Отдел кадров

ВОПРОС: 1.Яким нормативним актом визначаються розміри окладів робітників бюджетних науково-дослідних установ?

2.Чи встановлюються науковим працівникам доплати за виконання обсягів робіт тимчасово відсутнього працівника в бюджетній сфері і в яких розмірах?

3.Як визначити розмір відшкодування шкоди утриманцям потерпілого, який помер внаслідок професійного захворювання?

4.Чи зобов'язане підприємство виплатити одноразову допомогу дружині загиблого на виробництві, якщо до його смерті вони проживали тільки вдвох?

5.В якому розмірі відшкодовуються витрати на необхідний догляд за потерпілим на виробництві?

6.Чи нараховується збір на пенсійне страхування на суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків?

7.Як оподатковуються суми відшкодування шкоди потерпілим на виробництві?

8.Чи утримуються аліменти із сум відшкодування шкоди?

9.Чи зобов'язане підприємство, яке винне у заподіянні шкоди здоров'ю працівника, задовольнити регресні вимоги органів соцзахисту населення в частині відшкодування Пенсійному фонду виплачених пенсій по інвалідності та у випадку втрати годувальника?

10.Чи зараховується період перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням) для призначення пенсій за віком?

11.Чи має право на оплачувану щорічну відпустку працівник, який працює за сумісництвом? Яка тривалість цієї відпустки та порядок її надання?

12.Працівника прийнято на роботу 01.07.97 р. Відпустка надана з 01.08.97р. по 31.08.97 р. за час роботи з 01.07.97 р. по 30.06.98 р. Чергова відпустка у 1998 р. надана з 01.06.98 р. по 02.07.98 р. за час роботи з 01.07.98 р. по 30.06.99 р. Чи правильно надані відпустки авансом?

13.Як розуміти вимогу частини другої статті 26 Закону України "Про відпустки"? Хто є сторонами при наданні працівникові відпустки без збереження заробітної плати на умовах, передбачених цією частиною статті 26 зазначеного закону? Чи необхідна згода працівника в цьому випадку?

14.В дитячому ендокринологічному санаторії всі вихователі мають вищу освіту. Ці ж вихователі у навчальний період читають уроки в школі, яка працює при санаторії. Яка тривалість відпустки у вихователів, а також у педагога-організатора та заступника директора з навчально-виховної роботи?

15.Статтею 18 Закону України "Про відпустки" передбачено, що жінки, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за бажанням можуть працювати на умовах неповного робочого часу. При цьому за ними зберігається право отримання допомоги у період відпустки по догляду за дитиною. Яка тривалість роботи мається на увазі під "неповним робочим часом"?

16.Яка тривалість відпустки державного службовця, який має стаж державної служби 10 років 1 місяць та 11 років 1 місяць?

17.Яка тривалість відпустки співробітників Української академії аграрних наук,які працюють на посадах наукових співробітників різних категорій і мають науковий ступінь доктора або кандидата наук? Яка тривалість відпустки працівників академії, що безпосередньо не займаються науковою діяльністю?

ОТВЕТ: 1.Місячні оклади робітників, загальні для всіх бюджетних установ і організацій, передбачено схемами посадових окладів, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.96 р. N 565 "Про упорядкування умов оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери".

Разом з цим, згідно з діючими умовами оплати праці, керівникам науково-дослідних установ надано право встановлювати для окремих висококваліфікованих робітників, які зайняті на особливо складних і відповідальних роботах, місячні доплати до посадових окладів, передбачених для наукових співробітників.

2.Відповідно до діючих умов оплати праці керівникам науководослідних установ надано право встановлювати для наукових працівників доплати за збільшення обсягів робіт, виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників, використовуючи на цю мету економію заробітної плати відсутніх працівників за посадовими окладами.

Для керівників науково-дослідних установ і їх підрозділів ці доплати не встановлюються.

Постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31.08.96 р. N 1033 (пункт 5) установлено, що на період погашення заборгованості по заробітній платі працівникам бюджетних установ, у тому числі і науковим працівникам, яким умови оплати праці затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.96 р. N 565, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників здійснюються у розмірі до 30% посадового окладу.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.98 р. N 154, зазначений пункт Постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31.08.96 р. N 1033 діє до 1 січня 1999 року, однак ця дія відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 15.07.97 р. N 782 не поширюється на працівників національних закладів (установ).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.96 р. N 565 розміри посадових окладів науково-технічних працівників і спеціалістів, передбачені у додатку 1 і 2, відрізняються один від одного. За якими ж критеріями відносяться посади працівників науково-дослідної установи, організації до зазначених категорій працівників?

Поняття "науково-технічний працівник" передбачене Законом України "Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності".

Відповідно до листа Мінпраці від 13.01.95 р. N 131 у самостійних науково-дослідних організаціях до категорії науково-технічних працівників відносяться наукові працівники та спеціалісти основної (науково-технічної) діяльності, тобто дослідники з вищою освітою, які професійно займаються виконанням наукових досліджень і розробок, а також здійснюють безпосередньо керівництво науково-технічним процесом. До цієї категорії відносяться і спеціалісти з вищою та середньою спеціальною освітою, які беруть участь у виконанні наукових досліджень і розробок, виконуючи технічні функції, як правило, під керівництвом дослідників (експлуатацію та обслуговування наукового та лабораторного обладнання, обчислювальної техніки, підготовку матеріалів, креслень, проведення експертиз, дослідів, аналізів тощо).

13. Частиною другою статті 26 "Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін" згаданого закону передбачено, що у порядку, визначеному колективним договором, власник або уповноважений ним орган у разі простою підприємства з незалежних від працівників причин може надавати відпустку без збереження заробітної плати або з частковим її збереженням.

При наданні цієї відпустки сторонами є власник або уповноважений ним орган і працівник. Згода працівника на цю відпустку необхідна і повинна бути виявлена обов'язково письмово: це може бути або його заява або особистий підпис на відповідному наказі.

14. Зазначеним працівникам, які перебувають у штаті дитячого ендокринологічного санаторію, надається щорічна основна відпустка, тривалість якої визначена частиною першою статті 6 Закону України "Про відпустки" - 24 календарних дні.

Якщо ж вони перебувають у штаті школи при санаторії для дітей, які потребують тривалого лікування, то щорічну основну відпустку їм необхідно надавати згідно з Порядком надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним, педагогічним, науково-педагогічним працівникам освіти та науковим працівникам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. N 346.

Відповідно до цього Порядку тривалість щорічної основної відпустки заступника директора з навчально-виховної роботи та вихователя складає 56 календарних днів, педагога-організатора - 28 календарних днів.

15. Відповідно до вимог пунктів 7 і 8 Положення про порядок та умови застосування праці жінок, що мають дітей і які працюють неповний робочий час, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР та Президії ВЦРПС від 29.04.80 р. N 111/8-51, режим праці та відпочинку жінок, які мають дітей і працюють неповний робочий час, встановлюється адміністрацією за погодженням з профспілковим комітетом і з урахуванням побажань жінки.

При встановленні режиму праці з неповним робочим часом тривалість робочого дня (зміни), як правило, не повинна бути менше 4 годин та робочого тижня - не менше 20-24 годин відповідно при п'яти- та шестиденному тижні. Залежно від конкретних виробничих умов може бути встановлена інша тривалість робочого часу.

16.Статтею 35 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України N 250 державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11 - го року ця відпустка збільшується на 2 календарних дні за кожний наступний рік.

На підставі викладеного державному службовцю, який має стаж державної служби 10 років 1 місяць, повинна бути надана щорічна відпустка загальною тривалістю 35 календарних днів, а який має стаж державної служби 11 років 1 місяць - 37 календарних днів.

17. Відповідно до розділу 7 додатку до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним, педагогічним, науково-педагогічним працівникам освіти та науковим працівникам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р., та доповнення до зазначеного порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.97 р. N 907, науковим (головним, провідним, старшим) співробітникам Української академії аграрних наук, що мають науковий ступінь доктора наук, надається щорічна основна відпустка тривалістю 56 календарних днів, що мають науковий ступінь кандидата наук 42 календарних дні.

Науковим співробітникам та молодшим науковим співробітникам, що мають науковий ступінь доктора наук або кандидата наук, надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів.

Працівникам академії, що безпосередньо не займаються науковою діяльністю, надається щорічна основна відпустка, тривалість якої передбачена статтею 6 Закону України "Про відпустки" - 24 календарних дні.