Документ : Податкова соціальна пільга


ВІДПОВІДЬ.КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Департамент оподаткування фізичних осіб

Податкова соціальна пільга

ПИТАННЯ. 1. Чи є обов’язковим подання працівником заяви на застосування податкової соціальної пільги в перший податковий період?

ПИТАННЯ. 2. Працівник звільнився з підприємства 28 лютого, відпрацювавши повний місяць. Чи надається на цей місяць податкова соціальна пільга?

ПИТАННЯ. 3. Чи має право на податкову соціальну пільгу інвалід III групи - учасник бойових дій в Афганістані?

ПИТАННЯ. 4. Чи надається податкова соціальна пільга на доходи осіб, які не є працівниками підприємства (пенсіонери, непрацюючі громадяни)?

ПИТАННЯ. 5. Штатний працівник підприємства є багатодітним батьком та одночасно зареєстрований суб’єктом підприємницької діяльності, але, як він зазначив у поданій до бухгалтерії заяві, не одержує доходів від здійснення підприємницької діяльності. Чи має право такий працівник на отримання на підприємстві податкової соціальної пільги на трьох дітей?

ПИТАННЯ. 6. Чи застосовується податкова соціальна пільга до сум допомоги, що виплачується за лікарняними листками у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю?

ПИТАННЯ. 7. Чи має право працівник на соціальну пільгу, якщо йому нараховано заробітну плату в розмірі 500 грн. та сплачено за цивільно-правовим договором дохід у розмірі 1200 грн.?

ПИТАННЯ. 8. Чи має право на податкову соціальну пільгу одинока мати, яка виховує одну або дві дитини віком до 18 років, та який розмір доходу дає право на користування пільгами?

ВІДПОВІДЬ.1. Без подання заяви про застосування податкової соціальної пільги працедавець застосовує пільгу в розмірі, що дорівнює 50% мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку до нарахованого йому місячного доходу у вигляді заробітної плати, якщо на 1 січня 2004 р. трудова книжка платника перебувала у працедавця за місцем отримання платником пдатку основного доходу, тобто на дату набрання чинності Законом № 889-IV.

Податкова соціальна пільга не може застосовуватися до інших доходів платника податку, якщо він отримує протягом звітного податкового місяця одночасно такі доходи, як, зокрема, заробітна плата осіб, які відповідно до закону є державними службовцями.

Застосування податкової соціальної пільги до нарахованого доходу у вигляді заробітної плати починається з податкового місяця, в якому працедавець одержав заяву платника податку про застосування пільги, й припиняється з місяця, в якому платник подав заяву про припинення застосування цієї пільги або звільнився.

ВІДПОВІДЬ. 2. Згідно з Порядком № 2035 надання податкової соціальної пільги зупиняється з податкового місяця, в якому платник податку подав заяву про відмову від пільги або припинив трудові відносини з таким прцедавцем.

Тобто у місяці, в якому працівник звільнився, податкова соціальна пільга йому не надається незважаючи на кількість відпрацьованих днів протягом такого звітного місяця та розмір одержаного доходу.

ВІДПОВІДЬ. 3. Оскільки особи, які згідно із Законом № 3551-XII належать до ветеранів вій­ни - учасників бойових дій на території інших країн, та особи, які є інвалідами III групи, в Законі № 889-IV не визначені як окремі пільгові категорії, то при додержанні встановленого рівня заробітної плати у 2008 р. (890 грн.) вони мають право на податкову соціальну пільгу в розмірі 257 грн. 50 коп.

ВІДПОВІДЬ. 4. Згідно з пп. «д» п. 1.3 ст. 1 та абзацом третім п. 1.1 ст. 1 Закону № 889-IV заробітна плата - це доходи, нараховані (виплачені, надані) платнику податку відповідно до умов трудового договору внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму відповідно до закону.

Отже, при виплаті підприємством будь-яких доходів громадянам, які не є його найманими працівниками, а працюють за трудовими договорами, податкова соціальна пільга не застосовується незалежно від розміру виплачуваного доходу та визначених у п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV категорій його одержувачів.

ВІДПОВІДЬ. 5. Порядок надання податкової соціальної пільги регламентується ст. 6 Закону № 889-IV, п. 6.1 якої визначено, що платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного з джерел в Україні від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.

Водночас у пп. «е» пп. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-IV надано застереження, що податкову соціальну пільгу не може бути застосовано до інших доходів платника податку, тобто якщо він отримує протягом звітного податкового місяця одночасно доходи від підприємницької та іншої незалежної діяльності. Отже, якщо фізична особа зареєстрована суб’єктом підприємницької діяльності, ще й працює як наймана особа з одержанням заробітної плати, то вона не має права на застосування до цієї заробітної плати податкової соціальної пільги.

При практичному застосуванні вищеза­значених обмежень щодо надання такій фізичній особі - суб’єкту підприємницької діяльності податкової соціальної пільги до одержуваної ним заробітної плати не має значення фактичний результат здійснення такою особою підприємницької діяльності (прибутки, збитки), оскільки ст. 42 Господарського кодексу встановлено, що підприємництво - це самостійна господарська діяльність на власний ризик з метою досягнення економічних результатів та одержання прибутку.

Не застосовується податкова соціальна пільга і до доходу, одержаного такою фізичною особою безпосередньо від здійснення підприємницької діяльності.

ВІДПОВІДЬ. 6. Так. При розгляді питання надання податкової соціальної пільги на суми виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (лікарняні) вони розглядаються як заробітна плата. Визначення поняття заробітної плати наведено у пп. «д» п. 1.3 ст. 1 та абзаці третьому п. 1.1 ст. 1 Закону № 889-ІV, згідно із положеннями яких заробітна плата - це доходи, нараховані (виплачені, надані) платнику податку відповідно до умов трудового договору внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законодавством.

Тобто допомога по тимчасовій непрацездатності, яка надається у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує працівнику втрату заробітної плати за час непрацездатності, на підставі п. 1 ст. 35 Закону № 2240-III розглядається з метою оподаткування податком з доходів фізичних осіб як заробітна плата.

ВІДПОВІДЬ. 7. Так, якщо заробітна плата становить 500 грн., а сума в розмірі 1200 грн. є виплатою за цивільно-правовими договорами.

Підпунктом 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону № 889-IV встановлено, що податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 грн.

Підпунктом «д» п. 1.3 ст. 1 Закону № 889-ІV визначено, що заробітна плата - це доходи, нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом.

Для цілей зазначеного Закону під терміном «заробітна плата» слід розуміти також інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом (п. 1.1 ст. 1 Закону № 889-ІV).

До доходів, відмінних від заробітної плати, податкова соціальна пільга не застосовується.

Отже, по заробітній платі в розмірі 500 грн. на місяць платник податку має право на податкову соціальну пільгу незалежно від того, чи одержує він інші доходи, відмінні від заробітної плати, в тому числі за цивільно-правовими договорами.

ВІДПОВІДЬ. 8. Відповідно до пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону № 889-ІV податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суму, яка дорівнює сумі прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 і округленої до найближчих 10 грн.

Якщо у 2008 р. розмір місячної заробітної плати не перевищував 890 грн., то платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі, визначеному пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV, тобто 257 грн. 50 коп. При цьому податкова соціальна пільга застосовується за місцем отримання платником податку основного доходу, зазначеним у трудовій книжці, на дату набрання чинності цим Законом (01.01.2004 р.) без подання заяви про застосування цієї пільги.

Водночас платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги в підвищеному розмірі, тобто більшої, ніж передбачено пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV, для її одержання має подати працедавцю заяву та надати підтвердні документи. У такому випадку більша за розміром податкова соціальна пільга застосовується з того податкового періоду (місяця), в якому подано заяву та відповідні підтвердні документи.

Одинокі матері - платники податку мають право на 150% податкової соціальної пільги у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років (пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-ІV) та на 100% податкової соціальної пільги безпосередньо на себе.

Таким чином, одинока мати, яка виховує одну дитину віком до 18 років, має право на одержання податкової соціальної пільги у розмірі 150%, що становить 386 грн. 25 коп., та 257 грн. 50 коп. на себе лише з того місяця, в якому подано заяву про одержання більшої за розміром податкової соціальної пільги та за умови не перевищення розміру заробітної плати 890 грн. на місяць.

Одинока мати, яка виховує двох дітей віком до 18 років, має право на одержання податкової соціальної пільги у розмірі 150%, помноженої на кількість дітей, що становить 772 грн. 50 коп. (386 грн. 25 коп. х 2), а також 257 грн. 50 коп. на себе лише з того місяця, в якому було подано заяву про одержання більшої за розміром податкової соціальної пільги та у разі не перевищення розміру заробітної плати 890 грн., помноженої на кількість дітей, що становить 1780 грн. (890 грн. х 2).

Тетяна ДОБРОДІЙ,
начальника відділу розгляду
звернень платників

Перелік використаних нормативних документів:

Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-ІV (зі змінами та доповненнями, за текстом - Господарський кодекс)

Закон України № 107-VI від 28.12.2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 889-ІV від 22.05.2003 р. «Про податок з доходів фізичних осіб» (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 2240-ІІІ від 18.01.2001 р. «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (зі змінами та доповненнями)

Закон України № 3551-ХІІ від 22.10.93 р. «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (зі змінами та доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України № 2035 від 26.12.2003 р. «Про затвердження Порядку надання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги» (зі змінами та доповненнями, за текстом - Порядок № 2035)

“Вісник податкової служби України” № 1-2 січень 2009
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).

Вход в систему
Логин
Пароль 
Новый пользователь
Забыл пароль?

Увага! важлива інформація
  21.03.2018  

Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування
Постанова Кабінету Міністрів України N 180 від 07 лютого 2018 р.

Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту
Постанова Кабінету Міністрів України N 181 від 07 лютого 2018 р.

  19.03.2018  

Про затвердження Змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України
Наказ Міністерства фінансів України N 110 від 05.02.2018 р.

Про затвердження Реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01 лютого 2018 року
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 453 від 07.03.2018 р.

  15.03.2018  

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Закон України N 2275-VIII від 6 лютого 2018 року

[Архив новостей]
Стан бази
Недiля, 05.05.2024
В базi 549581 документ

 Огляд останніх надходжень
Довiдковi матерiали
Ставка єдиного податку
Граничні норми добових витрат
Облiкова ставка НБУ
Iндекси iнфляцiї (2017 р.)
Розмiр мiнiмальної заробiтної плати
Розмір мінімальної пенсії
Розмiр прожиткового мiнiмуму
Розмiр податкової соцiальної пiльги.
Розмiри мiнiмального та максимального єдиного внеску для пiдприємцiв
Максимальний розмiр заробiтної плати, з якої сплачується єдиний соцiальний внесок
Кориснi посилання

2005-2017 © ПАРУС