Важливi питання  
27.02.2018 №2 

Позбавлення батьківських прав. Підстави, процедура, документи, наслідки.

Одразу розглянемо саме поняття "батьківство". Це факт походження дитини від певного чоловіка (батька).

Українським законодавством право на батьківство передбачене статтею 50 Сімейного кодексу України. Там чітко визначено, що чоловік має право на батьківство і відмова дружини від народження дитини або нездатність її до народження дитини може бути причиною розірвання шлюбу. Законодавством забороняється позбавлення чоловіка можливості здійснення репродуктивної функції у зв'язку з виконанням ним конституційних, службових, трудових обов'язків або в результаті протиправної поведінки щодо нього є підставою для відшкодування завданої йому моральної шкоди.

Одночасно із зазначеним вище, батьківство може бути як природним (біологічним) та і юридичним. Останнім (юридичним) важається коли особи набувають статус батьків через усиновлення. В свою чергу усиновлена дитина отримує такі самі права, як і біологічна дитина.

Позбавлення батьківських прав - дуже складне питання, яке може суттєво вплинути на подальше життя всіх сторін (і дитини і батьків). Тому до такої серйозної міри вдаються лише у виключних випадках.

Тепер розглянемо підстави для позбавлення батьківських прав.

Частиною 1 статті 164 Сімейного кодексу України встановлений вичерпний перелік підстав для позбавлення матері чи/або батька дитини батьківських прав. Такими є:

- залишення без поважної причини дитини в пологовому будинку або іншій установі охорони здоров’я та відсутність відносно неї батьківського піклування протягом шести місяців;

- ухилення від виховання дітей (свідома і навмисна відсутність турботи, ігнорування потреб дитини та інше);

- хронічний алкоголізм або наркотична залежність (необхідна наявність відповідних медичних висновків);

- експлуатація дитини, в тому числі примушування до жебракування та бродяжництва;

- засудження за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини;

- жорстоке поводження з дітьми (приниження, фізичне або психічне насильство тощо).

Слідуючим етапом розберемо процедуру позбавлення батьківських прав.

У відповідності до частини 4 статті 19 Сімейного кодексу України - за порядком позбавлення батьківських прав передбачена ВИКЛЮЧНО судова процедура із обов’язковим залученням до участі у процесі органу опіки та піклування.

В свою чергу, відкриття судового провадження та подальший розгляд справи відбувається на підставі позовної заяви, яка подається за місцем проживання ВІДПОВІДАЧА. Одночасно із такою нормою, в разі, якщо позивач у своїх вимогах, крім позбавлення батьківських прав, заявить вимогу про стягнення АЛІМЕНТІВ на дитину, позов може подаватися за вибором позивача, про що йде мова у частині 1 статті 28 Цивільного процесуального кодексу України (за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача).

Статтею 165 Сімейного кодексу України визначений обмежений перелік осіб, які наділені правом на подання позовної заяви до суду про позбавлення батьківських прав. Такими є - один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживають діти, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому знаходиться малюк, орган опіки та піклування, прокуратура, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

З метою з'ясування обставин та ситуації, яка склалася, щоб всебічно, детального та повно розглянути справу для подальшого винесення рішення в інтересах дитини, разом із позовною заявою до суду необхідно подати:

- копію паспорта позивача;

- довідку про склад сім’ї;

- довідку про доходи позивача;

- копію свідоцтва про народження дитини;

- характеристику з місця роботи заявника;

- висновок психолога після бесіди з дитиною;

- копію свідоцтва про розірвання шлюбу;

- характеристику з місця проживання позивача;

- акт обстеження житлово-побутових умов;

- характеристику з місця навчання дитини із зазначенням участі батьків у її вихованні.

Хоча, перелік документів для позбавлення батька або матері батьківських прав залежить від індивідуальних особливостей справи (суд може витребувати й інші документи в залежності від ситуації).

Результатом вступу в законну силу рішення суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною. Йдеться про ті права, які належать батькам і реалізуються ними до досягнення дітьми повноліття. Більш конкретно правові наслідки позбавлення батьківських прав описані в ст. 166 Сімейного кодексу. Згідно норм зазначеної статті батько і мати, які втратили права щодо дитини:

- втрачають право на виховання дітей;

- втрачають НЕмайнові права щодо дітей;

- перестають бути представниками дитини;

- втрачають права на пільги і держ. допомогу;

- не можуть бути усиновлювачами та опікунами;

- не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувалися б їм при непрацездатності.

Звертаємо увагу! За частиною 2 статті 166 Сімейного кодексу України - батько чи мати, позбавлені батьківських прав, не звільняються від обов’язку по утриманню дитини до досягнення нею 18 років. За статтею 185 Сімейного кодексу України батьки повинні брати участь у додаткових витратах на дітей і відшкодовувати шкоду, завдану дитиною. Останнє передбачено статтею 1183 Цивільного кодексу України.

Також, позбавлення батька або матері батьківських прав ніяк НЕ впливає на обсяг прав самих дітей - дитина зберігає ВСІ майнові права, засновані на кровній спорідненості, зокрема, право на аліменти, право власності на нерухоме майно або право користування житловим приміщенням і за статтею 1261 Цивільного кодексу України діти залишаються спадкоємцями першої черги.

ДОБРОВІЛЬНА ВІДМОВА від дитини в Україні НЕМОЖЛИВА. Стаття 155 Сімейного кодексу України це забороняє.

У випадку, коли чоловік не є біологічним батьком, застосовується процедура оскарження батьківства. Найважливішим доказом наявності або відсутності спорідненості є генетична експертиза - аналіз ДНК. Якщо її результати спростовують спорідненість, суд має право зобов’язати РАЦС виключити відомості про батька з актового запису про народження дитини.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

26 лютого 2018 року (І знову про аліменти. Що посіяли нові норми законодавства, та що пожнуть боржники?!)

05 лютого 2018 року ( Дитину за кордон тепер можна вивезти БЕЗ дозволу другого з батьків)

31 січня 2018 року (Утримання аліментів на дитину у 2018 році)

31 січня 2018 року (Процедура оформлення розлучення через суд)

31 січня 2018 року (Умови для розірвання шлюбу у судовому порядку)

18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)

18 січня 2018 року (Cудитися з нового року стало дорожче. Нові ставки судового збору.)

15 лютого 2017 року (Нагадуємо, що в Україні ускладнений виїзд дітей (віком до 16 років) за кордон.)