Документ втратив чиннiсть!

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку

Кримське республіканське,
територіальні, Головне,
Операційне управління
Національного банку України

Комерційні банки
Асоціація українських банків

ЛИСТ
N 12-211/642 від 24.04.98 р.
м.Київ

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018
р.)

Інструкція з бухгалтерського обліку основних засобів
та нематеріальних активів комерційних банків України
та виписка із Постанови Правління Національного банку
України від 21.04.98 р. N 155 "Про затвердження інстру
кцій
з бухгалтерського обліку основних засобів та нематеріальних
активів установ Національного банку
України й комерційних банкі
в"

Надсилаємо для використання в роботі Інструкцію з бухгалтерського обліку основних засобів та нематеріальних активів комерційних банків України (далі - Інструкція) та виписку із постанови Правління Національного банку України від 21.04.98 р. N 155 "Про затвердження інструкцій з бухгалтерського обліку основних засобів та нематеріальних активів установ Національного банку України й комерційних банків".

Кримському республіканському, обласним та по м.Києву і Київській області управлінням Національного банку України необхідно протягом квітня 1998 р. організувати роботу з комерційними банками з вивчення Інструкції.

Звертаємо Вашу увагу, що Інструкція розкриває тільки питання фінансового обліку.

Починаючи з 1.01.98 р. установи банків нараховують амортизацію (фінансовий облік) пооб'єктно згідно самостійно вибраних методів нарахування амортизації, які визначені обліковою політикою банку. Крім методів нарахування амортизації, передбачених Інструкцією, можливе застосування інших методів, однак будь-який з них має бути економічно обгрунтований.

Передбачивши певні методи нарахування амортизації та норми амортизації , виходячи із строку їх корисного використання, необхідно розробити для своїх підвідомчих установ положення (порядок) про нарахування амортизації на основні засоби та нематеріальні активи.

Звертаємо увагу на нарахування амортизації за новими нормами за основними засобами, придбаними до 1.01.98 р. Якщо за окремими частково замортизованими об'єктами до 1.01.98 р. термін служби за старими нормами перевищує термін служби цих основних засобів за новими нормами, такі предмети необхідно замортизувати до кінця 1998 р.

Крім того звертаємо Вашу увагу, що згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 р. N 283/97-ВР при застосуванні норм амортизації у 1998 році використовується у податковому обліку понижуючий коефіцієнт 0,6. У фінансовому обліку понижуючий коефіцієнт не застосовується.

Суми нарахованої амортизації згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 р. N 283/97-ВР враховуються при визначенні валових витрат та балансової вартості в податковому обліку, а в фінансовому обліку бухгалтерськими проводками не супроводжуються.

Інвентарні картки та інвентарну книгу з обліку основних засобів та нематеріальних активів нового зразка слід відкривати на основні засоби та нематеріальні активи, що оприбутковані починаючи з 5.12.97 р. Інвентарні картки на основні засоби та нематеріальні активи оформлені до 5.12.97 р., залишаються без змін і не переоформляються.

Крім того повідомляємо, що класифікація основних засобів повинна відповідати кодам класифікації основних фондів Державного класифікатора України "Класифікація основних фондів" ДК 013-97, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 19.08.97 р. N 507.

При визначенні предметів, які відносяться до основних засобів необхідно керуватись пунктом 1.2.1. Інструкції та п.47 Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.04.93 р. N 250.

Починаючи з 01.01.98 р. витрати на поточний і капітальний ремонт відображаються в обліку згідно Інструкції, тобто витрати з поточного ремонту (незалежно від суми) за рахунками 7 класу, витрати з капітального ремонту за рахунками 4 класу.

Перелік робіт, що належать до поточного і капітального ремонту, регламентуються інструктивними документами Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України. Зокрема повідомляємо, що перелік основних ремонтно-будівельних робіт капітального та поточного ремонту житлових і громадських будівель та споруд визначений "Переліком основних ремонтно-будівельних робіт капітального та поточного ремонту житлових і громадських будівель та споруд" і додається до листа Держбуду України від 13.01.98 р. N 7/11 "Про визначення понять поточного та капітального ремонтів житлових та громадських будівель" (Збірник інструктивних документів та листів Держкомбуду України від 21.01.98 р. N 30).

Норми віднесення на валові витрати затрат з поліпшення основних засобів, визначені Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 р. N 283/97-ВР застосовуються в податковому обліку і бухгалтерськими проводками (фінансовий облік) не супроводжуються.

При веденні капітального ремонту підрядним способом видача підрядчику господарських матеріалів , що обліковувались на рахунку N 3400 "Господарські матеріали на складі", відображається до прийняття актів виконаних робіт за дебетом рахунку N 3402 "Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці". В подальшому вартість виданих матеріалів підрядчику на підставі актів виконаних робіт відноситься на збільшення капітальних вкладень за незавершеним будівництвом і за не введеними в експлуатацію операційними (неопераційними) основними засобами, що відображається проводкою: Д-т 4430, 4530 К-т 3402.

Установам банків в строк до 1.07.98 р. необхідно розмежувати суми індексації основних засобів проведеної за рішенням Кабінету Міністрів України від 16.05.96 р. N 523 на результати переоцінки основних засобів до ринкової ціни і на результати переоцінки основних засобів понад ринкову ціну. За рахунком № 5100 "Результати переоцінки основних засобів" необхідно відобразити реальну суму переоцінки основних засобів. При цьому необхідно зробити проводку: Д-т 5030 К-т 5100. На суму нереальної переоцінки зменшується вартість активів ( Д-т 4409, 4509, 5030 К-т 4400,4500).

Головний бухгалтер,
в.о. члена Правління П.М.Сенищ