Важливi питання  
06.01.2017 

Нарахована місячна зарплата менше мінімальної. Що робити?

Головною новиною за 29 грудня 2016 року на нашій сторінці стало безпосередньо прийняття Державного бюджету України на 2017 рік, за яким мінімальний розмір заробітної плати підвищено вдвоє (з 1600 до 3200).

Зазначене підвищення повинно вже відбуватися з 1 січня 2017 року.

Мінімальна заробітна плата, як і раніше залишається державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності й господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

Але, в свою чергу, з бюджету виключено норму, за якою до мінімальної зарплати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати.

Звертаємо увагу! В разі, якщо нарахована зарплата за виконану місячну норму праці є нижчою за розмір мінімальної зарплати, тоді роботодавець має провести доплату до рівня мінімальної зарплати, яку слід виплачувати щомісяця одночасно з виплатою зарплати.

Під час обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Коли розмір зарплати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної зарплати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.

У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Але, у відповідності із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. N 1774-VIII (за текстом - Закон N 1774), що вніс зміни до статей 95, 96 Кодексу Законів про працю та статей 3, 6, 31 Закону про оплату праці - одночасно із попереднім абзацом маємо норму, яка вказує: мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) установлюється в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2017 році - 1600 грн).

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону N 1774 передбачено, що мінімальна зарплата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників й інших виплат. Мінімальна зарплата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина в колдоговорах та угодах усіх рівнів.

Сторонам, які уклали колдоговори й угоди, у 3-місячний строк мають привести їх норми у відповідність із Законом N 1774 відповідно до законодавства. До внесення змін у колдоговори й угоди всіх рівнів щодо незастосування мінімальної зарплати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.