ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
від 03.03.99, N 17-16/3
м.Київ
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента
України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Державною
податковою адміністрацією України
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань розвитку підприємництва встановив:
Наказ Державної податкової адміністрації України від 27.11.98 N 581 "Про спрощення процедури звітності до податкових органів" (далі - Наказ) встановлює, що податкові органи з 31.01.99 року отримують звітність від платників податків в електронному вигляді. З цією метою застосовуватиметься програмне забезпечення "Звіт", що розроблено державним підприємством "Інформаційно-технічний центр "Професіонал".
Аналіз Наказу свідчить про порушення чинного законодавства України та про створення умов для дискримінації суб'єктів підприємницької діяльності.
1. Державною податковою адміністрацією України при впровадженні нової технології приймання звітності не було оприлюднено ні в Наказі, ні в засобах масової інформації формат файлів для передачі звітності до податкових органів. На сьогоднішній день він залишається закритим як для споживачів, так і для розробників програмного забезпечення. Це призвело до того, що розробники програмної продукції і споживачі, які її використовують, не мають змоги модифікувати свої програми для формування звітності у відповідному форматі. Тобто споживачі, які вже використовують програми ведення бухгалтерського обліку, змушені додатково купувати програму "Звіт", хоча існуючі програми мають у своєму складі модулі, які здатні заповнювати звітні форми.
Процедура внесення даних до програми "Звіт" є ручною. Тобто бухгалтер веде облік в деякій автоматизованій системі бухобліку, готує звіт в ній, роздруковує, а потім вручну переносить дані з роздрукованих звітів в програму "Звіт", щоб передати потім їх до податкового органу.
Фактично, це є "нав'язуванням товару, не потрібного покупцю", що відповідно до ст.4 Закону України від 18.02.92 N 2132-12 "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" вважається зловживанням монопольним становищем.
З іншого боку, оскільки виробники програмного забезпечення для ведення бухгалтерського обліку не мають змоги модифікувати свої програмні продукти 100% ринку програмних засобів, що забезпечують автоматичне формування звітів, належатиме ДП "Інформаційно-технічний центр "Професіонал".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" становище підприємця, частка якого на ринку певного товару перевищує 35 відсотків, вважається монопольним становищем. Визначивши в п.3 Наказу, що для формування звітності платниками податків для передачі до податкових органів в електронному вигляді буде використовуватись система "Звіт", та не подбавши про оприлюднення формату файлів даних, Державна податкова адміністрація України надала ДП "Інформаційно-технічний центр "Професіонал" своєрідну пільгу, яка ставить це підприємство у привілейоване становище щодо інших підприємців, що призведе до монополізації ринку цього товару.
А це згідно зі ст.6 згаданого Закону визнається дискримінацією підприємців органами влади і управління. Така ситуація є неприпустимою, оскільки порушується ст.42 Конституції України, яка вказує, що держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція.
До того ж споживачі внаслідок такої ситуації фактично позбавлені права вибору товару, а це вже є порушенням ч.1 ст.4 Закону України від 12.05.91 N 1023-12 "Про захист прав споживачів", яка встановлює, що держава забезпечує громадянам захист їх інтересів як споживачів, надає можливість вільного вибору товарів (робіт, послуг).
2. Наказ не пройшов обов'язкової державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Тим самим порушено Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств, інших органів державної влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або носять міжвідомчий характер, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 N 731.
Пункт 4 цього Положення вказує, що державній реєстрації підлягають нормативні акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації.
Очевидно, що Наказом створюється новий механізм електронної форми звітності платників податків. Причому цей механізм зачіпає законні інтереси громадян (наприклад, право вільного вибору товарів). Тому цей нормативно-правовий акт повинен був пройти обов'язкову реєстрацію в Міністерстві юстиції України.
3. Деякі норми Наказу сформульовані нечітко. Зокрема, п.1 вказує, що податкові органи з 01.01.99 року отримують звітність від платників податків по формах і показниках згідно з додатком N 1. При цьому не вказується, чи подання такої звітності є обов'язковим, чи ні. Це створює можливості для вільного трактування цієї норми на місцях, що може призводити до зловживань посадових осіб податкових органів по відношенню до суб'єктів підприємницької діяльності. Прикладом вільного трактування може слугувати лист ДПА України від 03.02.99 N 792/5/28-0416 у відповідь на лист Держпідприємництва від 20.01.99 N 17-181. В цьому листі зазначається, що формування звітності за допомогою програмного комплексу "Звіт" не є обов'язковим для суб'єктів підприємницької діяльності. Але ж те, що формування звітності не є обов'язковим, не означає, що подання звітності в електронному вигляді не є обов'язковим.
Результатом такої невизначеності, як показує практика останніх місяців, є те, що працівники податкових органів майже примусово змушують суб'єктів підприємницької діяльності купувати програму "Звіт". Для запобігання таким зловживанням необхідно чітко визначити в Наказі, що подання звітності в електронній формі є добровільним рішенням суб'єкта підприємницької діяльності.
Іншою проблемою є те, що ні Наказом, ні іншими нормативно-правовими актами суб'єкти підприємницької діяльності не звільняються від подання звітів на папері. Всі існуючі форми звітності для надання їм юридичної сили повинні бути підписані головним бухгалтером підприємства та директором, а також скріплені печаткою. Зрозуміло, що у випадку подання звітів в електронній формі це стає неможливим. I тому ці звіти не матимуть юридичної сили. Значить, суб'єкти підприємницької діяльності змушені будуть поряд з електронними звітами подавати також звіти на папері.
Існуюча процедура звітності не спрощується. Передача звітів на дискеті в цьому випадку полегшує роботу лише податкових інспекцій і ніяк не полегшує життя підприємців.
Таким чином, не отримуючи ніякого виграшу, підприємці змушені нести додаткові чималі витрати. До таких витрат належать: вартість програми "Звіт" - 540 грн. та вартість супроводу програми з 01.01.2000 року (яка, зважаючи на монопольне положення ДП "Інформаційно-технічний центр "Професіонал", може бути необгрунтовано завищена). В додаток, якщо підприємство не має необхідної комп'ютерної техніки (персональний комп'ютер з процесором не нижче 486), воно змушене буде її придбати.
4. Звертаємо увагу на те, що згідно з п.3.1 Наказу, до 02.12.98 року необхідно було провести атестацію програмних засобів формування звітності платниками податків для передачі до податкових органів в електронному вигляді. Враховуючи, що Наказ було видано 27.11.98 року, на проведення атестації було відведено два робочих дня.
Пункт 3.2 вказує, що до 05.12.98 року необхідно підготувати Угоду з ДП "Інформаційно-технічний центр "Професіонал" щодо використання системи "Звіт". Причому не вказано, що така Угода укладається лише у випадку позитивних результатів атестації.
З Наказу незрозуміло, чи проводився тендер з цього питання, і чому саме обрано ДП "Інформаційно-технічний центр "Професіонал".
5. Наказ виданий з порушенням встановленої в Україні процедури впровадження нормативно-правових актів підприємницького характеру. Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.98 N 1310 "Про порядок оскарження центральними органами виконавчої влади, головами місцевих державних адміністрацій рішень Державного комітету з питань розвитку підприємництва" центральні органи виконавчої влади повинні забезпечувати погодження розроблюваних проектів нормативно-правових актів з питань підприємницької діяльності з Державним комітетом України з питань розвитку підприємництва. Такого погодження проекту Наказу здійснено не було.
У зв'язку з виявленням положень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань розвитку підприємництва ВИРІШИВ:
Запропонувати Державній податковій адміністрації України в місячний термін внести такі зміни до наказу від 27.11.98 N 581 "Про спрощення процедури звітності до податкових органів":
- чітко визначити, що подання звітності в електронній формі є добровільним рішенням суб'єкта підприємницької діяльності;
- оприлюднити в наказі формат файлів, що передаються до податкових органів, або дати посилання на доступний для підприємців документ, в якому ці дані вказані;
- погодити внесені зміни, як це передбачено чинним законодавством, з Держпідприємництвом.
Рішення Державного комітету України з питань розвитку підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Голова О.Кужель.
