Важливi питання  
14.12.2016 №2 

Які покарання можуть бути застосовані до працівника за порушення трудової дисципліни?!

В новинах за 12.07.2016, 22.07.2016, 08.09.2016, 19.09.2016, 03.11.2016, 21.11.2016, 28.11.2016, ми розглянули: головні новини трудового законодавства за останній час, в тому числі - регулювання трудових відносин, ведення кадрової документації, права та обов'язки працівників і роботодавців, соціальні пільги працівників, збільшення та розрахунок заробітної плати тощо.

Також, в новинах за 04.08.2016, 12.08.2016, 05.09.2016, 29.09.2016, 24.10.2016, 25.11.2016, 06.12.2016, 08.12.2016, було розглянуто майже всі нюанси за темою відпусток (з урахуванням всих категорій працівників та їх соціальних пільг).

Сьогодні в продовження теми трудового законодавства, на розгляд винесемо тему "Покарання, які можуть бути застосовані до працівника за порушення трудової дисципліни".

Так, статтею 147 Кодексу законів про працю України передбачено, що за порушення трудової дисципліни, до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення, як догана або звільнення.

Для окремих категорій працівників, законодавчими актами та внутрішніми документами, такими як - статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені й інші дисциплінарні стягнення. Дисциплінарні покарання впроваджуються в дію органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.

Работодавець або уповноважений ним орган має право замість накладання дисциплінарного стягнення передати питання про порушення трудової дисципліни на розгляд трудового колективу або його органу.

Статтею 148 КЗпП України визначено, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку. У свою чергу, в статті 149 КЗпП України зазначено, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.

При кожному порушенні трудової дисципліни може бути застосовано лише одне покарання (дисциплінарне стягнення).При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Таке стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Порядок зняття дисциплінарного стягнення визначено в ст.151 КЗпП України. А саме, в разі якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення. А також, якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.

Звертаємо увагу, що протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються. Дисциплінарне стягнення може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому чинним законодавством (глава XV КЗпП України).