Увага! Це є застаріла редакція документа. На останню редакцію

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
26.02.2013 N 59

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 березня 2013 р. за N 443/22975

Про внесення змін
до деяких нормативно-правових актів
Національного банку України

Відповідно до статей 7, 15, 41 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та статей 68, 71 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), з метою забезпечення відображення в бухгалтерському обліку формування резервів під кредитні операції в банках України Правління Національного банку України постановляє:

1. Пункт 1.3 глави 1 розділу VII Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2007 року N 481, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 січня 2008 року за N 48/14739 (зі змінами), викласти в такій редакції:

"1.3. Банк визначає суму зменшення корисності як різницю між балансовою вартістю фінансового активу (наданого кредиту, розміщеного вкладу (депозиту), дебіторської заборгованості за фінансовими активами) та теперішньою вартістю попередньо оцінених майбутніх грошових потоків за цим активом.

Майбутні грошові потоки складаються із суми очікуваних платежів за основним боргом та процентами відповідно до договору, суми прострочених платежів (основного боргу та процентів), суми коштів від реалізації застави згідно з відповідним договором (незалежно від імовірності звернення стягнення на таку заставу) з урахуванням часу, необхідного для реалізації застави, та інших грошових потоків за наданим кредитом. Банк уключає прострочені платежі до майбутніх грошових потоків у періоди, що узгоджені з клієнтом у договорі. У разі неузгодження з клієнтом строків надходження прострочених платежів банк не враховує їх до майбутніх грошових потоків або включає в останній період, визначений договором згідно з внутрішньобанківським положенням.

Банк уключає до майбутніх грошових потоків за наданим кредитом, забезпеченим заставою, суми коштів від ймовірної реалізації застави на дату, з якої він починає формувати резерв за цим кредитом.

Банк здійснює попередню оцінку майбутніх грошових потоків, що передбачені договором, у порядку, визначеному відповідним внутрішньобанківським положенням, розробленим згідно із законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України щодо оцінки ризиків з метою формування і використання резервів за фінансовими активами. Попередньо оцінені майбутні грошові потоки від реалізації застави зменшуються на суму витрат на її реалізацію.

Загальна сума недисконтованих майбутніх грошових потоків, у тому числі грошових потоків від реалізації застави, не може перевищувати суми платежів, що передбачена кредитним договором.

Теперішня вартість попередньо оцінених майбутніх грошових потоків для фінансових активів з фіксованою процентною ставкою визначається шляхом дисконтування попередньо оцінених майбутніх грошових потоків за первісною ефективною ставкою відсотка. Для фінансових активів із плаваючою процентною ставкою застосовується ефективна ставка відсотка, що була визначена під час останньої зміни номінальної процентної ставки. Майбутні грошові потоки від застави дисконтуються з урахуванням часу, необхідного банку для реалізації застави.

Теперішня вартість попередньо оцінених майбутніх грошових потоків визначається за такою формулою:

                                     ГП
n і
ТВ = S ---------,
к і=1 t
і
(1+I )
еф

     де ТВ  -  теперішня вартість  попередньо  оцінених  майбутніх
к
грошових потоків за фінансовим активом;

     ГП  - попередньо  оцінений   майбутній   грошовий   потік  за
і
період t;

     I   -  ефективна  ставка  відсотка,   розрахована   під   час
еф
первісного визнання фінансового активу (первісна ефективна ставка
відсотка) або під час останньої зміни номінальної процентної
ставки (для фінансових активів із плаваючою процентною ставкою);

     t  -   тривалість   періоду   (термін)   до  виникнення  i-го
і
майбутнього грошового потоку; і = 1...n;

     n - кількість грошових потоків.".

2. Банки для виконання вимог пункту 1 цієї постанови мають переглянути внутрішні положення та внести до них відповідні зміни до 01 грудня 2013 року.

3. Абзац другий пункту 3.3 глави 3 Положення про планування та порядок проведення інспекційних перевірок, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 липня 2001 року N 276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2001 року за N 703/5894 (зі змінами), після слова "інформацію" доповнити словами ", у тому числі про розрахунок резерву для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями окремо щодо надходження грошових потоків за кредитними операціями від діяльності позичальника і від реалізації застави за відповідним кредитним договором,".

4. Департаменту бухгалтерського обліку (Лукасевич Б.В.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі.

5. Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Голова І.В.Соркін