НАЦІОНАЛЬНА АСОЦІАЦІЯ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РАДА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
08.04.2017 N 92

Про внесення та затвердження змін до положень про
кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів, Регламенту
кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, Положення
про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки
адвоката, яка може мати наслідком його
дисциплінарну відповідальність

06 квітня 2017 року до Ради адвокатів України надійшло звернення адвоката Боряк Г. Л. щодо здійснення правового аналізу ситуації, яка стала підставою для винесення дисциплінарною палатою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області 03 квітня 2017 року рішення про притягнення її до дисциплінарної відповідальності та накладення стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.

08 квітня 2017 року на засіданні Ради адвокатів України адвокат Боряк Г. Л. пояснила причини звернення, зміст, а також наслідки ухваленого стосовно неї рішення, звернула увагу членів Ради адвокатів України на обставини, що можуть свідчити про втручання в адвокатську діяльність, та запропонувала внести зміни до установчих документів КДКА, якими передбачити необхідність аналізу дисциплінарною палатою КДКА регіону усіх обставин справи, вичерпність заходів на захист клієнта, крім того, враховувати тактику, методи і прийоми адвокатської діяльності, наслідки для клієнта тощо.

Рада адвокатів України, розглянувши, проаналізувавши та дослідивши означене звернення та додані до нього документи, врахувавши пропозиції, зауваження та доповнення членів Ради адвокатів України, звертає увагу на наступне.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури (надалі - "КДКА") є неприбутковою професійною організацією, яка відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" діє у системі органів недержавної некомерційної професійної організації Національної асоціації адвокатів України (надалі - "НААУ") як регіональна форма адвокатського самоврядування, колегіальний орган, що є органом адвокатського самоврядування. КДКА утворюється з метою визначення рівня фахової підготовленості осіб, які виявили намір отримати право на заняття адвокатською діяльністю та вирішення питань щодо дисциплінарної відповідальності адвокатів.

Повноваження, порядок формування та діяльність КДКА визначаються Законом України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", рішеннями з'їзду адвокатів України, Статутом НААУ, актами Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, Положенням про КДКА та Регламентом КДКА, що затверджуються Радою адвокатів України.

Основними засадами діяльності КДКА є відкритість, гласність, законність, незалежність, об'єктивність, колегіальність прийняття рішень, їх обов'язковість, право на оскарження рішень КДКА у передбачених Законом випадках.

На переконання Ради адвокатів України дисциплінарна палата КДКА регіону у контексті реалізації законодавчо визначених повноважень при розгляді скарг на адвоката повинна досліджувати не тільки його поведінку, але й аналізувати усі обставини ситуації та документи з урахуванням приписів статті 8 Правил адвокатської етики, затверджених Установчим з'їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року.

Дисциплінарна палата КДКА регіону при вирішенні питання щодо застосування до адвоката дисциплінарного стягнення за вчинення дисциплінарного проступку у порядку дисциплінарного провадження повинна встановлювати та аналізувати також чи були направлені дії адвоката на захист клієнта, а також вичерпність заходів на такий захист, крім того, враховувати тактику, методи і прийоми адвокатської діяльності, наслідки для клієнта тощо.

З огляду на викладене, Рада адвокатів України, керуючись статтею 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положенням про Раду адвокатів України, вирішила:

1. Включити до порядку денного засідання Ради адвокатів України від 07 - 08 квітня 2017 року, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 07 квітня 2017 року N 47, питання про розгляд звернення адвоката Боряк Г. Л. щодо здійснення правового аналізу ситуації, яка стала підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.

2. Внести та затвердити зміну до пункту 6.5.2 статті 6 "Виконання кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури функцій колегіального органу" положень про КДКА регіонів, виклавши його у наступній редакції: "Вирішує питання про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, розглядає порушені з цих питань справи. При розгляді справ досліджує усі обставини вчинення адвокатом дій та/або бездіяльності, що можуть містити ознаки дисциплінарного проступку. Встановлює підстави, що можуть мати наслідком його дисциплінарну відповідальність з урахуванням, зокрема тактики, методів і прийомів адвокатської діяльності, наслідків для клієнта тощо. При наявності підстав приймає рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення, при відсутності - про закриття дисциплінарної справи.".

3. Внести та затвердити зміну до підпункту 4.8.2 пункту 4.8 розділу 4 "Компетенція та юрисдикція кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Компетенція палат кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури" Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року N 268 (з останніми змінами від 26 лютого 2016 року), виклавши його у наступній редакції: "... Вирішує питання про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, розглядає порушені з цих питань справи. При розгляді справ досліджує усі обставини вчинення адвокатом дій та/або бездіяльності, що можуть містити ознаки дисциплінарного проступку. Встановлює підстави, що можуть мати наслідком його дисциплінарну відповідальність з урахуванням, зокрема тактики, методів і прийомів адвокатської діяльності, наслідків для клієнта тощо. При наявності підстав приймає рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення, при відсутності - про закриття дисциплінарної справи.".

4. Внести та затвердити зміну до статті 25 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року N 120 (з останніми змінами від 11 червня 2016 року), доповнивши після слів "за результатами перевірки складає довідку, яка має містити викладення обставин, виявлених під час перевірки..." словами "з урахуванням, зокрема тактики, методів і прийомів адвокатської діяльності, наслідків для клієнта тощо, ...".

5. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.

Голова Ради адвокатів України Л. П. Ізовітова

Секретар Ради адвокатів України П. М. Гречківський