Актуальні новини  
18.01.2018 №3 

Cудитися з 2018-го стало дорожче. Нові ставки судового збору.

У відповідності до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Враховуючи той факт, що за статтею 7 Державного бюджету на 2018 рік прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 01.01.2018 року - становить 1762 гривень, процесуально й змінинились в бік збільшення ставки судового збору.

Далі, у вигляді таблиці наведемо безпосередні ставки судового збору у відсотках та грошовому еквіваленті, які прийдеться сплатити позивачу при подачі позовної заяви:

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору  Ставка судового збору 
  Формулювання Закону  В перерахунку до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 01 січня 2018 року 1762 грн.00 коп. 
1. За подання до суду: 
1) позовної заяви майнового характеру, яка подана: 
юридичною особою  1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить і не більше 350 прож.мінім.для працездатних громадян становить  1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1762,00 грн.і не більше 616700 грн. 
фізичною особою або фізичною особою - підприємцем  1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 5 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб становить  1 відсоток ціни позову, але не менше 704,80 грн. та не більше 8810,00 грн. 
2) позовної заяви немайнового характеру, яка подана: 
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем  1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1762,00 грн. 
фізичною особою  0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  704,80 грн. 
3) позовної заяви:     
про розірвання шлюбу  0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  704,80 грн. 
про поділ майна при розірванні шлюбу  1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1 відсоток ціни позову, але не менше 704,80 грн. та не більше 5286,00 грн. 
4) заяви про видачу судового наказу; заяви у справах окремого провадження; заяви про забезпечення доказів або позову; заяви про перегляд заочного рішення; заяви про скасування рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду; заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду; заяви про роз’яснення судового рішення, які подано: 
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем  0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  881,00 грн. 
фізичною особою  0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  352,40 грн. 
4 1)заяви про видачу судового наказу  0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  176,20 грн. 
4 2) заяви про скасування судового наказу  0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  88,10 грн. 
5) позовної заяви про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи, а саме: 
позовної заяви немайнового характеру  0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  704,80 грн. 
позовної заяви про відшкодування моральної шкоди  1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1762,00 грн. 
6) апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду; апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами  150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги  150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги 
7) касаційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду  200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги  200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги 
9) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду: 
юридичною особою або фізичною особою - підприємцем  1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1762,00 грн. 
фізичною особою  0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  352,40грн. 
2. За подання до адміністративного суду: 
1) адміністративного позову: 
майнового характеру, який подано: 
суб’єктом владних повноважень, юридичною особою  1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 350 прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1762,00 грн. та не більше 616700 грн. 
фізичною особою або фізичною особою - підприємцем  1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1 відсоток ціни позову, але не менше 704,80 грн. та не більше 8810,00 грн. 
немайнового характеру, який подано: 
суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем  1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1762,00 грн. 
фізичною особою  0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  704,80 грн. 
2) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами  150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги  150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги 
3) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду  200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви  200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви 
5) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду  1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  1762,00 грн. 
6) заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення  0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить  528,60 грн. 
3. За видачу судами документів: 
1) за повторну видачу копії судового рішення  0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить за кожний аркуш паперу  5,30 грн. 
2) за видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа  0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить*
*Сплачується до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень 
52,90 грн. 
     
4) за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання  0,03 розміру мінімальної заробітної плати  52,90 грн. 
5) за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України "Про доступ до судових рішень"  0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить за кожний аркуш копії  5,30 грн. 
6) за виготовлення копій документів, долучених до справи  0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить за кожний аркуш копії  5,30 грн. 
5. У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення  0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить;  352,40 грн. 

Звертаємо увагу! Станом на сьогодення, на деяких сайтах, де встановлений "калькулятор судового збору" чи "розрахунок судового збору" поки що не внесені зміни відповідно до Державного бюджету України на 2018 рік і інформація найближчим часом повинна бути поновлена. Тому стежте уважно за розрахунками.

Хоча судовий збір і збільшився, за статтею 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:

1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;

2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;

3) позивачі - у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення;

4) позивачі - у справах щодо спорів, пов’язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов’язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";

5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;

6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;

7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;

8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів;

10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;

12) військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;

13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;

14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";

15) фізичні особи (крім суб’єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;

15-1) органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою;

16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

17) засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов’язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

09 січня 2018 року (Вже відомий перелік засобів массової інформації (ЗМІ), що друкуватимуть оголошення про виклик до суду у 2018 році)

28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)

10 січня 2017 року (5 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя")