Консультации : ПДВ: пільгове оподаткування


КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ

ПДВ: пільгове оподаткування

Низку пільг зі сплати ПДВ як для окремих видів товарів, так і для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, передбачено також Законом № 168/97-BР.

А саме, звільняються від обкладання ПДВ операції з:

поставки товарів спеціального призначення для інвалідів за переліком, установленим постановою № 982, уповноваженому органу державної виконавчої влади, утому числі легкових автомобілів для інвалідів, з їх оплатою за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів, а також операції з їх безоплатної передачі інвалідам у випадках, визначених законодавством (пп. 5.1.4 п. 5.1 ст. 5 Закону №168/97-ВР);

поставки послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на поставку таких послуг (пп. 5.1.8 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-ВР);

поставки в порядку та в межах норм, установлених постановою № 803, послуг з утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів (пп. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону № 168/97-ВР);

поставки в сільській місцевості сільськогосподарськими товаровиробниками послуг з подання матеріальної допомоги (в межах одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на місяць на одну особу) продуктами харчування власного виробництва та послуг з обробки землі інвалідам праці, інвалідам дитинства, одиноким особам похилого віку, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 Закону № 168/97-ВР).

Щодо пільгового оподаткування підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, то пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 168/97-ВР встановлено, що звільняються від обкладання ПДВ операції з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи без передання права власності на такі товари).

При цьому нагадуємо, що зазначена пільга може застосовуватись у разі виконання таких умов:

товари безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25% суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва;

сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8% продажної ціни таких виготовлених товарів;

підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають бути зареєстровані у відповідному податковому органі, що здійснюється на підставі подання позитивного рішення міжвідомчої Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів та відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу відповідно до Закону № 875-ХІІ.

Крім того, якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, що призначаються для їх використання в операціях, які звільняються від оподаткування згідно зі ст. 5 Закону № 168/97-BR то суми ПДВ, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника (пп. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 цього Закону).

У разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, то до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду (пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97-ВР).

Нагадуємо, що згідно з пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97-ВР та п. 9 Порядку № 165 для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, тобто при одночасній поставці одному покупцю як оподатковуваних товарів (послуг), так і таких, що звільнені від оподаткування, продавець складає окремі податкові накладні (не допускається заповнення в одній накладній одночасно графи 10 та граф 7, 8 і 9). Але цей порядок виписки податкової накладної не поширюється на:

операції з поставки товарів (послуг), до яких одночасно застосовується як нульова ставка, так і ставка 20% (або винагорода оподатковується за повною ставкою). У такому разі складається одна податкова накладна, в якій заповнюються відповідні графи;

нарахування та сплату процентів або комісій у межах договору фінансового лізингу. Загальна сума нарахованих (сплачених) процентів або комісій у складі орендного платежу в межах такого договору зазначається в графі 6; сума, що перевищує подвійну облікову ставку Нацбанку України, - у графі 7; сума, що не перевищує подвійної облікової ставки Нацбанку України, - у графі 10.

У разі поставки товарів (послуг), звільнення від оподаткування яких передбачено Законом № 168/97-ВР та іншими нормативно-правовими актами, в податковій накладній у розділі шостому та графі 10 робиться позначка “Без ПДВ” з обов'язковим посиланням на відповідний пункт (підпункт), статтю такого нормативно-правового акта (п. 10 Порядку № 165).

Обсяг здійснених платником операцій, які звільнені від оподаткування відповідно до ст. 5 Закону № 168/97-ВР та тимчасово звільнені від оподаткування відповідно до ст. 11 цього Закону чи інших нормативно-правових актів, зазначається у рядку 4 розділу першого декларації з ПДВ “Операції, які звільнені від оподаткування”. При цьому до декларації з ПДВ платником додається довідка довільної форми, засвідчена підписом керівника чи головного бухгалтера та печаткою (чи підписом платника, якщо платник - фізична особа), із зазначенням виду операції та пункту цього Закону чи іншого нормативно-правового акта, відповідно до якого така операція звільнена від обкладання ПДВ.

До розділу другого “Податковий кредит” (рядки 10 - 15) декларації з ПДВ окремо за цілями використання (здійснення операцій, які підлягають оподаткуванню, звільнені від оподаткування, не є об'єктом оподаткування) включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження) з ПДВ або без ПДВ товарів (послуг), основних фондів на митній території України, імпортованих товарів, отриманих на митній території України від нерезидента послуг з метою їх подальшого використання у межах господарської діяльності платника податку, а також тих, які не призначаються для їх використання у господарській діяльності, або придбані з метою їх використання для поставки послуг за межами митної території України, місце поставки яких визначається відповідно до п. 6.5 ст. 6 Закону № 168/97-BР.

Також необхідно зазначити, що пп. 6.2.8 п. 6.2 ст. 6 Закону № 168/97-ВР передбачено застосування нульової ставки ПДВ щодо операцій з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого комісіонера здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням комітента без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25% суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.

У разі здійснення операцій, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, платник має право на податковий кредит за умовами, визначеними п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97-BР. A саме: податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20% від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст. 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

При цьому право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи почали використовуватися такі товари (послуги) та основні фонди в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі ст. 3 Закону № 168/97-ВР або звільняються від оподаткування відповідно до ст. 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).

Згідно з п. 11 Порядку № 165 у разі поставки товарів (послуг), оподаткування яких передбачено ст. 6 Закону № 168/97-ВР за нульовою ставкою, у розділі шостому та графах 8 і 9 податкової накладної робиться позначка “0”.

Обсяги операцій з поставки товарів (послуг), що оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ, зазначаються у рядку 2 розділу першого Декларації з ПДВ (окремо експортні і інші операції).

Наталія БОНДАРЕНКО

“Вісник податкової служби України” № 38 жовтень 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).

Вход в систему
Логин
Пароль 
Новый пользователь
Забыл пароль?

Актуальні консультації
Списання автомобіля: від «а» до «я»
Штатний розпис професійно-технічного навчального закладу за новими вимогами
Новые группы 5 и 6 плательщиков ЕН: воплощение в жизнь
Электронные деньги и расчеты карточками: правила игры для субъектов хозяйствования
Вакцинация работников предприятия против гриппа, или Я уколов не боюсь: если надо уколюсь!
Стан бази
Четвер, 25.04.2024
В базi 549581 документ

 Огляд останніх надходжень
Увага! важлива інформація
  21.03.2018  

Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування
Постанова Кабінету Міністрів України N 180 від 07 лютого 2018 р.

Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту
Постанова Кабінету Міністрів України N 181 від 07 лютого 2018 р.

  19.03.2018  

Про затвердження Змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України
Наказ Міністерства фінансів України N 110 від 05.02.2018 р.

Про затвердження Реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01 лютого 2018 року
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 453 від 07.03.2018 р.

  15.03.2018  

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Закон України N 2275-VIII від 6 лютого 2018 року

[Архив новостей]
Бланки та звітність
Податкова звiтнiсть
Фiнансова звiтнiсть
Вiдрахування у фонди
Форми документiв

2005-2017 © ПАРУС