Актуальні новини  
15.02.2018 №2 

ПДВ при оренді житла з подальшим викупом

Для роз'яснення теми сьогоднішньої новини одразу змодулюємо ситуацію по даному питанню.

Так, власник (платник податку) планує здійснювати операції з надання комусь (візьмемо фізичні особи) в оренду з подальшим викупом квартири, майнові права на які вже були придбані у замовника будівництва і правовстановлюючі документи на такі квартири були оформлені на вказане товариство, як першого власника квартир. Після укладання договору оренди житла з викупом, орендар зобов’язався сплачувати орендодавцю орендні платежі, що складаються з самої орендної плати та періодичних платежів на викуп житла.

Точніше, сторона за таким договором, яка є орендарем, при отриманні в оренду житла з викупом за відповідним договором сплачує підприємству-орендодавцю у складі орендних платежів як безпосередньо вартість самого житла, так і вартість послуг з оренди такого житла.

Що ж с ПДВ?

Операція з реалізації забудовником майнових прав на нерухоме майно (квартири) для цілей оподаткування ПДВ є операцією з першого постачання житла (об'єкта житлового фонду), яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.

Операції з подальшого постачання такого житла є другим постачанням для цілей визначених у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України і такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.

На підставі зазначеного та у відповідності із підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, після закінчення договору оренди житла з викупом або достроково, за умови повної сплати орендних платежів, житло переходить у власність орендаря і така операція є операцією з другого постачання житла і звільняється від оподаткування ПДВ, а тому при отриманні орендодавцем частини орендних платежів, що складаються з періодичних платежів на викуп житла, податкові зобов’язання з ПДВ у орендодавця не виникають.

Одночасно із цим, орендні платежі, що складаються з винагороди (доходу) товариства, є оплатою вартості послуг із оренди житла, операції з постачання яких оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %, а тому на дату події, що настає раніше (отримання орендодавцем коштів у рахунок оплати вартості послуг з оренди, або оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг з оренди), орендодавець-платник податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з вартості таких послуг. Про це також йдеться у листі ДФС України від 17.01.2018 р. N 191/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

30 січня 2018 року (Декларування доходів від надання майна в оренду)

30 січня 2018 року (Як не стати жертвою шахраїв при оренді житлового приміщення (квартири, будинку тощо)?!)

17 січня 2018 року (Оренда державного майна бюджетниками)

28 березня 2017 року (Заповнення податкової декларації фізичною особою, коли податковим агентом протягом звітного року доходи у вигляді заробітної плати та орендної плати виплачені не в повному обсязі.)