ВЕРХОВНА РАДА СРСР

ЗАКОН

Про зміни і доповнення статті 125 Конституції
(Основного Закону) СРСР

З метою вдосконалення правових основ конституційного нагляду в СРСР, розмежування компетенції між органами конституційного нагляду Союзу РСР і союзних республік З'їзд народних депутатів СРСР постановляє:

Внести зміни і доповнення до статті 125 Конституції (Основного Закону) СРСР і викласти її в такій редакції:

"Стаття 125. Комітет конституційного нагляду СРСР обирається З'їздом народних депутатів СРСР з числа спеціалістів у галузі політики і права у складі Голови, заступника Голови і 25 членів Комітету, в тому числі по одному з кожної союзної республіки.

Строк повноважень осіб, обраних до Комітету конституційного нагляду СРСР, - десять років.

Особи, обрані до Комітету конституційного нагляду СРСР, не можуть одночасно входити до складу органів, акти яких є піднаглядними Комітетові.

Особи, обрані до Комітету конституційного нагляду СРСР, при виконанні своїх обов'язків є незалежними і підкоряються тільки Конституції СРСР.

Комітет конституційного нагляду СРСР:

1) за дорученням З'їзду народних депутатів СРСР подає йому висновки про відповідність Конституції СРСР проектів законів СРСР та інших актів, внесених на розгляд З'їзду;

2) за пропозиціями не менш як однієї п'ятої народних депутатів СРСР, Голови Верховної Ради СРСР, найвищих органів державної влади союзних республік подає З'їздові народних депутатів СРСР висновки про відповідність Конституції СРСР законів СРСР та інших актів, прийнятих З'їздом;

3) за дорученням З'їзду народних депутатів СРСР, за пропозиціями Верховної Ради СРСР, Президії Верховної Ради СРСР, найвищих органів державної влади союзних республік подає З'їздові народних депутатів СРСР або Верховній Раді СРСР висновки про відповідність Конституції СРСР конституцій союзних республік, а законів союзних республік - також і законам СРСР;

4) за дорученням З'їзду народних депутатів СРСР, за пропозиціями не менш як однієї п'ятої членів Верховної Ради СРСР, Голови Верховної Ради СРСР, найвищих органів державної влади союзних республік подає Верховній Раді СРСР висновки про відповідність актів Верховної Ради СРСР та її палат, проектів актів, внесених на розгляд цих органів, Конституції СРСР і законам СРСР, прийнятим З'їздом народних депутатів СРСР, а постанов і розпоряджень Ради Міністрів СРСР - також і законам СРСР, прийнятим Верховною Радою СРСР; про відповідність міжнародних та інших зобов'язань СРСР і союзних республік Конституції СРСР і законам СРСР;

5) за дорученням З'їзду народних депутатів СРСР, за пропозиціями Верховної Ради СРСР, її палат, Президії Верховної Ради СРСР, Голови Верховної Ради СРСР, постійних комісій палат і комітетів Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, найвищих органів державної влади союзних республік, Комітету народного контролю СРСР, Верховного Суду СРСР, Генерального прокурора СРСР, Головного державного арбітра СРСР, загальносоюзних органів громадських організацій та Академії наук СРСР дає висновки про відповідність Конституції СРСР і законам СРСР нормативних правових актів інших державних органів і громадських організацій, щодо яких відповідно до Конституції СРСР не здійснюється прокурорський нагляд.

Комітет конституційного нагляду СРСР має право також з власної ініціативи подавати висновки про відповідність Конституції СРСР і законам СРСР актів найвищих органів державної влади й управління СРСР, інших органів, які утворюються або обираються З'їздом народних депутатів СРСР і Верховною Радою СРСР.

При виявленні невідповідності акта або його окремих положень Конституції СРСР або законам СРСР Комітет конституційного нагляду СРСР надсилає органові, який видав акт, свій висновок для усунення допущеної невідповідності. Прийняття Комітетом такого висновку припиняє дію акта або його окремих положень, що не відповідають Конституції СРСР або законові СРСР, за винятком законів СРСР, прийнятих З'їздом народних депутатів СРСР, конституцій союзних республік. Акт або його окремі положення, які за висновком Комітету порушують права і свободи громадян, втрачають чинність з моменту прийняття такого висновку.

Орган, який видав акт, приводить його у відповідність з Конституцією СРСР або законом СРСР. Якщо невідповідність не буде усунено, Комітет конституційного нагляду СРСР входить з поданням відповідно на З'їзд народних депутатів СРСР, у Верховну Раду СРСР або Раду Міністрів СРСР про скасування актів підзвітних їм органів або службових осіб, що не відповідають Конституції СРСР або законові СРСР.

Висновок Комітету може бути відхилено лише рішенням З'їзду народних депутатів СРСР, прийнятим двома третинами голосів від загальної кількості народних депутатів СРСР.

Організація і порядок діяльності Комітету конституційного нагляду СРСР визначаються Законом про конституційний нагляд СРСР".

Голова Верховної Ради СРСР М.ГОРБАЧОВ

Москва, Кремль, 23 грудня 1989 року
N 974-I