Актуальні новини  
26.02.2018 №3 

Як боротися зі шкільними поборами?

В цьому році Уряд і, зокрема, Міністерство освіти України нарешті звернули увагу на вимагання коштів у батьків нібито для потреб класу і школи.

Останнім часом "шкільний рекет" став набувати обов'язкового характеру, причому мова йде про значні суми, які повинні покривати ремонти, придбання меблів та інші недешеві витрати адміністрації школи.

Всім знайома ситауція, коли записавши дитину до першого класу, просять одразу "скинутися" на ремонт кабінету, придбання нових парт, ноутбука, телевізора, та навіть на оплату прибиральниці. Наскільки обгрунтовані такі вимоги, і чи обов'язково їх виконувати? Наприклад, на ремонти шкільних приміщень виділяються кошти з держбюджета, але батьки учнів не володіють достовірною інформацією - скільки і на які потреби. Тут ще є нюанс - за державні кошти треба звітувати, а за батьківську готівку - не завжди.

Треба зазначити, що в минулому році низка обласних і міських рад заборонили збирати готівку на потреби навчальних закладів. Зокрема, КМДА в Наказі N 930 від 03.10.2017 "Про прозорість та відкритість діяльності закладів освіти", назіває протиправними дії щодо збору коштів у закладах освіти комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Також заклади освіти зобов'язали оприлюднювати на своїх сайтах:

щорічні кошториси доходів і видатків на відповідний рік до 1 лютого;

фінансові звіти про надходження та використання всіх отриманих коштів в звітному році;

інформацію із зазначенням вартості про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, а також іншим способом, що не заборонений законом;

інформацію про стан виконання бюджету в розрізі статей доходів і видатків не пізніше 1 березня року, наступного за звітним роком.

Але ситуаціі з поборами цей Наказ, нажаль, не змінив - вже знайдені шляхи його невиконання. Ніхто не відмовить батькам, які бажають "добровільно" допомогти школі через внески в благодійний фонд. Тобто, брати гроші з батьків продовжують так само, змінилася тільки схема поборів - кошти перераховуються на рахунок благодійного фонду.

"Добровільність" ця найчастіше номінальна, насправді ж тим, хто відмовляється платити, батьківський комітет, іноді навіть самі вчителі, загрожують проблемами в навчанні у дитини.

Батьки, пам'ятайте! Благодійна допомога - справа добровільна! Вимагання грошей вчителем, директором, батьківським комітетом або будь-ким, є кримінальним злочином, який карається позбавленням волі на строк до п'яти років (ч.1 ст.189 Кримінального Кодексу). Зокрема, якщо мова йде про батьківський комітет, можна застосувати ч.4 ст.189 Кримінального Кодексу - вимагання, вчинене організованою групою, а це карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Окрім цього, дії не тільки вчителів, а й самих батьків можна трактувати як хабарництво (ст. 368 та 389 Кримінального кодексу). Нагадаємо, відповідальність за хабарництво несуть обидві сторони.

Отже, якщо ви маєте можливість і бажання допомогти школі - будь ласка, але робіть це безготівковим розрахунком і обов'язково вказуйте призначення платежу, наприклад "на ремонт".

Якщо ні - сміливо відмовляйтесь від сбору коштів, для початку в усній формі, краще озвучити це безпосередньо директору школи.

Наступний крок - заява в відділ освіти свого району з копією директору школи.

Зрештою, якщо реакції з боку відділа освіти немає, а в школі здійснюється тиск на дитину, відвідайте дитячого психолога. Він зробить професійний висновок щодо погіршення психологічного стану дитини через тиск у школі. З цим висновком звертайтесь до прокуратури, у відділ по боротьбі з економічною злочинністю або просто до найближчого відділення поліції.

Також допоможуть довести факт шантажу записи розмов з керівництвом школи на диктофон, скріншоти листувань з вчителями і батьківським комітетом в соцмережах.

Пам'ятайте, яку суму здавати і чи здавати взагалі, вирішує не школа, а самі батьки. І ніхто не має права вимагати грошей за те, що і так вже оплачено державою.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

28 вересня 2017 року (Відсьогодні набрав чинності новий Закон України "Про освіту")

11 липня 2017 року (Умови за яких заклади освіти звільняються від сплати податку на нерухомість)