Консультации : Заповнюємо податкову декларацію з ПДВ та додатки до неї


КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ

Заповнюємо податкову декларацію з ПДВ та додатки до неї

Вимоги до заповнення додатка 1 “Розрахунок коригування
сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ”

Відповідно до пунктів 5.6 та 5.8 наказу № 166 у разі коригування податкових зобов'язань на основі попередніх звітних періодів (заповнення рядка 8 декларації з ПДВ) та коригування податкового кредиту за попередні звітні періоди (заповнення рядка 16 декларації з ПДВ) обов'язковим є подання додатка 1 до податкової декларації з ПДВ (далі - Розрахунок), який було викладено в новій редакції наказом № 498.

Зокрема, розрахунки коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ доповнено показниками, які передбачають інформацію про контрагента (найменування, ПІБ для фізичних осіб та індивідуальний податковий номер), податкову накладну, за якою провадиться коригування (дата, номер), та розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до неї (номер і дата його отримання отримувачем (покупцем)), а також уточнюється, яка саме інформація повинна відображатись у графах “Підстава для коригування податкових зобов'язань з податку на додану вартість рядок 8” та “Підстава для коригування податкового кредиту з податку на додану вартість рядок 16”.

Якщо підстава для коригування - п. 4.5 ст. 4 Закону № 168/97-ВР, для платника є обов'язковим заповнення всіх граф Розрахунку.

У разі якщо підставою для коригування є інші випадки (самостійне виправлення помилки, що міститься в раніше поданій податковій декларації, нецільове використання товарів, ввезених у пільговому режимі, тощо), обов'язковими для заповнення є графа 8 (підстава для коригування податкових зобов'язань або податкового кредиту з ПДВ) і графи 9 та 10 Розрахунку (сума ПДВ “+” або “-”).

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню
з Державного бюджету України

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з держбюджету (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків установлено п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду (пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР).

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно із зазначеним підпунктом, така сума спочатку враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а за його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Від'ємне значення суми зазначається в рядку 18.2 розділу III “Розрахунки з бюджетом за звітний період” декларації з ПДВ такого звітного періоду.

Зарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), наступного податкового періоду відбувається шляхом відображення такої суми в рядку 22.1 розділу III “Розрахунки з бюджетом за звітний період”. До цього рядка включається вся сума рядка 18.2 повністю, якщо сума податкового боргу дорівнює чи більша за суму від'ємного значення, або частково у розмірі, який відповідає сумі податкового боргу.

Залишок від'ємного значення (різниця між значеннями рядків 18.2 та 22.1) включається до рядка 22.2 розділу III “Розрахунки з бюджетом за звітний період” декларації.

Цей залишок у наступному звітному періоді буде перенесено до рядка 23.1 декларації і разом з іншими складовими залишку від'ємного значення (значення рядка 23) в першу чергу погашатиме податкові зобов'язання поточного звітного періоду. Залишок такого від'ємного значення, який не буде погашено податковими зобов'язаннями (різниця між значеннями рядків 23 і 20), переноситься до рядка 24 декларації та може бути відшкодовано платнику податку в разі виконання інших умов щодо відшкодування, встановлених Законом № 168/97-ВР.

Частина значення рядка 24, яку може бути відшкодовано, визначається в додатку 3 “Розрахунок суми бюджетного відшкодування” до податкової декларації з ПДВ. Крім того, слід також ураховувати норми Закону № 168/97-ВР щодо обмеження права платника на отримання бюджетного відшкодування. Так, пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 цього Закону визначено, за яких саме умов платник ПДВ не має права на отримання бюджетного відшкодування.

Частина рядка 23.1, яку не може бути відшкодовано в цьому звітному періоді (відсутня оплата), разом з іншими складовими залишку від'ємного значення (різниця між значеннями рядків 24 і 25, яка переноситься до рядка 26) послідовно переноситиметься до податкового кредиту кожного наступного звітного періоду (відображається в рядку 23.2 наступної декларації) до отримання платником права на бюджетне відшкодування (оплати) або погашення податковими зобов'язаннями.

Отже, залишок від'ємного значення різниці між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом, з якого визначається сума бюджетного відшкодування, складається з від'ємного значення різниці між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом попереднього звітного періоду (рядок 23.1 декларації поточного звітного періоду) та залишків таких від'ємних значень попередніх звітних періодів (рядки 23.2 - 23.5 декларації поточного звітного періоду).

Для того щоб у кожному окремо взятому звітному періоді визначити, в яких саме звітних періодах у платника виникла сума від'ємного значення між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом, необхідно розкласти значення рядка 24 декларації поточного звітного періоду на складові частини, які відповідають такій від'ємній різниці за кожен окремо взятий період.

Розрахунок суми податку, яку може бути відшкодовано платнику податку в кожному окремому звітному періоді, здійснюється в додатках 2 “Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду” (далі - Довідка) та 3 “Розрахунок суми бюджетного відшкодування” (далі - Розрахунок). Необхідність подання зазначених додатків установлено п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом № 166.

Платником податку, який не має права на отримання бюджетного відшкодування, подається лише Довідка, Розрахунок не подається.

Для визначення періоду, з якого платник податку отримує право на бюджетне відшкодування, слід керуватися нормами пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР, згідно з яким не має права на отримання бюджетного відшкодування:

особа, яка:

була зареєстрована як платник цього податку менше ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України);

мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

не здійснювала діяльність протягом останніх 12 календарних місяців;

особа, яка є платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності, що передбачає сплату цього податку у спосіб, відмінний від установленого цим Законом, або звільнення від такої сплати.

Методика розрахунку показників додатка 2 “Довідка щодо
залишку суми від'ємного значення попередніх податкових
періодів, що залишається непогашеним після бюджетного
відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді,
та підлягає включенню до складу податкового кредиту
наступного податкового періоду”

У разі наявності даних у рядку 24 податкової декларації з ПДВ подання Довідки є обов'язковим.

Дані рядків 24 та 26 податкової декларації з ПДВ відповідного звітного періоду відображаються в колонках 3 та 5 підсумкового рядка Довідки та розподіляються (у відповідних колонках) по періодах виникнення (колонка 2) податкового кредиту, за рахунок якого вони сформовані.

Сума податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати наявної різниці значень податкового кредиту і податкових зобов'язань кожного окремого звітного періоду. Декларування такої різниці відбувається в рядку 18.2 розділу III податкової декларації з ПДВ.

Сума від'ємного значення (з урахуванням сум зобов'язань по податкових векселях, включених до складу податкових зобов'язань платника у звітному періоді), за винятком врахованої у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні періоди з податку на додану вартість, зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається в рядку 22.2 податкової декларації з ПДВ поточного звітного періоду).

Отже, для отримання права на бюджетне відшкодування від'ємне значення різниці сум податкових зобов'язань та податкового кредиту окремого звітного періоду повинно хоча б частково зберегтися за наслідками наступних податкових періодів (не бути погашеним додатними сумами податкових зобов'язань наступних періодів).

І. Порядок розподілу даних у колонках 2, 3 додатка 2 до декларації з ПДВ

1. Березень 2008 р.

Виходячи з вищевикладеного, перевірка розподілу даних у колонках Довідки здійснюється у зворотному порядку, починаючи зі значення рядка 24 декларації з ПДВ за поточний звітний період березень 2008 р.

Для здійснення розподілу проводимо послідовне зіставлення значення рядка 24 декларації з різницею значень рядків 22.2 декларацій попередніх періодів (рядків 23.1 поточних періодів) та рядків 25 поточних періодів (з урахуванням результатів камеральних чи документальних перевірок, проведених податковим органом, та/або уточнюючих розрахунків з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок), а саме:

значення колонки 3 підсумкового рядка Довідки повинно відповідати значенню рядка 24 декларації;

за умови, що значення рядка 24 декларації за березень 2008 р. менше або дорівнює значенню рядка 22.2 декларації за лютий 2008 р. (рядка 23.1 за березень 2008 p.), у Довідці буде відображено дані одного податкового періоду - лютого 2008 р. При цьому значення колонки 3 Довідки (як підсумкового рядка, так і рядка, в якому буде зазначено період, у якому виникла відповідна сума - лютий 2008 р.) дорівнюватиме значенню рядка 24 декларації за березень 2008 p.;

в іншому випадку:

значення колонки 3 рядка за лютий 2008 р. (попередній по відношенню до звітного періоду) Довідки дорівнюватиме значенню рядка 22.2 декларації за лютий 2008 р. (рядка 23.1 за березень 2008 p.);

подальша розшифровка залишку від'ємного значення визначається з різниці між значенням підсумкового рядка колонки 3 та значеннями колонки 3 по відображених у Довідці періодах, а саме:

значення колонки 3 для кожного з попередніх періодів дорівнюватиме різницям між значеннями рядків 22.2 декларацій за відповідні періоди та рядків 25 декларацій наступних (для таких відповідних періодів) періодів;

цикл розрахункових операцій закінчується періодом, у якому зазначена різниця перевищуватиме залишок від'ємного значення: значення колонки 3 для такого періоду дорівнюватиме такому залишку.

Приклад

У табл. 1 наведено показники рядків декларації ТОВ “Караван” за звітні періоди серпень 2007 р. - березень 2008 р. (починаючи з того періоду, в якому рядок 24 порожній).

Таблиця 1

Декларація з ПДВ ТОВ “Караван”

Звітний
період 
Рядок 
18.1  18.2  19.1  19.2  22.1  22.2  24  25  26 
08.2007  50 000  50 000 
09.2007  70 000  10 000  5 000  15 000    60 000    50 000  50 000   
10.2007  110000  10 000  100000 
11.2007  5 000  7 000  7 000  95 000  95 000 
12.2007  65 000  30 000  30 000 
01.2008  20 000  5 000  15 000  30 000  30 000 
02.2008  35 000  35 000  45 000  5 000  40 000 
03.2008  25 000  25 000  75 000  40 000  35 000 

Розраховуємо показники колонки 3 Довідки для відповідних періодів (колонка 2 Довідки) використовуючи дані табл. 1, за умови, що наведені дані не змінювалися за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом, та/або уточнюючими розрахунками.

Значення рядка 24 декларації за березень (75 000 грн.) переноситься до колонки 3 рядка “Усього” Довідки.

Порівнюємо значення рядків 24 декларації за березень 2008 р. та 22.2 декларації за лютий 2008 p.: значення рядка 24 (75 000 грн.) більше значення рядка 22.2 (35 000 грн.). Таким чином, підлягає послідовній перевірці визначення показників колонок 2 та 3 рядків Довідки, а саме:

Таблиця 2

Розрахункова форма (проміжна)


з/п 
Рядок 24 
Період  Сума 
08.2007 
09.2007  30 000 
10.2007 
11.2007 
12.2007 
01.2008  10 000 
02.2008  35 000 
Усього  х  75 000 

у декларації за лютий 2008 р. значення рядка 22.2 дорівнює 35 000 грн.: формуємо рядок у додатку 2, для якого колонка 2 - “02.2008”, колонка 3 - “35 000”;

визначаємо згідно з табл. 2 залишок від'ємного значення, який підлягає подальшій розшифровці: 75 000 грн. - 35 000 грн. = 40 000 грн.;

у декларації за січень 2008 р. значення рядка 22.2 дорівнює 15 000 грн., значення рядка 25 у декларації за лютий 2008 р. - 5000 грн., різниця, відповідно, дорівнює 10 000 грн. (менше залишку від'ємного значення, який підлягає розшифровці, - 40 000 грн.): формуємо рядок у додатку 2, для якого колонка 2 - “01.2008”, колонка 3 - “10 000”;

визначаємо залишок від'ємного значення, який підлягає подальшій розшифровці: 40 000 грн. - 10 000 грн. = 30 000 грн.;

оскільки значення рядків 22.2 декларацій за жовтень - грудень 2007 р. дорівнюють 0, переходимо до декларації за вересень 2007 р. Значення рядка 22.2 цієї декларації дорівнює 60 000 грн., значення рядка 25 декларації за жовтень 2007 р. - 10 000 грн., різниця, відповідно, дорівнює 50 000 грн. (більше залишку від'ємного значення, який підлягає розшифровці, - 30 000 грн.): формуємо рядок у додатку 2, для якого колонка 2 - “09.2007”, колонка 3 - “30 000”.

Таким чином, здійснено перевірку значень рядка 24 декларації за березень 2008 p., розподілених по періодах виникнення податкового кредиту, за рахунок якого вони сформовані.

2. Звітні періоди починаючи з квітня 2008 р.

Подальші розподіли в майбутніх звітних періодах рядка 24 відбуватимуться виходячи зі значень колонки 5 Довідки (рядок 26 декларації з ПДВ) попереднього звітного періоду з урахуванням можливих коригувань (“+”чи “-”) за рахунок рядка 22.2 декларації попереднього періоду (рядка 23.1 поточного періоду) та рядків 20, 23.3 - 23.5 декларації поточного періоду*.

II. Порядок відображення сум у колонці 4 додатка 2 до декларації з ПДВ

Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, яка була включена до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашала податкові зобов'язання наступних звітних періодів та залишилась при цьому в сумі від'ємного значення звітного періоду, може відображатись у колонці 4 Довідки. Підсумкове значення колонки 4 переноситься до рядка 2 додатка 3 “Розрахунок суми бюджетного відшкодування” до податкової декларації з ПДВ.

Фактично сплачену частину залишку від'ємного значення для кожного із податкових періодів, у якому виникла сума, що привела до формування такого залишку (з урахуванням того, що в основу розрахунку суми бюджетного відшкодування покладено єдиний принцип: проведення грошових розрахунків з постачальниками за придбані товари (послуги), а якщо постачальник - нерезидент, то з бюджетом (у частині ПДВ) за умови сплати податку і оформлення ВМД в одному звітному періоді), визначаємо таким чином.

Для кожного з періодів, визначених у колонці 2 Довідки:

станом на початок звітного періоду (додаток 2 до декларації якого перевіряється) з'ясовуємо обсяг грошових розрахунків з постачальниками товарів (послуг), а при імпортуванні товарів - з бюджетом, по сумах, включених до податкового кредиту такого періоду;

якщо розрахунки проведено в повному обсязі, вважаємо, що залишок від'ємного значення фактично сплачено: значення колонки 4 дорівнюватиме значенню колонки 3 (за умови, що розрахунки проведено у грошовій формі);

у разі коли податковий кредит періоду, що розглядається, сплачено частково, з'ясовуємо, чи не брала частина такої сплати участі в розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів:

частково сплачений кредит дорівнює бюджетному відшкодуванню - вважаємо залишок від'ємного значення як такий, розрахунки по якому ще не проведено: значення колонки 4 Довідки дорівнює нулю;

частково сплачений кредит більше, ніж бюджетне відшкодування, - значення колонки 4 Довідки дорівнюватиме різниці між частково сплаченим кредитом та бюджетним відшкодуванням, але не більше, ніж залишок від'ємного значення.

III. Порядок відображення сум у колонці 5 додатка 2 до декларації з ПДВ

Якщо за результатами перевірки податковим органом виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження. Така сума в подальшому не може бути заявленою платником до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації) та перераховуватися на розрахунковий рахунок платника.

Сума заниженого бюджетного відшкодування, самостійно обчислена податковим органом, враховується платником у рядку 26 декларації як така, що підлягатиме лише зарахуванню платником у податкових деклараціях у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.

У такому випадку розрахункове значення колонки 5 Довідки не може дорівнювати різниці між значеннями колонок 3 та 4 і відрізнятиметься на суму такого заниженого бюджетного відшкодування.

Відповідно рядок 3 додатка 3 “Розрахунок суми бюджетного відшкодування” до податкової декларації з ПДВ може бути менше, ніж рядок 2, на таку суму.

Приклад (закінчення)

З урахуванням вищезазначених критеріїв визначаємо суми податку, сплачені ТОВ “Караван” (отримувачем товарів (послуг)) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), відповідно до частини залишку від'ємного значення та розподіляємо по періодах виникнення податкового кредиту значення рядка 26 декларації за березень 2008 р. Для такого розрахунку використовуємо табл. 3, яка є закінченням табл. 2.

Таблиця 3

Розрахункова форма 
Дані для відображення в Довідці    Довідково: згідно з пп. ”а” ПП. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР 

з/п 
Рядок 24  Сплата  Рядок 26  3 рядка 26 
Період  Сума  Сума  Сума  Сума 
09.2007  30 000  30 000  11 000  11 000 
01.2008  10 000  6 000  4 000 
02.2008  35 000  15 000  20 000 
Усього  х  75 000  51 000  35 000  11 000 

1. Припустимо, що станом на 1 березня 2008р.** заборгованість перед постачальниками по сумах, що сформували податковий кредит у вересні 2007 p., відсутня - розрахунки з контрагентами-постачальниками проведено в повному обсязі. У такому випадку значення колонки 4 Довідки для вересневого рядка дорівнюватиме 30 000 грн.

Водночас із документів, що підтверджують сплату, бачимо, що лише 19 000 грн. (ПДВ) було сплачено починаючи з жовтня 2007 p., решту розрахунків було проведено ще у вересні 2007 р. - періоді виникнення податкового кредиту.

11 000 грн. мали бути заявлені платником до відшкодування в декларації за жовтень 2007 р. Проте на той час платник скористався правом на відшкодування лише частково. Таким чином, сума заниженого бюджетного відшкодування обліковується в рядку 26 декларації з ПДВ та підлягатиме тільки зарахуванню платником у податкових деклараціях у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах: значення колонки 5 Довідки для вересневого рядка дорівнюватиме 11000 грн.

2. Частково сплачений кредит січня 2008 р. дорівнює 11 000 грн., з них заявлено до бюджетного відшкодування в декларації за лютий 2008 р. 5000 грн. Таким чином, значення колонки 4 Довідки для лютневого рядка дорівнюватиме 6000 грн. (11000 - 5000 = 6000 < 10 000). За умови, що такий залишок сплачених сум податку сформовано за рахунок сплати, яка відбулася після січня 2008 р. (період виникнення податкового кредиту), значення колонки 5 Довідки для лютневого рядка має дорівнювати 4000 грн. (10 000 грн. - 6000 грн.). В іншому випадку, якщо платник зазначить у колонці 5 більшу суму, вважаємо, що такий платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування.

У лютому 2008 р. сплата податку ТОВ “Караван” (отримувачем товарів(послуг)) постачальникам таких товарів (послуг) по операціях, що призвели до формування податкового кредиту цього місяця, становила 15 000 грн. Ця сума і включається до колонки 4 лютневого рядка Довідки.

Значення колонки 5 цього рядка дорівнюватиме, відповідно, 20 000 грн. (35 000 грн. - 15 000 грн.).

Таблиця 4

Розрахункова форма: дані для відображення в Довідці


з/п 
Рядок 24  Сплата  Рядок 26 
Період    Сума    Сума  Сума 
09.2007  30 000  30 000  11 000 
01.2008  10 000  6 000  4 000 
02.2008  35 000  15 000  20 000 
Усього  х  75 000  51 000  35 000 

Порядок заповнення додатка 3 “Розрахунок
суми бюджетного відшкодування”

Додаток 3 до податкової декларації з ПДВ, як і додаток 2, містить дані рядка 24 податкової декларації з ПДВ відповідного звітного періоду та перетерпів зміни, пов'язані з новою редакцією підпунктів 7.7.2 та 7.7.11 п. 7.7 а. 7 Закону № 168/97-ВР.

У новій формі додатка 3 зменшилась кількість рядків і замість рядків 2 та 3 з'явився рядок 2, що містить інформацію з графи 4 додатка 2 до податкової декларації з ПДВ.

Отже, сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню відповідного звітного періоду (рядок з додатка 3) відповідає сумі, зазначеній у рядку 1, у межах суми, зазначеної в рядку 2 додатка 3.

Порядок заповнення додатка “Розшифровки податкових
зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів”

І. Додаток 5 до податкової декларації з ПДВ (загальної)

Перелік додатків до податкової декларації з ПДВ доповнено додатком 5 “Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” (далі - Розшифровки).

У розділах І та II Розшифровок загальний обсяг поставки та загальна сума податку за звітний (податковий) період по кожному контрагенту (покупцю або постачальнику) відображаються окремими рядками.

Оскільки заповнення передбачає відображення в розділах І та II податкових зобов'язань та податкового кредиту за звітний (податковий) період окремими рядками в розрізі усіх без винятку контрагентів, кількість рядків у розділах визначається кількістю контрагентів з урахуванням такого.

Податковий кредит звітного періоду може складатися із сум податку, віднесених до податкового кредиту на підставі податкових накладних, не тільки виписаних та одержаних у звітному періоді, а й одержаних із запізненням та виписаних у попередніх податкових періодах. Тому в розділі II Розшифровок кількість записів по окремому контрагенту дорівнюватиме кількості податкових періодів, у яких такі податкові накладні було виписано.

Крім того, в разі використання одержаних товарів (послуг) в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях розподіл податкового кредиту проводиться згідно з пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97-ВР а відображення в Розшифровках здійснюється у відповідних розділах “Операції з придбання з ПДВ, які надають право формування податкового кредиту” та “Операції з придбання з ПДВ, які не надають право формування податкового кредиту”, за таких умов одного контрагента буде відображено в кожному з цих розділів.

Довідково в розділах І та II Розшифровок відображаються операції з основними фондами та проведені комісіонером/повіреним на умовах, передбачених п. 4.7 ст. 4 Закону № 168/97-BР.

З метою мінімізації відхилень між показниками Розшифровок та відповідних рядків податкової декларації з ПДВ є доцільним заповнення даних у розрізі контрагентів у гривнях з копійками з послідуючим округленням за загаль-новстановленими правилами при заповненні рядка “Усього за місяць (квартал)”.

У разі якщо в декларації з ПДВ відсутні дані - проставлено лише прочерки, додаток 5 до податкової декларації з ПДВ не заповнюється і не подається.

У Розділі І “Податкові зобов'язання” проводиться розшифровка виключно рядка 1 “Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків” декларації з ПДВ.

У колонці 2 проставляється тільки індивідуальний податковий номер платника податку, його назва не заповнюється.

У колонках 3, 4 відображаються загальний обсяг поставки та загальна сума ПДВ у розрізі кожного контрагента - платника податку. Тобто якщо одному покупцю здійснювалось декілька поставок товарів (послуг) протягом одного звітного періоду, то у розділі І обсяг таких поставок та сума ПДВ відображаються у відповідних колонках загальною сумою.

У разі здійснення протягом звітного періоду поставки товарів (послуг) неплатникам податку та/або неідентифікованим особам такі операції відображаються в рядку “Інші”. У колонці 3 відображається загальний обсяг поставки таким особам, у колонці 4 - загальна сума податку.

У Розділі II “Податковий кредит” відображаються операції з придбання з ПДВ (як ті, що надають, так і ті, які не надають право формування податкового кредиту): обсяги придбання товарів (послуг) і сума податку в розрізі постачальників відображаються в колонках 4 та 5 відповідно.

У колонці 2 зазначається тільки індивідуальний податковий номер постачальника (як і в розділі І). Крім того, оскільки підставою для нарахування податкового кредиту без отримання податкової накладної є також касові чеки, які містять суму поставлених товарів (послуг), загальну суму нарахованого податку (без визначення податкового номера постачальника), обсяг придбання та сума ПДВ по таких документах відображаються у відповідних колонках загальною сумою із зазначенням у колонці 2 умовного індивідуального податкового номера 400000000000”. Умовний індивідуальний податковий номер “200000000000” використовується для відображення в розділі “Операції з придбання з ПДВ, які не надають право формування податкового кредиту” імпорту товарів та отримання від нерезидента на митній території України послуг, які не призначаються для їх використання у господарській діяльності, або з метою їх використання для поставки послуг за межами митної території України, місце поставки яких визначається відповідно до п. 6.5 ст. 6 Закону № 168/97-ВР.

У колонці 3 зазначається період виписки податкових накладних, інших документів, що дають право на податковий кредит, суми ПДВ по яких віднесено до податкового кредиту звітного періоду.

Якщо підставою для нарахування податкового кредиту є заява зі скаргою платника на постачальника, який відмовив у наданні податкової накладна або порушив порядок її оформлення, з доданими копіями товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання товарів (послуг), такі операції відображаються у Розшифровках у загальному порядку, при цьому в колонці 3 зазначається період, у якому податкова накладна мала буж виписана.

Якщо після подання декларації за звітний період платник ПДВ до закінчення граничного строку подання декларації подає нову декларацію з виправленими показниками за такий самий звітний період, одночасно повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено Порядком № 166. Тобто складовою такої декларації є нова, заповнена за вищезазначеними правилами Розшифровка.

У разі подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, у яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, Розшифровки в розрізі контрагентів подаються на суму уточнення з відповідним знаком (“+” чи “-”).

Уточнюючі розрахунки подаються і в разі виправлення помилок у Розшифровках, які не вплинули на правильність визначення показників податкової декларації з ПДВ. Показники таких уточнюючих розрахунків прокреслюються, а в Розшифровках відображаються дані лише по тих контрагентах, які потребують коригування, а саме:

у разі виправлення помилок у колонці 2 розділу І та/або колонках 2, 3 розділу II запис, що потребує коригування, проводиться із знаком “-” для вартісних показників (колонки 3, 4 розділу І та/або колонки 4, 5 розділу II) та повністю відтворюється з виправленими показниками;

у разі проведення перерозподілу між контрагентами вартісних показників (обсяг поставки (без ПДВ) та сума ПДВ) відображаються записи по тих контрагентах, по яких проводиться коригування (зі знаком “+” на суму збільшення та, відповідно, зі знаком “-” на суму зменшення).

У підсумковому рядку “Усього за місяць (квартал)” зазначається нульова сума.

Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів подаються на паперових носіях з копією, за бажанням платника, на магнітних носіях або в електронному вигляді у форматі, затвердженому ДПА України.

Необхідно зазначити, що новою редакцією п. 4.2 Порядку № 166 не передбачено подання платником ПДВ до державної податкової інспекції (адміністрації) реєстрів отриманих та виданих податкових накладних. Але це не лишає платників права за власним бажанням, як і раніше, подавати такі реєстри в електронному вигляді або на магнітних носіях з копіями документів на паперових носіях чи на паперових носіях.

II. Додаток 2 до податкової декларації з ПДВ (скороченої)

Аналогічно декларації з ПДВ (загальної) в декларації з ПДВ (скороченій) відкориговано назву рядка 9і. У перелік додатків до декларації включено додаток 2 “Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів” (далі - Розшифровки).

У разі подання податкової декларації з ПДВ (скороченої) (платниками податку, в яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 ст. 11 Закону № 168/97-ВР) суми ПДВ повністю залишаються в їх розпорядженні для цільового використання або спрямовуються виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам:

сума значень рядка 1 колонки А податкових декларацій з ПДВ за звітний період (повної та скороченої) повинна дорівнювати сумі значень колонки 3 рядка “Усього за місяць (квартал) (рядок 1 декларації)” розділу І Розшифровок;

сума значень рядка 1 колонки Б податкових декларацій з ПДВ за звітний період (повної та скороченої) повинна дорівнювати сумі значень колонки 4 рядка “Усього за місяць (квартал) (рядок 1 декларації)” розділу І Розшифровок;

сума значень рядка 10.1 колонки А податкових декларацій з ПДВ за звітний період (повної та скороченої) повинна дорівнювати сумі значень колонки 4 рядка “Усього за місяць (квартал) (рядок 10.1 декларації)” розділу II Розшифровок;

сума значень рядка 10.1 колонки Б податкових, декларацій з ПДВ за звітний період (повної та скороченої) повинна дорівнювати сумі значень колонки 5 рядка “Усього за місяць (квартал) (рядок 10.1 декларації)” розділу II Розшифровок;

сума значень рядків 10.2 та 14 колонки А податкових декларацій з ПДВ за звітний період (повної та скорочених) повинна дорівнювати сумі значень колонки 4 рядка “Усього за місяць (квартал) (рядки 10.2 + + 14 декларації)” розділу II Розшифровок.

У разі ведення платником ПДВ, який застосовує спеціальний режим оподаткування відповідно до п. 11.21 чи п. 11.29 ст. 11 Закону № 168/97-ВР, окремих реєстрів податкових накладних такі алгоритми застосовуються окремо для ведення Розшифровки додатка 2 до податкової декларації з ПДВ (скороченої) за звітний період (місяць, квартал), окремо для ведення Розшифровки додатка 5 до податкової декларації з ПДВ за звітний період (місяць, квартал).

У разі ведення такими платниками одного реєстру дані такого реєстру кореспондують з сумами даних Розшифровок (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ (скороченої) за звітний період (місяць, квартал) та додаток 5 до податкової декларації з ПДВ за звітний період (місяць, квартал)).

*Рядок 23.5 передбачено для відображення зменшення або збільшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом.

Зменшення відбувається у випадку, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту, що, у свою чергу, призвело до безпідставного включення суми такого завищення до залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком “-” у рядку 23.5 податкової декларації наступного звітного періоду.

Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або неправомірного включення до суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 25), залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду (рядок 24), по якому відсутня фактична сплата отримувачем товарів (послуг) суми податку на додану вартість постачальникам таких товарів (послуг). Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком “+” у рядку 23.5 податкової декларації наступного звітного періоду.

**Березневі платежі не беруть участі в розрахунку, оскільки у відшкодуванні враховуються лише оплати попередніх періодів.

Перелік використаних нормативних документів:

Закон України № 168/97-ВР від 03.04.97 р. “Про податок на додану вартість” (зі змінами та доповненнями)

Наказ ДПА України № 166 від 30.05.97 р. “Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання” (зареєстровано в Мін'юсті України 09.07.97 р. за № 250/2054, зі змінами та доповненнями, за текстом - Порядок № 166)

Наказ ДПА України № 498 від 20.08.2007 р. “Про внесення змін до наказу ДПА України від 30.05.97 р. № 166” (зареєстровано в Мін'юсті України 07.09.2007 р. за № 1045/14312)

“Вісник податкової служби України” № 46-47 грудень 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).

Вход в систему
Логин
Пароль 
Новый пользователь
Забыл пароль?

Актуальні консультації
Списання автомобіля: від «а» до «я»
Штатний розпис професійно-технічного навчального закладу за новими вимогами
Новые группы 5 и 6 плательщиков ЕН: воплощение в жизнь
Электронные деньги и расчеты карточками: правила игры для субъектов хозяйствования
Вакцинация работников предприятия против гриппа, или Я уколов не боюсь: если надо уколюсь!
Стан бази
Понедiлок, 29.04.2024
В базi 549581 документ

 Огляд останніх надходжень
Увага! важлива інформація
  21.03.2018  

Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування
Постанова Кабінету Міністрів України N 180 від 07 лютого 2018 р.

Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту
Постанова Кабінету Міністрів України N 181 від 07 лютого 2018 р.

  19.03.2018  

Про затвердження Змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України
Наказ Міністерства фінансів України N 110 від 05.02.2018 р.

Про затвердження Реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01 лютого 2018 року
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 453 від 07.03.2018 р.

  15.03.2018  

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Закон України N 2275-VIII від 6 лютого 2018 року

[Архив новостей]
Бланки та звітність
Податкова звiтнiсть
Фiнансова звiтнiсть
Вiдрахування у фонди
Форми документiв

2005-2017 © ПАРУС