ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 13.01.95,N 2
м.Київ

Про внесення змін та доповнень до постанови Пленуму
Верховного суду України від 31 січня 1992 року N 2
"Про судову практику в справах за скаргами на
нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні" (із змінами, внесеними постановою Пленуму
від 25 грудня 1992 року N 13
)

У зв'язку зі змінами у чинному законодавстві Пленум Верховного Суду України ПОСТАНОВЛЯЄ:

Внести у постанову Пленуму Верховного Суду України від 31 січня 1992 року N 2 "Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні" (із змінами, внесеними постановою Пленуму від 25 грудня 1992 року N 13) такі зміни і доповнення:

1. Пункт 2 викласти в такій редакції: "При розгляді справ даної категорії належить керуватись статтями 285-288 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) ( 1502-06 ), відповідними нормами Законів України "Про нотаріат" ( 3425-12 ), "Про власність" ( 697-12 ) та нормами цивільного і іншого законодавства України, що стосується нотаріальних дій, які належить вчинити."

2. В абзаці першому п.4 слова "нотаріальної контори чи іншого органу" замінити словами "державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, іншого відповідного органу, робочого місця приватного нотаріуса", а після слів "ст.285 ЦПК" включити слова "ст.50 Закону України "Про нотаріат".

3. В абзаці першому п.5 виключити слово "державні".

4. У п.7 виключити слово "державного".

5. У п.8 в абзаці першому цифри і слова "ч.6 ст.7 Закону України "Про державний нотаріат" замінити цифрами і словами "ч.7 ст.8 Закону України "Про нотаріат", а абзац другий викласти в такій редакції:

"Відмова у вчиненні нотаріальної дії визнається обгрунтованою, якщо вчинення такої дії суперечить закону, дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або іншою посадовою особою, або з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась недієздатна особа чи її представник, який не має необхідних повноважень, або якщо угода, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, вказаним в її статуті чи положенні, а також коли подані для вчинення нотаріальної дії документи не відповідають вимогам діючого законодавства або містять відомості, що порочать честь, гідність громадян (ст.49 Закону України "Про нотаріат")."

6. У п.9 абзаци перший і третій викласти відповідно в такій редакції:

"Судам необхідно враховувати, що нотаріуси, а також посадові особи виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів, на яких рішенням виконавчого комітету відповідної Ради покладено вчинення нотаріальних дій, зобов'язані посвідчувати не тільки угоди, щодо яких законодавством встановлена обов'язкова нотаріальна форма, а й інші угоди, які сторони бажають укласти в такій формі (ст.54 Закону "Про нотаріат").

Для укладання угоди про відчуження майна, яке придбане внаслідок спільної праці членів сім'ї чи за їх спільні кошти, чи майна осіб, що ведуть селянське (фермерське) господарство, коли вони його придбали спільно, а інше не передбачалось їх письмовою угодою, або про передачу такого майна у користування, володіння іншим особам, у відповідності зі ст.4, п.1 ст.17, ст.18 Закону України "Про власність" необхідна згода всіх учасників спільної сумісної власності."

7. У п.10 повністю виключити підпункт "в", а в підпункті "б" виключити речення:

"Винятком є правило ч.6 ст.226 Цивільного кодексу України, за яким при вилученні для державних або громадських потреб земельної ділянки, на якій знаходиться належний громадянину жилий будинок, на його продаж, міну, дарування потрібний дозвіл виконкому районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, крім випадків відчуження будинку на знос або співвласнику, чи підприємствам, установам, організаціям, яким відведено земельну ділянку".

8. У п.11 в підпункті "е" слова "ст.49 Закону України "Про державний нотаріат" замінити словами "ст.67 Закону України "Про нотаріат" ( 3425-12 )".

9. Абзац перший п.12 викласти в такій редакції:

"Роз'яснити судам, що згідно зі статтями 34, 70, 71 Закону України "Про нотаріат" ( 3425-12 ), свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя видаються лише державними нотаріальними конторами.

Такі свідоцтва про право власності на жилий будинок, квартиру, дачу, садовий будинок, гараж, земельну ділянку та інше нерухоме майно видаються за місцем їх знаходження.

У разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається державною нотаріальною конторою за місцем відкриття спадщини."

10. В абзаці першому п.13 замінити цифри і слова "13, 69, 70 Закону України "Про державний нотаріат" і "а у відносинах між організаціями - не більше одного року" відповідно цифрами і словами "34, 36, 87, 88 Закону України "Про нотаріат" і "у відносинах між організаціями - не більше одного року, а у випадках, коли законом встановлено інший строк давності - не минув цей строк."