КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ
Департамент доходів і сборів з фізичних осіб
Про державне мито
ПИТАННЯ 1: Як обчислюється державне мито за нотаріальне посвідчення додаткової угоди до іпотечного договору у зв'язку із зміною терміну чинності договору та/або валюти договору?
ПИТАННЯ 2: З якої суми обчислюється державне мито за посвідчення додаткової угоди до договору іпотеки, якщо за такою угодою змінюється і сума кредиту, і вартість заставного майна?
ПИТАННЯ 3: Яка ставка державного мита застосовується за посвідчення договору про зміну суми договору застави?
ПИТАННЯ 4: Чи сплачується державне мито в разі нотаріального посвідчення цивільно-правових угод приватними нотаріусами?
ВІДПОВІДЬ 1: За статтею 3 Закону України від 05.06.2003 р. N 898-IV «Про іпотеку» (далі - Закон N 898) іпотечний договір, предметом іпотеки за яким є майнові права на об'єкт незавершеного будівництва, посвідчується нотаріусом на підставі документів, що підтверджують майнові права на цей об'єкт.
Згідно зі ст. 55 Закону України від 02.09.93 р. «Про нотаріат» (зі змінами та доповненнями) посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.
Підпунктом «ф» п.3 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 р. N 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) визначено, шо за нотаріальне посвідчення іпотечних договорів, а також за посвідчення договорів відступлення права вимоги за іпотечними договорами державне мито справляється в розмірі 0,01% вартості предмета іпотеки, зазначеної в іпотечному договорі.
Зміни і доповнення до іпотечних договорів підлягають нотаріальному посвідченню (ст.19 Закону N 898).
Відповідно до п.9 глави 1 розділу V наказу Міністерства фінансів України від 07.07.2012 р. N 811 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.09.2012 р. за N 1623/21935 (далі - Інструкція), за посвідчення іпотечних договорів, а також за посвідчення договорів про відступлення права вимоги за іпотечними договорами, про продовження строку чинності раніше укладеного договору або збільшення початкової суми договору державне мито обчислюється і справляється виходячи з оцінки нездійснених прав і невиконаних обов'язків або суми, на яку збільшується сума раніше укладених договорів.
Ураховуючи викладене, за нотаріальне посвідчення додаткової угоди до іпотечного договору у зв'язку із зміною лише терміну чинності договору та/або валюти договору державне мито справляється в розмірі 0,01% виходячи з оцінки нездійснених прав і невиконаних обов'язків або суми, на яку збільшується сума раніше укладених договорів.
ВІДПОВІДЬ 2: За пунктом 9 глави 1 розділу V Інструкції за посвідчення іпотечних договорів, а також за посвідчення договорів про відступлення права вимоги за іпотечними договорами, про продовження строку чинності раніше укладеного договору або збільшення початкової суми договору державне мито обчислюється і справляється виходячи з оцінки нездійснених прав і невиконаних обов'язків або суми, на яку збільшується сума раніше укладених договорів.
Згідно з пп. «ф» п.3 ст.3 Декрету за нотаріальне посвідчення іпотечних договорів, а також за посвідчення договорів відступлення права вимоги за іпотечними договорами державне мито справляється в розмірі 0,01% вартості предмета іпотеки, зазначеної в іпотечному договорі.
Таким чином, за посвідчення додаткової угоди до договору іпотеки. якщо за такою угодою змінюється і сума кредиту, і вартість заставного майна, державне мито обчислюється та справляється в розмірі 0.01% суми, на яку збільшується сума раніше укладених договорів.
ВІДПОВІДЬ 3: За статтею 1 Декрету платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Основні положення про заставу регулюються Законом України від 02.10.92 р. N 2654-ХІІ «Про заставу» (зі змінами та доповненнями, далі - Закон N 2654).
Договір застави має бути укладено в письмовій формі, в ньому визначаються суть, розмір та строк виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, опис предмета застави, а також інші умови, щодо яких за заявою однієї із сторін має бути досягнуто угоди. Якщо предметом застави е нерухоме майно, космічні об'єкти, договір застави має бути нотаріально посвідчений на підставі відповідних правоустановчих документів (ст. 12 і 13 Закону N 2654).
Підпунктом «у» п.3 ст.3 Декрету визначено, що державне мито за нотаріальне посвідчення договорів застави справляється в розмірі 0,01 % предмета застави, але не менш як п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більш як 50 неоподатковуваних мінімумів доходів.
Згідно з п.14 Глави 1 розділу V Інструкції за посвідчення договорів про продовження строку чинності або збільшення суми договору державне мито справляється залежно від характеру договору за тими самими ставками, що застосовувалися під час оплати державного мита за нотаріальне посвідчення первісних договорів.
Водночас відповідно до ст. 11 Декрету державне мито, яке згідно зі ст.3 справляється за ставками в розмірах частин неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, розраховується виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму, чинного на день сплати державного мита. Нині неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 грн.
Таким чином, за посвідчення договору про зміну суми договору застави державне мито справляється за ставками, що застосовувалися для сплати державного мита за нотаріальне посвідчення первісних договорів, тобто в розмірі 0,01% предмета застави, але не менш як п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більш як 50 неоподатковуваних мінімумів доходів (17 грн х 5 = 85 грн і 17 грн х 50 = 850 грн).
ВІДПОВІДЬ 4: Справляння державного мита в Україні регулюється Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.93 р. N 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет), а порядок його обчислення та сплати - наказом Міністерства фінансів України від 07.07.2012 р. N 811 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.09.2012 р. за N 1623/21935.
Державне мито за нотаріальні дії, документи й послуги справляється державними нотаріальними конторами і виконкомами сільських, селищних, міських рад, на території яких немає нотаріальних контор (п.3 ст.2 Декрету).
Відповідно до ст.31 Закону України від 02.09.93 р. N 3425-ХІІ «Про нотаріат» (із змінами та доповненнями) приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою. Оплата додаткових послуг правового характеру, що надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дії, провадиться за домовленістю сторін. При цьому згідно з п.1 Указу Президента України від 10.07.98 р. N 762/98 «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій» розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншим від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.
Перелік найменувань документів і дій, за які сплачується державне мито, та розмір ставок державного мита визначено ст.2-3 Декрету.
Ураховуючи викладене, приватні нотаріуси не справляють державного мита за вчинення нотаріальних дій щодо посвідчення цивільно-правових угод, а справляють плату, яка не може бути меншою від розміру ставок державного мита для державних нотаріусів за аналогічні нотаріальні дії згідно з Декретом.
Володимир ГУЦУЛЯК,
Начальник відділу
«Праця i зарплата» N 35 (855), 18 вересня 2013 р.
Передплатний iндекс: 30214