Важливi питання  
22.01.2018 №6 

Лікарняні та декретні 2018

Із запровадженням пенсійної реформи у 2017 році, наші законотворці уладнали і ситуацію довкола обмеження для лікарняних і декретних. Ця ситуація урегульована завдяки Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 N2148-VІІІ (далі - Закон N 2148). Розглянемо новації, які передбачені цим законом.

Основний момент - визначена максимальна сума для лікарняних та декретних.

Оновлений пункт 4 статті 19 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 N1105-XIV(далі- Закон N1105 визначає, що для застрахованих осіб, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше ніж шість місяців, максимальна сума допомоги по:

тимчасовій непрацездатності обмежена розміром допомоги, яку обчислено з мінімальної зарплати на час настання страхового випадку;

вагітності та пологах - розміром допомоги, яку розраховано на основі подвійного розміру мінімальної зарплати на час настання страхового випадку.

Крім того, під час розрахунку лікарняних варто зважати на ще одну зміну в Законі N1105. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачували страхові внески. Вона також не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати на час настання страхового випадку (п. 2 ст. 26 Закону N1105).

Отже, Закон N 2148 врегулював розбіжності щодо застосування обмеження мінімального і максимального розмірів страхових виплат у розрахунку на місяць. Тепер вони можуть бути:

меншими за розмір мінімальної зарплати у місяцях, у яких 28, 30 днів;

більшими за розмір мінімальної зарплати у місяцях, що мають 31 день.

Зміни не стосуються ситуації, коли страховий стаж працівника за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку склав шість або більше місяців, Тут діємо за вже звичними правилами, тобто:

розраховуємо середньоденну зарплату виходячи з фактично нарахованої в розрахунковому періоді зарплати;

визначаємо обмежуючий показник, а саме максимальну середньоденну зарплату. Для цього розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, установлений в останньому місяці розрахункового періоду, ділимо на середньомісячну кількість календарних днів;

порівнюємо отримані величини. Якщо сума фактичної середньоденної зарплати перевищує обмежуючий показник, для розрахунку застосовуємо суму максимальної середньоденної зарплати.

якщо працівник був непрацездатний один календарний місяць (чи більше), суму лікарняних, нарахованих за повний місяць хвороби, порівнюємо з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ, що діяла в останньому місяці розрахункового періоду. У випадку, якщо сума лікарняних за повний місяць непрацездатності перевищить максимальну величину, зменшуємо її до рівня максимальної величини.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

30 жовтня 2017 року (Нюанси розрахунку лікарняного для працівників із почасовою оплатою праці)

12 жовтня 2017 року (Про деякі обмеження на виплату лікарняних і декретних)

17 липня 2017 року (Оплата лікарняних в разі, коли працівник захворів знов)