Важливi питання  
14.07.2016 №2 

Поради ДФС щодо обкладення ПДВ операцій зі списання дебіторської та кредиторської заборгованостей

ГУ ДФС у м. Києві в листі від 24.06.2016р. N 14402/10/26-15-11-01-18 розглянуло питання щодосписання дебіторської та кредиторської заборгованостей.

Насамперед податківці нагадали, що згідно з Податковим кодексом України, списанню підлягає заборгованість, яка відповідає одній з ознак, наведених в пп.14.1.11 ПКУ.

Контролери повідомляють, що стаття 192 ПКУ не передбачає підстав для коригування ПДВ по операціях зі списання заборгованостей і в чинній формі податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженій наказом Мінфіну України від 28.01.2016 р. N 21, також не передбачено окремого рядка для відображення коригування ПДВ за такими операціями.

Водночас контролери запропонували подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ того періоду, у якому виникла така заборгованість.

Окрім того, у згаданому листі фіскали розглянули й списання дебіторської та кредиторської заборгованостей у разі прощення боргу.

На думку податківців, у такому випадку товари/послуги на дату списання боргу набувають статусу безоплатно наданих. При цьому коригування податкових зобов’язань продавця не відбувається, оскільки операції з безоплатного постачання товарів/послуг, згідно з пп.пп. 14.1.185 та 14.1.191 ПКУ, належать до операцій із постачання товарів/послуг та є об’єктом оподаткування.

Однак покупець - платник ПДВ повинен відкоригувати податковий кредит, оскільки оплата за поставлені товари/послуги так і не відбулася. При цьому таке коригування відбувається на дату списання боргу та здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.