Юрист консультує

До Вас на підприємство прийшли з обшуком. Як себе поводити?

Що потрібно знати, коли на підприємство прийшли з обшуком правоохоронні органи?

Відповідно до п.1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Перш за все п редставники силових структур повинні надати належним чином завірену копію ухвали суду з мокрою печаткою та підписом судді. В наданій ухвалі обов’язково повинно бути зазначено:

1) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

2) прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;

3) положення закону, на підставі якого постановляється ухвала;

4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку;

5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Тобто, без наявності ухвали суду допускати до обшуку в приміщення підприємства не можна. Якщо представники силових структур наполягають все одно на проведенні обшуку, - можна сміливо викликати поліцію.

Слід пам’ятати, що обшук приміщення підприємства на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли завдається найменша шкода звичайного ведення підприємницької діяльності, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може суттєво зашкодити меті обшуку.

Бувають випадки, коли адреса в ухвалі зазначена вірно, а номер офісу з помилкою. В такому разі в дозволі на проведення обшуку треба також відмовляти. Обов’язок виправлення помилки покладається на суддю за клопотанням слідчого. Не допускати до обшуку можна і тоді, коли строк дії ухвали сплинув.

Якщо в ухвалі слідчого судді зазначені певні особи, які мають проводити обшук, але до вас прийшли й інші представники силових структур, - таких осіб можна категорично не допускати до приміщення.

Відповідно до ст.236 КПК України, обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. Особи, які присутні при обшуку, мають право робити заяви, клопотання, скарги, які потім заносяться до протоколу. Перешкоджати законному обшуку не має потреби.

І найважливіше. Якщо на підприємстві укладений договір з адвокатом, до початку обшуку раджу пред’явити примірник договору слідчому та настояти на проведення обшук тільки в присутності адвоката, що дасть можливість проведення обшуку в рамках закону та зведе до мінімуму перевищення повноважень представників силового відомства та зменшить помилки в процесуальній поведінці представників компанії.

                                                                                                                                                                                                                            Ярослав Новіков адвокат АО «BSB Partners»

 office@novikov-legal.com.ua

+38 (067) 25 444 25