Важливi питання  
26.03.2018 №5 

Розмітка за законом. Норми та відстань розміщення біля житлового будинку паркана, вигрібної ями, сараю.

Одразу хотілось би зазначити, що дотримання всіх норм і правил при плануванні будівництва не тільки обов'язково з точки зору закону, але і є запорукою комфортного і спокійного проживання в майбутньому.

На законодавчому рівні, основним документом, що визначає права та обов'язки власників землі - є Земельний кодекс України. За статтею 79 останнього, земельною ділянкою називають частину земної поверхні, що володіє певним місцем розташування, кордонами і встановленими правами на неї. Власник може розпоряджатися володінням на свій розсуд - це передбачено Цивільним кодексом України. Але! Власник повинен дотримуватися цільового призначення ділянки.

Чітко встановлених вимог з будівництва житлової будови в тій чи іншій частині ділянки нема. Але, існує рекомендація, згідно з якою найкраще зводити по можливості ближче до огорожі з вуличною боку.

Розташовувати споруди господарського та побутового призначення можна за своїм розсудом. Є тільки одне обмеження - не допускається їх зведення по лінії забудови. Тож розглянемо детальніше дане питання.

________________________

"Операція "Сарай"". Останнім важається нежитлове господарське підсобне приміщення, що може використовуватися як побутове, складське приміщення, для розміщення худоби тощо.

У відповідності до діючого законодавства, норми розміщення господарських будівель біля житлового будинку визначені у Державних будівельних нормах "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" 360-92, затверджених наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 17 квітня 1992 року N 44.

Що стосується присадибних ділянок у містах і селищах міського типу, то при дотриманні санітарних протипожежних і будівельних норм, можуть бути розміщені господарські будівлі.

У селищах міського типу, а також у міських районах садибного житлового будівництва, де згідно з нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування та державного нагляду дозволено їх утримання, можуть бути розміщені господарські будівлі для утримання худоби, інших тварин і птиці.

Розміщення господарських будівель по лінії забудови з житловими будинками НЕ допускається, і відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами слід приймати відповідно до санітарних норм, що наведені нижче, але НЕ менше протипожежних норм.

Будівлі та споруди  Господарські будівлі
сараї для худоби,свійських тварин та птахів,
площею до 50 кв. м
(відстань, м) 
Житлові будинки та літня кухня  15 
Питний колодязь  20 

________________________

Що ж стосується вигрібної ями, то державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 березня 2011 року N 45 визначено, що вигрібна яма (вигріб) - це інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів.

За пунктом 2.22. вказаних Державних санітарних норм - вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.

Саме розміщення (місце) на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства.

У місцях, де нема централізованого водопостачання і вода береться із колодязя, скважини чи іншого вододжерела - вигреби на території присадибної ділянки повинні бути віддалені від такого джерела на відстань не менше 20 м, при цьому відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м. Одночасно із цим треба враховувати напрямок схилу ділянки.

________________________

Тепер про огорожу (паркан). У відповідності до пункту 3.19 ДБН 360-92 "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" поверховість забудови, граничні розміри житлових будинків, площа забудови, вимоги до господарських будівель, їх складу, огорожі ділянок, благоустрою території встановлюються місцевими правилами забудови. Розроблення таких правил та їх затвердження здійснюється відповідно до норм Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності".

У випадку, коли, через відсутність таких правил, питання огорожі ділянок залишається неврегульованим, внаслідок чого можуть виникати конфлікти з питання влаштування парканів, їх конструкцій, для вирішення конкретної ситуації можуть застосовуватись положення Земельного кодексу України щодо добросусідства. В той же час, слід враховувати, що в будь-якому випадку, огорожа присадибної ділянки не повинна виступати за червону лінію вулиці.

__________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

26 березня 2018 року (Приватний сектор. Дотримуйтесь норм відстані, щоб не було конфліктів з сусідами.)

05 березня 2018 року (Розірвання договору оренди житла через руйнування та псування.)

12 лютого 2018 року (Удосконалені житлові права дітей)

30 січня 2018 року (Як не стати жертвою шахраїв при оренді житлового приміщення (квартири, будинку тощо)?!)

22 січня 2018 року (Порядок здійснення монетизації субсидій на рівні підприємств-надавачів послуг)

13 грудня 2017 року (Самовільне будівництво та приведення у відповідність (узаконення) документально)

20 липня 2017 року (До кінця 2017 року буде створений реєстр отримувачів житлових субсидій)

01 червня 2017 року (Cпрощено умови ведення будівельного бізнесу в Україні)

15 травня 2017 року (Невикористана субсидія на газ і електроенергію (для побутових потреб))