Документ : Реєстратори розрахункових операцій


КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Департамент податкового контролю юридичних осіб

Реєстратори розрахункових операцій

Підсумовуючи кількість звернень платників податків із запитаннями про застосування РРО, можна помітити, що платники податків стали ретельніше підходити до їх використання у тих сферах господарської діяльності, де без них дійсно не обійтися.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом № 265/95-ВР.

Насамперед звернемося до визначення поняття “реєстратор розрахункових операцій” як пристрою або програмно-технічного комплексу, в якому реалізовано фіскальні функції і який призначено для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

До реєстраторів розрахункових операцій належать: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Нормами цього Закону визначено коло суб'єктів господарювання, що здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти, для яких передбачено застосування РРО.

Проте п. 1 ст. 9 Закону № 265/95-ВР встановлено норму, за умови виконання якої РРО та розрахункові книжки не застосовуються, закрема, при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами всіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування.

ПИТАННЯ. 1. Чи застосовуються штрафні санкції до підприємств, які реалізують продукцію власного виробництва за готівку, якщо прибуткові касові ордери видавалися не завжди, але готівка оприбутковувалася наприкінці робочого дня в повному обсязі в касовій книзі?

ПИТАННЯ. 2. Товариство з обмеженою відповідальністю знаходиться на загальній системі оподаткування, основними видами діяльності якого є виробництво парфумерної продукції та косметичних засобів, а також оптова торгівля цією продукцією. Товариство має намір надавати перукарські послуги населенню. Чи потрібно використовувати РРО при здійсненні готівкових розрахунків за надання перукарських послуг?

ПИТАННЯ. 3. Юридична особа надає послуги з прокату автомобілів. Чи може підприємство проводити розрахунки за надання таких послуг з використанням POS-термінала без застосування РРО?

ПИТАННЯ. 4. Чи можна фізичній особі – платнику єдиного податку здійснювати роздрібну торгівлю пивом у пляшках без застосування РРО та чи існує обмеження щодо річного обсягу розрахункових операцій, у разі перевищення якого застосування РРО є обов'язковим?

ПИТАННЯ. 5. Юридична особа надає стоматологічні послуги як за попереднім записом, так і в порядку живої черги. Трапляються випадки, коли за день протягом всього робочого часу стоматологічної клініки відвідувачів немає. Чи необхідно друкувати X та Z звіти, якщо в касі не здійснювалися операції з готівкою?

ВІДПОВІДЬ. 1. Статтею 1 Закону № 265/95-ВР визначено, що РРО застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Проте п. 1 ст. 9 Закону № 265/95-ВР передбачено винятки із загального правила, коли РРО та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою в установленому порядку.

Крім того, пп. 2.6 п. 2 Положення № 637 передбачено, що уся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Враховуючи вищезазначене, до суб'єктів господарювання відповідно до вимог п. 7 ст. 17 Закону № 265/95-ВР застосовується фінансова санкція у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення встановленого у п. 1 ст. 9 цього Закону порядку проведення розрахунків через каси підприємств, установ і організацій, в яких ці операції повинні проводитися з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

ВІДПОВІДЬ. 2. Вимогами Закону № 265/95-ВР встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Пунктом 1 ст. 9 Закону № 265/95-ВР передбачено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Крім того, Переліком № 1336 визначено ті види діяльності, при здійсненні яких дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. Однак надання перукарських послуг у цьому Переліку не зазначено.

Таким чином, оскільки товариство з обмеженою відповідальністю за видом діяльності належить до підприємств торгівлі, то при здійсненні розрахунків за надання перукарських послуг воно повинно обов'язково використовувати РРО.

ВІДПОВІДЬ. 3. Пунктом 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих в установленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95-ВР розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Також вимогами ст. 2 вищенаведеного Закону надано визначення терміна “розрахунковий документ” - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), який підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у передбачених цим Законом випадках, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Відповідно до пп. 1.5 п. 1 Положення № 137 сліп - паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки й містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки. Тобто сліп у розумінні Закону № 265/95-ВР не є розрахунковим документом.

Водночас, наказом № 248 внесено зміни до Положення № 614, які передбачають, що у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного термінала, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити (пп. 3.6 п. З Положення № 614):

реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери “ПК”;

напис “Код авт.” та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації;

підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи “Касир” та “Держатель ПК”.

Таким чином, при проведенні розрахунків із застосуванням платіжних карток (з використанням POS-термінала) за надання послуг з прокату автомобілів підприємство зобов'язане проводити розрахункові операції через РРО.

ВІДПОВІДЬ. 4. Переліком № 1336 визначено операції двох категорій, а саме:

операції, що здійснюються без застосування РРО незалежно від річного обсягу розрахункових операцій;

операції, які без застосування РРО можугь здійснюватись лише за умови, якщо їх розмір річного обсягу не перевищуватиме визначену цим Переліком суму, а саме 200 тис. грн. чи 75 тис. грн. на один суб'єкт господарської діяльності.

Так, відповідно до п. 1 вищенаведеного Переліку суб'єкти підприємницької діяльності – фізичні особи, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), проводять розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та КОРО при роздрібній торгівлі продовольчими товарами та пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів.

Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій для форм і умов проведення діяльності, визначених, зокрема, у п. 1 цього Переліку, не встановлюється.

Отже, суб'єкти підприємницької діяльності, що сплачують єдиний податок, при здійсненні роздрібної торгівлі пивом у пляшках (за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів) мають право проводити розрахункові операції без застосування РРО, але з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій незалежно від річного обсягу розрахункових операцій.

ВІДПОВІДЬ. 5. Сферу застосування РРО визначено ст. 1 Закону № 265/95-ВР. Відповідно до положень цієї статті суб'єкти господарювання, які проводять свою діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг і здійснюють розрахункові операції, зобов'язані застосовувати РРО.

Згідно зі ст. 2 вищенаведеного Закону розрахункова операція це, зокрема, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).

Статтею 3 Закону № 265/95-ВР визначено вимоги щодо порядку проведення розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/ або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Так, відповідно до п. 9 ст. З цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Нормою ст. 2 Закону № 265/95-ВР визначено, що фіскальним звітним чеком вважається документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Водночас денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Вимогами п. 7 Порядку № 614 передбачено, що суб'єкти господарювання повинні забезпечувати використання КОРО відповідно до встановлених вимог, у тому числі і щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО тощо.

Отже, суб'єкти господарювання, що здійснюють розрахункові операції готівкою за надання стоматологічних послуг, зобов'язані щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО.

Перелік використаних нормативних документів:

Закон України № 265/95-ВР від 06.07.95 р. “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (у редакції Закону України від 01.06.2000 р. № 1776-III, зі змінами та доповненнями)

Постанови Правління Нацбанку України № 137 від 19.04.2005 р. “Про затвердження Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням” (зареєстровано в Мін'юсті України 19.05.2005 р. за № 543/10823, зі змінами та доповненнями, за текстом - Положення № 137)

Постанови Правління Нацбанку України № 637 від 15.12.2004 р. “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” (зареєстровано в Мін'юсті України 13.01.2005 р. за № 40/10320, зі змінами та доповненнями, за текстом - Положення № 637)

Постанови Кабінету Міністрів України № 1336 від 23.08.2000 р. “Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (зі змінами та доповненнями, за текстом - Перелік № 1336)

Наказ ДПА України № 248 від 28.04.2004 р. “Зміни та доповнення до Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок” (зареєстровано в Мін'юсті України 25.05.2004 р. за № 653/9252)

Наказ ДПА України № 614 від 01.12.2000 р. “Положення про форму та зміст розрахункових документів” (зареєстровано в Мін'юсті України 05.02.2001 р. за № 105/5296, зі змінами та доповненнями, за текстом - Положення № 614)

Наказ ДПА України № 614 від 01.12.2000 р. “Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок” (зареєстровано в Мін'юсті України 05.02.2001 р. за № 106/5297, зі змінами та доповненнями, за текстом - Порядок № 614)

Ігор ЗАГЛАДА,
директор департаменту
та Юрій ЯРМОЛОВСЬКИЙ,
начальник відділу
контролю за розрахунковими
операціями

“Вісник податкової служби України” № 37 вересень 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).

Вход в систему
Логин
Пароль 
Новый пользователь
Забыл пароль?

Увага! важлива інформація
  21.03.2018  

Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування
Постанова Кабінету Міністрів України N 180 від 07 лютого 2018 р.

Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту
Постанова Кабінету Міністрів України N 181 від 07 лютого 2018 р.

  19.03.2018  

Про затвердження Змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України
Наказ Міністерства фінансів України N 110 від 05.02.2018 р.

Про затвердження Реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01 лютого 2018 року
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 453 від 07.03.2018 р.

  15.03.2018  

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Закон України N 2275-VIII від 6 лютого 2018 року

[Архив новостей]
Стан бази
Недiля, 12.05.2024
В базi 549581 документ

 Огляд останніх надходжень
Довiдковi матерiали
Ставка єдиного податку
Граничні норми добових витрат
Облiкова ставка НБУ
Iндекси iнфляцiї (2017 р.)
Розмiр мiнiмальної заробiтної плати
Розмір мінімальної пенсії
Розмiр прожиткового мiнiмуму
Розмiр податкової соцiальної пiльги.
Розмiри мiнiмального та максимального єдиного внеску для пiдприємцiв
Максимальний розмiр заробiтної плати, з якої сплачується єдиний соцiальний внесок
Кориснi посилання

2005-2017 © ПАРУС