Важливi питання  
26.01.2018 №4 

Щеплення громадян в Україні

Чи не головною темою розмов серед люду є тема вакцинації/щеплення та можливої епідемії на кір. Суспільство вже давно поділилося на два табори: хто "за" та хто "проти" щеплень.

Розглянемо останні статистичні дані по даному питанню. За офіційними даними, станом на 9-ту годину 22.01.2018 р. в місті Києві зареєстрований 121 випадок захворювання на кір, в тому числі 86 осіб - серед дітей до 17 років. Серед хворих, більше 80% від загальної кількості - не щеплені.

Нагадаємо, що ліків проти кору не існує, а запобігти хворобі можна лише вакцинацією.

Далі розберемо сьогоднішню тему у відповідності до законодавства та що воно каже з даного приводу.

За статтею 27 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" - профілактичні щеплення від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця та кору в Україні - є обов'язковими. Едентичне зобов'язання для українців прописане також у статті 10 "Основ законодавства України про охорону здоров’я".

Статтею 12 Закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" визначено, що під час епідемії інфекційної хвороби головні санітарні лікарі можуть вирішувати, чи варто людині робити профілактичне щеплення. При цьому ця сама законодавча норма передбачає право батьків дитини (віком до 15 років) відмовитися від проведення профілактичних щеплень - за умови, якщо лікар провів медичний огляд та об’єктивно проінформував їх про наслідки і можливі ускладнення такого рішення.

Громадяни, що досягли 15-ти років і до 18-ти, в змозі самостійно відмовитися від щеплення, але одночасно із цим, таке рішеня мають підтримати батьки чи опікуни. Останні не повинні забувати, що вони несуть відповідальність за життя та здоров’я своєї дитини (в тому числі при ризику в умовах спалахів інфекційних захворювань чи епідемії).

Cтаттею 15 Закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачена заборона на відвідування дитячих закладів та недопущення до навчання невакцинованих дітей.

З приводу останньої норми виникає спірне питання. Частина батьків та правозахисників кажуть, що недопущення дітей до навчання є незаконним і кожен повинен мати доступ до освіти, а школа позбавляє у випадку заборони та недопущення до навчання нещеплених дітей такої можливості. В свою чергу Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права, Конвенція про права дитини і Конституція України нагадують нам про право кожного (і дітей так само), на життя та охорону здоров’я.

Батьки, звісно, можуть відмовитися від щеплення. Тоді під час епідемії, як мінімум, правильно оформити індивідуальне навчання. Т.я., де закінчуються права однієї особи, там починаються права іншої.

Нажаль, законодавство з даного приводу не є досконалим, хоч і дає відповіді на турбуючі питання. Виходить, що прописаний у законі обов’язок робити вакцинацію та право відмови від щеплення дещо суперечать один одному.

Батьки, що відмовились робити дітям щеплення і одночасно із цим хочуть продовжити навчання дитини, необхідно звернути увагу на спільний лист Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я від 29.09.2014 N 1/9-500/N 04.01.16/28103 "Щодо вирішення окремих питань про зарахування до дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення" .

В зазначеному абзацем вище листі йдеться мова про те, що питання стосовно відвідування навчального закладу вирішується індивідуально лікарсько-консультативною комісією (для зарахування до загальноосвітнього навчального закладу з залученням епідеміолога), яка проводиться в державних або комунальних лікарнях. Якщо ж спеціалісти дозволяють допуск дитини до школи чи садочка, керівник установи зобов’язаний її прийняти. Проблема профілактичних щеплень та наслідків відмови від них повинна вирішуватися на рівні закону.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

25 січня 2018 року (Що необхідно знати про право на тишу і відпочинок, щоб відстояти свої права?!)

25 січня 2018 року (Порядок розгляду звернень та особистий прийом громадян в Нацполіції)

29 грудня 2017 року (Штрафні санкції за порушення трудового законодавства у 2018 році)

16 листопада 2017 року (Визначені правила автоматичної фіксації порушень ПДР)

08 листопада 2017 року (Міністерство охорони здоров'я вдосконалило вимоги до використання рентгенівських апаратів стоматологічними клініками)

31 жовтня 2017 року (Незабаром буде посилена відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки)

19 жовтня 2017 року ( Довідка про стан здоров'я від працівника при прийнятті на роботу)