Важливi питання  
15.03.2018 №5 

Лікар більше на дім не прийде? Талонів не буде! - Медична реформа триває. МОЗ скасувало застарілі форми первинної облікової документації.

На цьому тижні - 13.03.2018 р. набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України від 26.01.2018 N 157 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров'я України". Останнім внесені зміни до низки наказів МОЗ та скасований значний перелік форм первинної облікової документації.

Починаючи із 13.03.2018 р. медичні працівники не повинні заповнювати, опрацьовувати та зберігати облікові форми, які вже давно втратили свою актуальність, але роками продовжували паперову систему охорони здоров'я.

Даним наказом скасовані останні талони та звітність по диспансерному нагляду і одночасно із цим, МОЗ розпочав перехід на сучасну модель викликів лікарів додому та використання класифікації ICPC-2 (система міжнародної класифікації первинної медичної допомоги) у щоденній практиці лікарів.

Також тепер НЕ потрібна медична карта дитини для вступу в школу та дитячий садок.

Першочерговим завданням у реформі є істотне скорочення кількості облікових форм із одночасним зменшенням кількості полів у них і саме прийняття наказу від 26.01.2018 N 157 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров'я України" вважається першим кроком на такому шляху.

Тепер трохи поглибимось в законодавчу суть Наказу. У відповідності до останнього, втратили чинність наступні форми:

- N 025-2/о "Талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів";

- N 030/о "Контрольна карта диспансерного нагляду";

- N 025-3/о "Медична карта студента N __";

- N 025-4/о "Талон на прийом до лікаря";

- N 025-6/о "Талон амбулаторного пацієнта";

- N 026/о "Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)";

- N 031/о "Книга запису викликів лікарів додому".

Перелічені трохи вище форми загалом використовувалися насамперед при первинній медичній допомозі.

Паціенти, мабуть, звертали увагу, а медичні працівники знають точно, що для обліку лише одного візиту пацієнта до лікарні (медичного закладу) потрібно було зробити записи в 5-10 різних паперових документах і інформація в такик, дуже часто дублювалася + проставлення значної кількості різних підписів та печаток. А звичайний талон амбулаторного пацієнта (025-6/о) має майже 40 полів для заповнення.

Тепер про талони на відвідування лікаря. Для подальшої обробки дані з паперових талонів виписувались або переносились в комп'ютер, а медичний персонал повинен був вручну перераховувати значну кількість талонів за різними показниками. Щоб змодулювати ситуацію за якої здійснювалося перерахування цих талонів, уявіть, що щороку кількість візитів пацієнтів до амбулаторних закладів в Україні сягає сотні мільйонів.

Щоб полегшити та спростити прийом та первинний облік паціентів - замість паперових талонів Наказом від 26.01.2018 N 157 впроваджується оновлена форма 074/о "Журнал реєстрації амбулаторних пацієнтів". Дана форма буде стандартом обліку візитів пацієнтів в медичних інформаційних системах і буде формуватись автоматично із записів амбулаторної карти. Медичні заклади, які станом на сьогодення не мають в наявності комп'ютерного забезпечення - на перехідному етапі повинні будуть вести таку відомість в паперовій формі. Але є важливим, що навіть при цьому кількість інформації для її заповнення в рази менша у порівнянні із діючою формою до цього. У доповнення спрощена і форма узагальнення обліку візитів N 039/о "Відомість обліку відвідувань пацієнтів".

Таким чином, паперове навантаження на лікарів буде значно зменшене і як наслідок надасть змогу прийняти більше осіб та сприятиме побудові пацієнтоорієнтованої системи охорони здоров’я.

Вже у цьому році на первинній ланці можна буде вирішувати більшість проблем пацієнтів, адже згідно з даними ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) близько 80% звернень пацієнтів можна вирішити саме на прийомі у сімейного лікаря.

Як і зазначалося вище - МОЗ скасувало талони в медичних закладах первинної ланки.

На протязі багатьох років лікарі, медсестри та працівники реєстратур вручну заповнювали документи, в яких небуло сенсу та практичної необхідності. Навіть сучасні лікарні повинні були вести разом з електронним документообігом паперовий. І як печально це не звучало - з цією інформацією далі нічого не відбувалось, а тільки складались в коробки. Найважливіша інформація фіксувалась у картці хворого - і насправді саме вона була і є основним потрібним носієм інформації.

Якщо згадати, то у деяких медзакладах ситуація доходила до абсурду, коли потрібно було брати талон на талон. Таким чином, пацієнт повинен був відстояти три черги (за талоном на талон, потім за талоном і до врача).

Тепер, медичні працівники будуть вносити тільки потрібну інформацію, один раз і тільки в одному місці. Статистичні дані не треба заповнювати окремо - вони мають формуватися автоматично із медичних записів, а паперовий документообіг має зберігатися тільки для закладів, що не почнуть роботу з МІСами та eHealth (електроні системи охорони здоров'я).

Що стосується виклику лікаря додому, то станом на сьогодення всі звернення пацієнтів до своїх медичних закладів реєструються в книзі запису викликів лікарів додому (N 031/о) працівниками реєстратури. Після цього лікар отримує цей журнал і має відзвітувати, що він зробив всі візити за зазначеними викликами. Таким чином пацієнт із лікарем спілкувались через реєстратуру та журнал.

Як ми написали на початку новини - 13.03.2018 р. книга запису викликів лікарів додому (N 031/о) також скасована і тепер лікар не повинен буде звітувати про відвідування пацієнтів, а пацієнт та лікар зможуть отримати взаємодоступ у телефонному режимі. Пацієнт та лікар будуть разом приймати рішення про необхідність візиту додому.

За європейським досвідом, саме можливість спілкування зі своїм медичним працівником телефоном цінується пацієнтами.

Також, з 13.03.2018 р. медична карта дитини для вступу в школу та дитячий садок стала НЕпотрібною, форма не дійсною і її не мають права вимагати.

Якщо згадати, то щорічно медпрацівники від руки запорнювали до мільйона медичних карток дитини (026/о), які вимагали для прийняття в дитячий садок та школу, а це не багато не мало 8 сторінок А4.

Про інщі зміни за темою, докладніше у наказі Міністерства охорони здоров'я України від 26.01.2018 N 157 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров'я України".

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

03 березня 2018 року (Порядок проведення медичних оглядів працівників)

11 січня 2018 року (Урядом затверджена Методика розрахунку вартості послуги з медичного обслуговування)

04 січня 2018 року (Скоро набере чинності Закон України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення")

04 травня 2017 року (Допомога на лікування та медичне обслуговування)

16 листопада 2017 року (Що змінилося для медиків після затвердження нового класифікатора професій?!)

03 жовтня 2017 року (Організація медичного огладу для працівників із шкідливими умовами праці)

04 травня 2017 року (Допомога на лiкування та медичне обслуговування)