Важливi питання  
15.02.2018 

Спадщина/дарування у 2018-му з урахуванням нововведень

Нагадаємо, що ще у березні минулого року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини" N 1910-VIII.

Цим Законом внесені зміни до Податкового кодексу України в частині визначення членів сім’ї фізичної особи першого та другого ступенів споріднення, а також щодо оподаткування спадщини за нульовою ставкою у разі успадкування майна саме цими категоріями осіб.

Звертаємо увагу, що прийняті нововведення почали застосовуватись тільки з 01.01.2018 року.

За підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) - членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу "Податок на доходи фізичних осіб" Податкового кодексу України вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

В свою чергу членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Таким чином за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб тепер оподатковується спадщина, успадкована членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення: батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені, рідні брати та сестри, бабуся та дідусь, онуки.

Що стосується інших категорій, то залишено без змін. Фізичні особи - резиденти, які отримують спадщину (подарунок) від фізичної особи - резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості будь-якої спадщини (подарунку).

Так само проводиться й оподаткування подарунків (дарування). Останні оподатковуються у відповідності до правил, встановлених для оподаткування спадщини. Подарунки від родичів першого та другого ступеня споріднення - за нульовою ставкою. Від інших - 5 відсотків, від нерезидентів - 18 відсотків.

Важливим кроком, що значно спростило саму процедуру, стало скасування проведення оцінки майна, що раніше було обов'язковим. Таке нововведення поширюється на будь-які об’єкти спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою, а також об’єкти дарування, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Для інших випадків отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом. Вартість будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковується спадкоємцем від спадкодавця - нерезидента, оподатковується за ставкою 18 відсотків.

__________________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

18 вересня 2017 року (Верховний Суд України щодо поважних причинин пропуску строку прийняття спадщини)

07 вересня 2017 року (Порядок оподаткування спадщини отриманої нерезидентом від резидента)

07 вересня 2017 року (Податки при успадкуванні частки статутного капіталу товариства)

06 квітня 2017 року (Чи потрібно фізичній особі зазначати в річній податковій декларації про майновий стан та доходи спадок, який оподаткований за нульовою ставкою?)

13 лютого 2017 року (Дії спадкоємця, якщо йому у спадок дісталися борги померлого)

07 лютого 2017 року (Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.)

30 листопада 2016 року (Спадщина і як наслідок варіанти оподаткування доходу, отриманого платником податку, зокрема, внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав)