Актуальні новини  
15.06.2018 №4 

З боку НБУ посилений нагляд за діяльністю платіжних систем

У відповідності до постанови Правління Національного банку України від 07.06.2018 р. N 61 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" (далі - Постанова N 61) посилений оверсайт за діяльністю платіжних систем, їх учасників та операторів послуг платіжної інфраструктури.

Таким чином, Постановою N 61, передбачене наступне:

- установлення вимог до організаційних і технічних заходів, яких повинні вживати об’єкти оверсайту для забезпечення безперервності діяльності;

- спрощення вимог до інформації, яку об’єкти оверсайту зобов’язані розміщувати у пунктах приймання/виплати готівки;

- удосконалення вимог до інформації, яка повинна знаходитися на офіційних сайтах об’єктів оверсайту, моніторах програмно-технічних комплексів самообслуговування та у пунктах приймання/виплати готівки, що ними використовуються;

- визначення змісту інформації, яка фіксується об’єктами оверсайту після виникнення кожного порушення безперервності діяльності, та встановлення механізму надання її до Нацбанку України;

- удосконалення вимог до зберігання інформації про кожну операцію з переказу коштів, здійснену у платіжній системі;

- установлення вимог до об’єктів оверсайту щодо наявності власного офіційного веб-сайту;

- приведення норм Положення про нагляд (оверсайт) платіжних систем та систем розрахунків в Україні у відповідність із вимогами ст. 58-1 Господарського кодексу України щодо використання печатки.

Також, вказаною Постановою N 61 встановлені деякі додаткові права та обов’язки уповноважених працівників Нацбанку України щодо отримання та повернення документів і матеріалів під час здійснення виїзних перевірок. Крім того, визначається правовий механізм вручення керівнику об’єкта перевірки першого примірника довідки за результатами перевірки у разі неможливості його безпосереднього вручення.

Згадаємо, що Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" оверсайт платіжних систем, визначений, як діяльність Нацбанку України з метою забезпечення безперервного, надійного та ефективного функціонування платіжних систем, яка включає:

- моніторинг платіжних систем;

- оцінювання їх на відповідність вимогам законодавства України та міжнародним стандартам оверсайту платіжних систем;

- у разі необхідності - надання вказівок та рекомендацій щодо удосконалення діяльності відповідних систем та застосування заходів впливу.

Об’єктами нагляду (оверсайту) платіжних систем є платіжні організації, клірингові та процесингові установи, учасники платіжних систем, інші особи, уповноважені надавати окремі види послуг або здійснювати операційні та інші технологічні функції у платіжних системах.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

13 червня 2018 року (НБУ спростив правила міжнародних грошових переказів)

15 травня 2018 року (Готівковий обіг в особливий період для країни. НБУ уточнив порядок.)

19 квітня 2018 року (Укрпошта отримала ліцензію НБУ і тепер може приймати участь у міжнародних платіжних системах VISA та MasterCard)

14 березня 2018 року (Скоро у виконавчому провадженні запрацює система автоматизованого арешта коштів боржників)

13 березня 2018 року (Продовжені санкції проти чотирьох російських банків)

06 березня 2018 року (Ідентифікація клієнта банку. Рекомендації від НБУ.)

03 березня 2018 року (Скоро у НБУ запрацює Кредитний реєстр щодо боржників)

29 листопада 2017 року (Внесені зміни до вимог відносно банківської діяльності)

03 серпня 2017 року (Змінений порядок розрахунку та міжбанківського переказу коштів)

24 липня 2017 року (Національний банк України нагадав про необов'язковість печатки на будь-якому з документів)

13 квітня 2017 року (Випадки, за яких працівники контролюючих органів мають право вимагати у суб'єктів господарювання та/або банківської установи інформацію (довідку) про рух коштів на розрахункових рахунках.)