Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 5 квітня 1994 р. N 227
Київ

Про затвердження Положення про службу безпеки
дорожнього руху міністерств, інших центральних
органів державної виконавчої влади, підприємств,
їх об'єднань, установ і організацій

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 1198 від 03.11.
97
N 868 від 19.09.20
12
N 136 від 06.03.20
13
N 162 від 04.06.20
14
N 161 від 22.03.20
17 )

Відповідно до статті 11 Закону України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ) Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Положення про службу безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ і організацій, що додається.

2. Міністерствам, іншим центральним органам державної виконавчої влади, підприємствам, їх об'єднанням, установам і організаціям незалежно від форм власності та господарювання, що мають транспортні засоби, які беруть участь у дорожньому русі, створити службу з безпеки дорожнього руху згідно із зазначеним Положенням, укомплектувавши її кваліфікованими фахівцями, і забезпечити розроблення та проведення заходів щодо запобігання дорожньо-транспортним пригодам.

Виконуючий обов'язки
Прем'єр-міністра України Ю. ЗВЯГІЛЬСЬКИЙ

Міністр
Кабінету Міністрів України І. ДОЦЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 квітня 1994 р. N 227

Положення
про службу безпеки дорожнього руху міністерств,
інших центральних органів державної виконавчої
влади, підприємств, їх об'єднань, установ і організацій

1. Робота щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, запобігання дорожньо-транспортним пригодам у міністерствах, інших центральних органах державної виконавчої влади, на підприємствах, в їх об'єднаннях, установах і організаціях, що мають транспортні засоби, ведеться залежно від чисельності працівників, зайнятих експлуатацією цих засобів, відповідним структурним підрозділом - службою безпеки дорожнього руху або окремими фахівцями з цих питань (далі - служба безпеки дорожнього руху).

2. Служба безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади підпорядковується безпосередньо їх керівникам або за рішенням керівника - одному з його заступників. Служба безпеки дорожнього руху підприємства, об'єднань підприємств, установи, організації підпорядковується безпосередньо їх керівникам.

Служба безпеки дорожнього руху прирівнюється до основних виробничо-технічних служб і в своїй діяльності взаємодіє з відповідними підрозділами Національної поліції та іншими органами, діяльність яких пов'язана з безпекою дорожнього руху. ( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 161 від 22.03.2017 )

Особливості створення і функціонування служби безпеки дорожнього руху як уповноваженого органу (підрозділу) Міноборони, ДСНС, Головного управління Національної гвардії, Національної поліції, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Адміністрації Держспецзв'язку визначаються відповідно Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держспецзв'язку. ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1198 від 03.11.97; в редакції Постанови КМ N 136 від 06.03.2013; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 162 від 04.06.2014, N 161 від 22.03.2017 )

3. Усі документи, що розробляються структурними підрозділами міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ і організацій погоджуються із службою безпеки дорожнього руху з питань її повноважень.

4. Основними завданнями служби безпеки дорожнього руху є:

проведення заходів, спрямованих на забезпечення безпеки дорожнього руху;

здійснення контролю за додержанням працівниками вимог актів законодавства та інших нормативних документів з безпеки дорожнього руху;

аналіз стану аварійності та фактів порушення вимог з безпеки дорожнього руху, розроблення разом з відповідними структурними підрозділами заходів щодо запобігання їм і контроль за проведенням цих заходів;

облік і подання в установленому порядку органам державної виконавчої влади і організаціям звітної інформації про дорожньо-транспортні пригоди та їх наслідки.

5. Відповідно до основних завдань служба безпеки дорожнього руху проводить таку роботу:

а) у міністерствах, інших центральних органах державної виконавчої влади:

здійснює методичне забезпечення діяльності, пов'язаної із запобіганням дорожньо-транспортним пригодам, до яких причетні транспортні засоби підприємств, їх об'єднань, установ і організацій, що входять до їх сфери управління (далі підприємства й організації);

бере участь у розробленні державних і галузевих програм у сфері дорожнього руху та здійснює контроль за їх виконанням;

організує проведення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт з безпеки дорожнього руху;

вживає заходів до вивчення працівниками відповідного міністерства, іншого центрального органу державної виконавчої влади, підприємств й організацій актів законодавства, правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, а також перевірки одержаних знань;

забезпечує підвищення кваліфікації працівників служб безпеки дорожнього руху підприємств й організацій, вивчення і поширення передового досвіду роботи в цьому напрямі, видає відповідні інформаційно-пропагандистські матеріали;

дає суміжним підрозділам, а також службам безпеки дорожнього руху підприємств й організацій обов'язкові для виконання письмові приписи і вказівки з питань безпеки дорожнього руху та одержує від них звіти, довідки й іншу інформацію про стан роботи щодо запобігання дорожньо-транспортним пригодам;

проводить наради, семінари, конференції та конкурси щодо удосконалення роботи з питань забезпечення безаварійної роботи транспортних засобів;

перевіряє діяльність підприємств й організацій з безпеки дорожнього руху;

за розпорядженням керівника міністерства, іншого центрального органу державної виконавчої влади або його заступників організує та бере участь у службовому розслідуванні дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками для виявлення причин і обставин їх виникнення, подає в установленому порядку відповідні матеріали і пропозиції;

готує проекти законодавчих та інших нормативних актів, правила, стандарти і довідки з питань безпеки дорожнього руху;

б) в об'єднаннях підприємств (у межах повноважень, передбачених установчими документами):

надає практичну та методичну допомогу підприємствам, установам і організаціям, що входять до їх складу (далі - підприємства) у вирішенні питань безпеки дорожнього руху;

розробляє та погоджує в установленому порядку документи, пов'язані із забезпеченням безпеки дорожнього руху;

надає допомогу у впровадженні на підприємствах досягнень науки і техніки, позитивного досвіду з безпеки дорожнього руху;

проводить наради, семінари, конференції, конкурси та інші заходи щодо удосконалення роботи з питань забезпечення безаварійної роботи транспортних засобів;

розробляє заходи, пов'язані із вивченням керівниками і фахівцями підприємств актів законодавства, правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, а також перевіркою їх знань;

здійснює контроль за додержанням підприємствами правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху;

дає суміжним підрозділам, а також службам безпеки дорожнього руху підприємств обов'язкові для виконання письмові приписи і вказівки з питань безпеки дорожнього руху та одержує від них звіти, довідки й іншу інформацію про стан роботи щодо запобігання дорожньо-транспортним пригодам;

за розпорядженням керівника об'єднання організує та бере участь у службовому розслідуванні дорожньо-транспортних пригод для виявлення причин і обставин їх виникнення, подає в установленому порядку відповідні матеріали і пропозиції;

з дозволу слідчого або прокурора бере участь в установленому порядку в огляді місць дорожньо-транспортних пригод і причетних до них транспортних засобів підприємств, а також у відтворенні обставин цих пригод; ( Абзац десятий підпункту "б" пункту 5 Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 868 від 19.09.2012 )

бере участь у роботі комісій з обстеження автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів на маршрутах роботи транспортних засобів підприємств;

готує пропозиції щодо поліпшення організації та умов дорожнього руху, а також закриття руху транспортних засобів підприємств на автомобільних дорогах і вулицях у разі виявлення в їх утриманні недоліків, що загрожують безпеці дорожнього руху;

розробляє і узагальнює пропозиції щодо включення заходів з безпеки дорожнього руху до плану науково-дослідних робіт;

щомісячно звіряє у відповідних підрозділах Національної поліції відомості про дорожньо-транспортні пригоди, до яких причетні транспортні засоби підприємств, і порушення Правил дорожнього руху водіями підприємств; ( Абзац чотирнадцятий підпункту "б" пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 161 від 22.03.2017 )

в) на підприємствах, в установах та організаціях (далі - підприємства):

організує вивчення працівниками підприємства актів законодавства, правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, а також перевірку їх знань;

організує вивчення та впровадження наукових розробок і позитивного досвіду з безпеки дорожнього руху;

бере участь у роботі атестаційної та кваліфікаційної комісій;

організує і проводить інструктажі для водіїв з безпеки дорожнього руху;

забезпечує постійне функціонування кабінету (класу) безпеки дорожнього руху, інформує працівників про стан аварійності, причини і обставини виникнення дорожньо-транспортних пригод, порушення Правил дорожнього руху;

забезпечує роботу спецмедпунктів і разом з відділом кадрів контроль за періодичним медичним оглядом водіїв;

організує стажування водіїв і контроль за роботою транспортних засобів, додержанням ними режиму праці і відпочинку, вимог Правил дорожнього руху;

дає суміжним підрозділам обов'язкові для виконання письмові приписи і вказівки з питань безпеки дорожнього руху та одержує від них звіти, довідки й іншу інформацію про стан роботи щодо запобігання дорожньо-транспортним пригодам;

щорічно перевіряє роботу всіх служб і підрозділів підприємства, діяльність яких пов'язана з експлуатацією транспортних засобів, щодо виконання ними вимог нормативних документів з безпеки дорожнього руху;

проводить службове розслідування дорожньо-транспортних пригод, вчинених з участю водіїв підприємства для виявлення причин і обставин їх виникнення, подає в установленому порядку відповідні матеріали і пропозиції;

з дозволу слідчого або прокурора бере участь в установленому порядку в огляді місць дорожньо-транспортних пригод і причетних до них транспортних засобів підприємства, а також у відтворенні обставин цих пригод; ( Абзац дванадцятий підпункту "в" пункту 5 Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 868 від 19.09.2012 )

бере участь у роботі комісій з обстеження автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів на маршрутах роботи транспортних засобів підприємства;

готує для відповідних органів державної виконавчої влади пропозиції щодо поліпшення організації та умов дорожнього руху, а також закриття руху транспортних засобів підприємства на автомобільних дорогах і вулицях у разі виявлення в їх утриманні недоліків, що загрожують безпеці дорожнього руху;

щомісячно звіряє у відповідних підрозділах Національної поліції відомості про дорожньо-транспортні пригоди, до яких причетні транспортні засоби підприємства, і порушення Правил дорожнього руху водіями підприємства. ( Абзац п'ятнадцятий підпункту "в" пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 161 від 22.03.2017 )

6. Служба безпеки дорожнього руху має право:

вимагати від посадових осіб відповідного рівня і водіїв письмових пояснень та інших матеріалів щодо порушення правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху;

забороняти експлуатацію транспортних засобів, якщо їх технічний стан загрожує безпеці дорожнього руху, життю та здоров'ю людей;

робити в дорожніх (маршрутних) листах записи про порушення водіями Правил дорожнього руху;

складати висновки за проектами документів, підготовлених іншими підрозділами, в частині, що стосується безпеки дорожнього руху;

з дозволу керівництва відповідного структурного підрозділу залучати фахівців до проведення службового розслідування дорожньо-транспортних пригод, пов'язаних з безпекою дорожнього руху;

представляти інтереси підприємств, їх об'єднань, установ і організацій у міністерствах, інших центральних та місцевих органах державної виконавчої влади з питань безпеки дорожнього руху;

вносити пропозиції керівництву про заохочення, а також притягнення до відповідальності працівників за невиконання правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху.

7. Служба безпеки дорожнього руху для виконання покладених на неї функцій забезпечується спеціальним автомобілем.

Підприємство, установа, організація виділяє приміщення для кабінету (класу) з безпеки дорожнього руху і для проведення медичного огляду водіїв й кошти для обладнання цих приміщень.

8. Структура служб безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ та організацій і чисельний склад їх фахівців визначаються згідно з додатками N 1-3.

Для визначення кількості фахівців служби безпеки дорожнього руху підприємств, їх об'єднань, установ і організацій слід виходити із збільшеної в 1,4 раза середньооблікової чисельності водіїв, зайнятих на пасажирських перевезеннях.

Додаток N 1
до Положення про службу безпеки дорожнього
руху міністерств, інших центральних органів
державної виконавчої влади, підприємств, їх
об'єднань, установ і організацій

                             Структура
служби безпеки дорожнього руху міністерства, іншого
центрального органу державної виконавчої влади

 —————————————————————————————————————————————————————————————————
Середньооблікова чисельність| Створюваний підрозділ в цент-
водіїв підприємств, установ| ральному апараті міністерства,
і організацій | іншого центрального органу дер-
| жавної виконавчої влади
—————————————————————————————————————————————————————————————————
До 50 тисяч група
Від 50 до 200 тисяч відділ
Понад 200 тисяч управління

Додаток N 2
до Положення про службу безпеки дорожнього
руху міністерств, інших центральних органів
державної виконавчої влади, підприємств, їх
об'єднань, установ і організацій

                          Чисельний склад
служби безпеки дорожнього руху об'єднання підприємств

 —————————————————————————————————————————————————————————————————
Кількість |Середньооблікова чисельність водіїв підприємств,
підприємств, | установ і організацій
установ і |—————————————————————————————————————————————————
організацій | до 5000 | від 5001 | від 10001 | понад
| | до 10000 | до 20000 | 20000
—————————————————————————————————————————————————————————————————
До 10 1 2 3 4
Від 11 до 25 2 3 4 5
Від 26 до 50 3 4 5 6
Понад 50 4 5 6 7
—————————————————
Примітки: 1. В об'єднаннях, що мають понад 10000 водіїв,
вводиться посада заступника начальника
об'єднання з безпеки дорожнього руху.
2. В об'єднаннях, що мають понад 20000 водіїв,
на кожні додаткові 10000 чоловік у службі
безпеки дорожнього руху вводиться додатково
посада фахівця з безпеки дорожнього руху.

Додаток N 3
до Положення про службу безпеки дорожнього
руху міністерств, інших центральних органів
державної виконавчої влади, підприємств, їх
об'єднань, установ і організацій

                          Чисельний склад
служби безпеки дорожнього руху підприємства,
установи, організації
——————————————————————————————————————————————————————————————————
Середньооблікова чисельність | Чисельність фахівців з
водіїв | безпеки дорожнього руху
——————————————————————————————————————————————————————————————————
До 50 за сумісництвом
Від 51 до 250 1
Від 251 до 500 2
Від 501 до 1000 3
Понад 1000 4

———————————————
Примітка. У підприємствах, установах, організаціях, що мають
понад 250 водіїв, вводиться посада заступника
керівника з безпеки дорожнього руху. На кожних
додаткових 500 водіїв понад 1000 вводиться
додатково посада фахівця з безпеки дорожнього
руху.