Важливi питання  
22.02.2018 №4 

Жінки України на військовій службі

Одразу розберемо - хто із жіночої статі є військовозобов'язаною?!

У відповідності до діючого законодавства України, військовозобов'язаними вважаються жінки, котрі за професійним направленням мають медичну підготовку чи спеціальність, котра може знадобиться за переліком військово-облікових спеціальностей.

Окрім переліченого абзацем раніше, за статтею 11 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" облік військовозобов’язаних жінок ведеться у разі, якщо така особа придатна до проходження військової служби за проф.направленням, за станом здоров’я, придатна за віком та за сімейним станом.

Статтею ж 12 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" визначено, що вищезазначена категорія жінок може бути покликана на військову службу або залучатися для виконання робіт із забезпечення оборони держави і у військовий час.

Повернемось трошки до історії. У 2016-му відбулась акція жінок щодо гендерної нерівності при прийнятті жінок на службу до армії. Основною метою протесту було внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 27.05.2014 N 337, який визначає заборону служити особі жіночої статі у армії на так званих "чоловічих" посадах. Тому як, наприклад, багато з жінок, що виконували бойові завдання як снайперки чи розвідниці, по факту документально були оформлені як кухарки чи швачки. А це позбавляло жінок-військовослужбовців соціальних гарантій та можливості кар’єрного росту.

Протест дався в знаки, і після такого "міжнародного" галасу, дію "обмежувальних норм" щодо жінок було скасовано. Результатом стало прийняття Міністерством оборони України змін до переліку посад офіцерського складу, на які можуть призначатися жінки, прийняті на військову службу за контрактом у добровільному порядку. Тепер, із врахуванням цих змін, перелік посад, які дозволено обіймати жінкам, розширено більше ніж на 60 позицій. Такими стали: гранатометник, сапер розмінування, командир бойової машини, кулеметник, мінометник, навідник, розвідник, старший водій, військовий перекладач. Проте досі залишаються закритими всі посади високомобільних десантних військ.

В продовження теми, хочеться торкнутися трудового законодавства. Частиною третьою статті 119 Кодексу Законів про працю на роботодавця покладений обов’язок щодо збереження місця роботи, посади та середнього заробітку за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у т. ч. шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

21 лютого 2018 року (На що слід чекати при самовільному залишенні військової частини чи місця служби?!)

14 лютого 2018 року (Військова служба за контрактом 2018)

06 грудня 2017 року (Військова служба за призовом та відповіжні записи у трудовій)

09 листопада 2017 року (Випадки за яких здійснюється доплата за ведення військового обліку)

25 жовтня 2017 року (Питання щодо статусу учасника бойових дій приведено у норму)

14 березня 2017 року (Облік та зберігання трудових книжок на підприємстві)

14 березня 2017 року (Втрата трудової книжки або вкладиша до неї по своїй недбалості чи неуважності)