КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Оплата праці працівників

ПИТАННЯ: 1.Чи можна встановлювати головному бухгалтерові бюджетної установи доплати за розширення зони обслуговування?

2.Як обчислити середній заробіток для подання довідок до служби зайнятості, оформлення опікунства, виплат звільненим, у разі затримання розрахунків за обставин, коли в останні два місяці працівник не відпрацював повну норму робочого часу?

3.На невиплачену за 1998 р. заробітну плату в сумі 2139грн.74 коп. адміністрація нарахувала компенсацію - 41 грн. 50 коп. Чи правильно вона вчинила? Якщо суд ухвалить рішення про виплату заборгованої зарплати, на яку дату має нараховуватися компенсація: на дату винесення ухвали чи на дату виплати?

4. Чи включають час навчання у вищому закладі освіти (технікумі) до загального трудового стажу в разі розрахунків допомоги за листками непрацездатності?Як оплачують виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника його заступником і навпаки?

5.Який порядок нарахування заробітної плати заступникам директорів, завідувачам відділень, викладачам технікумів? Які надбавки можна виплачувати цим працівникам?

6.Який порядок затвердження штатного розпису дитячого дошкільного закладу на дві групи? Від чого залежать розміри посадових окладів працівників цього закладу?

7.Чи має право заступник директора отримувати надбавку за складність роботи, напруженість та високу якість роботи в розмірі 15% до посадового окладу в межах фонду заробітної плати?

8.Чи виплачують різницю в окладах у разі виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника впродовж часу, який не перевищує 12 робочих днів (у випадку хвороби, відпустки, відрядження та ін.), якщо працівник не є штатним заступником?

9.Чи має право адміністрація підприємства системи охорони здоров'я, що займається госпрозрахунковою діяльністю, встановлювати доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника лише від схемного посадового окладу, не беручи до уваги встановлені йому доплати і надбавки?

Чи обмежено розмір доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника?

10.Який механізм встановлення довічної плати дійсним членам та членам-кореспондентам НАН України та галузевих академій наук згідно зі ст. 23 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність"?

ВІДПОВІДЬ: 1.Відповідно до п.15 постанови Ради Міністрів СРСР від 04.12.81р. N 1145 "Про порядок і умови суміщення професій (посад)", чинність якої не скасовано (постанова Верховної Ради України від 12.09.91 р. "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства колишнього СРСР"), доплати за розширення зони обслуговування не встановлюються керівникам та заступникам керівників установ і організацій, головним бухгалтерам, керівникам структурних підрозділів та їхнім заступникам.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31.06.96 р. N1033, чинність якої продовжено на 1999 р., головним бухгалтерам бюджетних установ може встановлюватися надбавка до посадового окладу за складність, напруженість та високу якість роботи в розмірі 15% посадового окладу.

2.Згідно з п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N100 (із змінами і доповненнями), середньомісячну заробітну плату розраховують виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана ця виплата.

Порядком не передбачено, що ці два календарні місяці мають бути повністю відпрацьовані. Відповідно до п.8 цього Порядку середньоденну заробітну плату визначають діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на кількість робочих днів.

Час, упродовж якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають із розрахункового періоду.

Під час обчислення підприємством середньої заробітної плати середньоденний заробіток множать на середньомісячну кількість робочих днів розрахункового періоду виходячи із установленого на підприємстві згідно з чинним законодавством режиму роботи.

3.Згідно з Положенням про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.97 р. N1427, компенсацію працівникам втрати частини заробітної плати треба нараховувати в тому самому місяці, в якому виплачують заборговану заробітну плату за відповідний місяць, а не на день винесення ухвали суду.

У разі затримання заробітної плати за кілька місяців суму компенсації обчислюють за кожний місяць окремо. Щомісяця за новим індексом, який регулярно друкує Держкомстат України, роблять новий розрахунок коефіцієнтів приросту споживчих цін.

Якщо всю заборговану заробітну плату за 1998 р. виплачуватимуть у березні 1999 р., то компенсацію треба нараховувати виходячи із зарплати за відповідний місяць 1998 р. за такими коефіцієнтами:

січень-
лютий-
березень-
квітень-
травень- 
0,214
0,212
0,209
0,194
0,194 
червень-
липень-
серпень-
вересень-
жовтень- 
0,194
0,205
0,202
0,158
0,090 

Вихідна допомога компенсації не підлягає.

4.Згідно з п. 5 Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від. 19.10.98 р. N 1658, час навчання у вищому закладі освіти (у тому числі на підготовчих відділеннях), аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання до загального трудового стажу для призначення допомоги в разі тимчасової непрацездатності не зараховують.

Відповідно до роз'яснення Держкомітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати та Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N30/39 (із змінами і доповненнями) "Про порядок оплати тимчасового заміщення", яке діє на підставі Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р., штатні заступники не мають права на отримання різниці в окладах у разі виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника підприємства, організації. Суміщення обов'язків заступника його керівником також не підлягає додатковій оплаті.

5.Умови оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі працівників установ і закладів освіти, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.96 р. N565 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.96 р. N1458).

Розміри посадових окладів працівників установ і закладів освіти встановлюють відповідно до наказу Міносвіти України від 11.01.97 р. N7 "Про внесення змін та доповнень до наказу Міністерства освіти України від 25.07.96 р. N252 "Про розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників закладів освіти".

Під час обчислення заробітної плати працівників технікумів слід керуватися Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти України від 15.04.93 р. N102.

Крім того, п.5 постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31.08.96 р. N1033 (чинність якої продовжено до 1 січня 2000 р. постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.99 р. N175) дозволено встановлювати надбавки до посадових окладів зазначеним працівникам за складність, напруженість і високу якість роботи в розмірі, що не перевищує 15% посадового окладу, а також матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в розмірі не більш як один посадовий оклад на рік (це обмеження не стосується допомоги на поховання).

Преміювати працівників можна лише за рахунок економії фонду оплати праці.

Премію виплачують згідно з положенням про преміювання, затвердженим в установленому порядку.

6. Штатний розпис дитячого дошкільного закладу затверджують згідно з Типовими штатами дошкільних закладів, затверджених наказом Міністра освіти колишнього СРСР від 31.12.71 р. N 103, що діє на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. N 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР", залежно від кількості груп і тривалості перебування дітей в дошкільному закладі.

Штатний розпис бюджетних установ і організацій затверджує вищестояща організація разом з єдиним кошторисом доходів і видатків закладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.98 р. N 164.

Посадові оклади (ставки заробітної плати) керівних і педагогічних працівників дитячих дошкільних закладів усіх типів й найменувань встановлюють за наслідками атестації відповідно до кваліфікаційних вимог та освітньо-кваліфікаційного рівня (без урахування чисельності дітей). Наприклад, посадовий оклад завідувача дитячого дошкільного закладу становить 145 грн., вихователя першої категорії - 137 грн., музичного керівника вищої категорії - 126 грн. на місяць (наказ Міністерства освіти України від 11.01.97 р. N 7, додаток N 8).

7.Керівникам установ і закладів освіти надано право в межах фонду заробітної плати встановлювати доплати й надбавки до посадових окладів працівників залежно від виконуваних функцій, обсягу робіт, особистого внеску кожного працівника в загальні результати роботи.

Граничні розміри доплат і надбавок, що можуть встановлюватися до посадових окладів працівників бюджетних установ і організацій, у тому числі шкіл, визначені п.5 постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31.08.96 р. N 1033, термін дії якого продовжено до 1 січня 2000 р. постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.99 р. N 175.

8.Відповідь. Згідно з роз'ясненням Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати і Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 29.12.65 р. N 30/39, затвердженим постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N 820/39, чинність якого не скасовано в Україні відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства колишнього СРСР", працівникові, який у разі потреби тимчасово заміщує відсутнього, виплачують різницю між його посадовим окладом і посадовим окладом відсутнього працівника (без надбавок) за умови, якщо він не є штатним заступником відсутнього працівника. Застереження щодо тривалості тимчасового заміщення (понад 12 робочих днів) скасовано постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань і Секретаріату ВЦРПС від 11.12.86 р. N 521/30-18.

9.Згідно з додатком до Генеральної угоди доплати і надбавки, що мають міжгалузевий характер, у тому числі й доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, встановлюються до тарифних ставок і посадових окладів працівників об'єднань, підприємств і організацій.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оплату праці" умови оплати праці працівників, у тому числі умови запровадження та розміри доплат, встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Згідно з частиною другою ст.105 КЗпП розміри доплат за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з профспілковим органом, що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.

За Генеральною угодою на встановлення доплат до тарифних ставок і посадових окладів за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника може бути використано до 100 відсотків тарифної ставки (окладу) відсутнього працівника.

10.Розміри щомісячної довічної плати вченим найвищої кваліфікації НАН України за академічні звання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.98 р. N 1105 "Про збільшення розміру плати за звання дійсного члена та члена-кореспондента Національної академії наук".

Для дійсних членів і членів-кореспондентів Академії правових наук України розміри цієї плати встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.94 р. N 321 "Питання Академії правових наук" зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. N638.

Грошову винагороду дійсним членам та членам-кореспондентам інших галузевих академій наук, згідно з чинними актами Кабінету Міністрів України, виплачують президії цих академій відповідно до їх внеску у виконання наукових програмю

В.Запорожченко,
заступник начальника управління, -
начальник відділу.

Л.Колесникова-Гузевата,
головний спеціаліст.

А.Литвин,
головний спеціаліст.

Н.Середа,
головний спеціаліст.