Актуальні новини  
12.06.2017 №3 

Найближчим часом планується запровадження в Україні спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов'язаних з корупцією правопорушень

Такий законопроект про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (щодо запровадження обов’язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень) зареєстрований у Верховній Раді України 31.05.2017 р. під N 6529.

Основною метою законопроекту про який йдеться мова - є, насамперед, забезпечення ефективного, швидкого та кваліфікованого судового розгляду справ про корупційні правопорушення та правопорушення, пов’язані з корупцією.

Взагалом, проектом пропонується внести зміни до низки статей Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Останніми планується виключити положення, які визначають діяльність Вищого антикорупційного суду, та запровадити такий алгоритм розгляду судами корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень. А саме:

1. Встановити на законодавчому рівні в загальних місцевих судах та апеляційних судах в обов’язковому порядку спеціалізацію суддів, а у Верховному Суді передбачити створення окремої палати Касаційного кримінального суду для здійснення правосуддя у таких категоріях проваджень.

2. Закріпити у вказаному вище Законі вимогу щодо кількості суддів з такої спеціалізації (у місцевих судах - не менше 3, а в апеляційних - не менше 5).

3. Встановити порядок визначення (призначення) спеціалізованих суддів: у місцевому суді шляхом конкурсного добору на відповідні посади з підвищеним рівнем вимог до кандидатів (наявність трьох років суддівського стажу, або п’яти років досвіду адвокатської, наукової діяльності тощо), а в апеляційному суді шляхом визначення з найбільш досвідчених суддів зборами суддів.

4. Визначити особливості перехідного етапу до створення обов’язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень.

Законопроектом, також передбачається виключення пп. 16 п. 1 р. ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", який встановлює строки утворення Вищого антикорупційного суду та проведення конкурсу на посади суддів цього суду.

Внесення таких законодавчих змін та їх запровадження, цілком відповідає міжнародним стандартам, у тому числі враховує ризики, окреслені у висновку Консультативної ради європейських суддів N 15 (2012) щодо спеціалізації суддів, зокрема щодо унеможливлення "ускладнення доступу до судів" та "створення занадто великої відстані між суддею та стороною у справі"; "отримання враження, що компетентність судді з певних питань відносить їх до елітної групи суддів", що "може вилитися в брак суспільної довіри до судів" (п. 18, 21 Висновку).

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

30 червня 2016 (щодо внесення змін до Конституції України в частині правосуддя)

25 січня 2017 року (Судова практика ВСС відносно приватизації державного житлового фонду та гуртожитків)

21 червня 2016 року (щодо удосконалення судового захисту іноземців та осіб без громадянства)

14 липня 2016 року (щодо прийнятого ЗУ "Про судоустрій і статус суддів")

12 жовтня 2016 року (щодо порад Верховного Суду України відносно поновлення директора на роботі)

10 січня 2017 року (5 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя")

06 липня 2016 року (щодо виконання судових рішень, які тепер здійснюватимуть приватні виконавці )

01 червня 2016 року (Мінюст щодо затвердження 9 положень про програми диференційованого виховного впливу на засусуджених)