ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 251 від 21.05.98
м.Київ

Про затвердження Методичних вказівок по проведенню
перевірки питань додержання установами банків фінансової дисципліни при виконанні Державного
бюджету України

З метою посилення контролю за мобілізацією доходів бюджетів усіх рівнів та підвищення якості проведення перевірок установ банків щодо додержання ними фінансової дисципліни при виконанні Державного бюджету України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Методичні вказівки по проведенню перевірки питань додержання установами банків фінансової дисципліни при виконанні Державного бюджету України (додаються).

2. Начальнику управління оперативної звітності і статистики Парпализі А.Г. довести Методичні вказівки засобами електронної пошти до відома та використання в роботі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві і Севастополі, та забезпечити щомісячне одержання від них результатів перевірки банків та їх аналіз.

3. Начальникам головних управлінь Романіву М.Я., Нікітенку Г.Н., Жвалюку В.Р. забезпечити у відповідних управліннях підпорядкованих державних податкових адміністрацій організацію роботи при проведенні документальних перевірок установ банків включення питань щодо додержання ними фінансової дисципліни при виконанні Державного бюджету України.

4. Начальнику Головного управління внутрівідомчого контролю Єрмолаєвій Є.П. при проведенні комплексних перевірок роботи державних податкових адміністрацій в обов'язковому порядку перевіряти стан організації роботи по перевірці установ банків.

5. Головам державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі забезпечити організацію роботи по перевірці установ банків. Узагальнену інформацію про виявлені порушення в установах банків надавати до управління оперативної звітності і статистики Державної податкової адміністрації України 15 числа кожного місяця, згідно з додатком N 4 до листа ДПА України від 05.05.98 N 5142/10/19-0517.

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної податкової адміністрації України О.Я.Савченка.

Голова М.Я.Азаров

Додаток 1
до наказу
від 21.05.98 N 251

Методичні вказівки
по проведенню перевірки питань додержання установами банків
фінансової дисципліни при виконанні Державного бюджету

Методичні вказівки по проведенню перевірки питань додержання установами банків фінансової дисципліни при виконанні державного бюджету (в подальшому Методичні вказівки) складені у відповідності до вимог діючого законодавства, указів Президента, постанов Кабінету Міністрів вказівок Національного банку України, перелік яких наведено у додатку 1.

При проведенні перевірки необхідно також використовувати дані державних податкових адміністрацій (інспекцій) про терміни надходження платежів до бюджетів всіх рівнів, зазначені у копіях платіжних документів та виписках банку, про рівень виконання державного та місцевого бюджетів, про кількість відкритих банківських рахунків, про кількість платників, що встали на облік у періоді, який заплановано перевірити.

Перевірка проводиться по таких питаннях:

1. Дотримання установами банків порядку відкриття рахунків суб'єктам господарської діяльності

Відповідно до Закону України від 16.12.97 р. N 725/97-ВР "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків" суб'єкти підприємницької діяльності мають право відкривати розрахункові (поточні) рахунки за умови пред'явлення ними копії документа, що підтверджує взяття їх на податковий облік. До 1 січня 1999 року суб'єктам підприємницької діяльності дозволено відкривати розрахункові (поточні) рахунки не більше ніж у двох установах банків. З метою забезпечення податкового контролю банки зобов'язані протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунку суб'єкту підприємницької діяльності (включаючи день відкриття або закриття) надіслати повідомлення про це податковому органу, в якому обліковується така особа як платник податків.

При здійсненні перевірки необхідно:

1.1. За даними реєстрації заяв на відкриття рахунків відібрати справи клієнтів банку, рахунки яким були відкриті (закриті) у періоді, що перевіряється.

1.2. Перевірити наявність у відібраних справах таких документів:

- заява на відкриття рахунку встановленого зразка з відміткою про дату відкриття;

- копія документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік;

- копія повідомлення податкового органу за місцем реєстрації власника рахунку встановленого зразка про відкриття рахунку з документальним підтвердженням про його відправлення;

- повідомлення від податкового органу про взяття цих рахунків на облік.

1.3. Порівняти дати відкриття рахунків і документального підтвердження про відправлення повідомлення до податкового органу за місцем реєстрації власника рахунку. Всі випадки перевищення триденного терміну, встановленого законодавством для відправлення повідомлення, необхідно відобразити в акті перевірки.

1.4. Згідно з п.7 ст.11 Закону України від 04.12.90 р. N 509-12 "Про державну податкову службу в Україні" (із змінами і доповненнями) до установ банків, які у встановлений законом строк не повідомили про відкриття, або закриття рахунків слід застосовувати фінансові санкції у вигляді стягнення від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Фінансові санкції слід враховувати по коду 16030100 "Штрафи та санкції, сплачені за порушення податкового законодавства".

1.5. Переглянути особові рахунки клієнтів банку, яким у перевіряємому періоді були відкриті рахунки, з метою перевірки дотримання вимог щодо проведення операцій по рахунку тільки після одержання повідомлення з податкового органу про взяття рахунку на облік.

1.6. При виявленні таких порушень: відкриття рахунку без відмітки податкового органу про взяття на облік суб'єкта підприємницької діяльності; проведення операцій по рахунку до одержання повідомлення з податкового органу про взяття рахунку на облік; необхідно інформацію про них направляти листом до Національного банку України, який згідно із статтею 48 Закону України від 20.03.91 р. N 872-12 "Про банки і банківську діяльність" здійснює контроль за додержанням установами банків банківського законодавства та власних нормативних актів.

2. Дотримання нормативу обігу платіжних документів

Згідно з Постановою Верховної Ради України від 25.06.93 р. N 3324-12 "Про норматив обігу платіжних документів в Україні" (із змінами і доповненнями) норматив проходження банківських платіжних документів з перерахування коштів у межах України - 7 днів, з внутрішньообласних розрахунків - 3 дні.

Принципи організації безготівкових розрахунків, їх форми, стандарти документів і документообігу визначає Інструкція N 7 "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", яка затверджена Постановою Правління НБУ від 02.08.96 р. N 204.

Клієнт може подавати до банку розрахункові документи як у паперовій формі, так і у вигляді електронних розрахункових документів каналами зв'язку.

Розрахункові документи, які подаються клієнтами в банк у паперовій формі, мають відповідати вимогам встановлених стандартів та вміщувати такі реквізити:

а) назву документа;

б) номер документа, число, місяць, рік його виписки.

Число та рік вказуються цифрами, місяць - літерами.

в) підрозділи бюджетної класифікації та строк настання платежу (у разі перерахування коштів до бюджету).

Доручення приймаються до виконання банками протягом десяти календарних днів з дня виписки. День заповнення доручення не враховується.

Банк платника приймає документи від клієнтів протягом операційного дня, час якого регламентується режимом роботи банку.

Розрахунки за документами, що надійшли до банку платника протягом операційного дня, здійснюються банком того ж дня.

Розрахункові документи, які надійшли після операційного дня, банк виконує наступного дня.

На всіх примірниках паперових розрахункових документів банк в обов'язковому порядку в правому верхньому куті проставляє дату надходження цих документів. Якщо документи надійшли після закінчення регламентованого банком часу роботи з клієнтами, на них, крім того, проставляється штамп "Вечірня". Дата виконання розрахункового документа проставляється в правому нижньому куті.

У разі, якщо дата розрахункового документа збігається з датою проводки його банком, дата отримання банком документа у правому верхньому куті не проставляється.

При здійсненні розрахунків клієнти можуть застосовувати систему "клієнт-банк", яка забезпечує:

- передачу повідомлень між клієнтом та банком у зашифрованому вигляді за допомогою сертифікованих засобів захисту;

- автоматичне ведення протоколу передавання розрахункових документів між банком і клієнтом як у банк, так і в автоматизоване робоче місце клієнта.

Електронні документи, що подаються клієнтом у банк, мають відповідати формату платіжних документів системи електронних платежів Національного банку України. Реєстр електронних платежів з повним переліком реквізитів розрахункових документів підшивається банком в документи дня як первинні документи, що надійшли від клієнта в банк для оплати. Реєстр має обов'язково вміщувати відомості про дату і час подання розрахункових документів власником рахунку до виконання.

Банк одержувача зобов'язаний зараховувати кошти на рахунки клієнтів не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації від розрахункової палати.

Якщо розрахунки здійснюються без застосування системи електронних міжбанківських розрахунків, розрахункові документи підприємств між установами банків доставляються кур'єрською поштою, спецзв'язком, згідно з Правилами приймання, оброблення та доставки кореспонденції банківських установ спецзв'язком Міністерства зв'язку України.

Спецзв'язком розрахункові документи відправляються банком одержувача коштів банку платника у день їх надходження або наступного дня, якщо документи надійшли після операційного дня. Перелік зазначених документів включається банком - одержувача коштів у реєстр ф.1, примірник якого з відміткою дати отримання документів підприємством спецзв'язку залишається в банку - відправнику документів. Банк платника приймає ці документи від підприємства спецзв'язку на підставі примірника реєстру ф.5 з відміткою дати їх отримання.

Платежі одного клієнта за рахунок коштів іншого не допускаються.

Для проведення перевірки з питань дотримання установами банків нормативів обігу платіжних документів необхідно використовувати документи дня банку та інформацію відділу обліку та звітності податкового органу про порушення терміну проходження платіжних документів.

При перевірці необхідно:

2.1. Звірити дату платіжного доручення, дату надходження його до установи банку (в правому верхньому куті) та дату виконання розрахункового документа. При виявленні випадків перевищення нормативного терміну проходження платежів, слід внести цю інформацію в акт перевірки.

2.2. При проведенні перевірки проходження платежів за інкасовими дорученнями (розпорядженнями) необхідно використовувати дані відділу обліку та звітності податкового органу про порушення терміну проходження платіжних документів. До проведення перевірки банку - одержувача коштів, треба з'ясувати в банку платника дату надходження інкасових розпоряджень та наявність коштів на розрахунковому (поточному) рахунку підприємства. Якщо інкасові розпорядження виконані з порушенням нормативного терміну проходження платежів, їх необхідно зазначити в акті перевірки.

У разі перевищення нормативного терміну проходження платежів Постановою Верховної Ради України від 25.06.93 р. N 3324-12 передбачено нарахування і стягнення пені державним податковим органом із зарахуванням до Державного бюджету України та відправником коштів із розрахунку 120 відсотків річних від облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу. Банк має право безакцептного списання суми сплаченої пені з установ, винних у перевищенні нормативного терміну платежу (Міністерства зв'язку України, банку одержувача).

Крім того, при встановленні фактів порушення порядку проходження і виконання платіжних доручень до банків згідно з п.6 Указу Президента України "Про заходи щодо зміцнення фінансової дисципліни при виконанні Державного бюджету України" від 1 травня 1995 року N 343/95 застосовується фінансова санкція у розмірі 5 відсотків від суми затриманого платежу, яка стягується за поданням Міністерства фінансів та його місцевих органів.

Кошти, стягнуті за порушення порядку проходження і виконання платіжних документів, спрямовуються в доход Державного бюджету і враховуються по коду 21080000 "Інші надходження" символ звітності банку 168.

3. Дотримання вимог щодо черговості платежів

При надходжені розрахункових документів щодо списання (стягнення) у безспірному порядку сум податкової заборгованості банк у разі недостатності (відсутності коштів на основному рахунку повідомляє юридичним особам, фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності за таких обставин зобов'язані протягом трьох робочих днів перерахувати своїм розрахунковим документом залишки коштів з інших розрахункових (поточних) рахунків на основний рахунок для забезпечення погашення зазначеної заборгованості або провести погашення зазначеної заборгованості з додаткового рахунку. Якщо на рахунку підприємства недостатньо коштів для здійснення розрахунків, банк приймає доручення на перерахування до бюджету сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів та внесків до державних цільових фондів та враховує їх на позабалансовому рахунку N 9803 "Розрахункові документи, не сплачені в строк через відсутність коштів у платників", виконуючи платежі згідно з черговістю, встановленою чинним законодавством. Якщо законодавством не визначено черговість виконання платежів, такі документи виконуються банками у календарній черговості їх надходження, а в межах одного календарного дня пропорційно їх питомій вазі.

Повернення розрахункових документів, які обліковуються на позабалансовому рахунку N 9803 здійснюється на підставі відкликання органу, який надав документ на безспірне стягнення коштів, або на підставі одержаного від клієнта листа про відкликання розрахункових документів на сплату податків та неподаткових платежів з відміткою органу стягнення про згоду на відкликання з картотеки розрахункового документа, яка підписується уповноваженою ним особою та засвідчується печаткою.

Відповідно до Указу Президента України від 5 квітня 1996 року N 243 "Про заходи щодо стабілізації фінансового стану підприємств" Національний банк України встановив виконання установами банків доручень (розпоряджень) підприємств у такому порядку:

- платежі на потреби підприємства:

а) по вугледобувних, гірничо-рудних підприємствах у розмірі 25 відсотків від надходжень на розрахунковий рахунок підприємства за попередній місяць, включаючи виплати із заробітної плати і прирівняних до неї платежів;

б) усім іншим підприємствам у розмірі 15 відсотків від надходжень на розрахунковий рахунок підприємства за попередній місяць, включаючи виплати із заробітної плати і прирівняних до неї платежів.

- платежі до бюджету сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів та внесків до державних цільових фондів, а також розпорядження державних податкових інспекцій про безспірне стягнення не внесених у строк платежів та сум нарахованих фінансових санкцій.

Для визначення суми коштів на потреби підприємства протягом 5 робочих днів поточного місяця підприємство надає банку, в якому відкрито основний рахунок, розрахунок. У разі несвоєчасного подання підприємством банку цього розрахунку на поточний місяць, використання коштів на потреби підприємства здійснюється з дати його надходження до банку, тобто тільки за дні, що залишились до кінця місяця.

Середньоденна сума коштів на потреби підприємства обчислюється за формулою:

S х 15(25)%
_________________________________ : Д, де
100%

S - сума місячних надходжень коштів на розрахунковий рахунок і дотацій по регулюванню цін за попередній місяць ( за виключенням надходжень на цей рахунок усіх видів позик та бюджетних коштів, а також поверненої депонованої заробітної плати) або 1/12 річного обсягу реалізації продукції на поточний рік.

Д - кількість робочих днів у попередньому місяці.

У разі наявності простроченої понад 15 днів заробітної плати, 50 відсотків від поточних надходжень на розрахунковий рахунок підприємства направляються на виплату цієї заробітної плати, прирівняних до неї платежів і утримань із неї (прибуткового податку з громадян, обов'язкових страхових внесків до Пенсійного фонду України з працюючих громадян у розмірі 1 відсотку від оплати праці, профспілкових внесків тощо).

За рахунок інших 50 відсотків спочатку сплачуються внески до Пенсійного фонду України пропорційно сумі отриманих коштів на виплату заробітної плати. Потім здійснюються платежі за розрахунковими документами, що обліковуються на позабалансовому рахунку N 9803.

Для проведення перевірки необхідно опрацювати такі документи:

- документи дня банку;

- особові рахунки клієнтів;

- розрахунки на поточні потреби підприємств-клієнтів банку;

- розрахункові документи, що обліковуються на позабалансовому рахунку N 9803;

- баланс позабалансових рахунків;

- юридичні справи клієнтів банку.

В ході перевірки необхідно:

3.1. Користуючись даними з балансу позабалансових рахунків та документами, які обліковуються на позабалансовому рахунку N 9803, відібрати декілька підприємств для подальшої перевірки.

3.2. Переглянути рух коштів на особових рахунках цих підприємств за період наявності картотеки.

3.2.1. Якщо на рахунку підприємства проводились операції тільки за платежами в бюджет, перевірити виконання розрахункових документів в порядку календарної черговості їх надходження, а в межах одного календарного дня пропорційно їх питомій вазі.

3.2.2. Якщо на рахунку клієнта проводились операції крім платежів в бюджет, необхідно перевірити наявність розрахунків на поточні потреби підприємства, їх достовірність; наявність виплат простроченої понад 15 днів заробітної плати. Далі перевірити дотримання вимог щодо черговості і пропорційності платежів в межах залишку коштів після здійснення виплат на:

- потреби підприємства;

- простроченої понад 15 днів заробітної плати;

- внесків до Пенсійного фонду, пропорційно сплаченій заробітній платі.

3.3. Перевірити наявність дозволів податкового органу на повернення платіжних документів клієнта та органів стягнення у разі зняття їх з обліку на позабалансовому рахунку N 9803.

3.4. Перевірити, чи відправлені повідомлення клієнту банка, який має другий розрахунковий (поточний) рахунок в іншій установі банку, про надходження платіжних документів на стягнення заборгованості по платежах в бюджет.

3.5. Всі випадки порушень щодо черговості і пропорційності здійснення платежів, а також повернення платіжних документів без дозволу податкових органів, слід описати в акті перевірки і підготувати лист до Національного банку України з зазначенням порушень.

Результати перевірки доцільно викладати у такій послідовності:

1. кількість встановлених порушень щодо:

- черговості;

- пропорційності;

- повернення платіжних документів без дозволу податкових органів;

2. суми недоодержані в бюджеті внаслідок:

- порушення черговості;

- повернення платіжних документів без дозволу податкового органу;

3. суми недоодержані державним бюджетом внаслідок порушення пропорційності платежів і перерахування цих сум в місцевий бюджет і навпаки;

4. кількість випадків неповідомлення банком клієнтів, які мають другий розрахунковий (поточний) рахунок в іншій установі банку, про надходження на рахунок N 9803 розрахункових документів на стягнення коштів до бюджету.

4. Дотримання нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів до Державного та місцевого бюджетів

В Законі України від 30.12.97 р. N 796/97-ВР "Про Державний бюджет України на 1998 рік" не визначено перелік платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевим бюджетами. Нормативи відрахувань від загальнодержавних податків і зборів до державного та місцевого бюджетів передбачені в Законі України "Про бюджетну систему" (512-12).

5. Сплата установами банків відсотків за користування тимчасово вільними бюджетними коштами

Постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21.01.98 р. N 68 "Про вдосконалення касового виконання Державного бюджету України" запроваджено касове виконання Державного бюджету, державних позабюджетних фондів (крім Пенсійного фонду) через установи Національного банку, Державного експортно-імпортного банку, Акціонерно-комерційного агропромислового банку "Україна", Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк", Українського акціонерного промислово-інвестиційного банку "Промінвестбанк", Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку, Акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль".

На виконання Указу Президента України від 21.01.98 р. N 41/98 "Про запровадження режиму жорсткого обмеження бюджетних видатків та інших державних витрат, заходи щодо забезпечення надходження доходів до бюджету і запобігання фінансовій кризі" Головним управлінням Державного казначейства України заключено з вищевказаними банками Угоди на здійснення обслуговування коштів Державного бюджету України та позабюджетних фондів (крім Пенсійного фонду). Постановою Правління Національного банку України від 13.02.98 р. N 52 передбачена плата за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів і позабюджетних фондів у розмірі 50 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла протягом звітного місяця. Перелік балансових рахунків та порядок нарахування та сплати відсотків за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України та позабюджетних фондів викладено в змінах та доповненнях до Угод між Головним управлінням Державного казначейства України та банками.

Перевірка проводиться по таких документах банку:

- щоденний баланс банку;

- документи дня;

- щомісячна відомість нарахування відсотків за користування тимчасово вільними залишками коштів державного бюджету та державних позабюджетних фондів;

- платіжні документи банку на перерахування відсотків за користування тимчасово вільними коштами в доход Державного бюджету;

- угоду між Головним управлінням Державного казначейства України та банком на здійснення обслуговування коштів Державного бюджету України та державних позабюджетних фондів (крім Пенсійного фонду) з додатком.

Банк сплачує відсотки за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України, що обліковуються на балансових рахунках зазначених в додатку до Угоди. Розрахунок проводиться за період з першого до останнього числа кожного місяця за календарне число днів. Залишки за неробочі дні беруться у тій же сумі, що й за попередній день. На залишки коштів, які перераховуються у регіональні управління Національного банку України до 10 години наступного дня, відсотки за їх користування не нараховуються.

Сума нарахованих відсотків за 1 день визначається по формулі:

Sден х 0,5 х ОСнбу
Sден% = _________________________________, де
360 х 100

Sден% - сума нарахованих відсотків за 1 день користування тимчасово вільними залишками коштів;

Sден - денний сумарний залишок по рахунках, визначених пунктами 1,2 додатку до Угоди;

ОСнбу - облікова ставка Національного банку України, що діяла на день розрахунку, (%).

Суми відсотків за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України та позабюджетних фондів сплачуються банком щомісячно, протягом 5 днів (за винятком вихідних та святкових) місяця, наступного за звітним, безпосередньо в доход Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіальних органів Державного казначейства, по балансовому рахунку N 2510, коду бюджетної класифікації 21040000, символу звітності банку 004.

Ненарахування відсотків за користування тимчасово вільними залишками коштів Державного бюджету України і державних позабюджетних коштів є скритим доходом банку. Тому після закінчення встановлених строків сплати відповідного платежу невнесена сума вважається недоїмкою з нарахуванням пені згідно з ст.4 "Про особливості застосування Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів" з врахуванням змін, внесених Законом України від 26 грудня 1996 р. N 653/96-ВР "Про внесення змін до статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів".

Результати розрахунків необхідно викласти у вигляді таблиці:

Балансовий рахунок _______

місяць ___________

 -------|------|------|-------|---------|-------|--------|---------
День |Зали- |Ставка|Сума, |Сума, на-|Різниця|Кількі- |Пеня за
місяця,|шок |НБУ, |нарахо-|рахована |між |сть днів|несвоє-
за який|коштів|що ді-|вана в |банком |резуль-|затримки|часне
прово- |на ба-|яла на|резуль-|для пере-|татами |перера- |перераху-
диться |лансо-|день |таті |рахування|розра- |хування |вання
пере- |вому |розра-|переві-|відсотків|хунків |відсот- |відсотків
вірка |рахун-|хунку |рки | |(гр.4 -|ків |
|ку | | | |гр.5) | |
-------|------|------|-------|---------|-------|--------|---------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
-------|------|------|-------|---------|-------|--------|---------
01 | | | | | | |
02 | | | | | | |
.......| | | | | | |
.......| | | | | | |
31 | | | | | | |
Всього | | | | | | |
за | | | | | | |
місяць | | | | | | |
-------|------|------|-------|---------|-------|--------|---------

6. Дотримання банками порядку припинення операцій по рішенням ДПА

Згідно з пунктом 8 Указу Президента України "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами" N 167/98 від 4 березня 1998 року при наявності у платника протягом п'яти робочих днів, непогашеної податкової заборгованості, включаючи день виникнення, органи державної податкової служби на шостий робочий день приймають рішення про припинення операцій по всіх рахунках (за винятком основного) такого платника крім операцій із спрямування коштів на основний рахунок, до повного погашення податкової заборгованості та надсилають таке рішення до установ банків, у яких обслуговується платник податків, а також інформують у письмовій формі платника податків про прийняте рішення.

Рішення, зазначене у частині першій цієї статті, є обов'язковим до виконання установами банків. За невиконання такого рішення органи державної податкової служби застосовують фінансові санкції у вигляді стягнення з банків у безспірному порядку до державного бюджету сум, у розмірі перерахованих з порушенням цієї вимоги коштів, за рахунок прибутку банків, що залишається після сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Органи державної податкової служби протягом першого робочого дня, що настає за днем погашення податкової заборгованості, надсилають до установ банків відповідні повідомлення. У день одержання такого повідомлення установи банків відновляють операції за всіма рахунками платника податків.

Для перевірки банків по Указу Президента України від 4 березня 1998 року N 167/98 Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами слід використовувати рішення ДПА по припиненню операції по всіх рахунках (за винятком основного), та перевірити особові рахунки клієнтів банку, по яких надані рішення про закриття рахунків, чи не проводилися операції по рахунку з дня одержання рішення. При встановлені руху по рахунках підприємств необхідно застосувати до банку фінансову санкцію у вигляді стягнення з банків у безспірному порядку до державного бюджету сум, у розмірі перерахованих з порушенням цієї вимоги коштів, за рахунок прибутку банків, що залишається після сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

---|-----------|----------------|----------|--------------------|-----------
N |Питання |Законодавчі акти|Фін.санк- |Нормативні документи|Документи
п/п|перевірки | |ції, які | |банку,
| | |передба- | |які залу-
| | |чені за | |чаються до
| | |порушення | |перевірки
---|-----------|----------------|----------|--------------------|-----------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
---|-----------|----------------|----------|--------------------|-----------
1 |Дотриман- |1. Закон України|1.До уста-|Указ Президента Ук- |1.Юридична
|ня банком |від 16.12.97 р. |нов ба- |раїни від 21.01.98 |справа
|порядку |N 725/97-ВР "Про|нків,які |р. N 41/98 "Про зап-|клієнта:
|відкриття |внесення до дея-|у вста- |ровадження режиму |а)довідка з
|рахунків |ких законів Ук- |новлений |жорсткого обмеження |податкового
|суб'єк- |раїни змін щодо |законом |бюджетних видатків |органу
|там госпо- |відкриття бан- |строк |та інших державних |про взяття
|дарської |ківських рахун- |не повідо-|витрат, заходи щодо |на облік (з
|діяльності |ків". |мили про |забезпечення над- |01.03.98)
| | |відкрит- |ходження доходів до |б) відмітка
| |2. Закон України|тя або |бюджету, запобіган- |податкового
| |від 04.12.90 р. |закриття |ня фінансовій кризі"|органу
| |N 509-12 "Про |рахунків -|(ст.18) |на статуті
| |державну подат- |фінансові | |підприємства
| |кову службу в |санкції у | |про взяття
| |Україні" (ст.11 |вигляді | |на облік
| |п.7) |стягнен- | |(до01.03.98)
| | |ня від 20 | |в) повідом-
| | |до 100 не-| |лення,
| | |оподатко | |яке наді-
| | |вуваних |2. Інструкція N 3 |слано в по-
| | |мінімумів |"Про відкриття бан- |датковий
| | |доходів |ками рахунків у на- |орган про
| | |громадян" |ціональній та іно- |відкриття
| | | |земній валюті", зат-|рахунку
| | | |верджена постановою |г)довідка з
| | | |Правління НБУ |податкового
| | | |04.02.98 N 36. |органу
| | | | |про взяття
| | | | |на облік
| | | | |рахунку.
| | | | |
| | | | |
| | | |Зареєстровано в Мі- |2.Журнал
| | | |ністерстві юстиції |(книга) реє-
| | | |України 18.02.98 за |страції заяв
| | | |N 119/2559 |підприємств.
| | | | |3.Рух коштів
| | | | |на
| | | | |особовому
2 |Дотримання | |1. 120% | |рахунку.
|нормативу |1. Постанова ВР |річних |1. Інструкція N 7 |1.Документи
|обігу |України "Про но-|від |"Про безготівкові |для
|платіж- |рматив обігу |облікової |розрахунки в госпо- |банку:
|них доку- |платіжних доку- |ставки |дарському обороті |- платіжні
|ментів |ментів в Украї- |НБУ |України" (із змінами|дору-
|Порядок |ні" від 25.06.93|від суми |і доповненнями). |чення
|проход- |N 3324-12 із |недоплати,|Затверджена постано-|клієнтів;
|ження і |змінами і допов-|розрахо |вою Правління НБУ |- інкасові
|виконання |неннями, внесе- |ваної за |від 02.08.96 р. |розпоряд-
|платіжних |ними постановами|кожний |N 204 |ження по
|доручень |Верховної Ради |день про- | |даткових
| |України від |строчення | |органів;
| |23.12.93 р. |платежу. |2. Указ Президента |- меморі-
| |N 3789-12, від | |України від 01.05.95|альні ор-
| |23.01.97 р. | |N 343/95 "Про заходи|дери банку.
| |N 25/97-ВР. | |щодо зміцнення фіна-|
| | | |нсової дисципліни" |
| | | | |
3 |Дотри- |1. Закон України| |1. Указ Президента |1.Документи
|мання |від 16.10.96 р. | |України від |дня
|вимог |N 41/96-ВР "Про | |16.03.95 р. N 227/95|банку.
|щодо чер- |внесення зміни | |"Про заходи щодо |2.Особові
|говості |до статті 24 За-| |нормалізації платіж-|рахунки
|платежів |кону України | |ної дисципліни в на-|клієнтів.
| |"Про підприємст-| |родному господарстві|3.Баланс
| |ва в Україні" | |України" із змінами.|позаба-
| | | | |лансових
| | | |2. Постанова Правлі-|рахунків
| | | |ння НБУ України від |4. Документи,
| | | |19.08.97 р. N 278 |які зна-
| | | |(зареє- |ходяться на
| | | |стровано в Міністер-|позаба
| | | |стві юстиції України|лансовому
| | | |01.10.97 р. за |рахунку
| | | |N 449/2253) (п.3, |N 9803.
| | | |5.2). |
| | | | |5.Розрахун-
| | | |3. Лист НБУ від | ки на
| | | |24.06.96 р. |поточні по-
| | | |N 12-214/608-3454 |треби під-
| | | | "Про |приємств -
| | | |черговість платежів"|клієнтів
| | | |(п.1.2; п.2.1.3; |банку.
| | | |п.2.1.4; п.2.1.5; |
| | | |п.2.1.6; п.2.1.10; |
| | | |п.2.1.11; п.2.2.2). |
| | | | |
| | | |4. Лист КМУ і НБУ |
| | | |від 18.04.96 р. |
| | | |N 67-1004/98 і |
| | | |N 12-214/337 |
| | | | "Про |
| | | |черговість платежів"|
| | | | |
| | | |5. Лист НБУ від |
| | | |18.12.96 р. |
| | | |N 12-214/1349-7655 |
| | | | "Про |
| | | |черговість платежів"|
| | | | |
4 |Дотримання |1. Закон України| | |
|норма- |"Про Державний | | |
|тивів від- |бюджет України | | |
|рахувань |на 1998 рік" | | |
|від зага- |(від 30.12.97 р.| | |
|льнодержав-|N 796/97-ВР) | | |
|них подат- | | | |
|ків і збор-| | | |
|ів до дер- | | | |
|жавного та | | | |
|місцевого | | | |
|бюджетів | | |1. Указ Президента |1. Щоденний
| | | |України від |баланс.
| | | |01.05.95 р. N 343/95|
| | | |"Про заходи щодо |2.Щомісячна
5 |Сплата ус- | | |зміцнення фінансової|відомість
|тановами | | |дисципліни при вико-|нараху-
|банків | | |нанні Державного бю-|вання
|відсотків | | |джету України" (із |відсотків.
|за корис- | | |змінами і доповнен- |
|тування | | |нями). |3. Платіжні
|тимчасово | | | |документи
|вільними | | |2. Указ Президента |установи
|бюджетними | | |України від |банку на
|коштами | | |21.01.98 р. N 41/98 |перера-
| | | |"Про запровадження |хування
| | | |режиму жорсткого об-|відсотків
| | | |меження бюджетних |за користу-
| | | |видатків та інших |вання тимча-
| | | |державних витрат, |сово
| | | |заходи щодо забезпе-|вільними
| | | |чення надходження |бюджетними
| | | |доходів до бюджету і| коштами.
| | | |запобігання фінансо-|
| | | |вій кризі" (пункт |
| | | |12, 13) |
| | | | |
| | | |3. Кабінет Міністрів|
| | | |України і НБУ, |
| | | |постанова від |
| | | |21.01.98 р. N 68 |
| | | | "Про вдо- |
| | | |сконалення касового |
| | | |виконання Державного|
| | | |бюджету України". |
| | | | |
| | | |4. Правління НБУ, |
| | | |постанова від |
| | | |13.02.98 р. N 52 |
| | | |"Про |
| | | |плату за користуван-|
| | | |ня комерційними бан-|
| | | |ками тимчасово віль-|
| | | |ними залишками кош- |
| | | |тів Державного бюд- |
| | | |жету України та міс-|
| | | |цевих бюджетів і |
| | | |позабюджетних фон- |
| | | |дів". |
| | | | |
| | | |5. Лист Головного |
| | | |Управління Державно-|
| | | |го казначейства Ук- |
| | | |раїни від 24.03.98 |
| | | |N 02-07/142-2197 |
| | | |"Про обслуговування |
| | | |коштів Державного |
| | | |бюджету України та |
| | | |державних позабюд- |
| | | |жетних фондів" (з |
| | | |додатками). |
| | | | |
| | | |6. План рахунків |
| | | |бухгалтерського об- |
| | | |ліку комерційних |
| | | |банків України, зат-|
| | | |верджений постановою|
| | | |Правління НБУ від |
| | | |21.11.97 р. N* |
| | | | |
6 |Дотримання |Указ Президента |Фінансова |Указ Президента Ук- |Особові
|банка- |України від 4 |санкція |раїни від 4 березня |рахунки
|ми порядку |березня 1998 р. |у розмірі |1998 р. N 167/98 |клієнтів.
|припи- |N 167/98 "Про |перера- |"Про заходи щодо пі-|
|нення |заходи щодо під-|хованих |двищення відповіда- |
|операцій за|вищення відпові-|порушен- |льності за розрахун-|
|рішеннями |дальності за |ням кош- |ки з бюджетами та |
|ДПА |розрахунки з бю-|тів за |державними цільовими|
| |джетами та дер- |рахунок |фондами" |
| |жавними цільови-|прибутку | |
| |ми фондами" |банку | |
---|-----------|----------------|----------|--------------------|------------

* Згідно з оригіналом.

Заступник начальника управління оперативної звітності і статистики Л.О.Самофалова.