Документ втратив чиннiсть!

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 209 від 18.08.99
м.Київ

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства охорони здоров'я України
N 310 від 08.05.20
14 )

Про заходи щодо подальшого удосконалення
медичної допомоги дітям із вродженими та набутими
захворюваннями щелепно-лицьової ділянки

За період після створення Українського центру для надання допомоги дітям із вродженими та набутими деформаціями щелепно-лицьової ділянки в Києві (Наказ МОЗ УРСР від 07.01.86 N 12, розроблено принципово нові методи діагностики, лікування та профілактики основних захворювань у дітей. На сьогодні в Україні функціонує 1800 ліжок для щелепно-лицьових хворих, з них лише 150 виділені в окремі стаціонари для дітей.

У клініках Донецька, Одеси, Харкова, на базі яких працюють фахівці вищих медичних закладів освіти накопичено значний досвід з проведення комплексного лікування дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки. Проте, аналізуючи рівень підготовки хірургів, методики та результати роботи щелепно-лицьових відділень, виявлено, що вони недостатні для надання кваліфікованої спеціалізованої допомоги дітям, немає комплексності у підходах до лікування.

Кількість дітей з вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки складають третину від аналогічних захворювань у дорослих. За статистичними даними, дитяче населення України зменшується, але питома вага співвідношення вроджених вад, пухлин, травматичних ушкоджень, запальних процесів та інших захворювань залишається на тому ж рівні. Діти з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки народжуються з частотою 1:600 - 1:700 пологів, таким чином, кожного року спеціалізовану хірургічну допомогу потребують 800 хворих. Таким дітям проводять 3-4 операційних втручання, близько 35 разів вони звертаються до ортодонта. Їм потрібна постійна допомога логопеда та довгострокове, інтенсивне, своєчасне лікування.

Виходячи з аналізу захворюваності дітей України на запалення, пухлинні процеси щелепно-лицьової ділянки, відзначено, що вони на 25%-40% трапляються частіше, ніж у дорослих. Це зумовлено закономірностями анатомо-фізіологічного розвитку дитини. Наслідки цих захворювань небезпечні для розвитку організму, що вимагає звести до мінімуму вторинні дефекти і деформації щелепово-лицьової ділянки, рецидиви захворювань.

Останнім часом через складну соціально-економічну ситуацію в країні, зменшення обсягів фінансування галузі охорони здоров'я погіршилась якість лікування, відзначаються порушення етапності лікування хворих та дотримання термінів лікування. Відсутність комплексної їх реабілітації зумовила появу більшої кількості ускладнень після хірургічної корекції щелепно-лицьових вад розвитку, що потребує високої кваліфікації та досвіду роботи.

Аналізуючи результати роботи щелепно-лицьових відділень, відзначено, що діагностичні помилки, особливо при пухлинних процесах у дітей, мають тенденцію до зростання. Крім того, збільшилась кількість важких вторинних деформацій після лікування вроджених та набутих захворювань щелепно-лицьової ділянки. Лікарі важкохворих не завжди направляють до спеціалізованих відділень, намагаються лікувати їх власними силами, що на фоні їх недостатньої компетентності призводить до формування нових деформацій, погіршення стану хворого. Особливої уваги заслуговує лікування та реабілітація дітей із вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки, які перебувають у будинках дитини та інтернатах.

У зв'язку з цим організація надання спеціалізованої допомоги дітям з вродженими та набутими вадами щелепно-лицьової ділянки вимагають певних змін.

З метою покращання спеціалізованої медичної допомоги НАКАЗУЮ:

1. Затвердити:

1.1. Положення про Український центр дитячої щелепно-лицьової хірургії (додається).

1.2. Положення про міжобласний центр дитячої щелепно-лицьової хірургії (додається).

1.3. Перелік міжобласних центрів та закріплених за ними регіонів для надання допомоги дітям з вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки (додається).

1.4. Положення про головного позаштатного стоматолога-хірурга Міністерства охорони здоров'я України (додається).

1.5. Положення про керівника міжобласного дитячого центру щелепно-лицьової хірургії (додається).

1.6. Рекомендований перелік обладнання та оснащення Українського дитячого центру щелепно-лицьової хірургії (додається).

1.7. Перелік захворювань, які потребують лікування в Українському та міжобласних центрах (додається).

1.8. Стандарти лікування та реабілітації дітей та підлітків з захворюваннями щелепно-лицьової ділянки (додається).

1.9. Карту хворого із вродженими вадами щелепно-лицевої ділянки (додається).

2. Організувати Український центр дитячої щелепно-лицьової хірургії на базі дитячої клінічної лікарні N 7 м.Києва (надалі Центр), за погодженням.

3. Генеральному директору УДСЛ "Охматдит" Каріній Н.Г.:

3.1. Організувати необхідну консультативну допомогу спеціалістів, медико-генетичні та інші дослідження за направленням Українського дитячого центру щелепно-лицьової хірургії.

3.2. Організувати на базі консультативної поліклініки (вул.Стрітинська, 7/9) диспансерний медико-статистичний відділ Українського центру дитячої щелепно-лицьової хірургії в межах загальної чисельності.

4. Створити міжобласні центри дитячої щелепно-лицьової хірургії в м.Одесі, Харкові, Донецьку, Львові.

5. Начальникам управлінь охорони здоров'я (Одеської, Харківської, Донецької, Львівської облдержадміністрацій) забезпечити організацію центрів щелепно-лицьової хірургії для дітей відповідно до Положення про регіональний центр дитячої щелепно-лицьової хірургії, штатного розпису регіонального дитячого щелепно-лицьового відділення.

6. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:

6.1. Забезпечити організацію медичної допомоги дітям із захворюваннями щелепно-лицьової ділянки згідно з цим наказом.

6.2. Вжити заходів щодо поліпшення медичної допомоги дітям та підліткам із захворюваннями щелепно-лицьової ділянки, спрямованих на ранню медичну та соціальну їх реабілітацію.

6.3. Забезпечити лікування вроджених та набутих захворювань щелепно-лицьової ділянки I-II ступеня важкості відповідно до Переліку захворювань, які потребують лікування в Українському та міжобласних центрах.

6.4. При наявності на адміністративній території двох та більше будинків дитини визначити будинок дитини для організації реабілітації дітей з вадами розвитку щелепно-лицьової ділянки. Забезпечити перебування таких дітей у цих будинках дитини.

6.5. Забезпечити підготовку спеціалістів, які залучені до організації спеціалізованої допомоги дітям з вродженими вадами розвитку у будинку дитини, з врахуванням вивчення особливостей догляду, навчання, лікування та реабілітації цих дітей.

6.6. Забезпечити передачу інформації до МОЗ про кожний вперше діагностований випадок не пізніше одного місяця після встановлення діагнозу вродженої вади щелепно-лицьової ділянки згідно з Картою хворого з вродженою вадою щелепно-лицьової ділянки у дітей, затвердженою цим наказом.

6.7. Забезпечити систематичний контроль та аналіз якості діагностики, лікування та реабілітації дітей та підлітків з вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки на всіх етапах надання медичної допомоги.

6.8. Щороку заслуховувати інформацію про стан організації допомоги таким дітям на нарадах управлінь. Звіти про роботу направляти до управління організації медичної допомоги дітям і матерям МОЗ України до 1 березня наступного за звітним року, починаючи з 1999 року.

7. Начальникам управлінь охорони здоров'я Київської міської, Донецької, Харківської, Львівської, Одеської обласних державних адміністрацій організувати роботу центрів дитячої щелепно-лицьової хірургії відповідно до положень, затверджених цим наказом.

8. Начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям (Гойда Н.Г.), начальнику Головного управління організації медичної допомоги дорослому населенню (Піщиков В.А.):

8.1. Забезпечити контроль за удосконаленням якості медичної допомоги дітям та підліткам з вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки в Україні.

9. Начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям (Гойда Н.Г.), в.о. начальника Центру медичної статистики (Голубчиков М.В.) внести зміни до форм статистичної звітності щодо вроджених вад щелепно-лицьової ділянки у дітей.

10. Начальнику відділу санаторно-курортного лікування та реабілітації Головного управління організації медичної допомоги дорослому населенню (Віцяк П.I.) вивчити питання організації на базі дитячого санаторію відділення реабілітації дітей та підлітків із захворюваннями щелепно-лицьової ділянки.

11. Директору Українського центру інформаційних технологій та Національного реєстру МОЗ України (Кортушин Г.I.), головному позаштатному стоматологу-хірургу МОЗ України (Харьков Л.В.) забезпечити створення реєстру дітей з вродженими вадами розвитку.

12. Керівнику Українського центру дитячої щелепно-лицьової хірургії, головному позаштатному стоматологу-хірургу МОЗ (Харьков Л.В.), начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям (Гойда Н.Г.) забезпечити організацію та проведення підсумкових нарад, науково-практичних конференцій з питань організації щелепно-лицьової допомоги дітям не менше 1 разу у 3 роки.

13. Вважати наказ МОЗ УРСР від 07.01.86 р. N 12 "Про організацію Республіканського центру для надання медичної допомоги, дітям з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки" таким, що втратив чинність.

14. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Весельського В.Л..

В.о. Міністра В.Ф.МОСКАЛЕНКО

Затверджено
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
від 18.08.99 N 209

I. Рекомендований перелік обладнання та оснащення
для Українського і міжобласних дитячих центрів

1. Апарат для наркозу - 2 шт.

2. Операційний стіл - 2 шт.

3. Безтіньова стаціонарна лампа - 4 шт.

4. Кондиціонер - 4 шт.

5. Пересувні стільці для операційної - 6.

6. Шафи для операційної - 5.

7. Слиновідсмоктувач - 4.

8. Меблі для операційної - стандартні - 1 комплект.

9. Хірургічний інструментарій:

хірургічні голки;

леза для скальпелів;

набір інструментів для видалення зубів у дітей;

набір інструментів для ринопластики, хейлопластики,

ураностафілопластики;

москіти, хірургічні ножиці, пінцети, титанові пластини та шурупи для остеосинтезу.

10. Інтубаційні трубки N 2-6 - 20 комп.

11. Респіраторні мішки (дитячі) - 3.

12. Бактерицидні лампи.

13. Відбиткові матеріали: альгінатні та еластичні.

14. Гіпс зуботехнічний.

15. Пластмаса для виготовлення ортодонтичних апаратів:

"Геосгуl", "Soft-liner", "Редонт", "Протакрил".

16. Дріт ортодонтичний - 0,6: 0,8; 1,0: 2,0 мм.

17. Віск базисний, віск моделювальний.

18. Оклюдатори пластикові.

19. Наконечники зуботехнічні.

20. Фрези твердосплавні, голівки корборундові.

21. Гвинти ортодонтичні - всі типи гвинтів фірми "Геопе" з 1-ю, 2-ма, 3-ма направляючими.

22. Кільця бандажні з замками.

23. Дуги ортодонтичні N-Ті круглі, квадратні, гвинти "Sentalloy" різних розмірів.

24. Набори брикетів для техніки прямої дуги та еджуайз-техніки.

25. Матеріал хімічної та світлової полімеризації для фіксації брикетів.

26. Набори стандартних металевих ковпачків для молочних та постійних зубів 5 наборів.

27. Інструменти для роботи з брикетами та дугами - 2 набора.

28. Набор зубів пластмасових (Естедепт, Івоклар) - 10.

29. Кювети зуботехнічні - 20.

30. Гіподонти - 3.

31. Портативна бормашина - 3.

32. Підборідна праща - 10.

33. Потилицева праща - 5.

34. Ліп-Бампер - 5.

35. Стоматологічна установка стаціонарна з комплектом наконечників - 1.

II. Оснащення ортодонтичного кабінету
Українського та міжобласних центрів

1. Відбиткові матеріали:

альгінатні еластичні
(Ypeen, Cromopan) 30 банок (Stomaflex, Ormamax) 5 упаковок. 

2. Гіпс зуботехнічний - звичайний - 5 мішків
супергипс - 1 мішок
мармуровий гіпс для діагностичних моделей - 1 мішок.

3. Пластмаса для виготовлення ортодонтичних апаратів:

- "Leocryl" (порошок, рідина, барвники) - 2 банки

- "Soft-liner" ( для корекції зндоназальных активаторов) - 1банку

- "Редонт" ," Протакрил" - 20 пачок

4. Дріт ортодонтичний - 0,6; 0,8; 1,0; 2,0 мм - по 5 мотків

 
5. Віск базисні - 10 пачок, віск моделіровочний (Лавакс) - 10 пачок

6. Окклюдатори пластикові - 300 штук

7. Наконечник зуботехнічний - 2 штуки

8. Фрези твердосплавні - 10 шт., камені - 30 шт., голівки корборундові.

9. Гвинти ортодонтичні - усі типи гвинтів фірми "Leone" із 1-ї, 2-ма, 3-ма направляючими - по ЗО шт.

10. Каблучки бандажні з замками - повний набір.

11. Дуги ортодонтичні Ni-Ті круглі, квадратні, гвинти "Sentalloy" різні діаметри - ЗО шт.

12. Набори брекетів для техніки прямої дуги і еджуайз-техніки - 20 наборів.

13. Матеріал хімічного або світлового твердіння для фіксації брекетів - 1 упаковування.

14. Набори стандартних металевих ковпачків для молочних і постійних зубів - 3 пачки.

15. Інструменти для роботи з брекетами і дугами - набір щипців.

16. Набори зубів пластмасових (Эстедент, Ивоклар) - по 10 гарніту р.

17. Кювети зуботехнічні - 5 шт.

18. Гіподонти - 5 шт.

19. Портативна бормашина - 1 шт.

20. Підборідна праща - 10 шт.

21. Потилична, шийна тяга - по 10 шт.

22. Ліп-бампер - 20 шт.

23. Стоматологічна установа стаціонарна з комплектом наконечників - 1 шт.

Затверджено
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
від 18.08.99 N 209

Положення
Про головного позаштатного
стоматолога-хірурга МОЗ України

1. Головним позаштатним стоматологом-хірургом МОЗ України призначається лікар - стоматолог-хірург, що спеціалізується на щелепно-лицьовій хірургії дорослого і дитячого віку, який має ступінь доктора медичних наук, досвід організаційної, наукової та практичної роботи з питань щелепно-лицьової хірургії і працює в одному з державних медичних закладів.

2. Призначення та звільнення головного позаштатного стоматолога-хірурга Міністерства охорони здоров'я України здійснюється Міністром охорони здоров'я.

3. Головний позаштатний стоматолог-хірург Міністерства охорони здоров'я України підпорядковується начальнику управління організації медичної допомоги дітям і матерям.

4. Основним обов'язком головного позаштатного стоматолога - хірурга МОЗ України є робота і контроль за проведенням заходів щодо своєчасного виявлення, комплексного лікування і профілактики вроджених і набутих захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей, ефективного їх лікування спеціалізованих закладах України.

5. Згідно зі своїми обов'язками головний позаштатний стоматолог-хірург МОЗ України у напрямку надання медичної допомоги хворим дітям зобов'язаний:

- щороку проводити аналіз статистичної та іншої інформації про роботу дитячих закладів щелепно-лицьової хірургії, розповсюдженість та ефективність профілактики та лікування щелепно-лицьових вад у дітей;

- разом з управлінням організації медичної допомоги дітям і матерям Міністерства охорони здоров'я України розробляє комплексні плани розвитку і вдосконалення хірургічної служби щелепно-лицьових захворювань у дітей, здійснює періодичну перевірку роботи відділень (закладів) щелепно-лицьової хірургії;

- контролювати впровадження в роботу закладів щелепно-лицьової хірургії України досягнень науки в діагностиці, лікуванні та профілактиці вад щелепно-лицьової ділянки у дітей;

- рецензувати науково-методичні матеріали, проводити клінічну апробацію нових методик лікування, лікарських засобів, апаратів, інструментів, пристроїв для діагностики, профілактики та лікування захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей;

- аналізувати причини скарг батьків на організацію і якість медичної допомоги дітям з вадами щелепно-лицьової ділянки; розробляти заходи щодо їх усунення;

- проводити консультативний прийом дітей в Українському центрі надання медичної допомоги дітям з вадами щелепно-лицьової ділянки УДСЛ "Охматдит" згідно з графіком;

- надавати стаціонарну допомогу дітям з вадами щелепно-лицьової ділянки на базі зазначеного Центру;

- контролювати проходження удосконалення працівників міжобласних центрів в Українському центрі щелепно-лицьової хірургії по лікуванню дітей із вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки, створює для цього оптимальні умови;

- контролювати науково-методичну та лікувальну допомогу, яка надається органами охорони здоров'я та міжобласними центрами дітям з щелепно-лицьовою патологією;

- приймає участь у плануванні роботи МОЗ з питань щелепно-лицьової хірургії у дітей; у підготовці матеріалів до нарад МОЗ та вищестоящих органів з питань щелепно-лицьової хірургії;

- приймає участь у проведенні атестації лікарів-стоматологів-хірургів.

Затверджено
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
від 18.08.99 N 209

Положення
про Український центр
дитячої щелепно-лицьової хірургії

Український центр дитячої щелепно-лицьової хірургії (надалі Центр) є науково-практичним об'єднанням, організованим на базі спеціалізованого щелепно-лицьового відділення дитячої клінічної лікарні N 7 м.Києва та профільної кафедри Національного медичного університету. Центр здійснює науково-методичне керівництво лікувально-профілактичними закладами та установами з питань надання комплексної допомоги дітям України з вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки, надає практичну медичну допомогу хворим.

До структури Центру для надання медичної допомоги дітям з вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки входять:

щелепно-лицьове відділення;

логопедичний кабінет;

кабінет функціональної діагностики;

ортодонтичний кабінет;

реабілітаційний кабінет;

кабінет дитячого психолога;

лабораторії: біохімічна, фототехнічна, імунологічна;

організаційно-методичний кабінет.

Завдання Центру:

організація кваліфікованої спеціалізованої консультативнодіагностичної та лікувальної допомоги дітям з вродженими незрощуваннями губ та піднебіння, пухлинами голови та шиї та іншими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки у дітей;

надання організаційно-методичної та координаційної допомоги лікувальним профільним закладам України з питань виявлення, спостереження дітей, що знаходяться на диспансерному обліку; проведення профілактичних та реабілітаційних заходів;

вивчення розповсюдженості зазначених захворювань та розробка ефективних заходів щодо їх зниження та профілактики;

підвищення кваліфікації лікарів щелепно-лицьових відділень та лікарів-стоматологів і дитячих стоматологів з питань діагностики, профілактики, лікування вад розвитку та набутих захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей;

вивчення та розповсюдження в Україні досвіду роботи кращих щелепно-лицьових відділень та стоматологічних дитячих кабінетів;

виїзна організаційна та консультативна допомога в містах України, в т.ч. по лінії санавіації;

координація та планування наукових досліджень із зазначених проблем;

наукова розробка сучасних методів діагностики, профілактики та лікування хворих з вродженими та набутими захворюваннями обличчя та застосування на практиці;

організація та проведення наукових та науково-практичних конференцій та семінарів з питань вроджених вад обличчя;

підготовка щорічного аналізу роботи служби для управління організації медичної допомоги дітям і матерям МОЗ України та МОЗ АР Крим, управління охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - контроль за своєчасною передачею інформації до реєстру дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки;

організація роботи по створенню реєстру дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки, проведення аналізу даних регістру та підготовка пропозицій для органів охорони здоров'я щодо покращання медичної допомоги дітям з щелепно-лицьовою патологією.

Затверджено
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
від 18.08.99 N 209

Положення про міжобласний центр дитячої
щелепно-лицьової хірургії

Міжобласний центр дитячої щелепно-лицьової хірургії (надалі Центр) є науково-практичним об'єднанням, організованим на базі спеціалізованого щелепно-лицьового відділення клінічної лікарні та профільної кафедри закладу медичної освіти.

Центр здійснює науково-методичне керівництво лікувально-профілактичними заходами з питань надання комплексної допомоги дітям із вродженими та набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки регіону, підпорядкованому Центру.

До структури Центру входять:

щелепно-лицьове відділення;

логопедичний кабінет;

кабінет функціональної діагностики;

реабілітаційний кабінет.

Завдання міжобласного центру:

організація кваліфікованої спеціалізованої консультативнодіагностичної та лікувальної допомоги дітям із вродженими та набутими захворюваннями (незрощення губи та піднебіння, колобоми обличчя, синдром I-II зябрової дуги, вроджені гемангіоми, полікістоми, одонтогенні та неодонтогенні пухлини та пухлиноподібні новоутворення, запальні процеси, травматичні ушкодження, захворювання СНЩС, слинних залоз та ін.) в регіоні, підпорядкованому Центру;

координаційно-методична допомога обласним щелепно-лицьовим відділенням з питань виявлення, активного спостереження дітей, що знаходяться на диспансерному обліку; проведення профілактичних та реабілітаційних заходів;

вивчення розповсюдженості захворювань щелепно-лицьової ділянки та розробка ефективних заходів щодо їх зниження та профілактики;

контроль за станом підготовки лікарів щелепно-лицьових відділень, лікарів-стоматологів, дитячих стоматологів на всіх видах післядипломної освіти лікарів підпорядкованого регіону з питань діагностики, лікування вад розвитку та набутих захворювань щелепно-лицьової ділянки у дітей:

впровадження в клінічну практику нових розробок та досягнень вітчизняної та світової щелепно-лицьової хірургії, аналіз результатів цих впроваджень;

виїзна організаційна, консультативна та лікувальна допомога в підпорядкованому міжобласному центрі регіону;

організація та проведення спільно з органами охорони здоров'я регіональних наукових та науково-практичних конференцій та семінарів з питань вроджених та набутих захворювань щелепно-лицьової ділянки;

організація своєчасної передачі інформації до реєстру дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки до МОЗ України.

Підготовка щорічного аналізу стану надання своєчасної комплексної медичної допомоги органами та закладами охорони здоров'я адміністративних територій для відповідних управлінь охорони здоров'я територій, закріплених за Центром, та Українського центру дитячої щелепно-лицьової хірургії.

Затверджено
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
від 18.08.99 N 209

Перелік
міжобласних центрів та закріплені за ними регіони
для надання допомоги дітям з вродженими та
набутими захворюваннями щелепно-лицьової ділянки

   --------------------------------------------------------------------
|1. Український - м.Київ, Лабора- |м.Київ, Київська, Черкаська, |
|торний пров., 12, ДКЛ N 7. |Житомирська, Вінницька, |
|Науково-методичне керівництво. |Хмельницька області. |
|Національний медичний університет. | |
|------------------------------------+-----------------------------|
|2. Науково-методичне керівництво. |Донецька, Луганська, |
|Донецький медуніверситет. |Запорізька, Дніпропетровська |
|Донецький міжобласний центр - |області. |
|м.Донецьк, вул.Рози Люксембург, 46 | |
|------------------------------------+-----------------------------|
|3. Науково-методичне керівництво. |Одеська, Херсонська, Микола- |
|Одеський медуніверситет. |ївська області, АР Крим, |
|Одеський міжобласний центр - |м.Севастополь |
|м.Одеса, вул.Рішельєвська, 11 | |
|------------------------------------+-----------------------------|
|4. Науково-методичне керівництво. |Харківська, Полтавська, |
|Харківський медуніверситет. |Сумська, Кіровоградська |
|Харківський міжобласний центр - |області. |
|м.Харків, вул.Другої п'ятирічки, 18.| |
|------------------------------------+-----------------------------|
|5. Науково-методичне керівництво. |Львівська, Тернопільська, |
|Львівський медуніверситет. |Закарпатська, Івано- |
|Львівський міжобласний центр - |Франківська області. |
|м.Львів, вул.Некрасова, 6 | |
--------------------------------------------------------------------

Карта хворого
із вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки

1. Прізвище, ім'я та по-батькові дитини ______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

2. Дата народження ______________________________________________________________________________________________________

3. Місце народження _____________________________________________________________________________________________________

4. Адреса батьків ________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

5. Чи були в роду у батька або матері дитини вроджені вади ___________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

6. Вік батька дитини, спеціальність ________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

7. Вік матері дитини, спеціальність ________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

8. Вага при народженні ___________________________________________________________________________________________________

9. Зріст _______________________________________________________________________________________________________________

10. Повний основний діагноз _____________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

11. Повний супутній діагноз ______________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

12. Через скільки часу та як (соска, ложечка, грудь) було забезпечене годування дитини ____________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

13. Кількість попередніх пологів ___________________________________________________________________________________________

14. Наявність негативних впливів на вагітність на 6-12 тижні (захворювання, психічні та фізичні травми, прийом ліків та ін.)

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

Затверджено
наказ Міністерства охорони
здоров'я України
від 18.08.99 N 209

Стандарти лікування та реабілітації дітей та підлітків
з захворюваннями щелепно-лицьової ділянки

------------------------------------------------------------------------------
N|Нозологічна | Тактика та | Мета та | Місце |Реабілітаційні
| форма | строки | принципи | лікування | заходи
| | лікування | лікування | |
--+------------+---------------+---------------+------------+-----------------
1| 2 | 3 | 4 | 5 | 6
------------------------------------------------------------------------------
1 Вроджене Проведення од- Усунення косме- В Українсь- Застосування меди
ізольоване носторонньої тичного дефек- кому або каментозних засо-
одностороннє хейлориноплас- ту верхньої гу- міжобласних бів для організа-
незрощення тики в строки би та основи центрах ції норматрофіч-
верхньої від 3 до 8 носа, віднов- ного рубця. Про-
губи місяців в за- лення жому вер- філактика вто-
лежності від хньої губи ринної деформації
соматичного верхньої щелепи
стану дитини по сагіталі. Ви-
готовлення ендо-
назального акти-
ватора

2 Вроджене Виготовлення Налагодження Обтуратор Корекція обтура-
ізольоване обтуратора за природного хар- виготовляє- тора з часом.
незрощення зразком знімно- чування (можли- ться в ста- Контроль за
твердого го протеза на вості ссати), ціонарних розвитком мови
та м'якого беззубу верхню профілактика умовах у логопедом.
піднебіння щелепу в перші деформацій го- пологовому Профілактичні
дні після на- ризонтальних будинку за заходи орто-
родження з ме- пластинок умови мож- донтом для
тою налагоджен- піднебінної ливості усунення
ня природного кістки. Усунен- анестезіо- можливих
харчування. ня дефекту логічного вторинних
Проведення лег- піднебіння, за- забезпече- деформацій по
кої уранос- безпечення ве- ння у разі трансверзалі
тафілопластики лофарингеальної необхідно-
в строки від 10 достатності за- сті урано-
до 24 місяців безпечення ана- стафіло-
при відсутності томічного та пластики.
протипоказань функціонально- В Україн-
зі сторони со- го результатів ському або
матичного ста- міжобласних
ну дитини центрах

3 Вроджене I. Виготовлен- Налагодження Виконується Корекція
наскрізне ня обтуратора природного стоматологом обтуратора
односто- за зразком харчування в умовах по- з часом
роннє знімного проте- (можливість логового
незрощення за на беззубу ссати), про- будинку за
верхньої верхню щелепу в філактика умовою мож-
губи, перші дні після подальшої ливості
альвео- народження деформації анестезіо-
лярного па- альвеоляр- логічного
ростка, ного парос- забезпечен-
твердого тка, гори- ня у разі
та м'якого зонтальних необхідно-
піднебіння пластинок сті
піднебінної
кістки,
профілактика
збільшення
дефекту
піднебіння

II. Передопе- Ліквідація Український Корекція
раційне орто- деформації або міжоблас- апарата
донтичне ліку- альвеолярного ні центри.
вання (до хей- паростка, Виготовлення
лопластики). усунення ортодонтич-
Комплексне недорозвитку ного апарата
дообстеження альвеолярного в умовах
дитини паростка ма- стаціонару
лого фрагмен-
та та поворо-
ту назовні
альвеолярного
паростка ве-
ликого фраг-
мента. Досяг-
нення торце-
вого змикання
альвеолярного
паростка двох
фрагментів

III. Проведен- Усунення косме- Український Профілактика
ня односторон- тичних та фун- або між- деформуючого
ньої хейлори- кціональних по- обласні рубця. Виго-
нопластики або рушень у центри товлення ен-
хейлориновелоп- ділянці вер- доназального
ластики в стро- хньої губи та активатора та
ки від 3 до 10 носа ортодонтичного
місяців в за- апарата для
лежності від профіклатики
соматичного деформації
стану дитини та верхньої
ортодонтичної щелепи по
підготовленості сагіталі
до операції

IV. Проведення Усунення дефор- Український Корекція
ортодонтичного мацій альвео- центр, апаратів
лікування, лярних па- міжобласні
підготовка до ростків малого центри,
ураностафілоп- та великого обласні
ластики (після фрагментів, щелепно-
хейлоріно- до усунення дефор- лицьові
ураностафілоп- мації горизон- відділення
ластики) тальних пласти- (ортодон-
нок піднебінної тичний ка-
кістки. Вико- бінет),
ристання на- ортодон-
зального акти- тичне від-
ватора. Форму- ділення
вання нормот- обласної,
рофічного рубця.міської
дитячих
стомато-
логічних
лікарень,
районний
ортодонт

V. Проведення Усунення дефек- Український Фізичні методи
легкої уранос- ту твердого та та між- та масаж підне-
тафілопластики м'якого обласні біння, вправи,
або велопласти- піднебіння або центри рекомендовані
ки, або хейлоу- дефекту вер- логопедом
раностафілоп- хньої губи,
ластики у 18-30 твердого та
місяців в за- м'якого
лежності від піднебіння з
соматичного відновленням
стану дитини, велофарин-
ортодонтичної геальної дос-
підготовленості,татності чи ве-
проведення по- лофарингеальної
передніх етапів достатності та
лікування, їх ротового жому
успішності

VI. Ортодонтич- Виготовлення Український Корекція орто-
не лікування з ортодонтичних та між- донтичних апа-
профілактики апаратів, що обласні ратів, психіч-
або усунення ліквідують мож- центри, на реабілітація
вторинних де- ливий недороз- ортодонтич-
формацій щелеп, виток верхньої ні кабінети
логопедичне щелепи по обласних
навчання (стро- сагіталі чи щелепно-
ки - 2,5 роки - трансверзалі, лицьових
6 років) або виготовлен- відділень,
ня та застосу- стоматоло-
вання ортодон- гічних лі-
тичних апа- карень
ратів для
профілактики
деформацій вер-
хньої щелепи

VII. Хірур- Застосування Український Післяопераційна
гічне усунення всіх видів ре- або між- реабілітація, що
вторинних де- конструктив- обласні спрямована на
формацій вер- но-пластичних центри формування нор-
хньої губи та операцій з мотрофічних
носа, дефекту конструювання рубців, досяг-
альвеолярного та гармонізації нення позитив-
паростка, фрон- м'яких тканин них функціональ-
тальних та бо- та кісток ще- них результатів
кових відділів лепно-лицьової за допомогою
верхніх щелеп, ділянки з ме- фізичних методів
нижньої щелепи, тою надання об- лікування, маса-
контурна плас- личчю естетич- жу, міогімнасти-
тика із засто- ного та ки, електрости-
суванням кон- соціально прий- мулювання. Пси-
сервованих хря- нятного образу хічна реабілі-
ща та кісток, тація
аутокістки,
ПААГ, імплан-
татів та ін. в
строки від 6 до
15 років в за-
лежності від
показань. Орто-
донтичне ліку-
вання при
необхідності

4 Вроджене I. Виготовлен- Налагодження Виконується Корекція обту-
наскрізне ня обтуратора природного хар- стоматологом ратора з часом
двостороннє за зразком чування (мож- в умовах по-
незрощення знімного проте- ливість ссати), логового бу-
верхньої за на беззубу профілактика динку за
губи, аль- верхню щелепу в подальшої де- умови можли-
веолярного перші дні після формації вості анес-
паростка, народження альвеолярного тезіологіч-
твердого та паростка, гори- ного забез-
м'якого зонтальних печення у
піднебіння пластинок разі необ-
піднебінної хідності
кістки,
профілактика
збільшення де-
фекту піднебіння

II. При вира- Репозиція Український Корекція орто-
женій протрузії міжщелепної та між- донтичних
міжщелепної кістки ззаду до обласні пристроїв
кістки виготов- забезпечення центри
лення ортодон- торцевого зми-
тичних апа- кання
ратів та прис- її із боковими
троїв для ніве- фрагментами
лювання такої (пов'язка Мак-
деформації (від Нейла,активатори
1 міс. до про- з екстраоральним
ведення двосто- кріпленням та
ронньої хейлоп- інше)
ластики)

III. Одноетап- Усунення чи Український Затосування засо-
на двостороння зменшення кос- та між- бів для організа-
або двоетапна метичного де- обласні ції нормотрофіч-
одностороння фекту верхньої центри ного рубця. Про-
хейлориноплас- губи та носа, філактика втори-
тика в строки відновлення жо- нної деформації
від 6 міс. до 1 му верхньої верхньої щелепи
року в залеж- губи по сагіталі.
ності від сома- Формування верх-
тичного стану нього переддвер'я
дитини, орто- рота
донтичної
підготовленості

IV. Уранос- Усунення дефек- Український Масаж піднебіння,
тафілопластика ту твердого та та між- логопедичні впра-
чи велопласти- м'якого обласні ви, ортодонтичне
ка в строки від піднебіння або центри лікування
2 до 4 років м'якого з фор-
муванням
піднебінноглот-
кового затвору
або велофарин-
геальної дос-
татності

V. Ортодонтич- Виготовлення Український Корекція орто-
не лікування з ортодонтичних та між- донтичних апа-
профілактики та апаратів та обласні ратів та прист-
усунення вто- пристроїв з ме- центри, роїв, мовні
ринних дефор- тою розширення ортодонтич- вправи. Психічна
мацій щелеп, верхньої щеле- ні кабінети реабілітація
логопедичне пи по сагіталі обласних та
навчання (строк та міських
3-7 років) трансверзалі, стоматоло-
удосконалення гічних по-
мови ліклінік

VI. Хірургічне Застосування Український Післяопераційна
усунення вто- всіх видів ре- та між- реабілітація,
ринних дефор- конструктив- обласні що спрямована на
мацій верхньої но-пластичних центри формування нормо-
губи і носа, операцій з трофічних рубців,
дефектів конструювання досягнення пози-
альвеолярного та гармонізації тивних функціо-
паростка, пе- м'яких тканин нальних результа-
редніх відділів та кісток ще- тів за допомогою
піднебіння, лепно-лицьової фізичних методів
вторинних де- ділянки з ме- лікування, маса-
фектів тою надання об- жу, міогімнасти-
піднебіння. личчю естетич- ки, електрости-
Строки 7-15 ного та мулювання.
років. Більш соціально прий- Психічна
вузький термін нятного образу реабілітація
усунення дефор-
мацій залежить
від виду їх,
психологічної
залежності, ре-
зультату орто-
донтичного
лікування

5 Синдроми I- Комплексне Відновлення Український В залежності від
II зябрової лікування в всіх основних та між- діагнозу та ефек-
дуги, П'єра- ранньому віці функцій - ди- обласні тивності лікуван-
Робена, Трі- щодо усунення хання, жування, центри ня корекція орто-
чер-Колінса, (перш за все) ковтання, донтичних апара-
ОФДС, Апера функціональних відновлення тів, усунення
та ін. Врод- порушень, а прикусу за до- вторинних дефор-
жені нориці потім косметич- помогою основ- мацій. Психічна
нижньої гу- них недоліків з них прийомів реабілітація
би, колобо- урахуванням за- хірургічного та
ми обличчя, кономірностей ортодонтичного
дефекти та розвитку м'я- лікування
деформації ких тканин та
вушних кісток щелеп-
раковин та но-лицьової
ін. ділянки у дітей
1 міс.-6 років

6 Вроджені Лікування су- Повне чи час- Український Усунення вторин-
судинні динних пухлин, ткове усунення та між- них деформацій
пухлини що ростуть, пухлин за допо- обласні м'яких тканин та
(гемангі- проводять могою хірур- центри кісток
оми, лім- невідкладно, гічних та кон- при вели-
фангіоми, одразу ж після сервативних ме- ких розмі-
гемангіо- встановлення тодів в залеж- рах судин-
лімфангі- діагнозу ності від виду них пухлин
оми) та розмірів та таких,
пухлини що загро-
жують функ-
ції органів

7 Запальні
процеси
щелепно-
лицьової
ділянки
I. Гострий Проведення Загальне Український Профілактика вто-
гематоген- комплексного (дезінтокси- та між- ринних деформацій
ний остео- лікування каційна, гіпо- обласні щелеп
мієліт виключно в сенсибілізуюча, центри,
щелеп умовах стаці- протизапальна обласні
онару одразу терапії) та щелепно-
ж після вста- місцеве ліку- лицьові
новлення вання відділення
діагнозу

II. Гострий Проведення Місцеве та за- Український Профілактика вто-
одонтогенний комплексного гальне лікуван- та між- ринних деформацій
остеомієліт лікування ня обласні м'яких тканин та
щелеп, одон- виключно в центри, щелеп
тогенні та умовах ста- обласні
неодонтоген- ціонару од- щелепно-
ні абсцеси, разу ж піс- лицьові
флегмони, ля встанов- відділення
фурункули, лення діаг-
карбункули, нозу
лімфодені-
ти, сіало-
аденіти

8 Кістковий Артропластика Висока остео- Український Профілактика та
анкілоз СЩНС одразу томія суглобо- та між- лікування вторин-
СНЩС ж після вста- вого паростка обласні них деформацій
новлення нижньої щелепи центри м'яких тканин та
діагнозу з одномомен- щелеп. Психічна
тним чи відда- реабілітація
леним усунен-
ням мікрогенії

9 Істинні Підвищена ува- Радикальне Український Профілактика та
одонтогенні, га до диферен- хірургічне та та між- лікування після-
остеогенні ційної діагнос- комплексне обласні операційних де-
пухлини та тики пухлин. лікування з центри, фектів та дефор-
пухлинопо- Комплексне мінімальним ри- щелепно- мацій м'яких
дібні утво- раннє лікуван- зиком формуван- лицьові тканин та кісток
рення кіс- ня при зрос- ня вторинних відділення щелепно-лицьової
ток, пухли- танні пухлини, деформацій м'я- обласних ділянки
ни та пух- яка негативно ких та твердих лікарень,
линоподіб- впливає на фун- тканин щелеп- онкологіч-
ні утворен- кціональні та но-лицьової ні відді-
ня м'яких косметичні ха- ділянки лення об-
тканин ще- рактеристики ласних
лепно-ли- органів і тка- лікарень
цьової ді- нин щелеп-
лянки. но-лицьової
Злоякісні ділянки
пухлини

10 Травматичні Якомога рання, Щадний по Український Рання профілакти-
ушкодження повна відношенню до та між- ка та лікування
м'яких тка- кваліфікована тканин принцип обласні посттравматичних
нин, зубів, хірургічна об- надання ком- центри, та післяоперацій-
кісток ще- робка ран. При плексної допо- обласні них дефектів та
лепно-лиць- поєднаних уш- моги з викорис- щелепно- деформацій щелеп-
ової ділян- кодженнях - танням сучас- лицьові но-лицьової ді-
ки, поєднані рання допомога них методів ре- відділення лянки
або не поєд- суміжних конструктивної
нані з пош- спеціалістів хірургії при
кодженнями ушкодженнях із
інших орга- дефектами тканин
нів