СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Центральне управління

НАКАЗ
19.03.2016 N 138

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 квітня 2016 р. за N 564/28694

Про затвердження Інструкції про участь співробітників та працівників
Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки
та судових експертиз Служби безпеки України
як спеціалістів в кримінальному провадженні

Відповідно до статті 10 Закону України "Про Службу безпеки України", статті 71 Кримінального процесуального кодексу України, з метою вдосконалення порядку залучення співробітників-військовослужбовців та працівників, які уклали трудовий договір, Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України як спеціалістів до участі в кримінальному провадженні НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про участь співробітників та працівників Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України як спеціалістів в кримінальному провадженні, що додається.

2. Начальнику Управління правового забезпечення Служби безпеки України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова Служби генерал-полковник В. Грицак

Затверджено
Наказ Центрального управління
Служби безпеки України
19.03.2016 N 138

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 квітня 2016 р. за N 564/28694

Інструкція
про участь співробітників та працівників
Українського науково-дослідного інституту
спеціальної техніки та судових експертиз
Служби безпеки України
як спеціалістів в кримінальному провадженні

І. Загальні положення

1. Ця Інструкція визначає порядок залучення співробітників-військовослужбовців (далі - співробітники) та працівників, які уклали трудовий договір (далі - працівники), Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України (далі - ІСТЕ СБУ) під час досудового розслідування та судового розгляду, а також їх обов’язки та повноваження як спеціалістів під час проведення слідчих (розшукових) дій та судового розгляду.

2. Правову основу залучення співробітників та працівників ІСТЕ СБУ під час досудового розслідування та судового розгляду становлять Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України та Закон України "Про Службу безпеки України".

3. У цій Інструкції термін "спеціаліст" означає співробітника або працівника Центру судових і спеціальних експертиз і відокремлених експертних підрозділів ІСТЕ СБУ, який відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 71 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), та залучений до участі в кримінальному провадженні як спеціаліст сторонами кримінального провадження або судом.

4. Права та обов’язки спеціаліста в кримінальному провадженні визначені статтею 71 КПК України.

5. Обставини, що виключають участь спеціаліста у кримінальному провадженні, передбачені статтею 79 КПК України. Питання про відвід спеціаліста на підставі заяв осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, вирішується в порядку, передбаченому статтею 81 КПК України.

II. Порядок залучення спеціаліста до
участі в кримінальному провадженні

1. Спеціаліст залучається до участі в кримінальному провадженні сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань.

2. Сторони кримінального провадження мають право під час судового розгляду заявляти клопотання про залучення спеціаліста з метою використання його пояснень і допомоги.

3. Визначення конкретних співробітників та працівників ІСТЕ СБУ, які направляються як спеціалісти для участі в кримінальному провадженні, здійснюється директором ІСТЕ СБУ, його заступником або начальником Центру судових і спеціальних експертиз, керівниками відокремлених експертних підрозділів ІСТЕ СБУ, виходячи з необхідності застосування відповідних спеціальних знань.

4. Компенсація витрат, пов’язаних із залученням спеціалістів, у тому числі пов’язаних із прибуттям їх до місця досудового розслідування або судового провадження, здійснюється в порядку, встановленому статтею 122 КПК України.

III. Засади організації участі спеціаліста у
слідчих (розшукових) діях

1. Спеціаліст залучається до участі у слідчих (розшукових) діях за рішенням слідчого судді, прокурора, слідчого, керівника органу досудового розслідування для вирішення питань, що потребують відповідних спеціальних знань та навичок.

2. При проведенні оперативним підрозділом негласних слідчих (розшукових) дій залучення спеціаліста здійснюється за рішенням прокурора, слідчого.

3. Перед виїздом для участі у слідчих (розшукових) діях спеціаліст отримує інформацію про вид слідчої (розшукової) дії, інші відомі обставини та готує необхідні технічне обладнання, пристрої та прилади.

4. Відомості про спеціаліста(ів), який (які) бере(уть) участь у проведенні слідчих (розшукових) дій, відомості про результати проведення слідчих (розшукових) дій, а також інформація про технічні засоби фіксації та носії інформації, які застосовуються при проведенні процесуальної дії, вносяться до протоколу.

5. Носії інформації (відеокасета, оптичний диск, флеш-накопичувач, інші знімні носії інформації), на яких за допомогою технічних засобів зафіксовано аудіо-, відеозапис процесуальної дії, долучаються як додатки до протоколу.

6. За результатами проведення слідчих (розшукових) дій залучений спеціаліст консультує слідчого, прокурора з питань можливості дослідження виявлених об’єктів, речей, документів, відбору зразків для проведення експертизи, доцільності вирішення інших питань, а також потреби залучення для цього інших спеціалістів.

7. Після завершення слідчих (розшукових) дій спеціаліст за дорученням слідчого, прокурора виготовляє фототаблиці, фотознімки, схеми, ескізи, які долучаються як додатки до протоколу.

8. Якщо виготовлення фототаблиць неможливе з технічних причин, спеціаліст повідомляє про це слідчого, прокурора із зазначенням причин неможливості їх виготовлення.

9. Усі додатки до протоколу оформляються з дотриманням вимог статті 105 КПК України.

10. Керівництво Центру судових і спеціальних експертиз, керівники відокремлених експертних підрозділів ІСТЕ СБУ вживають заходів, спрямованих на підвищення ефективності техніко-криміналістичного забезпечення слідчих (розшукових) дій, для чого:

проводять інструктажі зі співробітниками та працівниками, які залучаються як спеціалісти до кримінального провадження, щодо дотримання ними заходів безпеки;

забезпечують контроль за якістю роботи залучених спеціалістів під час проведення слідчих (розшукових) дій;

інформують суд, слідчого, прокурора та/або керівника відповідного органу досудового розслідування про обставини, що спричинили неповне виявлення та вилучення криміналістичної інформації.

IV. Участь спеціаліста у проведенні огляду

1. Відповідно до частини третьої статті 237 КПК України слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціаліста для надання практичної та консультативної допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, під час виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.

2. Прибувши для участі в огляді, спеціаліст отримує від слідчого, прокурора необхідну інформацію про обставини кримінального правопорушення, виявлені в рамках кримінального провадження, дії учасників огляду, здійснені до його прибуття, завдання, які необхідно вирішити, та надалі виконує доручення слідчого, прокурора, які стосуються використання його спеціальних знань.

3. На початку огляду спеціаліст спільно зі слідчим, прокурором визначає межі та порядок проведення огляду, а також здійснює фотографування (орієнтовну, оглядову фотозйомку) місця огляду.

4. Після отримання доручення слідчого, прокурора на проведення динамічної стадії огляду з метою виявлення, закріплення та вилучення слідів і речових доказів спеціаліст визначає алгоритм пошуку і методи їх виявлення та проводить огляд.

5. Перед переміщенням об’єкта (з метою огляду та виявлення слідів вчинення кримінального правопорушення) спеціалістом здійснюються його детальна, вузлова фотозйомки.

6. Під час проведення пошуку та виявлення слідів спеціаліст застосовує наявні технічні засоби та використовує насамперед неруйнуючі методи їх виявлення, а в разі недосягнення позитивного результату - також і руйнуючі методи їх виявлення.

7. Перед використанням руйнуючих методів пошуку слідів спеціаліст отримує від слідчого, прокурора згоду на їх застосування та визначає вид та характер слідів і речових доказів вчинення кримінального правопорушення, які підлягають виявленню, з метою подальшого проведення експертних досліджень у лабораторних умовах.

8. Про вжиті заходи та факти виявлення слідів і речових доказів вчинення кримінального правопорушення спеціаліст інформує слідчого, прокурора. За дорученням слідчого або прокурора під час огляду здійснюються вилучення виявлених об’єктів, їх фотозйомка (відеозйомка) та фіксуються методи їх виявлення із зазначенням про це у протоколі.

9. Під час фіксації виявленої інформації щодо слідів вчинення кримінального правопорушення в протоколі спеціаліст надає допомогу слідчому, прокурору в описі їх специфічних ознак (вид та кількість виявлених слідів, їх локалізація, спосіб виявлення).

10. За можливості сліди вилучаються разом з об’єктами-носіями. У разі неможливості вилучення слідів разом з об’єктом-носієм спеціалістом здійснюється їх фотографування (відеозйомка) за правилами масштабної фотозйомки та виготовлення копій (відбитків та зліпків) цих слідів.

V. Участь спеціаліста у проведенні
обшуку та слідчого експерименту

1. Відповідно до частини першої статті 236 КПК України слідчий, прокурор для участі в обшуку може запросити спеціалістів з метою одержання практичної та консультативної допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, під час виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення.

2. Залучений до проведення обшуку спеціаліст відповідно до статті 71 КПК України за дорученням слідчого, прокурора надає безпосередню технічну допомогу у проведенні фотографування, аудіо- та відеозапису процесуальної дії, складенні схем, планів, креслень, використовуючи при цьому відповідне технічне обладнання, пристрої та прилади.

3. Залучений до проведення слідчого експерименту спеціаліст відповідно до вимог статті 240 КПК України за дорученням слідчого, прокурора надає безпосередню технічну допомогу у проведенні вимірювань, фотографування, аудіо- та відеозапису процесуальної дії, складенні схем, планів, креслень, виготовленні відбитків та зліпків, які додаються до протоколу.

VI. Особливості участі спеціаліста при проведенні
слідчих (розшукових) дій, пов’язаних з вибухонебезпекою

1. Для проведення слідчих (розшукових) дій, пов’язаних з вибухонебезпекою, за рішенням прокурора, слідчого або керівника органу досудового розслідування залучаються спеціалісти-вибухотехніки.

2. Спеціалісти-вибухотехніки виконують заходи з пошуку, огляду, розрядження, транспортування та знешкодження вибухових пристроїв і вибухових речовин (далі - спеціальні вибухотехнічні роботи) тільки після залишення небезпечної зони всіма сторонніми особами. Доступ до ділянки місцевості, приміщення, транспортних засобів надається лише після завершення їх обстеження спеціалістами-вибухотехніками та підтвердження ними відсутності загрози вибуху.

3. Залучені спеціалісти-вибухотехніки проводять інструктаж з особами, присутніми під час огляду місця події, та надають консультації з питань дотримання заходів безпеки при поводженні з вибуховими пристроями, вибуховими речовинами або конструктивно схожими на них предметами.

4. Не дозволяється втручатися в дії спеціалістів-вибухотехніків та відвертати їх увагу під час безпосереднього розрядження, руйнування або знищення вибухових матеріалів.

5. За наявності інформації про можливий час вибуху спеціальні вибухотехнічні роботи припиняються за 15 хвилин до ймовірного часу вибуху і відновлюються не раніше ніж через 30 хвилин після нього.

6. Спеціальні вибухотехнічні роботи, а також рентгенографування, переміщення вибухових пристроїв, вибухових речовин або конструктивно схожих на них предметів здійснюються з мінімальною зміною зовнішнього вигляду предметів, обстановки місця події та супроводжуються фотозйомкою (відеозаписом) їх проведення, що долучається як додаток до протоколу слідчої (розшукової) дії.

VII. Особливості участі спеціаліста при проведенні
слідчих (розшукових) дій, пов’язаних з оглядом та вилученням
технічних засобів з ознаками спеціальних технічних
засобів негласного отримання інформації

1. При проведенні слідчих (розшукових) дій, пов’язаних з оглядом та вилученням технічних засобів з ознаками спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації (далі - СТЗ), за рішенням прокурора, слідчого або керівника органу досудового розслідування для участі в їх проведенні залучаються спеціалісти у сфері СТЗ.

2. Для пошуку та виявлення приховано встановлених СТЗ за рішенням прокурора, слідчого для участі в обшуку залучаються спеціалісти відповідної сфери компетенції (спеціалізації), зокрема спеціалісти у сфері технічного захисту інформації (далі - ТЗІ), які уповноважені на пошук радіозакладних пристроїв та виявлення технічних каналів витоку інформації з використанням спеціалізованого технічного обладнання.

3. При проведенні оперативним підрозділом негласних слідчих (розшукових) дій з метою виявлення приховано встановлених СТЗ можуть залучатись спеціалісти відповідних підрозділів Служби безпеки України, які згідно з функціональними обов’язками здійснюють заходи з виявлення радіозакладних пристроїв та технічних каналів витоку інформації з використанням спеціалізованого технічного обладнання.

4. Дії спеціаліста у сфері ТЗІ, які безпосередньо пов’язані з пошуком та виявленням СТЗ, здійснюються згідно з методами виявлення радіозакладних пристроїв і технічних каналів витоку інформації та тактикою огляду приміщень, яка передбачає:

огляд місць, придатних для прихованого встановлення СТЗ, для встановлення ознак їх впровадження;

виявлення радіоканалів та інших технічних каналів витоку інформації;

виявлення ознак прихованих засобів відеоспостереження, аудіоконтролю.

5. Після локалізації спеціалістом у сфері ТЗІ місця розташування функціональних вузлів, компонентів радіоканалів та інших технічних каналів витоку інформації встановлюються та документуються (включаючи фотографування) дані щодо прихованого встановлення СТЗ. Під час фіксації виявлених речових доказів в протоколі спеціаліст надає допомогу слідчому, прокурору в описі їх специфічних ознак (вид та кількість виявлених ознак, їх локалізація, спосіб виявлення тощо).

6. Спеціаліст під час огляду виявленого СТЗ встановлює та документує дані щодо його конструктивних особливостей, особливості розміщення, складові тощо.

Спеціаліст може перевірити працездатність СТЗ, встановити режими його роботи, окремі технічні характеристики та функціональні можливості (спосіб отримання та передачі інформації, наявність пристроїв дистанційного керування тощо). Під час фіксації встановлених ознак СТЗ спеціаліст надає допомогу слідчому, прокурору в їх описі.

7. З метою вилучення встановленого СТЗ спеціаліст у сфері ТЗІ здійснює його демонтаж та огляд з фіксацією функціональних вузлів, елементів живлення, способу з’єднання (роз’ємів, контактів) вузлів між собою, фотографування (детальна, вузлова фотозйомки) об’єктів, що вилучаються. При фотографуванні фіксуються зовнішні ознаки СТЗ, які дозволяють його ідентифікувати (конструкція, серійні номери на наліпках, пошкодження тощо).

8. Додаток до протоколу слідчих (розшукових) дій містить відомості, що можуть мати значення для проведення експертного дослідження щодо віднесення виявленого технічного засобу до СТЗ, а саме:

план-схему та фототаблиці, на яких повинні бути зафіксовані зовнішні ознаки виявленого технічного засобу, його місце розміщення;

схему з’єднання функціональних вузлів виявленого технічного засобу;

письмове пояснення щодо встановлених ознак виявленого технічного засобу (функціональних можливостей, технічних характеристик тощо).

VIII. Залучення спеціаліста під час судового розгляду

1. Порядок залучення спеціаліста під час судового розгляду, його обов’язки та повноваження визначені статтями 71, 327 та 360 КПК України.

2. Під час дослідження доказів спеціаліст надає суду усні консультації та/або письмові роз’яснення, що надаються на підставі його спеціальних знань.

3. Під час судового засідання спеціалісту можуть бути поставлені питання щодо суті наданих усних консультацій чи письмових роз’яснень.

Заступник Голови Служби безпеки України генерал-лейтенант О. Фролов