Документ втратив чиннiсть!

ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

НАКАЗ
від 04.11.92 N 205
м.Київ

( Наказ втрачає чинність з 01.01.2004 на підставі
Наказу Державної митної служби
№ 261 від 21.04.20
03)

Про затвердження
"Положення про провадження
в справах про порушення митних правил"

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити "Положення про провадження в справах про порушення митних правил" і ввести в дію з 15 листопада.

2. Затвердити форми протоколів, передбачені "Положенням...". 1992 року.

3. Управлінню матеріально-технічного постачання (Терещенко М.Г.) забезпечити виготовлення типографським способом "Положення..." та форм процесуальних документів. Управлінню по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил (Вінник С.Ф.) скласти заявки на виготовлення необхідної кількості екземплярів.

4. Начальникам митниць до отримання нових форм процесуальних документів забезпечити їх виготовлення на місцях.

Голова Комітету О.М.Коваль

Затверджено
наказом ДМКУ N 205
від 04.11.92 р.

Положення
про провадження в справах
про порушення митних правил

1. Загальні положення

1.1. Згідно з Митним кодексом України ( 1970-12 ) (далі МК України) на митні органи покладені завдання по боротьбі з порушеннями митних правил. Ці завдання вирішуються з допомогою митних розслідувань.

1.2. Митні розслідування це система процесуальних дій встановлених МК України, а в частині, яка не передбачена ним, - Кодексом України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ) (далі КпАП України).

1.3. Під час проведення митних розслідувань митні органи керуються діючим законодавством України, МК України та відповідними міжнародними угодами.

1.4. Основними завданнями митних розслідувань є:

- виявлення та припинення правопорушень;

- своєчасне, всебічне повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, її вирішення відповідно до чинного законодавства;

- забезпечення виконання постанов у справах;

- виявлення причин та умов, які сприяли скоєнню митних правопорушень, вжиття заходів щодо їх усунення, запобігання правопорушень та зміцнення правопорядку та законності.

1.5. Митні розслідування складаються з таких стадій:

- виявлення та припинення правопорушень, перевірка первинних повідомлень, матеріалів правопорушень;

- розгляд матеріалів перевірки та прийняття рішення про порушення адміністративного провадження або відмову у порушенні такого провадження;

- провадження митно-процесуальних дій по виявленню факту та обставин правопорушення, особи правопорушника, збиранню та перевірці доказів;

- розгляд справи про порушення митних правил;

- виконання постанов у справах про порушення митних правил;

- направлення матеріалів про інші правопорушення у відповідні правоохоронні органи; внесення пропозицій про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, які сприяли скоєнню правопорушення.

1.6. Провадження у справах про порушення митних правил здійснюється службовими особами митних органів України.

2. Порушення митних правил

2.1. Порушення митних правил визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на встановлений порядок управління, і за яку відповідальність передбачена ст.ст. 104-120 ( 1970-12 ) МК України.

Адміністративна відповідальність за порушення митних правил настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою кримінальної відповідальності.

2.1.1. Порушення митних правил визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст. 10 КпАП України) ( 80731-10 ).

2.1.2. Порушення митних правил визначається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ст.11 КпАП України) ( 80731-10 ).

2.3. Службові особи підлягають відповідальності за порушення митних правил, якщо в їх службові обов'язки входило забезпечення виконання вимог, встановлених МК України.

При вчиненні порушень митних правил підприємствами відповідальності підлягають службові особи - керівники цих підприємств (ст.103 МК, ст.14 КпАП України) ( 1970-12 ), ( 80731-10 ).

2.4. Військовослужбовці, особистий склад органів внутрішніх справ та служби безпеки України, які несуть відповідальність за адміністративні правопорушення з дисциплінарними статутами, при скоєнні порушення митних правил несуть відповідальність на загальних підставах, але до них не може бути застосовано накладення штрафу.

Згідно з діючим адміністративним законодавством, начальники митниць можуть замість накладення стягнень (конфіскація) передавати матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності ( ст.15 КпАП України) ( 80731-10 ).

2.5. Іноземні громадяни і особи без громадянства, які перебувають на території України, за порушення митних правил підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.

Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземними громадянами, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами України користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України, вирішується дипломатичним шляхом (ст. 16 КпАП України) ( 80731-10 ).

2.6. Відповідальності за порушення митних правил підлягають особи, які досягли на момент вчинення правопорушення шістнадцятирічного віку (ст.103 МК, ст.13 КпАП України) ( 1970-12 ), ( 80731-10 ).

2.7. Не є порушенням митних правил дія, яка хоч і передбачена МК України, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує установленому порядку управління, якщо ця небезпека за данних обставин не могла бути усунута іншими засобами, і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода (ст.18 КпАП України) (80731-10).

2.8. Не є порушенням митних правил дія, яка хоч і передбачена МК України, але вчинена в стані необхідної оборони, тобто при захисті установленого порядку управління від протиправного посягання шляхом заподіяння посягаючому шкоди, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони (ст.19 КпАП України) ( 80731-10 ).

2.9. Не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану ( ст.20 КпАП України) ( 80731-10 ).

2.10. При малозначності вчиненого порушення митних правил службова особа митного органу України, яка розглядає справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням (ст. 142 МК, ст.22 КпАП України) ( 1970-12 ), ( 80731-10 ).

3. Адміністративна відповідальність
за порушення митних правил

3.1. Відповідальність за порушення митних правил.

За вчинення порушень митних правил можуть застосовуватись такі адміністративні стягнення:

- попередження;

- штраф;

- конфіскація предметів, знарядь вчинення порушень митних правил;

- конфіскація предмета, який є безпосереднім об'єктом порушення митних правил.

3.2. Основні і додаткові адміністративні стягнення.

Конфіскація предметів може застосовуватись як основне, так і додаткове адміністративне стягнення; штраф і попередження можуть застосовуватись тільки як основні.

За одне порушення митних правил може бути накладене основне або основне і додаткове стягнення. Якщо санкцією статті митного кодексу передбачене накладення основного і додаткового стягнення, застосування тільки додаткового стягнення суперечить діючому законодавству (ст.25 КпАП України) ( 80731-10 ).

3.2.1. Попередження.

Попередження, як захід адміністративного стягнення, виноситься в письмовій формі (ст.26 КпАП України) ( 80731-10 ).

Застосування попередження передбачене ст.ст. 104, 105, 107, 108, 109, 111 МК України ( 1970-12 ).

Адміністративне стягнення у вигляді попередження може бути накладене не пізніше двох місяців з дня вчинення порушення митних правил, а при порушенні митних правил, що триває, - не пізніше двох місяців з дня його виявлення (ст.139 МК України) ( 1970-12 ).

3.2.2. Штраф.

Застосування штрафу передбачене ст.ст. 104 - 120 МК України ( 1970-12 ).

Адміністративне стягнення у вигляді штрафу може бути накладене не пізніше двох місяців з дня вчинення порушення митних правил, а при порушенні митних правил, що триває, - не пізніше двох місяців з дня його виявлення (ст. 139 МК, ст. 27 КпАП України) ( 1970-12 ), ( 80731-10 ).

3.2.3. Конфіскація.

Застосування конфіскації передбачене ст. ст. 109, 112 - 118 МК України (1970-12).

Конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом митного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави, незалежно від того, чи є він власністю особи, яка вчинила порушення митних правил, а також незалежно від того, встановлена ця особа чи ні (ст. 149 МК України, ст. 29 КпАП України) (1970-12), ( 80731-10 ).

Конфіскація згаданих предметів проводиться незалежно від часу вчинення або виявлення порушення митних правил (ст. 139 МК України) ( 1970-12 ).

При неможливості конфіскації предметів, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, з осіб, які вчинили порушення, стягується вартість таких предметів (ст. 149 МК України) ( 1970-12 ).

У випадку, коли предмети переміщувались з приховуванням від митного контролю, з використанням інших засобів, що утруднювали їх виявлення (конструктивні порожнини та інш.), конфіскація зазначених засобів, здійснюється з посиланням на частину першу ст.29 КпАП України ( 80731-10 ).

3.2.4. У разі припинення кримінальної справи, при наявності в діях порушника ознак порушення митних правил адміністративне стягнення у вигляді попередження або штрафа може бути накладене не пізніше місяця з дня прийняття рішення про припинення кримінальної справи (ст. 141 МК України, ст. 38 КпАП України) ( 1970-12 ), ( 80731-10 ).

4. Накладення адміністративного стягнення

4.1. Накладення адміністративного стягнення.

Стягнення за порушення митних правил накладається в межах, установлених МК України.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого порушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (ст.33 КпАП України) ( 80731-10 ).

4.1.1. Обставинами, що пом'якшують відповідальність за порушення митних правил, визнаються:

- щире розкаяння винного;

- відвернення винним шкідливих наслідків правопорушення, добровільне відшкодування збитків або усунення заподіяної шкоди;

- вчинення правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання або при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;

- вчинення правопорушення неповнолітнім;

- вчинення правопорушення вагітною жінкою, або жінкою яка має дитину віком до одного року.

Службова особа митного органу, яка розглядає справу про порушення митних правил, може визнати пом'якшуючими і обставини, не зазначені в законодавстві ( ст.34 КпАП України) ( 80731-10 ).

4.1.2. Обставинами, що обтяжують відповідальність за порушення митних правил, визнаються:

- продовження протиправної дії, незважаючи на вимогу уповноважених на те осіб припинити її;

- повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка, раніше вчинила злочин;

- втягнення неповнолітнього в правопорушення;

- вчинення правопорушення групою осіб;

- вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин;

- вчинення правопорушення в стані сп'яніння. Орган (службова особа), який накладає адміністративне стягнення, залежно від характеру адміністративного правопорушення може не визнати дану обставину обтяжуючою (ст. 35 КпАП України) ( 80731-10 ).

4.2. При вчиненні однією особою двох або більше порушень митних правил адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька порушень митних правил, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (службовою особою); стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень (ст. 36 КпАП України) ( 80731-10 ).

5. Органи та службові особи, уповноважені провадити
митні розслідування та розглядати справи про
порушення митних правил

5.1. Розслідування порушень митних правил та підготовка матеріалів справи до розгляду провадяться:

- оперативно-інспекторським складом - службовими особами митних органів, які здійснюють згідно із структурою, штатним розкладом функції митного оформлення та пропуску через митний кордон України предметів, товарів, транспортних засобів, валюти та цінностей;

- службовими особами митних органів, спеціально уповноваженими для проведення митних розслідувань у справах про порушення митних правил; - якщо у складі митниці існують підрозділи служби митних розслідувань, інспектор по розслідуванням або інспектор-дізнавач, які приймають до свого провадження, як правило, найбільш складні справи, в тому числі, справи у відношенні підприємств;

- службовими особами Державного митного комітету України, уповноваженими у встановленому порядку.

5.2. Компетенція митних органів України та службових осіб цих органів.

5.2.1. Компетенція митниць.

Виявлення порушень митних правил, покладене на митниці, службові особи яких приймають до свого провадження справи;

- заведені оперативно-інспекторським складом митниці;

- заведені іншими митними органами, якщо правопорушення було здійснено, або правопорушник має постійне місце знаходження (проживання, реєстрації) у зоні діяльності митниці.

5.2.2. Про порушення митних правил між регіонального характеру, або якщо суб'єкти виявлених правопорушень мають постійну реєстрацію у зоні діяльності інших митниць, терміново інформуються відповідні митні органи України та Управліням по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил ДМК України.

5.2.3. Провадження у справах про порушення митних правил здійснюють начальник митниці, особа, яка його заміщає, та службові особи митниці, зазначені у розділі 5.1. цього Положення.

5.2.4. Начальник митного органу або особа, яка його заміщає, по справі, яку розглядає, приймає рішення:

- про порушення або відмову у порушенні справи;

- про адміністративне затримання особи, яка скоїла порушення митних правил;

- про проведення перевірки окремих сторін діяльності підприємства;

і згідно з ст. 140 МК України ( 1970-12 ) виносить по ній постанову.

5.2.5. Начальник митного органу або особа, яка його заміщає:

- організує роботу по прийманню, розгляду та перевірці заяв та повідомлень про правопорушення, проведенню розслідувань та здійснює контроль за розслідуваннями;

- забезпечує вивчення матеріалів розслідувань в цілях всебічного та повного встановлення обставин справи, додержання об'єктивності та законності розслідування;

- вживає заходи до усунення недоліків, дає вказівки щодо строків, послідовності виконання процесуальних дій, методики проведення розслідування;

- особисто здійснює розслідування у найбільш складних справах;

- забезпечує взаємодію з іншими правоохоронними органами та навчання кадрів у питаннях розслідувань.

5.2.6. Начальник підрозділу митниці, який спеціально уповноважений для проведення митних розслідувань (відділ по організації боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил):

- бере участь у роботі по організації розслідувань та здійснює контроль за ними;

- дає методичні вказівки по проведенню розслідувань;

- узагальнює практику розслідувань та дає рекомендації щодо правильної кваліфікації правопорушень;

- безпосередньо бере участь у розслідуваннях, приймає до свого провадження найбільш складні справи;

- відповідає за облік справ, дотримання строків провадження по них.

5.2.7. Службова особа митних органів України, в провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, має право:

- проводити всі процесуальні дії, передбачені МК України, (за винятком випадків, коли рішення про проведення окремих процесуальних дій приймається начальником митниці або його заступником), про що складаються відповідні процесуальні документи.

В процесі провадження по справі:

- готує матеріали справи для розгляду;

- приймає передбачені законом заходи по виконанню постанови митного органу;

- виявляє причини та умови, які сприяли здійсненню правопорушення, та готує відповідні документи;

- відповідає за своєчасність , повноту, якість та законність проведення процесуальних дій.

5.2.8. В окремих випадках (пізній час, митний контроль у місцях, де відсутній телефонний зв'язок та інші види зв'язку, значне віддалення від митної установи, можливість втрати доказів) при наявності ознак порушення митних правил, за яке МК України передбачена адміністративна відповідальність, рішення про проведення усіх необхідних процесуальних дій може бути прийняте будь-якою службовою особою митного органу, якою виявлене правопорушення або прийнята заява чи повідомлення.

Одночасно вживаються заходи до повідомлення керівництва митниці про прийняте рішення та хід розслідування.

5.2.9. У випадках, коли начальник митниці не згоден з прийнятим рішенням про проведення митного розслідування, а також при наявності обставин, які виключають провадження по справі, він своєю постановою припиняє провадження по справі.

5.2.10. Начальник митного органу та вищезгадані службові особи несуть відповідальність за обгрунтованість, законність розслідувань, проведення усіх митних дій, необхідних для досягнення завдань провадження у справах про порушення митних правил.

5.3. Компетенція Державного митного комітету України.

5.3.1. Митний комітет України має право:

- приймати до свого провадження будь-які справи про порушення митних правил;

- доручати провадження у справах будь-яким митним органам України.

5.3.2. Митний комітет України, як правило, приймає до свого провадження найбільш складні справи, з великою кількістю підприємств, осіб, епізодів протиправної діяльності, міжрегіонального характеру.

5.3.3. Провадження у справах про порушення митних правил здійснюють службові особи, зазначені у розділі 5.1. цього Положення.

5.3.4. Службові особи Митного комітету України, призначені у встановленому порядку, для забезпечення завдань митних розслідувань здійснюють усі процесуальні дії, передбачені МК України, та користуються усіма повноваженнями при провадженні у справах про порушення митних правил.

5.4. Орган та службові особи, які правомочні розглядати справи про порушення митних правил.

Справи про порушення митних правил розглядаються від імені ДМК України уповноваженою службовою особою цього комітету, а від імені інших митних органів України - начальниками митниць чи їх заступниками.

6. Провадження в справах про порушення
митних правил

6.1. Приводами для проведення митних розслідувань є:

- безпосереднє виявлення службовими особами митних органів порушень митних правил;

- повідомлення засобами масової інформації про факти митних правопорушень підприємствами, установами, службовими особами та громадянами;

- матеріали, які надійшли з інших правоохоронних органів;

- повідомлення та матеріали іноземних митних та правоохоронних служб.

Митні розслідування можуть проводитись тільки в тих випадках, коли є достатні підстави, які вказують на наявність ознак порушення митних правил.

6.1.1. Заяви та повідомлення можуть бути зроблені у письмовій та усній формі.

Усні заяви заносяться до протоколу, який підписують заявник та службова особа, що прийняла заяву.

Письмова заява повинна бути підписана особою, від якої вона подається.

Повідомлення підприємств, установ, організацій і службових осіб повинні бути викладені в письмовій формі.

Протокол, який складається у довільній формі, письмова заява чи повідомлення реєструються у книзі реєстрації заяв та повідомлень про порушення митних правил, після чого передаються на розгляд начальнику митного органу.

6.1.2. Заяви, повідомлення та матеріали розглядаються начальником митного органу в строк не більше 3 діб, при цьому перевіряються на достатність матеріалів для прийняття обгрунтованого рішення, виявляються обставини, які виключають провадження у справах про порушення митних правил, приймається рішення про необхідність проведення митних розслідувань.

6.1.2.1. Повідомлення, які надійшли в непідписаних листах, по телефону або з невстановлених джерел ставляться на контроль і перевіряються в звичайному порядку.

6.1.3. Під час перевірок приймаються пояснення від конкретних осіб та можуть проводитись митні обстеження. При цьому треба мати на увазі, що проведення інших процесуальних дій, передбачених МК України можливе тільки після порушення провадження в справі про порушення митних правил, тобто після складення протоколу.

6.1.4. Якщо виникає необхідність у застосуванні оперативно-розшукових заходів, до участі в перевірці залучаються інші правоохоронні органи (СБУ, МВС України). Самостійне проведення співробітниками митних органів заходів заборонено.

6.1.5. Матеріали про інші правопорушення передаються у відповідні державні органи.

6.1.5.1. У випадках виявлення таких правопорушень під час провадження в справі про порушення митних правил, матеріали про них виділяються із справи і відправляються до відповідного державного органу.

6.1.6. При виявленні під час митного розслідування ознак злочину, який не відноситься до підслідності митниці, необхідні матеріали у строк не більше 3-х діб, направляються прокурору, органу попереднього слідства чи дізнання. У таких випадках митний орган, в межах своєї компетенції, повинен вжити заходи до запобігання чи припинення злочину, а також до закріплення слідів злочину, забезпеченню цілості матеріальних цінностей, документів, встановленню очевидців.

6.1.7. По результатах розгляду матеріалів перевірки приймається одне з таких рішень:

- про порушення справи про порушення митних правил;

- про направлення матеріалів у інші органи, уповноважені на провадження в справах про адміністративні правопорушення;

- про порушення кримінальної справи та проведення дізнання у справах про контрабанду;

- про відмову в порушенні справи про порушення митних правил;

- про направлення повідомлення про злочин прокурору, органу попереднього слідства чи дізнання.

6.2. Обставини, що виключають провадження у справі про порушення митних правил.

Провадження в справі про порушення митних правил не може бути порушене, а порушене підлягає закриттю за таких обставин:

- відсутність події та складу порушення митних правил;

- недосягнення особою на момент вчинення порушення митних правил шістнадцятирічного віку;

- неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

- вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

- видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

- скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність;

- закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 139 МК України ( 1970-12 );

- наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови службової особи про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення по даному факту кримінальної справи;

- смерть особи, щодо якої було розпочате провадження в справі ( ст. 247 КпАП України) ( 80732-10 ).

При наявності згаданих підстав протокол про порушення митних правил не складається. У випадках, коли провадження по справі все ж було почате, дані обставини є підставою для припинення провадження по справі.

6.3. Докази.

6.3.1. Доказами в справі про порушення митних правил, згідно з законодавством є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, розслідування в справі про порушення митних правил здійснюється в цілях встановлення таких обставин, які підлягають з'ясуванню при розгляді справи:

- чи дійсно скоєне правопорушення і яке конкретно;

- місце та час здійснення правопорушення;

- при яких обставинах, яким чином, із застосуванням яких засобів;

- хто скоїв правопорушення та відомості про нього;

- винність конкретної особи (осіб), з якою ціллю та за якими мотивами скоєне правопорушення;

- обставини, які впливають на ступінь та характер відповідальності особи;

- наслідки правопорушення, характер та розмір заподіяної шкоди;

- де та у чиєму розпорядженні знаходяться предмети, які стали безпосередніми об'єктами правопорушення, або використовувалися при його скоєнні, або підлягають конфіскації;

- які причини та умови, що сприяли вчиненню даного правопорушення конкретною особою (особами);

- інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вищенаведені дані встановлюються:

- протоколом про порушення митних правил;

- протоколами процесуальних дій;

- висновками експертів та іншими документами, отриманими у передбаченому законом порядку;

- поясненнями особи, яка притягається до відповідальності;

- речовими доказами.

6.3.2. Протоколи про порушення митних правил та протоколи процесуальних дій, складені та оформлені в порядку передбаченому МК України та цим Положенням, є джерелом доказів, оскільки в них підтверджуються обставини і факти, що мають значення для вирішення справи.

6.3.3. Речовими доказами є предмети, які були знаряддям вчинення правопорушення, зберегли на собі сліди правопорушень, або були об'єктом незаконних дій правопорушника, а також предмети, які були отримані незаконним шляхом та всі інші предмети, які можуть бути засобами для встановлення фактичних обставин справи, виявлення винних або для спростування обвинувачення пом'якшення вини обвинуваченого.

6.3.4. Документи є джерелом доказів, якщо в них викладено або засвідчені обставини, які мають значення для справи.

У тих випадках, коли документи мають ознаки вказані у п.6.5., вони є речовими доказами.

6.3.5. Службова особа, яка проводить розслідування або розглядає справу про порушення митних правил, керуючись законом оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності.

6.4. Протокол про порушення митних правил.

6.4.1. Складання протоколу.

Про вчинення порушення митних правил уповноважена службова особа складає протокол за формою, що встановлюється Державним митним комітетом України. Основні вимоги до протоколу зазначені у ст. 122 МК України ( 1970-12 ).

Крім цього в протоколі необхідно вказати такі дані;

- найменування та індивідуальні ознаки предметів, що є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, їх кількість або вага, індивідуальна та загальна вартість, а також кількість однорідних з ними предметів, які пропущені, прийняті на зберігання або повернуті;

- найменування затриманих предметів із спеціально виготовленими тайниками, їх індивідуальні ознаки, кількість, вартість;

- найменування затриманих документів, необхідних для розгляду справи;

- предмети, вилучені з метою забезпечення стягнення штрафу, їх індивідуальні ознаки, кількість, вага, вартість.

6.4.1. У випадках, коли при складенні протоколу неможливо встановити реальну вартість затриманих предметів, напроти найменування цього предмету у позиції "вартість" необхідно зробити запис: "оцінка буде проведена додатково".

В позицію "кількість однорідних з затриманими предметів" слід включати тільки предмети тих же найменувань, які затримані, як предмети порушення митних правил, за винятком випадків, коли затримуються вироби з дорогоцінних металів та іноземна валюта. Тоді у цій позиції необхідно вказувати усі інші коштовні вироби та любо іноземна валюта, незалежно від назви.

6.4.1.2. При необхідності заповнюється додаток до протоколу за встановленою формою ДП, який є невід'ємною частиною протоколу. Про заповнення додатку у відповідній графі протоколу робиться відмітка.

6.4.1.3. У протоколах про порушення митних правил, крім тих, що складаються про порушення митних правил у міжнародних поштових відправленнях, робляться наступні записи:

- на якій мові велась бесіда з особою, відносно якої складено протокол, якщо ця особа не володіє українською мовою; ким був перекладений зміст протоколу на зрозумілу правопорушнику мову, і якщо перекладачем - то його прізвище, ім'я та по батькові, адреса та місце роботи;

- про те, що особі. у відношенні якої складено протокол, відомо про час та місце розгляду справи, а аткож що вона одержала копію протоколу.

6.4.2. Особливості оформлення окремих видів протоколів.

6.4.2.1. Протокол за формою П-1 складається у випадках порушення митних правил, виявлених при догляді міжнародних поштових відправлень.

При складанні протоколу за формою П-1, необхідно також зазначати:

- місце роботи, посаду, прізвище, ім'я, та по батькові представника підприємства зв'язку, у присутності якого було складено протокол;

- валовий номер міжнародного поштового відправлення;

- відомості про відправника та одержувача міжнародного поштового відправлення, які вказані на оболонці поштового відправлення (на українській та іноземній мовах) та в митній декларації.

Протокол підписується співробітником митниці, який його склав, та представником підприємства зв'язку.

Протокол складається у трьох екземплярах, перший з яких залишається у справах митного органу, другий підлягає відправленню у строк не більший трьох діб відправнику міжнародного поштового відправлення з повідомленням про вручення, третій видається представнику підприємства зв'язку для вручення одержувачу, що повинно підтверджуватися його підписом.

Після відправлення другого екземпляру протоколу відправнику у першому та третьому екземплярах робиться запис про дату та номер цієї відправки.

Протокол вважається врученим, хоч би відправник і не знаходився у вказаному ним місці проживання, перебування або тимчасового проживання або це місце було вказано ним невірно.

6.4.2.2. Протокол за формою П-2 складається у випадках порушення митних правил фізичними особами, або якщо власник предметів - безпосередніх об'єктів порушення митних правил не встановлений.

При складанні протоколу необхідно зазначати:

- відомості про особу, яка вчинила правопорушення, номер паспорта, або іншого документа, який дає право переміщення через кордон, повну адресу (якщо справа стосується військовослужбовців, необхідно вказувати тільки номер польової пошти);

- з якої країни і до якої слідує правопорушник, ціль подорожі, відомості про транспортний засіб.

Протокол складається у двох екземплярах, перший з яких залишається в справах митного органу, другий вручається правопорушнику.

Якщо власник предметів, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, не встановлений, копія протоколу може бути вручена іншим зацікавленим особам (капітану корабля, начальнику поїзда та інш.). Реквізити бланку протоколу, які передбачені для відомостей про місце та час розгляду справи, в цих випадках не заповнюються.

6.4.2.3. Протокол за формою П-3 складається у випадках порушення митних правил підприємствами.

При складенні протоколу необхідно зазначати:

- країну відправлення або призначення предметів, назву та юридичну адресу підприємств, які відправляли або отримували предмети, а у відношенні підприємств, зареєстрованих у Міністерстві зовнішньоекономічних зв'язків та торгівлі України - реєстраційний номер та дату видачі свідоцтва про реєстрацію;

- назву та реквізити документів (включаючи ВМД), представлених як підставу для переміщення предметів.

Якщо затримані предмети, з яких-небудь підстав не можуть бути залишені у митному органі та передаються на відповідальне зберігання службовим особам, про це складається акт за формою А-1, про що відзначається в протоколі.

Протокол за формою П-3 складається в двох екземплярах, при цьому перший залишається в справах митного органу, а другий вручається представнику підприємства або декларанту.

6.4.2.4. Інші форми протоколів.

У випадках, коли, виходячи з конкретних обставин, форми протоколів, що встановлені, не можуть бути застосовані для документального закріплення виявленого правопорушення, допускається складення протоколу довільної форми. Складення такого протоколу повинно проводитися з дотриманням вимог, які викладені у цьому розділі положення.

У випадках затримання іншими правоохоронними органами України предметів, що є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, митним органом приймається до свого провадження протокол того органу, який затримав такі предмети. Як правило, протокол приймається митним органом одночасно з предметами, затриманими по протоколу та іншими зібраними по справі матеріалами.

6.5. Проведення митних обстежень.

Митне обстеження підприємства, приміщень, транспортних засобів провадиться в присутності понятих (не менше 2-х осіб). службова справа митних органів, яка організує і провадить обстеження об'єкта, зобов'язана залучити до участі в обстеженні власника об'єкта або представника власника, а також має право залучити фахівця, представника транспортної організації, що перевозить вантаж, декларанта, свідка.

Про проведення митного обстеження згідно зі ст. 127 МК України (1970-12) складається протокол за формою П-4. В разі необхідності заповнюється перелік предметів за формою П-5.

В протоколі вказується: - місце і дата проведення обстеження; час його початку та закінчення, посада та прізвище особи, яка склала протокол, прізвище, ім'я та по батькові кожної особи, яка брала участь в обстеженні, а в необхідних випадках - і його адреса, зміст обстеження та виявлені під час його проведення суттєві для справи обставини. Якщо під час проведення обстеження застосовувались фотографування, кіно та відеозйомка, звукозапис, або були виготовлені зліпки та відбитки слідів, то в протоколі мають бути вказані також технічні засоби, які було застосовано під час обстеження, умови та порядок їх застосування, об'єкти, до яких ці засоби було застосовано, та отримані результати. В протоколі має бути відзначено, що перед застосуванням технічних засобів про це були попереджені особи, які беруть участь в проведенні обстеження.

Протокол повинні прочитати усі особи, які брали участь в проведенні обстеження, їм мають бути роз'яснені права роботи зауваження, які підлягають внесенню в протокол.

Протокол підписується службовою особою митниці, власником (або його представником) об'єкта, що підлягав обстеженню, понятими, перекладачем, фахівцем та іншими особами, якщо вони брали участь в проведенні обстеження.

До протокола додаються фотографічні негативи та знімки, кіноплівки, діапозитиви, фонограми, відеокасети, плани, схеми, зліпки та відбитки, які були зроблені під час проведення обстеження, а також пломби та печатки (зняті з об'єктів, що підлягали обстеженню).

Якщо хтось з учасників митного обстеження відмовляється підписати протокол, про це робиться відмітка, завірена підписом особи, яка провадила обстеження.

Особі, яка відмовилась підписати протокол, має бути надана можливість дати пояснення причини відмови, які вносяться до протоколу.

В разі виникнення в осіб, які беруть участь в обстеженні зауважень, пов'язаних з проведенням обстежень, їм має бути надана можливість письмово викласти їх в протоколі.

6.5.1. Деякі правила проведення митних обстежень.

Обстеження провадиться службовою особою митного органу. Решта осіб допомагає йому і діє тільки за його вказівкою. Обстеження може бути проведене в будь-який час доби в разі наявності необхідного освітлення.

Послідовність обстеження окремих об'єктів залежить від обставин конкретного випадку, але обраний план огляду має забезпечити такий стан, щоб всі об'єкти, які мають відношення до місця події, були б ретельно оглянуті.

На початку обстеження, поки не порушене оточення, рекомендується зробити орієнтувальні оглядові фотознімки, а також фотознімки найбільш важливих (вузлових) ділянок об'єкта, що обстежується.

Все виявлене на місці події має бути пред'явлене понятим, які, як правило, повинні переміщуватись разом із службовою особою, що провадить обстеження.

Огляд речей та документів, виялених під час обстеження, здійснюється, як правило, на місці проведення відповідної дії. В цьому випадку, коли для більш ретельного огляду предметів та документів потребується більше часу, або за інших обставин, огляд провадиться в митному органі, або за іншому приміщенні.

У випадках, якщо провадиться обстеження предметів та документів, що зберігаються в приміщенні, упаковках, транспортних засобах, тощо, які опечатані або опломбовані, слід під час розпечатування забезпечити збереження пломб та відбитків печаток.

По закінченні обстеження запаковані пломби та печатки передають на експертне криміналістичне дослідження на предмет з'ясування, чи розпечатувалися вони чи ні, з метою встановлення можливості довкладень або вилучення переміщуваних предметів та документів на шляху слідування.

Якщо під час обстеження були виявлені предмети, що є безпосередніми об'єктами порушення, а також документи, необхідні для порушення справи, службова особа митного органу, керуючись ст. 128 ( 1970-12 ) МК України, проводить їх вилучення. В необхідних випадках предмети або документи, що вилучаються, пакуються та опечатуються, про що в протоколі робиться відповідний запис.

Під час проведення митного обстеження об'єкту службова особа митного органу на підставі ст.40 МК України ( 1970-12 ) має право провести взяття проб та зразків вантажу, що обстежується, про що в протоколі робиться відповідний запис, а про взяття проб та зразків складається окремий протокол за формою П-6.

6.6. Опитування осіб у справі про порушення митних правил.

Службова особа митного органу України, а також службова особа, яка розглядає справу про порушення митних правил, згідно з ст. 124 МК України ( 1970-12 ) та Кодексом України про адміністративні правопорушення може викликати та опитати будь-яку особу, якій можуть бути відомі які-небудь обставини, що підлягають уточненню.

Очевидці (свідки), які викликані по одному і тому ж факту опитуються порізно, та у відсутності інших очевидців (свідків).

Перед опитуванням слід засвідчити особу очевидців (свідка), роз'яснити йому його права та обов'язки, з'ясувати, чи володіє дана особа українською мовою, чи потрібен йому перекладач на якій мові опитуваний буде давати свідчення. Цих правил необхідно неухильно дотримуватись під час опитування іноземних громадян.

На початку опитування з'ясовується відношення особи, що опитується, до переміщуваних через митний кордон речей, цінностей або вантажів і з'ясовуються інші необхідні відомості про особу, що опитується.

Опитування по суті справи, що знаходиться в провадженні, починається пропозицією до очевидця (свідка) повідомити все, що йому відомо про обставини, у зв'язку з якими він був викликаний для опитування. Після повідомлення службова особа митного органу може ставити питання.

Для опитування очевидця (свідка) віком від 14 до 16 років викликають педагога, а також законних представників або близьких родичів. Перед початком опитування цим особам роз'яснюються їх права та обов'язки, про що в протоколі робиться відмітка.

Вказані особи, які присутні при опитуванні, з дозволу інспектора можуть задавати питання. Службова особа митного органу може відвести питання, але відведене питання має бути занесене до протоколу.

Опитування осіб оформлюється протоколом за формою П-17.

Свідчення очевидця записуються від першої особи і, по можливості, дослівно. В разі необхідності записуються поставлені очевидцю питання. По закінченні опитування протокол пред'являють опитуваній особі для прочитання, або на його прохання протокол зачитується уголос. Особа, яку опитували, має право вимагати доповнення протоколу та внесення в нього поправок. Ці доповнення і поправки підлягають обов'язковому занесенню до протоколу. Після того, як протокол прочитано, в ньому робиться запис про те, що всі свідчення записані вірно та очевидцем прочитані або написані ним власноручно, доповнень та зауважень немає. Якщо протокол написано на кількох аркушах, то очевидець та особи, які були присутні під час складення протоколу, підписують кожний аркуш окремо. Після подання свідчень, в разі прохання очевидця, йому має бути надана можливість написати свої свідчення власноручно, про що в протоколі опитування робиться відмітка.

В разі проведення опитування з участю перекладача, протокол опитування повинен включати вказівку про роз'яснення перекладачеві його обов'язків, що засвідчується підписом перекладача. В протоколі робляться відмітки про роз'яснення особі, що опитується, її права на відвід перекладача та додається заява з цього приводу. Перекладач підписує кожний аркуш протокола та протокол в цілому. Особа, яку опитують, своїм підписом в кінці протоколу підтверджує, що зроблений усно переклад протоколу відповідає її свідченням. Якщо протокол опитування було перекладено на іншу мову письмово, то переклад в цілому на кожний його аркуш окремо повинен бути підписаний перекладачем та особою, яка опитувалась.

Якщо особа, що опитувалась, відмовилась від підпису, то в протоколі робиться запис такого змісту: - протокол прочитаний, доповнень та зауважень нема, від підпису відмовився, причини...".

6.7. Адміністративне затримання.

Для складання протоколу про порушення митних правил, в разі неможливості скласти його на місці, забезпечення провадження по справі, з'ясування особи порушника, а також з метою припинення митного правопорушення, службова особа митних органів України згідно зі ст. 125 МК України ( 1970-12 ) має право провести адміністративне затримання. Затримання проводиться за рішенням начальника митного органу або особи, яка його заміщає.

Адміністративне затримання може бути проведене тільки за наявністю правопорушення. Затримання неприпустиме, якщо провопорушення відсутне.

Адміністративне затримання особи, яка скоїла митне правопорушення, може тривати не більше 3-х годин, при цьому термін обчислюється з моменту закінчення митного контролю та доставлення правопорушника в службове приміщення митного органу або інше приміщення для складення протоколу, а особи, яка була в стані сп'яніння - з моменту її витвереження.

Про кожний випадок затримання особи, яка підозрюється в скоєнні митного порушення, має бути складений протокол за формою П-8.

Протокол затверджує начальник митного органу, або особа, яка його заміщає.

В протоколі вказуються: дата (рік, місяць, число, час) та місце складення; посада; прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; кого затримано (основні дані про особу затриманого); підстави та мотиви затримання; пояснення порушника, наявність ручної поклажі; зауваження порушника з приводу оформлення протоколу, що надійшли під час його оформлення.

Не можуть бути адміністративно затримані: іноземні громадяни, які скоїли правопорушення, якщо вони користуються дипломатичною недоторканістю і пред'явили на підтвердження цього дипломатичний паспорт, дипломатичну або консульську картку, а також народні депутати, судді, прокурори.

Службова особа митного органу, яка затримала правопорушника, зобов'язана роз'яснити затриманому його права та обов'язки.

6.8. Витребування документів, необхідних для розгляду справи про порушення митних правил.

З метою повноти та об'єктивності митного розслідування службова особа митного органу має право витребувати будь-які документи та інформацію, необхідну для розгляду справи.

Згідно зі ст. 126 МК України ( 1970-12 ). службова особа митного органу в листі-дорученні вказує термін обов'язкового виконання - до 5 діб.

Лист-доручення складається за формою В-1.

6.9. Вилучення предметів та документів.

Якщо службова особа митного органу має відомості про те, що в підприємстві, установі, організації знаходяться предмети, листи, документи або інша переписка, необхідні для розгляду справи про митне порушення, то вона має право згідно зі ст. 128 МК України ( 1970-12 ) провести вилучення таких предметів. Проведення вилучення в нічний час, за винятком негайних випадків не допускається.

Вилучення оформлюється протоколом (у двох примірниках), копія якого вручається під розпис про вручення представникові тих закладів, підприємств або організацій, де було проведене вилучення. Протокол складається за формою П-9.

При проведенні вилучення обов'язкова участь понятих (не менше 2-х осіб) та представника підприємства або організації, де воно проводиться. Вказаним особам необхідно роз'яснити їх право бути присутніми при всіх діях і подавати заяви, що підлягають занесенню в протокол, з приводу цих дій.

В необхідних випадках для участі в проведенні вилучення слід запросити відповідного спеціаліста. Під час проведення вилучення слід запропонувати видати предмети, документи, що можуть мати значення для справи. Якщо вони видані добровільно та немає підстав підозрювати приховування розшукуваних предметів та документів, службова особа митного органу має право обмежитись вилученням виданого і не проводити дій по їх розшуку. Всі предмети та документи, що вилучаються, пред'являються понятим та іншим учасникам даної дії та в разі необхідності пакуються та опечатуються на місці, про що в протоколі робиться відповідний запис.

Назви предметів і документів, що вилучаються, обов'язково записуються в протокол з переліком їх реквізитів, ідентифікаційних ознак (номер, колір, розмір, т.п.).

В ході митного розслідування службова особа митного органу має право прийняти рішення або про визнання вилучених предметів речовим доказом, або про повернення їх власнику за відсутністю необхідності.

Вилучені предмети, що є речовими доказами, підлягають зберіганню або до закінчення перевірки, або до вступу в силу остаточного рішення по даній справі.

6.10. Оцінка вилучених предметів.

Вилучені предмети оцінюють на підставі державних роздрібних цін, що діють в Україні, а за відсутністю таких цін - на підставі висновку експертів.

Перерахунок іноземної валюти, вилученої згідно з статтею 128 МК України ( 1970-12 ), у валюту України провадиться за діючим на день виявлення порушення митних правил курсом Національного банку України, що застосовується для розрахунків за зовнішньоекономічними операціями (ст.129 МК) ( 1970-12 ).

6.11. Пред'явлення предметів та документів для впізнання.

В ході митного розслідування з метою встановлення тотожності об'єкта, що пред'являється, з об'єктом, що спостерігається при впізнанні, службова особа митного органу згідно зі ст. 130 МК України ( 1970-12 ) має право пред'явити для впізнання порушнику, свідку, предмети та документи, які виявлені при митного огляді, обстеженні, особистому огляді, проведенні вилучення.

Про пред'явлення документів і предметів для впізнання службова особа митного органу складає протокол за формою П-10. В протоколі вказують відомості про особу, яка впізнає, про предмети та документи, що пред'явлені для впізнання, про час і умови проведення даної дії, при можливості дослівно подаються свідчення особи, яка впізнає.

В протоколі фіксуються роз'яснення особам, які беруть участь у впізнанні, їх прав і обов'язків.

До пред'явлення особам для впізнання предметів та документів вони попередньо опитуються про обставини, за яких вони спостерігали предмети, документи, про ознаки та особливості, завдяки яким вони можуть провести впізнання. Під час опитування особи, яка впізнає, слід з'ясувати:

- обставини і об'єктивні фактори спостереження; в яких умовах особа, яка впізнає, спостерігала об'єкт, в зв'язку з чим це відбувалося; в який час доби відбувалося спостереження, які були умови освітлення, як довго відбувалося спостереження, тощо;

- суб'єктивні фактори, що впливають на повноту та вірність сприйняття, стан зору особи, яка впізнає, особливості його пам'яті, чи добре він запам'ятав спостережуваний об'єкт, чи звернув увагу на індивідуальні ознаки спостережуваного об'єкта, і чи може він їх описати;

- наявність характерних ознак та індивідуальних особливостей об'єкта;

- чи може особа, яку опитують впізнати об'єкт в числі інших однорідних;

- чи може хто-небудь підтвердити свідчення про ознаки та особливості об'єкта.

Об'єкт, що впізнають, пред'являється в групі однорідних об'єктів. Особа, що впізнає, повинна вказати на предмет або документ, про який вона дала свідчення. Питання, що наводять, - неприпустимі. Якщо особа, яка впізнає, вказала на один з пред'явлених об'єктів, вона повинна пояснити, за якими ознаками або особливостями його впізнала.

Пред'явлення об'єктів для впізнання проводиться тільки в присутності понятих.

Під час проведення впізнання слід вказувати такі вимоги:

- предмети і документи, що пред'являють, повинні бути одного найменування, призначення, розміру, форми, моделі, марки, кольору, тощо:

- кількість предметів і документів має бути не менше 2 - 3 крім того, що впізнають.

Процес пред'явлення для впізнання відображають в протоколі в тій послідовності, в якій відбувалась ця дія. Свідчення особи, яка впізнає, фіксуються по можливості дослівно. Протокол підписують службова особа митного органа, особа, яка впізнавала, поняті, а також перекладач та спеціаліст, якщо такі брали участь. Порядок внесення в протокол зауважень, пропозицій, що надійшли під час дії, зберігається той же, що і при митному обстеженні.

6.12. Експертиза.

В разі необхідності службова особа митного органу на підставі ст. 131 МК України ( 1970-12 ) призначає та доручає провести експертизу з метою з'ясування найменування вантажу, складу елементів, що входять в конкретне найменування, способу виготовлення, умов виготовлення, відповідність конкретного найменування відповідному ГОСТу, з'ясування вартості переміщуваних предметів і відповідність її світовим цінам за діючим курсом на момент вилучення вантажу, оцінки художньої, історичної, науково-технічної або іншої культурної цінності предметів, а також інших питань.

Експертизи призначаються у випадках, коли для правильного вирішення питань необхідні спеціальні значення в науці, техніці, мистецтві, в якій-небудь сфері діяльності, отримання суджень та висновків, що спираються на строго вивірені, справжні наукові дані і зроблені на підставі конкретних наукових методик. Експертиза проводиться експертами відповідних установ або іншими спеціалістами, призначеними особою, яка проводить митне розслідування. Питання, що ставлять експерту, та його висновки не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. При цьому службова особа митного органу зобов'язана на вимогу експерта ознайомити його з матеріалами справи, що мають відношення до предмету експертизи, розглянути його клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для подання висновку, а також поставити особі, яка притягується до відповідальності, свідку питання, які відносяться до предмету експертизи; надати можливість бути присутнім під час розгляду справи.

Службова особа митного органу при призначенні експертизи визначає конкретні підстави і умови проведення, предмет експертизи, об'єкти, експерта чи заклад, де буде проводитися дослідження, місце і час проведення експертизи.

Про призначення експертизи службова особа митного органа виносить постанову за формою П-11. Постанова повинна містити, крім загальних відомостей (час, місце складення, ким складано), фактичні дані, що вказують на підстави проведення і визначальні реальні умови проведення конкретної експертизи. При цьому викладаються обставини справи, в зв'язку з якими виникла необхідність у використанні спеціальних знань, вказують назву експертної установи або прізвище, ім'я та по батькові експерта, якому доручено проведення експертизи; встановлюється предмет експертизи, тобто формулюються питання, що підлягають вирішенню і перераховуються об'єкти експертизи - матеріали справи, надані в розпорядження експерта (речові докази, зразки для порівняння та інші матеріали справи, що містять інформацію, яка має відношення до предмета експертизи і необхідну для надання висновку).

В постанові має бути чітко сформульоване завдання і в зв'язку з цим індивідуалізовані надані експерту речові докази, позначені безпосередні об'єкти дослідження (наприклад, точно вказані підписи, відбутки печатки, що підлягають дослідженню, а також порівняльні та допоміжні матеріали). Бажано вказати вид упаковки з описом упакованих предметів і порівняльних матеріалів.

В разі необхідності службова особа митного органа має право призначити повторну або додаткову експертизу. Призначення такої експертизи має бути детально мотивоване, повідомлені ті положення із висновку експерта, який проводив первинну експертизу, що викликали сумнів, а також обставини справи, на підставі яких поставлена під сумнів достовірність, висновків експерта.

6.13. Проведення перевірки окремих сторін діяльності підприємств.

В ході митного розслідування у справі начальник митного органу або особа, яка його заміщує, на підставі ст. 132 МК України ( 1970-12 ) своєю постановою, складеною за формою П-12, призначає і доручає перевірку діяльності підприємства, пов'язаної з порушеннями митних правил:

- службовій особі митного органу, в чиєму провадженні знаходиться справа, а в необхідних випадках, в залежності від обсягу, складності перевірки - групі осіб, до складу якої можуть залучатися спеціалісти, що не працюють в митній службі;

- організації, вищій по відношенню до тієї, яка допустила порушення;

- організації, що здійснює контроль за окремими напрямками діяльності підприємства-порушника, у питаннях, що віднесені до її компетенції.

З метою забезпечення повноти та своєчасності результатів перевірки або ревізії, пов'язаних з порушенням митних правил, службовій особі митного органу на підставі наявних відомостей, про правопорушення необхідно чітко сформулювати у дорученні питання, що його цікавлять, а також встановити термін виконання.

Термін проведення перевірки встановлюють залежно від терміну, необхідного для закінчення провадження у справі.

Висновки про результати перевірки повинні бути неспростовними, спиратись на факти, які пов'язані з порушенням законів. Прийняті по результатах перевірки заходи щодо усунення правопорушення, його причини і умови, що сприяли, фіксуються в матеріалах справи.

Під час проведення перевірки службова особа митного органу повинна виявити не тільки факт правопорушення, але і його наслідки до яких, серед іншого, відносяться матеріальні збитки, а також розмір збитків, хто їх поніс, і хто в цьому винен.

Після закінчення перевірки її результати повинні бути в триденний строк повідомлені підприємству.

6.14. Особи, які беруть участь у провадженні в справі про порушення митних правил.

6.14.1. Права та обов'язки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Згідно з діючим законодавством особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право:

- знайомитись з матеріалами справи;

- давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;

- при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо вона не володіє мовою, якою ведеться провадження;

- оскаржити постанову по справі (ст.268 КпАП України) ( 80732-10 ).

6.14.2. Законні представники.

Інтереси осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності, і через свої фізичні та психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).

Справи юридичних осіб ведуть їх законні представники, які діють в межах повноважень, наданих їм законом, статутом або положення.

Представниками підприємств є:

- керівник та інші уповноважені працівники підприємств - у справах цих підприємств;

- адвокати;

- уповноважені організації, яким законом, статутом або положенням надано право захищати інтереси інших осіб;

- інші особи, які діють за дорученням осіб, які притягуються до відповідальності.

Представлення інтересів іноземних юридичних осіб, акредитованих в Україні здійснюється представниками переліченими вище, за умови, що нотаріальне посвідчення документа, що підтверджує їх повноваження, виконане в країні реєстрації цих юридичних осіб і доручення легалізоване в посольстві України в даній країні, а за відсутністю дипломатичних зносин - в Консульському Управлінні МЗС України (ст.270 КпАП України) ( 80732-10 ).

Повноваження представника підприємства підтверджується нотаріально засвідченим дорученням. Керівники цих осіб надають документи, що засвідчують їх службові повноваження. Від імені підприємства доручення видає керівник.

Законні представники зобов'язані за вимогою органа (службової особи), в чиєму провадженні знаходиться справа про порушення митних правил, надати документи, що засвідчують їх статус законних представників.

Законний представник може бути опитаний як свідок.

6.14.3. Адвокат.

Для надання юридичної допомоги особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, у розгляді справи про порушення митних правил може брати участь адвокат.

Адвокат, який бере участь у розгляді справи про порушення митних правил, має право знайомитись з усіма матеріалами справи, заявляти клопотання, за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на постанову у справі.

Повноваження адвоката посвідчують ордером, що його видає юридична консультація.

Адвоката не можна опросити як свідка про обставини справи, які стали йому відомі в зв'язку з наданням юридичної допомоги.

Адвокат допускається до участі в процесі митного розслідування з стадії розгляду начальником відповідного митного органу справи про порушення митних правил (ст.271 КпАП України) ( 80732-10 ).

6.14.4. Свідок.

Як свідок в справі про порушення митних правил може бути викликана кожна особа, про яку є дані, що їй відомі які-небудь обставини, що підлягають установленню по даній справі.

На виклик органу (службової особи), у провадженні якого перебуває справа, свідок зобов'язаний з'явитися в зазначений час, дати правдиві свідчення, повідомити все відоме йому по справі та відповісти на поставлені питання (ст. 272 КпАП України) ( 80732-10 ).

Свідка викликають запрошенням, в якому встановлюється, куди і до кого він має з'явитися, а також день і час. Запрошення вручається свідку під розпис, а у разі його тимчасової відсутності - дорослим членам сім'ї, адміністрації за місцем роботи, житловим органам за місцем проживання.

6.14.5. Експерт.

Експерт призначається органом (службовою особою), в провадженні якого перебуває справа про порушення митних правил, у разі, коли виникає потреба в спеціальних знаннях.

Експерт зобов'язаний: з'явитися на виклик; дати об'єктивний висновок на поставлені перед ним питання.

Експерт має право:

- знайомитися з матеріалами справи, що стосуються предмета експертизи;

- заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів, необхідних для дачі висновку;

- з дозволу органа (службової особи), в провадженні якого перебуває справа про порушення митних правил, ставити особі, яка пригягується до відповідальності, свідку запитання, що стосуються предмета експертизи;

- бути присутнім під час розгляду справи (ст.273 КпАП України) (80732-10).

Експертом може бути як працівник експертної установи, так і інша особа (спеціаліст), яка залучається до виконання ролі експерта в разовому порядку.

Експерту відшкодовують витрати, пов'язані з явкою на виклик органу (посадової особи), в провадженні якого перебуває справа про порушення митних правил.

6.14.6. Перекладач.

Перекладач призначається митним органом України (службовою особою), в провадженні якого перебуває справа про порушення митних правил.

Перекладач зобов'язаний з'явитися на виклик органу (службової особи) і зробити повно і точно доручення йому переклад (ст. 274 КпАП України) (80732-10).

Особами, які не володіють мовою, на якій ведеться провадження у справі, визнаються особи, які не розуміють або погано розуміють розмовну мову, не можуть вільно розмовляти або читати даною мовою, мають труднощі в розумінні тих чи інших термінів.

Перекладач не повинен виконувати інших функцій по справі. Неприпустиме об'єднання в одній особі функцій перекладача та особи, яка розглядає справу, адвоката, експерта, свідка та інш.

6.14.7. Поняті.

Митним кодексом України участь понятих передбачена ст.130 МК України (1970-12), яка регламентує пред'явлення предметів та документів для впізнання.

Пред'явлення предметів та документів для впізнання проводиться в присутності понятих.

Понятих має бути не менше двох. Понятими можуть виступати будь-які незацікалені в справі особи. Неприпустиме запрошення понятим особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвоката, свідка, експерта або перекладача.

Понятими в справі про порушення митних правил не можуть бути працівники митних органів України, а також працівники правоохоронних органів (суд, прокуратура, МВС та СБ), в провадженні яких може потім знаходитися справа.

Поняті зобов'язані засвідчити факт, зміст та результат дій, що були проведені в їх присутності. Вони мають право з приводу проведених дій робити зауваження, які підлягають занесенню в протокол.

Особи, які запрошені як поняті, користуються правом на відшкодування витрат, яких вони зазнали в зв'язку з участю в справі.

Про роз'яснення понятим їх прав і обов'язків робиться відмітка в протоколі.

6.14.8. Суми, що підлягають сплаченню свідкам, експертам і перекладачам.

Свідкам, експертам і перекладачам відшкодовуються у встановленому порядку витрати, що вони зазнали в зв'язку з явкою в орган (до службової особи), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне порушення.

За особами, яких викликають як свідків, експертів і перекладачів, зберігається у встановленому порядку середній заробіток за місцем роботи на час їх відсутності у зв'язку з явкою в орган (до службової особи), в провадженні якого перебуває справа (ст. 275 КпАП України) ( 80732-10 ).

6.15. Розгляд справи про порушення митних правил.

6.15.1. Місце розгляду справи про порушення митних правил.

Справа про порушення митних правил розглядається за місцем знаходження митного органу, службова особа якого здійснювала провадження у справі (ст.136 МК) ( 1970-12 ).

6.15.2. Строк розгляду справи про порушення митних правил.

Справа про порушення митних правил розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом чи службовою особою, зазначеними у п.5.4., матеріалів, які необхідні для вирішення справ (ст.137 МК) ( 1970-12 ).

6.15.3. Закінчення підготовки справи до розгляду.

Службова особа проводить підготовку справи до розгляду.

При цьому вирішуються такі питання:

- визначається відсутність підстав, що виключають провадження у справі, а також чи відноситься до його компетенції розгляд даної справи. Якщо справа містить ознаки контрабанди (ст.100 МК України), то матеріали справи передаються для проведення дізнання вповноваженій на це службовій особі;

- перевіряється, чи правильно складені протоколи та інші матеріали справи про порушення митних правил;

- розглядаються та вирішуються клопотання особи, яка притягується до відповідальності, законних представників, адвоката та інших осіб, що беруть участь у розгляді справи (ст. 278 КпАП України) ( 80732-10 ).

Матеріали справи брошуруються, після чого складається опис документів, що містяться в справі.

6.15.4. Справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

У разі відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу про порушення митних правил може бути розглянуто лише у випадках:

- коли особа, яка вчинили порушення не встановлена;

- порушення митних правил вчинене під час пересилки предметів у міжнародних поштових відправленнях:

- особі, яка притягується до відповідальності було своєчасно повідомлено про місце та час розгляду справи, але від неї не надійшло клопотання про перенесення часу розгляду справи;

- коли є дані про те, що на час розгляду справи особа знаходиться поза межами України (ст.138 МК) ( 1970-12 ).

6.15.5. Порядок розгляду справи в митному органі України.

Згідно з законодавством розгляд справи починається з представлення службової особи, яка розглядає справу.

Службова особа оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягується до відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про порушення митних правил. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання (ст. 279 КпАП України) ( 80732-10 ).

6.15.6. Службова особа при розгляді справи зобов'язана з'ясувати:

- чи було вчинено порушення митних правил;

- чи винна дана особа в його вчиненні;

- чи підлягає вона адміністративній відповідальності;

- чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність;

- чи заподіяно майнову шкоду;

- інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КпАП України) ( 80732-10 ).

6.15.7. Сповіщення осіб - учасників розгляду справи про порушення митних правил.

У справах про порушення митних правил особа, яка притягується до відповідальності, сповіщається запрошенням про час і місце розгляду справи, якщо про це відсутня відмітка в протоколі про порушення митних правил.

6.16. Постанова по справі про порушення митних правил.

6.16.1. Розглянувши справу про порушення митних правил, орган (службова особа) виносить постанову по справі за формою П-13.

Постанова повинна містити:

- найменування органу (службової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи;

- відомості про особу, щодо якої розглядається справа;

- викладення обставин, установлених при розгляді справи;

- зазначення статті МК України, яка передбачає відповідальність за дане порушення;

- прийняте по справі рішення;

- строк і порядок її оскарження.

Постанова підписується службовою особою, яка розглянула справу (ст. 140 МК) ( 1970-12 ).

6.16.2. По справі по порушення митних правил службова особа, вказана у ст. 135 МК України ( 1970-12 ) виносить одну з таких постанов:

- про накладення адміністративного стягнення;

- про припинення провадження у справі;

- про порушення кримінальної справи і проведення дізнання у справі про контрабанду.

Постанова про закриття справи виносяться при оголошенні усного зауваження або передачі її для провадження дізнання, а також при наявності обставин, які виключають провадження по справі.

6.16.3. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів з дня її винесення вручається або надсилається особі, щодо якої її винесено. Постанова вважається врученою, хоч би особа, якій було вислано постанову, не знаходилась у вказаному нею місці проживання, перебування або тимчасового проживання або це місце було вказано нею невірно.

У випадках, коли особа, яка вчинила порушення митних правил не встановлена, але є відомості про декларанта, власника, відправника або фізичних осіб, підприємства, на зберіганні у яких знаходились або знаходяться предмети, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, вони повідомлюються про виявлене порушення та про прийняте по справі рішення в строки, передбачені для вручення постанови (ст. 140 МК) (1970-12).

6.16.4. Пропозиції про усунення причин та умов, що уможливили порушення митних правил.

Службова особа митного органу України, яка має право розглядати справу про порушення митних правил, зобов'язана при розгляді справи вжити заходів по встановленню причин та умов, що уможливили таке правопорушення. По закінченні розгляду справи відповідним підприємствам та організаціям вносяться пропозиції щодо усунення таких причин та умов.

Всенення пропозицій відображається в постановлюючій частині постанови, що виноситься по результатах розгляду справи.

Підприємства та організації, що отримали відповідні пропозиції від митного органу, зобов'язані прийняти їх до розгляду та протягом місяця з дня їх надходження повідомити службовій особі митного органу України, яка внесла пропозицію, про вжиття заходів.

Відповідні підприємства та організації додаються до матеріалів справи (ст.146 МК) ( 1970-12 ).

7. Контроль за дотриманням законності у
провадженні в справах про порушення
митних правил та порядок оскарження

7.1. Вищестоячі митні органи України здійснюють контроль за дотриманням законності в провадженні у справах про порушення митних правил під час:

- підготовки справи до розгляду;

- розгляду справи та винесення постанови;

- виконання постанови у справах про порушення митних правил.

У справах про порушення митних правил, які розглядає уповноважена особа цього органу, контроль за дотриманням законності у провадженні у таких справах здійснюється у порядку, визначеному його керівником.

7.2. Оскарження та опротестування постанови у справах про порушення митних правил.

7.2.1. Оскарження постанови митного органу України.

Митним кодексом України (ст. 143) та Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст.287) ( 1970-12 ), ( 80732-10 ) закріплені права особи, на яку постановою митного органу України накладене адміністративне стягнення за порушення митних правил, оскаржити цю постанову

Інші особи такого права не мають.

7.2.2. Порядок подання скарги.

Скарга на постанову начальника митниці може бути подана у вищестоячий митний орган - Державний митний комітет України, або у районний (міський) народний суд за місцем знаходження відповідного митного органу України. Рішення суду є остаточним.

Рішення Державного митного комітету України (ст.143) ( 1970-12 ) може бути оскаржене у районному народному суді за місцем знаходження митного комітету. Рішення суду є остаточним.

7.2.3. Строки, протягом яких можна подати скаргу.

Згідно з ч. 1 ст.126 ( 1970-12 ) МК України постанова митного органу може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення постанови. Цей строк починається наступного дня після підписання уповноваженою на те особою постанови про накладення адміністративного стягнення або прийняття рішення вищестоячим митним органом.

Строк оскарження постанови обчислюється днями.

Дотримання встановленого строку для подання скарги може бути підтверджене квитанцією або датою на поштовому конверті (обов'язково додається до скарги), даними реєстраційних журналів, підписами осіб, які приймали скаргу, іншими відомостями.

Строк закінчується в кінці робочого дня.

Якщо закінчення строку припадає на неробочий день, то останнім днем строку вважається перший наступний за ним робочий день.

Строк не вважається пропущеним, якщо скарга була здана на пошту до закінчення строку.

7.2.4. Поновлення порушеного з поважних причин строку подання скарги.

В разі пропуску з поважних причин, вказаних в ст. 143 ( 1970-12 ) МК України, строків подання скарги, ці строки, за заявою особи, у відношенні якої винесена постанова, можуть бути поновлені відповідно вищестоячим митним органом або судом.

Заява про поновлення пропущених з поважних причин строків для оскарження може бути прийнята тільки від особи, у відношенні якої винесена постанов (ч.4 ст. 143 ( 1970-12 ) МК України).

Про поновлення пропущених строків або про відмову в поновленні повідомляється особа, яка подала заяву.

7.3. Розгляд митним органом України постанов про накладення адміністративного стягнення у зв'язку із скаргою або протестом, а також в порядку контролю.

Згідно з ст. 144 ( 1970-12 ) МК України для розгляду вищестоячим митним органом України постанови про адміністративне стягнення передбачені 3 підстави:

- скарга особи, яка була притягнута до відповідальності за порушення митних правил;

- протест прокурора, внесений на постанову митного органу України;

- у порядку контролю за дотриманням законності в провадженні у справах про порушення митних правил.

При наявності однієї з вказаних підстав, Державний митний комітет приймає одне з таких рішень:

- залишає постанову без змін, а скаргу чи протест без задоволення;

- скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;

- скасовує постанову і припиняє справу;

- змінює міру стягнення у межах, передбачених цим Кодексом, з тим однак, щоб стягнення не було посилено.

По кожному рішенню виноситься Постанова.

У випадках, коли до моменту подання скарги в митні органи справа про порушення митних правил або по контрабанді знаходиться в суді або відповідному правоохоронному органі, то скаргу без розгляду і прийняття по ній одного з вищезгаданих рішень слід надіслати в суд або в правоохоронні органи, де знаходяться матеріали справи, про що необхідно повідомити особу, яка подала скаргу.

7.3.1. Строки розгляду скарги або протесту.

Згідно з ст. 144 ( 1970-12 ) МК України скарги на постанову про накладення адміністративного стягнення розглядаються протягом місяця (це стосується скарг, які потребують перевірки).

Скарги, що не потребують додаткової перевірки, розглядаються негайно, але не пізніше 15 днів з дня надходження.

Строки розгляду скарг можуть бути, як виняток, поновлені начальником вищестоячого митного органу або його заступником, про що повідомляють особу, яка подала скаргу.

Протест прокурора підлягає розгляду протягом 10 днів з дня надходження в вищестоячий митний орган України.

Про результати розгляду протеста повідомляють прокурора.

Обчислення строку починають з дня реєстрації скарги, що надійшла, або протеста в органах, що мають право їх розглядати.

Закінчення строку розгляду скарги або протеста обчислюється з момента прийняття по ним рішення.

8. Виконання постанов митного органу України
у справах про порушення митних правил

8.1. Обов'язковість постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил.

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, службовими особами і громадянами. Обов'язковість виконання постанов базується на вимогах ст. ст. 148, 149 ( 1970-12 ) МК України та ст. 298 ( 80732-10 ) КпАП України.

8.1.1. Звернення постанови митного органу до виконання

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафа і конфіскації підлягає виконанню по закінченню 15-ти денного строку з моменту її винесення за винятком випадків, коли:

- постанову оскаржено в вищестоячий митний орган. В цьому випадку виконання постанови зупиняється до прийняття рішення по скарзі та звертається до виконання протягом 10 днів після прийнятого по скарзі рішення;

- постанову оскаржено в районний (міський) народний суд в строки, передбачені ст. 143 ( 1970-12 ) МК України.

В цьому випадку постанова звертається до виконання негайно після залишення скарги без задоволення.

Постанова про стягнення штрафу підлягає примусовому виконанню по закінченню строку, визначеного для добровільного виконання.

Пропущений десятиденний строк, відведений на оскарження постанов та рішень митних органів, може бути поновлений у випадках, якщо причини його пропуску будуть визнані поважними.

Постанова у справі про порушення митних правил звертається до виконання митним органом. що виніс цю постанову, самостійно чи шляхом направлення фінансовому органу або банківським установам України повідомлення про звернення постанови до виконання, а у випадку, передбачених ст.ст. 148, 149 ( 1970-12 ) МК України - через судового виконавця.

Постанова у справі про порушення митних правил, винесена судом, звертається до виконання судовими органами.

У випадках, коли постанова не була звернута до виконання протягом 3-х місяців з дня її винесення, вона не підлягає виконанню.

8.2. Виконання постанов в частині накладання штрафу.

8.2.1. Порядок виконання постанови митного органу України в частині накладення штрафу встановлюється ст. 148 ( 1970-12 ) МК України.

Штраф має бути сплачений особою, яка порушила митні правила, не пізніше 15 днів з дня вручення чи направлення їй постанови, а у випадках оскарження чи опрестування такої постанови - не пізніше 15 днів з дня винесення рішення про залишення скарги чи протесту без задоволення.

В разі відсутності самостійного заробітку у осіб віком від 16 до 18 років, які порушили митні правила, штраф стягується з їх батьків, або осіб, які іх заміщують.

Штраф вноситься особою, визнаною винною в порушенні митних правил, безпосередньо в касу митного органу , що виніс постанову у справі, або в банківські установи у встановленому порядку. Штраф може бути сплачений як в національній, так і в іноземній валюті, що купується банками України, за курсом Національного банку України, що застосовується для розрахунків по зовнішньоекономічним операціям, і який діє на день сплачення штрафу.

В разі внесення штрафу безпосередньо в касу митного органу порушнику видають квитанцію встановленого зразка. Копія квитанції додається до матеріалів справи.

В разі внесення штрафу в установи банків України, копія квитанції, що надійшла з банківської установи, також додається до матеріалів справи.

8.2.2. Вилучення предметів, для забезпечення стягнення штрафа здійснює митний орган (службова особа), який розглядає справу про порушення митних правил.

В разі несплати штрафу у встановлений строк, він стягується з сум, одержаних від реалізації предметів, затриманих в рахунок забезпечення стягнення штрафу.

Стягнення штрафів за порушення митних правил та їх облік ведеться незалежно від стягнення інших митних платежів.

8.2.2. Вилучення предметів, для забезпечення стягнення штрафу за порушення митних правил.

У випадках, коли особа, що визнана винною в порушенні митних правил, не має в Україні постійного місця проживання або адреси, дозволяється вилучення митним органом України речей, валюти та цінностей в розмірах, необхідних для забезпечення стягнення штрафу.

Реалізація вилучених в рахунок забезпечення штрафу предметів проводиться у разі несплачення штрафу у встановлені строки. Сума, що залишилась після стягнення штрафу, вираховується і переказується поштовим переказом особі, на яку було накладено штраф, за винятком витрат на реалізацію та митних платежів.

Акт реалізації і квитанція про поштовий переказ, а також справка про зроблені утримання сум, що повертаються, додаються до матеріалів справи.

Після сплачення штрафу, предмети, вилучені для забезпечення стягнення штрафу, можуть бути отримані особою, в якої вони були вилучені, в митному органі України протягом 6 місяців з дня сплачення штрафу.

8.2.3. Примусове стягнення штрафів за порушення митних правил.

У разі, якщо штраф за порушення митних правил не сплачено у встановлений строк, а предмети в рахунок забезпечення стягнення штрафу не вилучались, постанова про накладення штрафу надсилається для утримання суми штрафу в примусовому порядку з його прибутків або інших наявних у нього грошових засобів судовому виконавцю при районному (міському) народному суді за місцем знаходження або проживання (тимчасового) в Україні особи, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил.

В разі примусового стягнення штрафів судові виконавці керуються нормами діючого законодавства України.

8.3. Виконання постанов в частині конфіскації.

8.3.1. Предмети, у відношенні яких винесено постанову про конфіскацію, по закінченню строку оскарження постанови митного органу України, конфісковуються.

Конфіскація проводиться незалежно від того, чи є вони власністю особи, яка скоїла порушення митних правил, а також незалежно від того, чи виявлена ця особа, чи ні.

У випадку, коли на ці предмети заявляють права особи (особа), які не є суб'єктами порушення митних правил, це питання може бути вирішено в судовому порядку шляхом пред'явлення позову власником предметів особі, яка притягується до відповідальності.

Службова особа митного органу України, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, повинна вжити всіх заходів для виявлення та вилучення предметів, що є безпосереднім об'єктом правопорушення.

Якщо згадані предмети не були вилучені, вони будуть вилучені у особи, яка вчинила правопорушення. Строк передачі таких предметів - 15 днів з дня вручення особі, яка скоїла порушення, постанови, а в разі оскарження чи опротестування нею такої постанови - не пізніше 15 днів з дня винесення рішення про залишення скарги чи протесту без задоволення.

Витрати митного органу України по зберіганню предметів, у відношенні яких винесено постанову про конфіскацію, а також залишених як застава, мають бути компенсовані особою, яка скоїла порушення, в порядку передбаченому ст. 148 ( 1970-12 ) МК України. У випадках, коли виноситься постанова про звільнення від конфіскації предметів з причини відсутності підстав для притягнення до відповідальності, стягнення за витрати митного органу по зберіганню таких предметів не проводяться.

В разі неможливості конфіскації предметів, що є безпосередніми об'єктами порушень митних правил, а також предметів із спеціально виготовленими тайниками, що використовувались для переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю таких предметів, з осіб, які порушили митні правила, стягується вартість згаданих предметів.

8.4. Давність виконання постанови у справі про порушення митних правил.

8.4.1. Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил у вигляді попередження або штрафа, якщо воно не було звернене до виконання протягом 3 місяців з дня винесення постанови, або якщо з дня здійснення порушення до моменту винесення постанови пройшло більше 2 місяців, а при порушенні, що тягнеться, - більше 2 місяців з дня його виявлення.

В разі припинення виконання постанови у зв'язку з поданням скарги або протеста, строк давності припиняється до розгляду скарги або протеста.

При цьому, в строк давності не зараховується період часу, протягом якого розглядалась скарга або протест чи строк відстрочення.

8.5. Закінчення, провадження по виконанню постанов про порушення митних правил.

8.5.1. Провадження у справі про порушення митних правил вважається закінченим після підшиття у справі документів, що свідчать про виконання постанови.

Зброшурована, підшита та опечатана справа, з переліком документів (П-14), що в ній знаходяться, здається в архів митного органу, який виніс постанову у справі. Строки та порядок зберігання справ в архіві встановлюються діючими інструкціями по діловодству.

Форма П-1

Державний митний комітет України

Протокол
про порушення митних правил
у Міжнародних поштових відправленнях

" " ____________________ 199 р. _______________________________________________________

(місце складання протоколу)

___________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали)

в присутності _____________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, посада, місце

___________________________________________________________________________________________________________________

роботи представника підприємства зв'язку, спеціаліста)

згідно з вимогами ст.122 Митного кодексу України склав цей протокол про те, що при митному огляді Міжнародного поштового

відправлення _______________________________________________________________________________________________________

(вказати вид і валовий номер)

відправленого з ____________________________________________________________________________________________________

(вказати країну, адресу)

гр. _______________________________________________________________________________________________________________

(вказати прізвище, ім'я, по батькові відправника)

в _________________________________________________________________________________________________________________

(вказати країну, адресу)

гр. _______________________________________________________________________________________________________________

(вказати прізвище, ім'я, по батькові одержувача)

___________________________________________________________________________________________________________________

(суть порушення митних правил)

___________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

____________________

(підписи)

Вбачаючи наявність достатніх даних, що вказують на ознаки порушення митних правил, передбачених ст.... Митного кодексу України,

вирішив:

1. Згідно зі ст. 128 Митного кодексу України вилучити:

- предмети, що є безпосередніми об'єктами порушення митних правил:

   --- ------------- --------- ---------- ------------------------
| NN|Найменування |Кількість| Вартість |Кількість однорідних з |
|п/п|та індивідуа-| вага | |затриманими предметів |
| |льні ознаки | | |----------- ------------|
| | | | |пропущених |прийнятих на|
| | | | |митницею |зберігання, |
| | | | | |повернених |
--- ------------- --------- ---------- ----------- ------------

___________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати - дивись додаток N ... )

2. Цим протоколом затримати документи, предмети із спеціально виготовленими тайниками, або для забезпечення утримання штрафу

дивись додаток N (непотрібне закреслити).

3. Копію даного протоколу направити ___________________________________________________________________________

Копію даного протоколу для вручення одержувачу (відправнику) міжнародного поштового відправлення отримав.

"___ " _______________ 199 р.

Співробітник підприємства
зв'язку
_________________________
(підпис)
Протокол склав співробітник митного органу
_________________________
(підпис)

Форма П-2
Державний митний комітет України

Протокол
про порушення митних правил

" " ____________________ 199 р. _______________________________________________

(місце складання протоколу)

___________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали)

в присутності _____________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, адреса свідків)

___________________________________________________________________________________________________________________

(посада і місце роботи спеціалістів)

згідно з вимогами ст.122 Митного кодексу України склав цей протокол про те, що під час здійснення митного контролю

______________________________________________________________________________________________________________________

(найменування ручної поклажі, вантажу, транспортного засобу, _________________________________________________________________

на території порту та ін.) гр-на (ки) ________________________________________________________________________________________

(громадянство, прізвище, ім'я, по батькові, рік і місце

___________________________________________________________________________________________________________________

народження, серія і номер паспорту чи

___________________________________________________________________________________________________________________

іншого документу на право перетину кордону)

що мешкає _________________________________________________________________________________________________________

(адреса і місце проживання)

що працює _________________________________________________________________________________________________________

(посада і місце роботи)

що прямує з_______________________ у ______________________________________________________________________________

(якої країни) (яку країну чи вказати, що

___________________________________________________________________________________________________________________

через кордон не прямував, мета поїздки, номер поїзда, рейсу, _________________________________________________________________

автомобіля назва і належність судна та ін.)

встановлено: ______________________________________________________________________________________________________

(місце, час, суть порушення митних правил)

___________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________

____________________

(підписи)


Вбачаючи наявність достатніх даних, що вказують на ознаки порушення митних правил, передбачених ст.... Митного кодексу України,

вирішив:

1. Згідно зі ст. 128 Митного кодексу України вилучити: - предмети, що є безпосередніми об'єктами порушення митних правил.

   --- ------------- --------- ---------- ------------------------
|NN |Найменування |Кількість| Вартість |Кількість однорідних з |
|п/п|та індивідуа-| вага | |затриманими предметів |
| |льні ознаки | | |----------- ------------|
| | | | |пропущених |прийнятих на|
| | | | |митницею |зберігання, |
| | | | | |повернених |
--- ------------- --------- ---------- ----------- ------------

___________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати - дивись додаток N ... )

2. Цим протоколом затримати документи, предмети із спеціально

виготовленими тайниками, або для забезпечення утримання штрафу дивись додаток N (необхідне підкреслити).

3. Копію даного протоколу направити (вручити) гр. ___________

декларанту (представнику)

підприємства, (організації)___________________________________________________________________________________________

(назва, поштова адреса, реквізити документів про повноваження)

Права передбачені ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

- знайомитися з матеріалами справи; - давати пояснення; подавати докази, заявляти клопотання;

- при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача,

якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;

- оскаржити постанову по справі.

мені роз'яснені ______________________________________________________

(підпис)

Бесіда велась ________________________________________ мовою, що нею гр. _________________________________________________

володіє вільно, зміст протоколу перекладено ________________________________________________________________________________

(вказати - ким, прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи та посаду)

Пояснення, зауваження гр. ______________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали, зміст)

______________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати)

Присутні особи:

_________________________
_________________________
(підпис)

Копію даного протоколу отримав ______________________ 199 р. про час розгляду справи "___ " ___________ 199 р.

о ____ год. ____ хв. за адресою _________________________________________________________________________________________

мені повідомлено _____________________________________

(підпис)   

Протокол склав співробітник митного органу ___________________________________

(підпис)

Форма П-3
Державний митний комітет України

Протокол
про порушення митних правил

"___ " ____________________ 199 р. ________________________________________________________________________________________

(місце складання протоколу)

_______________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, звання, прізвище,

_______________________________________________________________________________________________________________________

ім'я, по батькові службової особи)

в присутності __________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, адреса свідків,

______________________________________________________________________________________________________________________

посада і місце роботи спеціалістів)

згідно з вимогами ст.122 Митного кодексу України склав цей протокол про те,

що при здійсненні митного контролю ______________________________________________________________________________________

(найменування предметів, вантажу, транспортного засобу)

відправленого з _________________________________________________________________________________________________________

(країна, назва і поштова адреса

______________________________________________________________________________________________________________________

організації - відправника)

у ________________________________________________________________________________________________________________

(країна, назва і поштова адреса організації - одержувача)

пред'явленого до контролю ________________________________________________________________________________________

(назва і поштова адреса декларанта; __________________________________________________________________________________

прізвище, ім'я, по батькові і документи про повноваження

__________________________________________________________________________________________________________________

декларанта)

по документах ____________________________________________________________________________________________________

(реквізити документів, представлених на

__________________________________________________________________________________________________________________

товар, транспортний засіб)

що перевозиться __________________________________________________________________________________________________

(вид транспортного засобу, номер поїзду,

__________________________________________________________________________________________________________________

рейсу, номер та модель автомобіля, назва і

__________________________________________________________________________________________________________________

належність судна та ін.)

встановлено:______________________________________________________________________________________________________

(місце, час, суть порушення митних правил)

__________________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________

____________________

(підписи)

Вбачаючи наявність достатніх даних, що вказують на ознаки порушення митних правил, передбачених ст.... Митного кодексу України,

вирішив:

1. Згідно зі ст. 128 Митного кодексу України вилучити: -

предмети, що є безпосередніми об'єктами порушення митних правил:

   --- ------------- --------- ---------- ------------------------
|NN | Назва |Кількість| Вартість |Кількість однорідних з |
|п/п|та індивідуа-| вага | |затриманими предметів |
| |льні ознаки | | |----------- ------------|
| | | | |пропущених |прийнятих на|
| | | | |митницею |зберігання, |
| | | | | |повернених |
--- ------------- --------- ---------- ----------- ------------

__________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати - дивись додаток N ... )

2. Цим протоколом затримати документи, предмети із спеціально виготовленими тайниками, або для забезпечення утримання штрафу

дивись додаток N (необхідне підкреслити).

3. Копію даного протоколу направити (вручити) гр. ____________________________________________________________

________________________________________________________________________________________ декларанту (представнику)

підприємства, (організації) _______________________________________________________________________________________

(назва, поштова адреса, реквізити

__________________________________________________________________________________________________________________

документів про повноваження)

Права передбачені ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

- знайомитися з матеріалами справи;

- давати пояснення; подавати докази, заявляти клопотання;

- при розгляді справи користуватися юридичною допомогою

адвоката, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;

- оскаржити постанову по справі. мені роз'яснені __________________________________________________

(підпис)

Бесіда велась ________________ мовою, що нею гр. __________________________________________________________________

володіє вільно, зміст протоколу перекладено _______________________________________________________________________

(вказати - ким, прізвище,

__________________________________________________________________________________________________________________

ім'я, по батькові, місце роботи та посаду)

Пояснення, зауваження гр. _________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали, зміст)

__________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати)

Присутні особи: _____________________
_____________________
(підписи)

Копію даного протоколу отримав " " _____________ 199 р.

про час розгляду справи " " ________________ 199 р.

о _________ год. _________ хв. за адресою __________________________________ мені повідомлено _________________________________

(підпис)

Протокол склав співробітник митного органу ____________________________________________________

(підпис)

Форма ДП
Державний митний комітет України

Продовження
протоколу про порушення митних правил

"____ " ____________________ 199 р.
(дата) 
______________________________________
(назва митного органу) 

_____________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

під час здійснення митного контролю _____________________________________________________________________________________

(вказати - у громадянина (ки)

__________________________________________________________________________________________________________________

прізвище, ім'я, по батькові, рік та місце народження або під

___________________________________________________________________________________________________________________

час контролю транспортного засобу на території порта, інш.)

по протоколу вилучені предмети, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил, документи, необхідні для розгляду справи, предмети з спеціально виготовленими тайниками, чи для забезпечення стягнення штрафу (непотрібне підкреслити).

   --- ------------- --------- ---------- ------------------------
|NN |Назва та |Кількість| Вартість |Кількість предметів одно|
|п/п|індивідуальні| вага | |рідних з затриманими |
| | ознаки | | |----------- ------------|
| | | | |пропущених |прийнятих на|
| | | | |митницею |зберігання, |
| | | | | |повернених |
|---|-------------|---------|----------|-----------|------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
--- ------------- --------- ---------- ----------- ------------

Продовження протоколу зачитано вголос. Записано вірно.

Власник предметів

Присутні особи:

 
__________________
(підпис)
__________________
__________________
(підписи) 

Копію продовження протоколу отримав: "__ " ____________ 199 р.

______________________
(підпис)

Протокол склав співробітник _______________________________________ митниці

____________________
(підпис)

Форма П-4
Державний митний комітет України

Протокол
митного обстеження

"___ " ____________________ 199 р. _______________________________________________________________________________________

(назва населеного пункту)

___________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали службової особи)

___________________________________________________________________________________________________________________

у присутності ______________________________________________________________________________________________________

(посада прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи

___________________________________________________________________________________________________________________

представників підприємств, організації, чиї об'єкти обстежуються)

за участю __________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали, місце роботи, посада спеціаліста

___________________________________________________________________________________________________________________

експерта, та ін.)

у присутності понятих ______________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові,

___________________________________________________________________________________________________________________

домашня адреса)

за участю __________________________________________________________________________________________________________

(дані інших осіб, які мають відношення до митного обстеження)

на підставі ст.127 Митного кодексу України здійснив митне обстеження _______________________________________________________

об'єкт обстеження, місце його розташування,

___________________________________________________________________________________________________________________

адреса місцезнаходження і найменування юридичної особи)

про що складено цей протокол. Перед початком огляду зазначеним особам роз'яснено їх право бути присутніми при всіх діях і роботи заяви, давати пояснення з приводу цих дій; ці заяви підлягають занесенню до протоколу. Понятим та іншим присутнім особам

_________________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

___________________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

крім того, роз'яснено їх обов'язок засвідчити факт, зміст і результати митного обстеження

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________
(підпис) 
_______________________
(підпис) 

Митне обстеження здійснювалось в умовах ____________________________________________________________________________

(хмарної, сонячної погоди, тощо)

при ________________________________________________________________________________________________________________

(природному, штучному освітленні)

Під час обстеження використовувались ТЗК _________________________

__________________________

(підписи)

Під час митного обстеження виявлено: ____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток, то вказати - дивись додаток N ... )

Згідно зі ст. 128 Митного кодексу України вилучено:

   --- --------------------------- --------- ---------- ----------
|NN |Найменування та індивідуа- |Кількість| Вартість |Примітки |
|п/п| льні ознаки | (вага) | | |
--- --------------------------- --------- ---------- ----------

(якщо є додаток - вказати - дивись додаток N ... )

Вилучені предмети і цінності упаковані в присутності понятих і опечатані (опломбовані) печаткою (пломбою) з відбитком

___________________________________________________________________________________________________________________

Заява, пояснення гр. _________________________________________________________________________________________________

при складанні протоколу _______________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток, то вказати - дивись додаток N ... )

Протокол прочитано вголос. Записано вірно.

Поняті ________________ __________________

Присутні особи ________________ __________________

Протокол склав співробітник митного органу __________________

Копію протоколу отримав " " ________________________ 199 р.

Форма П-5

Державний митний комітет України

Перелік предметів
(продовження до протоколу митного обстеження)

вилучених ______________________________________________________________________________________________________________

(вказати реквізити документа, за яким вилучені, прізвище,

_______________________________________________________________________________________________________________________

ініціали особи, найменування організації)

   --- --------------------------- --------- ---------- ----------
|NN |Найменування та індивідуа- |Кількість| Вартість |Примітки |
|п/п| льні ознаки | (вага) | | |
|---|---------------------------|---------|----------|----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
--- --------------------------- --------- ---------- ----------

Перелік склав співробітник ______________________________ митниці _________________________________

(прізвище)   (назва)  


_________________________________
(підпис)

Форма П-6
Державний митний комітет України

Протокол
взяття проб і зразків

" " ____________________ 199 р. ______________________________________________________________________________________

(місце складання протоколу)

____________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали)

у присутності ________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові,

_____________________________________________________________________________________________________________________

посада , місце роботи представників підприємства, організації

____________________________________________________________________________________________________________________

чи адреса місця проживання гр-на (ки), якій належать предмети) за участю _______________________________________________________

(прізвище, ініціали, місце роботи, посада фахівця,

____________________________________________________________________________________________________________________

експерта, тощо)

у присутності понятих: 1. __________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові,

____________________________________________________________________________________________________________________

адреса місця проживання)

2. ____________________________________________________________________________________________________________ за участю

______________________________________________________________________________________________________________________

(інші особи, що мають відношення до взяття проб і зразків)

згідно зі ст. 40 Митного кодексу України здійснив взяття проб і зразків для проведення експертного дослідження ( експертизи) з числа

______________________________________________________________________________________________________, що належать

(назва предметів)

1. Гр-ну (ці) ____________________________________________________________________________________________________________

(вказати - громадянство, прізвище, ім'я, по батькові, рік і _______________________________________________________________________

місце народження, номер і серію паспорта або іншого документа, _______________________________________________________________

що його замінює)

який (яка) працює ____________________________________________________________________________________________________

(посада і місце роботи)

який (яка) проживає __________________________________________________________________________________________________

(адреса проживання)

який (яка) прямує з ____________________________________________________________________________________________________

(якої країни) (яку країну)

2. Підприємству (організації) _____________________________________________________________________________________________

(вказати повну назву підприємства

____________________________________________________________________________________________________________________

чи організаціі якій (якому) належать предмети)

що знаходились ______________________________________________________________________________________________________

( у ручній поклажі, багажі, поштовому

____________________________________________________________________________________________________________________

відправленні N ... вагоні, тощо)

і представлених " " ______ 199 р. до митного оформлення про що складено цей протокол. До початку провадження даної митної дії переліченим особам роз'яснено їх право бути присутніми при усіх діях здійснюваних під час взяття проб і зразків та роботи заяви, давати пояснення, що підлягають занесенню до протоколу.

Понятим ________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

та іншим присутнім особам ___________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

крім того роз'яснено їх обов'язок засвідчити факт, зміст і результати взяття проб і зразків

_____________________________________________________________________________________________________________________

_______________________

(підписи понятих)

(підпис фахівця)

Взяття проб і зразків проводилось в умовах _________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________

(хмарної, сонячної погоди, тощо)

при ______________________________________________________________________________________________________освітленні

(природному, штучному)

за адресою _________________________________________________________________________________________________________

Під час взяття проб і зразків були застосовані НТЗ і ТЗК

____________________________________________________________________________________________________________________

Цим протоколом як проби та зразки взяті:

   ---- -------------------------------------- ---------- --------
|NN |Назва, індивідуальні ознаки предметів,|Кількість |Вартість|
|п/п | взятих як проби і зразки | (вага) | |
---- -------------------------------------- ---------- --------

____________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати)


Заяви, зауваження присутніх осіб _______________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

(вказати зміст і П.I.Б., особи, яка зробила заяву)

____________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - вказати)

Протокол прочитано вголос. Записано вірно.

Поняті: ______________________________________________________________

(підписи)

Присутні особи _______________________________________________________

(підписи)

Копію даного протоколу отримав (ла) " " ___________ 199 р.

Протокол склав співробітник митного органу _______________________________

(підпис)

Форма П-7
Державний митний комітет України

Протокол опитування

Місце опитування ____________________________________________________________________________________________________

( населений пункт, митний орган)

Опитування розпочато ____________ 199 р. о ____ год. _________хв.

Закінчено ____________ 199 р. о ____ год. _________хв. _________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ім'я, по батькові)

____________________________________________________________________________________________________________________

(службової особи, яка проводить опитування)

за участю ________________________________________________________

(прізвище, ініціали, місце роботи, посада)

у присутності _______________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали, місце роботи, посада)

згідно зі ст. 124 Митного кодексу України здійснив опитування по суті справи про порушення митних правил.

Прізвище, ім'я, по батькові ________________________________________________________________________________________________

Число, місяць, рік народження _____________________________________________________________________________________________

Місце народження _______________________________________________________________________________________________________

Громадянство ___________________________________________________________________________________________________________

Відомості про інші мови, якими особа володіє вільно, якою мовою буде давати свідчення ____________________________________________

Освіта _________________________________________________________________________________________________________________

Місце роботи, посада, телефон _____________________________________________________________________________________________

Адреса місця помешкання, телефон _________________________________________________________________________________________

Відомості про паспорт, або інший документ, що засвідчує особу _________________________________________________________________

( N паспорта, серія, коли і ким виданий)

Обов'язки ________________________________________________________________________________________________ давати правдиві

(прізвище, ініціали)

свідчення: повідомити про все відоме йому по справі та дати відповіді на поставлені питання, - роз'яснені

________________________
(підпис)

Гр. _______________________________________________________________________________ роз'яснено право давати свідчення

(прізвище, ініціали)

рідною мовою, а також користуватися послугами перекладача.

Українською мовою ______________________________________________________________________________, послуги перекладача

(володію, не володію)

____________________________________________ і бажано давати свідчення __________________________________________ мовою

(потрібні, не потрібні)   (якою)  

____________________________________________________________________________________________________________________

(підпис особи, для якої українська мова не є рідною)

Перекладачу _________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи, посада)

що мешкає за адресою: _______________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________ кваліфіковано

виконати повний та вірний доручений йому переклад __________________________

(підпис перекладача)

Мова, якою проводилось опитування ___________________________________________________________________________________

По суті справи повідомляю: __________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток - зазначити кількість аркушів)

Протокол прочитано (перекладено) _________________________ мовою. Записано вірно.

Доповнень та зауважень не надійшло. _____________________________________________________________________________________

(якщо є, то які саме)

Особа, яка було опитана _____________________________________
( підпис)

Перекладач ________________

Присутні (брали участь) особи ________________

Протокол склав співробітник митного органу ________________

Форма П-8
Державний митний комітет України

Затверджую
Начальник ______________ митниці
________________________________

" " __________________ 199 р.

Протокол
про адміністративне затримання

" " ____________________ 199 р. ________________________________________________-__

(місце складання протоколу)

____________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали

____________________________________________________________________________________________________________________

службової особи, що здійснила затримання)

за участю (у присутності) ___________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали, адреса чи

____________________________________________________________________________________________________________________

посада, місце роботи )

з додержанням вимог ст.125 Митного кодексу України у приміщенні __________________________________________________________

здійснив затримання громадянина (ки)___________________________________________________________________________________

(громадянство, прізвище, ім'я, по батькові, рік народження,

______________________________________________________________________________________________________________________

серія і номер паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу)

що проживає __________________________________________________________________________________________________________

працює ________________________________________________________________________________________________________________________

прямує з __________________________________________ у ________________________________________________________________

(якої країни) (яку країну чи вказати, що через

____________________________________________________________________________________________________________________

кордон не прямував, мета поїздки, чим слідував)

Адміністративне затримання здійснено з метою _____________________

_________________

(підписи)

Затриманого (ну) доставили у _________________________________________________________________________________________

(вказати місце і час)

Затриманого (ну) звільнили __________________________________________________________________________________________

(вказати час з моменту доставлення,

___________________________________________________________________________________________________________________

витверезення, кінця митного контролю)

Строк адміністративного затримання обчислюється з __________ год. ________ хв.

Під час затримання ___________________________________________________________________________________________________

(вказати, які проводились дії)

Права, передбачені ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, мені роз'яснені __________________________________

(підпис)

Бесіда велась ___________ мовою, що нею гр. ______________________________________________________________________________

володіє вільно, зміст протоколу перекладено _______________________________________________________________________________

(вказати - ким, прізвище, місце роботи та посаду)

Пояснення, зауваження гр. ________________________________________

Протокол прочитано вголос. Записано вірно.

Особа, щодо якої здійснено адміністративне затримання _______________

(підпис)

Присутні особи

_____________________________
_____________________________
_____________________________

Протокол склав співробітник митного органу _______________

Форма П-9
Державний митний комітет України

Протокол
вилучення предметів, документів

" " ____________________ 199 р. __________________________________________________

(назва населеного пункту)

___________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали службової особи)

у присутності ________________________________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ім'я, по батькові,

______________________________________________________________________________________________________________________

місце роботи представників підприємства, організації

______________________________________________________________________________________________________________________

якій (якому) належать предмети, документи)

за участю _____________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали, місце роботи, посада спеціаліста,

______________________________________________________________________________________________________________________

експерта, та ін.)

у присутності понятих: _______________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові,

______________________________________________________________________________________________________________________

домашня адреса)

за участю ____________________________________________________________________________________________________________

(дані іншіх осіб, які мають відношення до вилучення)

на підставі ст. 128 Митного кодексу України здійснив вилучення_________________________________________________________________

(назва предметів, документів, індивідуальні ознаки)

необхідних для розгляду справи про порушення митних правил, що належать підприємству (організації) ______________________________

(вказати повну назву і адресу

______________________________________________________________________________________________________________________

місцезнаходження підприємства або організації, якій (якому _________________________________________________________________

належать предмети, документи)

про що складено цей протокол. До початку проведення вилучення переліченим особам роз'яснено їх право бути присутніми при усіх діях, здійснюваних у процесі обстеження і робити заяви, давати пояснення, що мають бути занесеними до протоколу чи приєднаними до нього.

Понятим _______________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

спеціалісту ___________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

крім того роз'яснено їх обов'язок засвідчити факт, зміст і результати вилучення предметів, документів _______________________________

____________________________________
(підпис спеціаліста)  
________________________________
(підпис понятих)  

Перед початком вилучення посадовою особою митного органу було запропоновано ____________________________________________

видати ______________________________________________________________________________________________________________

(кому) (назва предметів,

____________________________________________________________________________________________________________________

документів, що підлягають вилученню)

____________________________________________________________________________________________________________________

(підписи)

Представник підприємства (організації) __________________________________________________________________________________

(вказати прізвище)

заявив (ла) ___________________________________________________________________________________________________________

(згоду або незгоду видати предмети, документи)

______________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток, то вказати - дивись додаток N )

______________________________________________________________________________________________________________________

(помітка про добровільну видачу або примусове вилучення)

Згідно зі ст. 128 Митного кодексу України вилучено:

   --- --------------------------- --------- ---------- ----------
|NN |Найменування та індивідуа- |Кількість| Вартість |Примітки |
|п/п| льні ознаки | (вага) | | |
--- --------------------------- --------- ---------- ----------

______________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток, то вказати - дивись додаток N )

Вилучені предмети і цінності упаковані в присутності понятих і опечатані опломбовані) печаткою (пломбою) з відбитком _______________

Заяви, зауваження присутніх осіб при складанні протоколу;

______________________________________________________________________________________________________________________

(вказати зміст і прізвище особи, що зробила заяву)

______________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток, то вказати - дивись додаток N )

Протокол прочитано вголос. Записано вірно.

Поняті
Присутні особи
 
________________
________________
(підписи) 
__________________
__________________
(підписи) 

Протокол склав співробітник митного органу __________________

Копію протоколу отримав ________________________ 199 р.

Форма П-10

Державний митний комітет України

Протокол
пред'явлення предметів
(документів) для впізнання

_____________________ 199 р. ___________________________________________________________________________________________

(місце складання протоколу

______________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, звання, прізвище

______________________________________________________________________________________________________________________

ім'я, по батькові службової особи)

в присутності понятих _________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, домашня адреса)

за участю перекладача __________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові, посада і місце роботи)

згідно з вимогами ст. 130 Митного кодексу України пред'явив до впізнання предмети (документи) громадянину (ці)

_______________________________________________________________________________________________________________________

(громадянство,

______________________________________________________________________________________________________________________

прізвище, ім'я, по батькові,

_______________________________________________________________________________________________________________________

серія та номер паспорта чи ін. документу)

який (яка) проживає _____________________________________________________________________________________________________

(домашня адреса)

і працює _______________________________________________________________________________________________________________

(посада і місце роботи)

Попередньо гр-н (ка) ___________________________________________________________________________________ був опитаний про

(прізвище, ініціали)

обставини, за яких він спостерігав підлягаючі пред'явленню предмети (документи) на що гр-ном (кою)

_____________________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ініціали)

було заявлено: _________________________________________________________________________________________________________

До впізнання пред'явлені нижчезазначені предмети (документи):

______________________________________________________________________________________________________________________

(перелічуються однорідні предмети, що пред'явлені до______________________________________________________________________________________________________________________

впізнання, документи, в яких мають бути вказані

______________________________________________________________________________________________________________________

порядкові номера на бірках, виготовлених для зазначення

_____________________________________________________________________________________________________________________

однорідних документів і предметів)

Учасникам пред'явлення до впізнання роз'яснено їх права робити зауваження, що мають бути занесеними до протоколу, а понятим _______________________________ крім того роз'яснено їх обов'язок

(прізвище, ініціали)

засвідчити факт, зміст і результати пред'явлення для впізнання

______________________
(підпис) 
______________________
(підпис) 
______________________
(підпис) 

Громадянин (ка) ______________________________________________________________________________, розглянувши пред'явлені йому

(прізвище, ініціали)

(її) для впізнання предметів (документи) заявив (ла):

_____________________________________________________________________________________________________________________

(впізнає чи не впізнає пред'явлені предмети, документи,

______________________________________________________________________________________________________________________

які конкретно і за якими ознаками)

Впізнання проводилось у приміщенні _____________ при ___________________________________________________________ освітленні.

(природному, штучному)

Бесіда велась _________________________________________________________________________________ мовою, якою громадянин (ка)

________________________________________________________________________________ володіє вільно, зміст протоколу перекладено

(прізвище,ініціали) ______________________________________________________________________________________________________

(вказати - ким, прізвище, ім'я, по батькові,

______________________________________________________________________________________________________________________

місце роботи, посада)

заяви, зауваження під час впізнання _______________________________________________________________________________________

(які і від кого надійшли

_____________________________________________________________________________________________________________________

чи не надійшли)

_____________________________________________________________________________________________________________________

(якщо є додаток, то вказати - дивись додаток N )

Протокол прочитано вголос. Записано вірно.

Впізнаючий (ча) ________________________________________________________

Поняті
Присутні особи
 
________________
________________
(підписи) 
__________________
__________________
(підписи) 

Протокол склав співробітник митного органу _________________________________

(підпис)

Форма П-11

Державний митний комітет України

Постанова
про призначення експертизи

"______" _________________ 199 р ______________________________________________________________________________________

(місце прийняття постанови)

_____________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, прізвище, ініціали)

__________________________________________________ розглянувши матеріали справи N ______________________________________

про порушення митних правил, розпочатої ________________________________________________________________________________

(вказати - по якому

_____________________________________________________________________________________________________________________

факту, в відношенні кого заведено справу)

встановив: ______________________________________________________________________________________________________________

(короткий зміст обставин справи і підстав

_______________________________________________________________________________________________________________________

для призначення експертизи)

Беручи до уваги, що по справі є підстави для призначення _________________________________________________________________

(вказати вид експертизи)

експертизи, керуючись ст. 131 Митного кодексу України постановив:

1. Призначити по даній справі _________________________________________________________________________________________

(вказати вид експертизи)

експертизу, виробництво якої доручити ________________________________________________________________________________

(вказати установу, експерта,

_____________________________________________________________________________________________________________________

якому доручено проведення експертизи)

2. На вирішення експертизи постановити такі питання: ________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________

В розпорядження експерта надати ______________________________________________________________________________________

(перелічити предмети, документи,

_____________________________________________________________________________________________________________________

що подаються експерту для дослідження, у якому

_____________________________________________________________________________________________________________________

вигляді, номер печатки, пломбіратора тощо)

______________________________
(посада, митний орган)


_______________
М.П. 
_______________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(підпис)

 

Форма П-12

Державний митний комітет України

Постанова
про призначення перевірки

"______" _________________ 199 р _______________________________________________________________________________________

(назва населеного пункту)

_____________________________________________________________________________________________________________________

(посада, звання, митний орган,

_____________________________________________________________________________________________________________________

прізвище, ім'я, по батькові)

розглянувши матеріали справи N ______ про порушення митних правил,

розпочатої ___________________________________________________________________________________________________________

(вказати по якому факту розпочато справу)

_______________________ керуючись ст. 132 Митного кодексу України, постановив:

1. Призначити перевірку діяльності, пов'язаної з порушенням митних правил

_____________________________________________________________________________________________________________________

(вказати найменування підприємства, організації)

за період з _______________________ до ___________________ 199 р.

2. Здійснення перевірки доручити ________________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали

_____________________________________________________________________________________________________________________

особи (осіб), яким доручено здійснення перевірки)

_____________________________________________________________________________________________________________________

(посада, найменування митного органу)

_______________________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

Форма П-13

Державний митний комітет України

Постанова
по справі про порушення митних правил N ________

"______" _________________ 199_ р ______________________________________________________________________________________

(назва населеного пункту)

_____________________________________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, звання, прізвище,

_____________________________________________________________________________________________________________________

ім'я, по батькові службової особи)

розглянувши матеріали справи N ______ про порушення митних правил,

розпочатої ___________________________________________________________________________________________________________

(вказати по якому факту розпочато справу)

встановив: ____________________________________________________________________________________________________________

(викласти обставини, що встановлені при розгляданні справи)

Керуючись ст. 135 і на підставі ч. 1 п. ст. 140 МК України, постановив:

1. ____________________________________________________________________________________________________________________

(вказати прізвище, ім'я, по батькові порушника,

_____________________________________________________________________________________________________________________

або найменування підприємства (організації) - порушника)

визнати винним (ою) в здійсненні порушення митних правил, передбаченого ст. __________ Митного кодексу України.

2. Перелічені у пунктах _______ протоколу від _______ 199 р. предмети на суму ____________________________________ крб. _______ коп.

(сума прописом)

конфіскувати (повернути).

(непотрібне закреслити)

3. ____________________________________________________________________________________________________________________

конфіскувати як предмети зі спеціально виготовленими тайниками.

4. ____________________________________________________________________________________________________________________

(вказати прізвище та ініціали порушника або

___________________________________________________________________________________________________________стягти штраф

найменування організації-порушника)

у розмірі _________________________________________________________ крб. ______________________________________________ коп.

(сума прописом)

5. ____________________________________________________________________________________________________________________

Штраф, не сплачений протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення або направлення постанови у справі про порушення митних правил, стягується:

- у примусовому порядку із заробітку оштрафованого або через судового виконавця;

- шляхом звертання стягнення на предмети, вилучені для забезпечення усього стягнення.

Постанова про накладання адміністративного стягнення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, на протязі десяти днів з дня винесення постанови.

Скарга може бути подана у Державний митний комітет України

або в _______________________________________________________________________________________________________________

(вказати найменування та адресу районного

_____________________________________________________________________________________________________________________

(міського) народного суду)

Рішення суду є остаточним. Постанова, не оскаржена у встановлений термін, підлягає виконанню.

_____________________________________________________________

(посада, найменування митного органу)

____________________________________
(підпис), (прізвище,ініціали)

Копію даної постанови отримав "___" _________________199 р.

_____________________ (підпис)

Форма П-14

Перелік
документів, що знаходяться у справі про порушення
митних правил N _______

   ------ ------------------------------------------ -------------
| NN | Найменування і реквізити документів | NN сторінок|
| п/п | | |
|------|------------------------------------------|-------------|
| 1 | 2 | 3 |
------ ------------------------------------------ -------------

Опис склав _________________________________________________________________________________________

(посада, митний орган, звання)

____________________________
(прізвище, ініціали) 
_______________________
(підпис) 

Форма А-1
Акт
про передачу-прийомку товарів (предметів) на
відповідальне зберігання
____________________________________
(місце складання акту)

"__ "_______________ 199 р. співробітник __________________________________________________________________________________

(назва митного органу)

__________________________________________________ у присутності ________________________________________________________

(прізвище, ініціали) 

(місце роботи, посада, прізвище, ініціали)

 
______________________________________________________________________________________________________________________

передані з представником ________________________________________________________________________________________________

(назва підприємства, організації,

_______________________________________________________________________________________________________________________

посада, прізвище, ініціали)

прийняті на відповідальне зберігання нижчезазначені товари (предмети), що переміщуються через митний кордон України та пред'явлені до митного оформлення:

   ------ ------------------------------------------ -------------
| NN | Назва (індивідуальні ознаки предметів) | Кількість |
| п/п | | (вага) |
|------|------------------------------------------|-------------|
| 1 | 2 | 3 |
------ ------------------------------------------ -------------

Примітки:_________________________________________________________________________________________________________

(обставини, що служать підставою для передачі

__________________________________________________________________________________________________________________

предметів на відповідальне зберігання, а також дані про те,

__________________________________________________________________________________________________________________

чи був здійснений огляд вищезазначених предметів (повний, частковий: в якій частині)

__________________________________________________________________________________________________________________

і на підставі яких даних (результатів контролю; відомостей, що містяться у документах) здійснено опис

__________________________________________________________________________________________________________________

предметів в акті, помітки про накладення

___________________________________________________________________________________________________________________

митного забезпечення, тощо)

______________________________________________________
(назва підприємства, організації, прізвище, ініціали)

пояснено положення митного законодавства, що регламентують питання зберігання товарів (предметів) підприємством, організацією під митним контролем і відповідальність за порушення цих положень.

Заява гр-на (ки) ____________________________________________________________________________________________________

Співробітник митного органу

Товари (предмети) на
відповідальне зберігання прийняв 
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис) 
Присутні

Копію даного акту отримав  
_____________________
(підпис)
_____________________
(підпис) 

" ____" ________________ 199 р.

Форма В-1

Державний митний комітет України

Куди ____________________________________
____________________________________
Кому ____________________________________
____________________________________

Вимога
про надання документів

У провадженні ________________________________________________________________________________________ знаходиться справа

(найменування митного органу)

N ___________ про порушення митних правил.

На підставі статті 126 Митного кодексу України прошу у п'ятиденний строк направити за адресою

______________________________________________________________________________________________________________________

нижчезазначені документи, необхідні для розглядання справи:__________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________
(посада, митний орган)

 
____________________________________
(прізвище, ініціали)
_______________________
(підпис)