МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

20 червня 1991 р. N 14-1612/12-506/18010

Інструкція
про порядок надходження, обліку і витрачання
коштів Державного фонду сприяння зайнятості
населення

(Із змінами та доповненями, внесеними листом
Міністерства праці України,
Міністерства фінансів України
та Національного банку України
від 20 липня 1993 р. N 10-939, N 13-306, N 04.)

I. Джерела створення Державного фонду сприяння
зайнятості населення

Згідно з Законом України "Про зайнятість населення" (ст.22), Державний фонд сприяння зайнятості населення є самостійною фінансовою системою і створюється на державному та місцевих рівнях за рахунок:

1.1. Асигнувань державного і місцевих бюджетів, розмір яких визначується Верховною Радою України;

1.2. Обов'язкових внесків підприємств, установ, організацій, всіх форм власності, які займаються виробничо-господарською або комерційною діяльністю. Норматив обов'язкових відрахувань визначається Верховною Радою щорічно при затвердженні державного бюджету України;

1.3. Добровільних внесків громадських об'єднань, громадян, зарубіжних фірм, інших надходжень;

1.4. Коштів служби зайнятості, отриманих від надання платних послуг підприємствам та організаціям, і частини прибутку підприємств, установ та організацій, що створюються державною службою зайнятості;

1.5. Цільових фінансових відрахувань підприємств:

а) у випадку відмови в прийомі на роботу за рахунок п'ятипроцентної квоти (ст.5 Закону);

б) у випадку порушення строків інформування служби зайнятості при вивільненні працівників (ст.20 Закону).

II. Порядок вияначення розмірів коштів і строки їх
внесення у фонд зайнятості населення

2.1. Асигнування з місцевих бюджетів на створення Державного фонду сприяння зайнятості населення акумулюються відповідно у Кримському республіканському центрі зайнятості, обласних, районних, міських, районних у містах центрах зайнятості, а з державного бюджету - в Державному центрі зайнятості Міністерства праці України.

Перерахування коштів здійснюється в установленому порядку відповідними фінансовими органами поквартально.

Районні, міські, районні в містах центри зайнятості отримані з місцевих бюджетів асигнування повністю залишають у своєму розпорядженні.

2.2. Платниками внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення є:

а) підприємства, установи і організації незалежно від форм власності та господарювання, виду діяльності й галузевої належності, об'єднання громадян, громадяни-підприємці, які використовують найману працю;

б) асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об'єднання підприємств, створені за галузевими, територіальними та іншими принципами, що утримуються за рахунок відрахувань від прибутку цих підприємств;

в) міжгосподарські підприємства агропромислового комплексу;

г) організації, що не перебувають на господарському розрахунку, у тому числі бюджетні, але отримують доходи від господарської (комерційної) діяльності та від надання платних послуг в частині коштів, отриманих від такої діяльності;

д) ради Товариств винахідників і раціоналізаторів Республіки Крим, обласні, Київська міська рада та підвідомчі їм ради зазначеного Товариства, фонд оплати праці яких утворюється за рахунок членських внесків та відрахувань у розмірі 0,6 відсотків від суми економії, одержаної підприємствами (крім колгоспів) від впровадження протягом року винаходів і раціоналізаторських пропозицій.

Сума внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення визначається платниками виходячи з коштів, спрямованих на споживання для всіх категорій працівників.

Сума коштів, з яких нараховуються внески до Державного фонду сприяння зайнятості населення, зменшується на суму витрат підприємств, пов'язаних з підготовкою, перепідготовкою або підвищенням кваліфікації громадян, направлених на роботу Державною службою зайнятості.

Підприємства одночасно з поданням чека на отримання коштів для виплати заробітної плати за другу половину місяця зобов'язані подавати установам банків платіжне доручення на перерахування внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення.

Особи, які наймають окремих громадян за договорами, сплачують внески щомісяця до 5 числа місяця, наступного за місяцем нарахування заробітної плати.

Після закінчення строків оплати відповідних платежів невнесена сума вважається недоплатою і стягується в установленому порядку.

Звільняються від сплати внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення:

а) бюджетні установи в частині коштів, отриманих з державного та місцевих бюджетів;

б) наукові, проектні та конструкторські установи в частині витрат на оплату праці за рахунок бюджетних асигнувань;

в) сільськогосподарські підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, а також міжгосподарські підприємства, що виробляють сільськогосподарську продукцію, в частині коштів фонду споживання (заробітної плати), виплачених працівникам, котрі займаються виробництвом сільськогосподарської продукції;

г) підприємства товариств сліпих і глухих;

д) підприємства, на яких понад 50 відсотків загальної чисельності працівників складають інваліди, інші підпривмства. що використовують працю інвалідів, розмір фонду споживання (заробітної плати), з якого нараховуються внески до Держанного фонду сприяння зайнятості населення, зменшують на суму коштів фонду споживання (заробітної плати), виплачених своїм працівникам-інвалідам;

е) малі підприємства та кооперативи, засновані пенсіонерами, і на яких працюють 100 відсотків пенсіонерів;

є) соціально-культурні заклади, що утримуються за рахунок профспілкового бюджету і доходів від реалізації путівок, відрахувань від прибутку підприємства, на балансі яких вони перебувають;

ж) правління громадських організацій, що утримуються за рахунок членських і добродійних внесків підприємств і громадян;

з) творчі спілки України (письменників, композиторів, художників, театральних діячів, кінематографістів, фотохудожників, журналістів, архітекторів, майстрів народного мистецтва, дизайнерів), Всеукраїнська музична спілка, Український фонд культури, а також підприємства і організації, створені ними для виконання статутних завдань.

2.3. Підприємства, що відмовили у прийнятті на роботу за направленням державної служби зайнятості окремим категоріям громадян, які потребують соціального захисту і неспроможні конкурувати на ринку праці, в межах встановленої квоти згідно з ст.5 Закону України "Про зайнятість населення", за кожну відмову працевлаштування громадян вносить штраф до Державного фонду сприяння зайнятості у розмірі середньорічної заробітної плати, яка склалась на підприємстві.

Середньорічна заробітна плата обчислюється з середньомісячної заробітної плати, що фактично склалася на даному підприємстві на час накладання штрафної санкції з розрахунку на рік.

Сплата штрафу за кожну відмову в прийнятті на роботу громадян, з числа зазначених у ст.5 Закону категорій населення, здійснюється у десятиденний строк після вручення підприємству акта, складеного Державною службою зайнятості населення. Датою вручення вважається дата складання акта на підприємстві.

2.4. Підприємства, приватні підприємці, які порушили умови п.4 ст.20 Закону, за неподання або порушення строків подання даних про наступне вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, незалежно від форм власності, сплачують визначену суму штрафу в Державний фонд сприяння зайнятості населення в розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника за винятком пенсіонерів.

Розмір штрафу обчислюється, виходячи із заробітної плати, нарахованої звільненому працівникові за останні 12 місяців роботи. Якщо звільнений працівник працював менше 12 місяців, сума штрафу обчислюється виходячи із його заробітної плати за час фактичної роботи на підприємстві.

Штраф перераховується в Державний фонд сприяння зайнятості населення в 10-денний строк після вручення на підприємстві акта, складеного Державною службою зайнятості. Служба зайнятості має право пред'явити підприємству штрафні санкції протягом 6 місяців після звільнення працівника.

2.5. Кошти, що підлягають внесенню у фонд зайнятості за невиконання Закону України "Про зайнятість населення", зазначені у п.2.3 і п.2.4, підприємства відображають на фінансових результатах у складі витрат від позареалізаційних операцій. Відображення у бухгалтерському обліку виконуються на підставі письмових вимог служби зайнятості. Перерахування коштів провадиться у 10-денний строк з моменту отримання вимоги служби зайнятості.

2.6. У випадку неперерахування підприємствами коштів, зазначених у п.2.3 і 2.4 цієї Інструкції, служба зайнятості має право пред'явити підприємствам платіжну вимогу на суму заборгованості.

III. Порядок зарахування коштів у фонд сприяння
зайнятості населення

3.1. Для збереження і обліку коштів фонду сприяння зайнятості в Укрсоцбанку, в його установах і установах інших банків на державному, обласному, міському і районному рівнях відповідним центром зайнятості відкривається балансовий рахунок N 699... "Надходження коштів у Державний фонд сприяння зайнятості населення" на окремі особові рахунки у розрізі джерел:

а) кошти державного і місцевих бюджетів;

б) обов'язкові внески підприємств;

в) добровільні внески;

г) цільові фінансові відрахування підприємств;

д) інші надходження.

Для фінансування утримання служби зайнятості по балансовому рахунку N 699 на державному і обласних рівнях відкриваються окремі розрахункові рахунки.

Рахунки відкриваються у порядку, встановленому Інструкцією Держбанку СРСР від 30 жовтня 1986 року N 28 "Про розрахункові, поточні та бюджетні рахунки, які відкриваються в установах Держбанку СРСР" з наступними змінами і доповненнями.

3.2. Районні, міські, районні в містах центри зайнятості щомісяця до 20 числа перераховують 80 відсотків загальної суми коштів, які надійшли в порядку обов'язкових внесків підприємств, на рахунок N 699 Державного фонду сприяння зайнятості населення Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських центрів зайнятості.

Центри зайнятості Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські центри зайнятості не пізніше 10 числа кожного місяця перераховують 20 відсотків загальної суми коштів, що надійшли в порядку обов'язкових внесків підприємств, Державному центру зайнятості Міністерства праці України.

IV. Порядок використання коштів фонду сприяння
зайнятості населення

4.1. Проекти бюджетів державної і місцевих частин Державного фонду сприяння зайнятості населення на плановий рік розробляються на підставі державних і територіальних програм зайнятості та подаються на затвердження відповідно Кабінету Міністрів України, Раді Міністрів Республіки Крим, виконкомам обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів.

4.2. Державний центр зайнятості, центр зайнятості Республіки Крим, обласні, районні, міські і районні у містах центри зайнятості у межах затверджених кошторисів самостійно розпоряджаються коштами Державного фонду сприяння зайнятості Населення для фінансування відповідних програм зайнятості з рахунку N 699.

4.3. Підприємствам у межах коштів місцевого фонду зайнятості можуть бути видані субсидії на здійснення заходів. спрямованих на підвищення зайнятості населення, у тих випадках, коли ці затрати не підлягають кредитуванню банками.

Розмір субсидії окремим підприємствам з місцевого фонду зайнятості по відповідних сферах ведення визначається в регіональних програмах зайнятості.

Підприємствам з місцевого фонду зайнятості можуть надаватися також позики на цілі, пов'язані з реалізацією програми зайнятості, на умовах терміновості та повернення.

Видача зазначених позик здійснюється шляхом перерахування коштів на розрахункові рахунки одержувача позик.

Використання виділених коштів не за призначенням є підставою для припинення їх видачі або стягнення виданих коштів у безспірному порядку в залежності від форми порядку надання коштів.

4.4. У випадку надання процентної позики зі стягуванням процентів за користування нею, нарахування процентів по ній починається з дня видачі коштів. Проценти по такій позиці сплачуються підприємствами позичкодавцю за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні, не пізніше 31 грудня поточного року.

4.5. Позики і проценти по них у випадку порушення строків їх повернення стягуються примусово згідно з порядком застосування засобів впливу до підприємств за недотримання договірних зобов'язань, передбачених законодавчими актами України.

V. Відповідальність платників за надходження коштів

5.1. Відповідальність за правильність обчислення і своєчасність внесення коштів у фонд зайнятості населення покладається на платників.

5.2. Всі підприємства і особи зобов'язані зареєструватися як платники внесків у Державній службі зайнятості за місцем свого знаходження.

Окремій реєстрації як платники внесків підлягають структурні підрозділи підприємств, що мають окремий баланс і рахунки у відділеннях банків.

Новостворені підприємства зобов'язані зареєструватися як платники внесків у десятиденний строк з дня їх організації у службі зайнятості за місцем розташування.

5.3. Платник внесків повинен представити у Державну службу зайнятості необхідні для реєстрації відомості (додаток 1).

Кожному платнику внесків після реєстрації присвоюється реєстраційний номер (додаток 2).

5.4. Всі підприємства зобов'язані відповідно до діючого законодавства сплачувати і вносити у фонд зайнятості:

внески по нормативу від коштів на споживання;

суми нарахованої пені у випадках несплати внесків у визначений строк;

штрафи, що накладаються органами державної служби зайнятості.

5.5. Платіжні доручення про перерахування внесків, що подаються в установи банку, платники зобов'язані виписувати повністю у належній сумі, незалежно від наявності коштів на рахунках.

5.6. Платіжні доручення про перерахування внесків виконуються установами банків у календарній черговості надходження розрахункових документів (настання строків платежів).

Платіжне доручення про перерахування внесків, не оплачене частково або повністю, залишається в установі банку і виконується ним при наступному надходженні коштів на розрахунковий або поточний рахунок платника.

Платіжні доручення про перерахування внесків у фонд зайнятості виписуються у повних карбованцях (без копійок) із зазначенням реєстраційного номера.

5.7. Якщо підприємство ліквідовується, платник зобов'язаний заявити в державну Службу зайнятості за місцем реєстрації про зняття з обліку, а відповідальність за своєчасне і правильне надходження платежів у фонд зайнятості несуть ліквідаційні Комісії, які створюються в установленому порядку. У випадку, коли строк внесення платежів підприємством, що ліквідовується, ще не настав, ліквідаційна комісія зобов'язана до припинення своєї діяльності внести належну суму на рахунок фонду зайнятості, або включити її у баланс по передачі правонаступнику ліквідованого підприємства, після оформлення відповідного акта. В акті вказуються правонаступник ліквідованого підприємства, суми належних платежів і дати їх внесення.

Копії актів, підписаних ліквідаційною комісією і правонаступником, представляються у Державну службу зайнятості за місцем реєстрації як ліквідованої організації, так і організації правонаступника.

У випадках, коли сума платежу, яка належить з ліквідованого підприємства, перевищує суму, вказану в акті, правонаступник зобов'язаний сплатити всю належну суму і одночасно внести виправлення в отриманий від ліквідаційної комісії баланс.

5.8. Особи, які наймають окремих громадян за договорами, здійснюють внески у безготівковому порядку або готівкою на рахунок фонду зайнятості за місцем реєстрації як платники внесків.

5.9. Несвоєчасно внесена сума коштів у фонд зайнятості вважається недоплатою і стягується з нарахуванням пені.

До недоплати належить і сума заборгованості, виявлена під час ревізії платника внесків.

Пеня нараховується із сум недоплати у розмірі 0,3 відсотка за кожний день заборгованості, починаючи з дня, наступного за строком оплати, по день фактичної оплати включно.

5.10. Днем фактичної оплати вважається:

у випадку перерахування суми платежу з рахунку платника внесків день скасування установою банку платежу рахунку платника незалежно від часу зарахування суми на відповідний рахунок;

у випадку сплати готівкою - день внесення грошей у відповідне відділення банку;

у випадку переказу грошей поштою або через установи банку - день внесення грошей на пошту або в установу банку.

У випадку, коли строк сплати співпадає з вихідним (святковим) днем, пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.

Пеня нараховується на повні карбованці суми простроченого платежу.

Пеня на пеню не нараховується.

5.11. Підприємства зобов'язані самі нараховувати пеню на всю суму недоплати за весь період прострочення і відображати її у розрахунковій відомості по внесках у фонд зайнятості. Якщо пеня не нарахована, під час перевірки розрахункової відомості платника внесків її нараховують органи Державної служби зайнятості, про що письмово повідомляється платнику.

5.12. За несвоєчасне зарахування платежів з вини установ банків у доход фонду зайнятості установа банку сплачує пеню за кожен день прострочення у розмірі, визначеному діючим законодавством України. З платників за ці дні пеня не стягується.

5.13. У випадку ненарахування недоплати по внесках в установлений строк, служба зайнятості має право пред'явити платникові платіжну вимогу на суму заборгованості разом з нарахованою пенею.

Недоплата по внесках з осіб, які наймають окремих громадян за договором, не покрита у визначений строк, стягується за рішенням суду.

Скасування суми, яка є на рахунках недоплатника. з метою покриття заборгованості (недоплати і пені) виконується установою банку на підставі інкасового доручення (розпорядження), складеного Державною службою зайнятості на бланку платіжної вимоги.

При стягненні недоплати по внесках строки давності не застосовують.

5.14. Державна служба зайнятості може у виняткових випадках на прохання платника внесків надати відстрочку або розстрочку погашення недоплати. У рішенні про відстрочку необхідно зазначити: на який строк надається відстрочка або розстрочка і чи буде нараховуватись пеня за час відстрочки.

У випадку непогашення недоплати у визначений строк відстрочки або розстрочки поновлюється нарахування пені на всю прострочену суму за весь період з дня створення недоплати.

5.15. Посадові особи підприємств, винні у порушенні законодавства про реєстрацію платників внесків, платежі у фонд зайнятості, надання звітності по коштах фонду зайнятості, притягаються до дисциплінарної, матеріальної або кримінальної відповідальності згідно з законами України.

Державна служба зайнятості направляє матеріали, що підтверджують факти порушення, у залежності від обставин, до органів прокуратури України, до народного суду або іншого органу, якому надано право приймати рішення про матеріальну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність.

VI. Контроль за надходженням коштів

6.1. Контроль за споєчасним і повним надходженням внесків здійснює Державна служба зайнятості.

Контроль здійснюється шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, на які нараховуються внески, платіжних доручень про перерахування внесків на рахунок фонду зайнятості.

Перевірці підлягають документи за поточний рік і за один календарний рік, що передує тому року, в якому здійснюється перевірка. Перевірка документів за попередні періоди виконується у випадках, коли виявлені зловживання у витрачанні коштів або приховання сум заробітку, на які належало нараховувати внески.

6.2. Адміністрація підприємства зобов'язана пред'являти посадовим особам Державної служби зайнятості, які виконують перевірку, необхідні документи і виділяти для участі у перевірці свого представника.

6.3. Виявлені під час перевірки суми заробітку, на які платником не були нараховані внески, включаються до акту перевірки для донарахування. При цьому нараховується також пеня за весь час, починаючи з того дня, коли платник повинен був сплатити ці внески.

6.4. По закінченні перевірки складається акт у двох примірниках, з яких один передається адміністрації, інший надсилається у Державну службу зайнятості, де платник перебуває на обліку.

В акті зазначається:

за який період проведена перевірка, які виявлені порушення у нарахуванні та сплаті внесків і пені;

сума додатково нарахованих внесків і пені;

строк, протягом якого платник внесків повинен перерахувати на рахунок фонду зайнятості суми виявлених додаткових платежів.

Акт підписується особами, які проводили перевірку, і представником адміністрації підприємства. Зауваження з боку адміністрації щодо суті проведеної перевірки заносяться до акту.

6.5. Суми додатково нарахованих за актом платежів у разі неоплати у визначений строк стягуються з організацій у безперечному порядку, встановленому для стягнення недоплати по платежах до фонду зайнятості.

VII. Звітність по коштах фонду сприяння зайнятості
населення

7.1. Підприємства щоквартально, не пізніше 15 числа наступного за звітним кварталом місяця, подають у Державну службу зайнятості за місцем реєстрації розрахункову відомість по коштах фонду сприяння зайнятості населення з зазначенням у ній нарахованих і сплачених внесків (додаток 3).

VIII. Порядок розгляду скарг платників внесків

8.1. Всі суперечки між платником внесків і Державною службою зайнятості з питань нарахування внесків і пені, стягнення недоплат вирішуються згідно з цією Інструкцією або в судовому порядку відповідно до діючого законодавства.

8.2. Роз'яснення про порядок застосування цієї Інструкції даються Міністерством праці України.

Додаток 1

Відомості про реєстрацію

1.____________________________________________________________________________________________________________________

(повна назва підприємства, установи, організації, а для осіб, які наймають окремих громадян за договором, - прізвище, ім'я та по батькові)

2. Скорочена назва (підприємства, установи, організації)

_____________________________________________________________________________________________________________________

3. Район_____________________________________________ Адреса__________________________________________________________

4. Розрахунковий (поточний) рахунок N __________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

(назва банку)

(для осіб, які наймають окремих громадян за договором, - серія, номер паспорта, ким і коли виданий)

5. Кому підпорядковане підприємство (установа, організація), що реєструється (міністерство, відомство), а для кооперативу - орган місцевої виконавчої влади, яким зареєстровано Статут.

____________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________

6. Встановлений строк виплати заробітної плати за 2-у половину місяця

___________________________________________________________________________________________________________________

Керівник підприємства,
установи, організації 
Головний бухгалтер
 

"__ "______________ 199_ р.

(для осіб, які наймають окремих громадян за договором, - підпис наймача).

Додаток 2

Повідомлення платнику внесків

1. Кому ____________________________________________________________________________________________________________

2. Адреса ___________________________________________________________________________________________________________

3. _________________________________________________________________________________________________________________

центр зайнятості повідомляє, що згідно з поданими Вами відомостями Ваше підприємство (установа, організація), зареєстровано за

N___________ , який необхідно вказувати на всіх поданих до Державного фонду сприяння зайнятості населення документах, що

стосуються розрахунків по коштах до Державного фонду сприяння зайнятості населення.

4. Внески до фонду сприяння зайнятості населення повинні перераховуватись у розмірі __________________ на рахунок

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

(установа банку)

5. Термін перерахування внесків ____________числа кожного місяця.

6. Термін подання розрахункових відомостей по коштах Державного фонду сприяння зайнятості населення_______________________

__________________________________________________________________________________________________________________

Директор центру зайнятості

Додаток 3

Складається наростаючим підсумком з
початку року і подається до обласного,
міського, районного, районного в місті
центру зайнятості щоквартально не піз-
ніше 15 числа наступного за кварталом
місяця. Заповнюється в карбованцях без
копійок.
Реєстраційний N платника внесків
________________________________

Розрахункова відомість
по коштах до державного фонду
сприяння зайнятості населення
за_______________________ 19__ р.

_______________________________________________________________________________________________________________________

(назва підприємства, установи, організації - платника внесків)

Встановлений строк видачі зарплати за 2-у половину місяця____________________________

Загальний фонд споживання, на який нараховуються внески до фонду сприяння зайнятості населення.

Всього з початку року____________ карбованців.

N
рядка 

 
Сума
 
1.

2.
3.
4.
4.1.
4.2.
5.
6.

7.
8.
8.1. 
Залишок заборгованості на початок року за платником
(підприємством, установою, організацією)
Нараховано внесків з початку року
Нараховано пені
Нараховано за актами перевірки:
внесків
пені
Нараховано штрафів
Всього належить до сплати з початку року
(1 + 2 + 3 + 4.1 + 4.2 + 5)
Перераховано з початку року
Залишок заборгованості на кінець звітного періоду
В тому числі просгрочена заборгованість 












 

Директор підприємства,
організації 
Головний бухгалтер
 

"___ "______________ 199_ р.