (не краще)
ніж:
(1) 0,004 мм уздовж будь-якої осі для повного
вибору позиції або
(2) 0,001 гр.дуги для будь-якої осі обертання

II.10.1.6. верстати електроіскрової обробки (ВЕО): 845630000
(а) що мають не менше п'яти змінних
осей координат для "контурного
керування" з кабельним живленням
(б) бездротові (ВЕО) верстати, що
мають дві або більше горизон-
тальні осі обертання, які мо-
жуть одночасно переміщуватися
у разі "контурного керування"

II.10.1.7. інші верстати для обробки металів, ке- 8456
раміки або композиційних матеріалів за 846390
допомогою водних та інших рідинних
струменів, у тому числі з абразивними
додатками, електронного променя або ла-
зерного променя, які мають дві або
більше осі обертання:
а) по яких одночасно змінюються ко-
ординати під час "контурного ке-
рування" та
б) які мають точність позиціювання
менше (краще) ніж 0,003 гр.дуги

II.10.1.8. "програмне забезпечення", спеціально
розроблене або модифіковане для розроб-
ки, виробництва або використання облад-
нання, що контролюється згідно з пунк-
тами II.10.1.1 - II.10.1.7

II.10.1.9. спеціальне "програмне забезпечення", за
допомогою якого здійснюється адаптивний
контроль і яке має такі характеристики:

а) для гнучких виробничих ячеєк во-
но складається, принаймні, з об-
ладнання, зазначеного в пунктах
II.10.1.3 (а) та II.10.1.3 (б)
б) здатне утворювати або змінювати
при "обробці в реальному часі"
"підпрограми" або параметри шля-
хом використання сигналів, одер-
жаних одночасно, принаймні, двома
способами виявлення, такими як:

(1) машинний зір (оптичний діапазон)
(2) зображення в інфрачервоних про-
менях
(3) акустичне зображення (акустичний
діапазон)
(4) тактильне вимірювання
(5) інерційне позиціювання
(6) вимірювання сили
(7) вимірювання крутного моменту

Примітка: Згідно з пунктом II.10.1.9 не контролюється "програм-
не забезпечення", за допомогою якого здійснюється
тільки класифікація функціонально ідентичного облад-
нання всередині "гнучких виробничих ячеєк", а також
яке використовує збережену "підпрограму" та передба-
чену раніше "підпрограму" розподілу

II.10.1.10."програмне забезпечення" електронних
пристроїв, крім зазначених у пунктах
II.10.1.1 - II.10.1.3, дає можливість
"числового керування" обладнанням, що
контролюється згідно з пунктом II.10

II.10.1.11."технологія" для "розробки" обладнання,
що підлягає експортному контролю згідно
з пунктами II.10.1.1 - II.10.1.10,
II.10.1.14, II.10.1.15

II.10.1.12."технологія" для "виробництва" облад-
нання, що контролюється згідно з пунк-
тами II.10.1.1 - II.10.1.7, II.10.1.14,
II.10.1.15

II.10.1.13. інші технології:

а) для "розробки" графіків взаємодії
як складової частини пристроїв
"ЧПК" у разі підготовки або зміни
"підпрограм"
б) для "розробки" загального "прог-
рамного забезпечення" з метою
включення до блоку "ЧПК" експерт-
них систем для впровадження перс-
пективних інформаційних моделей у
виробництво

II.10.1.14. компоненти та деталі верстатів, що конт-
ролюються згідно з пунктами II.10.1.1 -
II.10.1.7:
а) шпиндельні вузли з радіальним та 8466
осьовим "биттям" не більш як
0,0006 мм
б) пристрої зворотного зв'язку лі- 8466
нійного позиціювання (наприклад
пристрої індуктивного типу, гра-
дуйовані шкали, лазерні або
інфрачервоні системи), що мають
за умови компенсації загальну
точність краще ніж
800+(600+Lx(10 в ступені-3) нм,
де L дорівнює ефективній довжині
в міліметрах, крім систем
вимірювання за допомогою інтерфе-
рометра без замкненого або
розімкненого зворотного зв'язку,
що містять "лазер" для
вимірювання помилок руху
ковзання у верстатах, вимірюван-
ня розмірів верстатів або
подібного обладнання

в) пристрої зворотного зв'язку обер- 8466
тального типу за положенням
(наприклад пристрої індуктивного
типу з градуйованими шкалами,
лазерні або інфрачервоні систе-
ми), що мають за умови компен-
сації "точність" менше (краще)
ніж 0,00025 гр. дуги; крім систем
вимірювання за допомогою інтер-
ферометра без замкненої або
розімкненої петлі зворотного
зв'язку, що містять "лазер" для
вимірювання помилок руху ковзан-
ня у верстатах, пристроях для
визначення розмірів верстатів
або подібного обладнання

г) станина з напрямними та полозка- 8466
ми з такими характеристиками:
1) постійність кутового положен-
ня робочого органу не більше
двох кутових секунд
2) відхилення від пря-
молінійності в горизонтальній
площині не більш як 2 мкм на
300 мм довжини
3) відхилення від прямолінійнос-
ті у вертикальній площині
не більше 2 мкм на 300 мм
довжини

д) алмазні леза вставок для різця, 820780000
що мають такі характеристики:
(1) ідеальна різальна кромка, що
зберігається у разі 400 про-
ходів у будь-якому напрямку
(2) округлість (найбільша відс-
тань по нормалі між реальним
профілем та описаним колом)
не більш як 2 мкм
(3) радіус різання знаходиться

між 0,1 та 5,0 мм включно

II.10.1.15. спеціально розроблені компоненти або 853710100
підвузли таких видів, що піддаються 853710990
поліпшенню згідно з вимогами виробника: 846610390
"ЧПК", пульти керування рухом, верстати 846620
або пристрої зворотного зв'язку, які
відповідають рівню, що контролюється
згідно з пунктами II.10.1.1 - II.10.1.4
та II.10.1.14 (в) або перевищують його:

а) печатні плати з встановленими
компонентами та "програмним за-
безпеченням"
б) "комбіновані поворотні столи"

Визначення:
1. "Точність", - як правило, вимірюється через не-
точність, що визначається як максимальне позитивне
або негативне відхилення від прийнятого стандартного
або істинного значення

2. "адаптоване керування" - система керування, яка ко-
ригує реакцію відповідно до умов, виявлених у ході
експлуатації

3. "кулачковий ефект" (осьове зміщення) - осьове
зміщення, яке вимірюється в площині, перпендику-
лярній планшайбі шпинделя в точці, найближчій до ко-
ла планшайби шпинделя

4. "комбінований поворотний стіл" - стіл, що забезпечує
обертання та нахил деталі, що обробляється, по двох
непаралельних координатах, які можуть одночасно та
узгоджено контролюватися для "контурного керування"

5. "контурне керування" - два або більше переміщення з
"числовим програмним керуванням", що здійснюються
відповідно до команд, що визначають наступне - не-
обхідне положення та необхідні швидкості подання в
це положення. Ці швидкості подання змінюються одна
відносно одної таким чином, що виникає необхідний
контур

6. "цифровий комп'ютер" - обладнання, яке може у формі
однієї або кількох дискретних змінних:
а) приймати дані
б) зберігати дані чи команди в постійних або
змінних (з можливістю перезапису) запам'ятову-
вальних пристроях
в) обробляти дані за допомогою послідовності ко-
манд, що зберігається в пам'яті, яка може бути
модифікована
г) здійснювати виведення даних

Примітка. Модифікація послідовності команд, що зберігається в
пам'яті, включає в себе заміну постійних запам'ято-
вувальних пристроїв, але не фізичну зміну монтажу
або схеми з'єднань

7."Гнучка виробнича ячейка (ГВЯ)" (іноді називається
"гнучкою виробничою системою (ГВС)" або "гнучкою ви-
робничою одиницею (ГВО)") - об'єкт, що являє собою
з'єднання хоча б:
а) "цифрового комп'ютера" з власною "оперативною
пам'яттю" та власним відповідним обладнанням
та
б) двох або більше таких пристроїв:
1) верстата, описаного у розділі II.2.2
2) пристрою для контролю розмірів, описаного у
розділі II.2.3
3) "робота", що контролюється згідно з розді-
лом II.2.6
4) обладнання з цифровим керуванням, що конт-
ролюється згідно з розділом II.4.4

8. "Лазер" - пристрій, що складається з окремих компо-
нентів, призначений для генерації когерентного
світлового випромінювання, яке підсилюється потоком
стимулюючого випромінювання

9. "Оперативна пам'ять" - головний запам'ятовувальний
пристрій для даних або команд, що забезпечує швидкий
доступ до центрального процесора. Він складається з
внутрішньої пам'яті "цифрового комп'ютера" та
будь-якого ієрархічного розширення до неї, зокрема
такого, як надоперативна пам'ять або розширена
пам'ять з довільним доступом

10. "Мікропрограма" - послідовність елементарних команд,
що зберігаються в спеціальному запам'ятовувальному
пристрої, виконання її викликається введенням команд
покажчика до регістру команд

11. "Блок керування переміщеннями" - електронний вузол,
спеціально розроблений для того, щоб забезпечити
комп'ютерній системі можливість одночасно та узгод-
жено контролювати зміну координат верстатів для
"контурного керування"

12. "Числове програмне керування" - автоматичне керуван-
ня процесом, яке здійснюється за допомогою пристрою,
що використовує цифрові дані, які звичайно вводяться
в ході виконання операцій

13. "Підпрограма" - упорядкований набір команд визначе-
ною мовою та в такому форматі, який потрібний для
того, щоб операція виконувалась під автоматичним ке-
руванням, яке записується у вигляді машинної програ-
ми на вхідному носії або готується як вхідні дані
для обробки на комп'ютері з метою одержання машинної
програми

14. "Програма" - послідовність команд для здійснення
процесу, яка надається в такій формі, що вона може
бути виконана електронним комп'ютером або може бути
перетворена в таку форму

15. "Обробка в реальному часі" - обробка даних електрон-
ним комп'ютером у відповідь на зовнішню подію
відповідно до тимчасових вимог, що пов'язані з цією
зовнішньою подією

16. "Робот" - маніпулятор, який може пересуватися безпе-
рервно або переривчасто за заданою траекторією, ви-
користовувати "датчики", і має всі такі характерис-
тики:
а) є багатофункціональним;
б) здатний встановлювати або орієнтувати ма-
теріал, деталі, інструменти чи спеціальні
пристрої за допомогою різноманітних переміщень
у тривимірному просторі
в) складається з трьох або більше сервопристроїв
із замкненим або розімкненим контуром, які мо-
жуть містити крокові двигуни
г) має "доступну для споживача програмованість",
що здійснюється за допомогою навчання/відтво-
рення або за допомогою електронного комп'юте-
ра, які можуть являти собою запрограмований
логічний контролер, тобто без механічного
втручання

Примітка: Наведене вище визначення не охоплює такі пристрої:
а) маніпулятори, керовані тільки вручну або теле-
оператором
б) маніпулятори з фіксованою послідовністю дій,
які є автоматичними рухомими пристроями, що
діють згідно з механічно фіксованими запрогра-
мованими рухами. Програма механічно обмежуєть-
ся нерухомими упорами, такими, як штифти та
кулачки. Послідовність рухів та вибір траекто-
рій або кутів не змінюється механічними,
електронними або електричними засобами
в) механічно керовані маніпулятори із змінною
послідовністю дій, що являють собою автома-
тичні пересувні пристрої, які діють згідно з
механічно фіксованими запрограмованими рухами.
Програма механічно обмежується фіксованими,
але регульованими упорами, такими, як штифти
та кулачки. Послідовність рухів та вибір тра-
екторій або кутів може змінюватись у рамках
заданої програмної структури. Варіації або мо-
дифікації програмної структури (наприклад,
зміна штифтів чи кулачків) за однією або кіль-
кома координатами переміщення виконуються
тільки за допомогою механічних операцій
г) несервокеровані маніпулятори зі змінною
послідовністю дій, які являють собою автома-
тичні пересувні пристрої, що діють згідно з
механічно фіксованими запрограмованими рухами.
Програма може змінюватись, але послідовність
команд здійснюється тільки у разі надходження
двійкового сигналу від механічно фіксованих
електричних двійкових пристроїв або регульова-
них упорів
д) крани-штабелери, що визначаються як системи
маніпуляторів, які працюють у декартових коор-
динатах, змонтовані у складі вертикальної сис-
теми складських бункерів та сконструйовані для
того, щоб забезпечити доступ до вмісту цих
бункерів для складування та вивантаження

17. "Биття" (радіальне биття) - радіальне зміщення за
один оберт головного шпинделя, що вимірюється в пло-
щині, перпендикулярній до осі шпинделя в точці
зовнішньої або внутрішньої обертової поверхні, яка
підлягає випробуванням

II.11. Доповнення до розділу II.10: технічні
умови для верстатів

II.11.1. Блоки "числового програмного керуван-
ня", верстати "з числовим програмним
керуванням" і спеціально розроблене
"програмне забезпечення", як це викла-
дено нижче

Примітка: Щодо блоків "числового програмного керування" -
див. розділ II.10.1.2

II.11.1.1. Верстати, зазначені нижче, для вилучен-
ня або різання металів, кераміки чи
композитів, які відповідно до технічних
умов виробників можуть бути обладнані
електронними пристроями для одночасного
"контурного керування" за двома або
більше осями:

1) верстати для механічної обробки, які 8457
мають "точність позиціювання" з 8458
усіма доступними компенсаціями менше 8459
(краще) 0,006 мм уздовж будь-якої лі-
нійної осі (повне позиціювання) - для
верстатів, які забезпечують обробку
деталей діаметром більш як 35 мм

Примітка: Цим пунктом не охоплюються верстати для обробки
прутків, призначені тільки для механічної обробки
пруткового матеріалу, якщо максимальний діаметр
прутка дорівнює або менший 42 мм та немає можли-
вості для встановлення затискних патронів. Верстати
можуть використовуватись для свердлування і/або фре-
зерування деталей діаметром менш як 42 мм

2) верстати для фрезерування, які ма- 8457
ють будь-які з наведених нижче ха- 8459
рактеристик:

а) "точність позиціювання" з усіма
доступними компенсаціями менше
(краще) 0,006 мм уздовж будь-якої
лінійної осі (повне позиціюван-
ня) або
б) дві чи більше контурні осі обер-
тання

Примітка: Цим пунктом не охоплюються фрезерні верстати, які ма-
ють такі характеристики:

а) довжина ходу по осі X більш як 2 м та
б) повна "точність позиціювання" на осі X більше
(гірше) ніж 0,030 мм

3) шліфувальні верстати, які мають 8460
будь-яку з таких характеристик:

а) "точність позиціювання" з усіма
доступними компенсаціями менше
(краще) 0,004 мм уздовж будь-якої
лінійної осі (повне позиціюван-
ня) або

б) дві чи більше контурні осі обер-
тання

Примітка: Цим пунктом не охоплюються такі шліфувальні верстати:

а) верстати для циліндричного внутрішнього,
зовнішнього і зовнішньо-внутрішнього шліфуван-
ня, які мають усі такі характеристики:

1) виконують тільки циліндричне шліфування
2) мають максимальний зовнішній діаметр або
довжину заготовки 150 мм
3) мають тільки дві осі, які можуть координу-
ватися одночасно для "контурного керування"
4) не мають контурної осі "с"

б) шліфувальні кола з осями, обмеженими "х", "у",
"с" і "а", де вісь "с" використовується для
утримання шліфувального кола в положенні, пер-
пендикулярному до поверхні, що обробляється,
а вісь "а" конфігурована для шліфування бара-
банних кулачків

в) заточувальні або зуборізальні верстати з "прог-
рамним забезпеченням", спеціально спроектовані
для виробництва різців або фрез чи

г) верстати для шліфування розподільних або
колінчастих валів

4) верстати недротового типу для елект- 8456
роіскрової обробки, які мають дві
або більше контурні осі обертання
та можуть координуватися одночасно з
метою "контурного керування"

Примітка: Замість індивідуальних протоколів випробувань можуть
бути використані гарантовані рівні "точності по-
зиціювання" для кожної моделі верстата, щодо якої
використовується процедура випробувань ISO

Технічні примітки:
1. Умовні позначки осей повинні відповідати Міжнародно-
му стандарту ISO 841 "Верстати з ЧПК - Умовні поз-
начки осей і переміщень"

2. До загальної кількості контурних осей обертання не
входять вторинні паралельні контурні осі, центральна
лінія яких паралельна первинній осі обертання

3. Осі обертання не обов'язково повинні повертатися на
360 градусів. Керування осями обертання може
здійснюватись за допомогою лінійного пристрою, нап-
риклад гвинтом, зубчастою рейкою або шестернею

II.11.1.2. "Програмне забезпечення":

1) "програмне забезпечення", спеціально
розроблене або модифіковане для
"розробки", "виробництва" чи "вико-
ристання" обладнання, яке контро-
люється згідно з підпунктами
II.10.1.8 та II.11.1.1

2) "програмне забезпечення" для
будь-якої комбінації електронних
пристроїв або системи, які забезпе-
чують таким пристроям можливість
функціонування як блока "числового
програмного керування", здатного ке-
рувати п'ятьма або більше інтерпо-
ляційними осями, що можуть координу-
вати одночасно з метою "контурного
керування"

Примітки:
1. "Програмне забезпечення" є предметом контролю, якщо
воно експортується окремо або є частиною блока "чис-
лового програмного керування" чи будь-якого елект-
ронного пристрою або системи

2. "Програмне забезпечення" не є предметом контролю,
якщо воно спеціально розроблене або модифіковане ви-
робниками блока управління або верстата для забезпе-
чення роботи некерованого верстата

3) подання результатів випробувань:
результати випробувань повинні включати "точність
позиціювання" (А) та середню помилку реверса (В)

Визначення:
"Датчики" - чутливі елементи, дія яких заснована на
фізичних явищах і вихідний сигнал яких (після перет-
ворення в сигнал, який може бути інтерпретований
контролером) здатний генерувати "програми" чи мо-
дифікувати запрограмовані команди або цифрові дані
програм. Вони включають "перетворювачі" з машинним
зором, ІК-баченням, акустичним баченням, тактильним
відчуттям зміни зусилля, інерційним визначенням
місцеположення, оптичним або акустичним визначенням
відстані чи вимірюванням сили або крутного моменту

"Програмне забезпечення" - набір з однієї чи більше
"програм" або "мікропрограм" у будь-якому дотичному
вигляді

"Програмованість, доступна для споживача" - засоби,
які дають змогу споживачу вводити, модифікувати або
замінювати "програми" засобами, які відрізняються
від зазначених нижче:

а) фізична зміна в монтажі або розведенні чи
б) встановлення функціональних органів керування,
включаючи введення параметрів