Актуальні новини  
15.12.2016 

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі/продажу (міни, дарування тощо) рухомого майна, а саме - автівок, які були ввезені в країну.

В своїх новинах за 05.07.2016, 07.07.2016, 01.08.2016 та 12.12.2016 ми розглянули останні новини за темою автотранспорта (новини законодавства, нюанси оформлення документації, фактичні проблеми та підводні камені на митниці тощо).

Сьогодні в продовження теми, обговоримо, чи підлягають нотаріальному посвідченню договори купівлі-продажу, міни чи дарування тощо, які безпосередньо підтверджують право власності на транспортні засоби та що ввозяться громадянами для вільного обігу на митній території України.

Частиною першою статті 377 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року N 4495-VI визначено, що товари, згідно з УКТ ЗЕД (далі - ТЗ) за товарними позиціями 8701 - 8707, 8711, 8716, які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України.

Самі Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджені наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 N 1118, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за N 1428/11708 зі змінами та доповненнями (далі - Правила N 1118).

Пунктом 1 розділу ІІІ Правил N 1118 передбачено, що при ввезенні ТЗ на митну територію України - його власник або уповноважена особа представляє відповідній посадовій особі митниці ДФС, у зоні діяльності якої розташований пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії документів, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження).

До документів, що підтверджують право власності на ТЗ, які придбані (отримані) у громадян чи підприємств, відносяться, зокрема, засвідчені нотаріально в країні придбання або в консульських установах чи в посольствах України договори купівлі-продажу, міни чи дарування тощо (п. 1 розд. І Порядку N 1118).

На підставі вищезазначеного, можна цілком впевнено відповісти, що договори купівлі-продажу, міни чи дарування тощо, які безпосередньо підтверджують право власності на транспортні засоби та що ввозяться громадянами для вільного обігу на митній території України - в обов'язковому порядку підлягають нотаріальному посвідченню.